Przejdź do głównej zawartości

Historia kołem się toczy

Wraz z rozwojem cywilizacji pojawiło się wiele wynalazków, które miały pomóc ludziom i uczynić ich życie łatwiejszym. Jednym z takich wynalazków, które przyczyniło się do zmiany świata jest właśnie koło. Niestety nie wiadomo, kim był jego wynalazca. Natomiast pojawienie się koła to same korzyści, z których czerpiemy do dnia dzisiejszego. Pojawienie się koła m.in. pozwoliło rozwinąć transport lądowy. Co w następstwie doprowadziło do powstawania dróg, handlu i miast. Jesteście ciekawi, jak? Otóż konie ciągnące wóz mogły zabrać w dalsze trasy więcej towarów niż te podróżujące z jukami* na grzbiecie. By móc przemierzać odległości wozy wymagały dróg, a wraz z ich pojawieniem się rozkwitał handel. Na skrzyżowaniach największych szlaków handlowych zaczęły powstawać miasta, co z kolei zachęcało ludzi do osiedlania się w tych miejscach.

*sprawdź w słowniku: https://sjp.pwn.pl/slowniki/juki.html

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Z wizytą w teatrze lalek

„Teatr to taka dziwna kraina” 
Teatr to taka dziwna kraina, którą ukrywa szczelnie kurtyna…
Tuż przed kurtyną ja – w pierwszym rzędzie – z niecierpliwością czekam, co będzie.
Pełna widownia, ostatni dzwonek i wszystkie oczy w scenę wpatrzone.
Gwar wokół cichnie, słychać skrzypienie, za tą zasłoną ciemną, na scenie.
Gong. Idzie w górę ciężka kurtyna. Słychać muzykę. Już się zaczyna.
Krąg światła pada na kamienicę i skradającą się czarownicę…
Na górze księżyc okrągły świeci, oświetla klatkę, w niej dwoje dzieci…
Znam tę opowieść, ale w teatrze wstrzymuję oddech, słucham i patrzę…
Bo tutaj wszystko zdarzyć się może… Wystarczy szerzej oczy otworzyć…
Teatr to rzeczywiście niezwykłe miejsce, to taka magiczna kraina, pełna wspaniałych dekoracji, kolorowych świateł, kostiumów i rekwizytów. A w niej aktorzy i widownia, którzy wspólnie przeżywają każde wypowiedziane na scenie słowo.
Obejrzyjcie poniższy filmik i spróbujcie odpowiedzieć na pytania: Jaki wiersz odgrywa aktor w materiale filmowym?…

W co się bawić?

Kiedy skończą się pomysły na zabawę można skorzystać z alternatywy i stworzyć swój unikatowy, jedyny w swoim rodzaju DOMEK POD STOŁEM 


W poszukiwaniu oznak wiosny - karty pracy

Wraz z nadejściem wiosny można dostrzec, jak przyroda budzi się do życia. Gdzie szukać tych oznak? Dosłownie wszędzie :) Aby ich nie przegapić poniżej prezentujemy kilka kart pracy w wersji do druku, które pozwolą  sprawdzić refleks i spostrzegawczość. Udanej zabawy!  Wiosenne poszukiwania 
Przyjrzyj się dobrze literom rozmieszczonym na planszy. Zwróć uwagę, że spółgłoski i samogłoski odróżnione zostały kolorami - niebieski i czerwony. Postaraj się jak najszybciej odnaleźć literę podaną do wyszukiwania. Zawsze możesz poprosić o podpowiedź (np. ta spółgłoska/ samogłoska znajduje się obok litery ...., itd.) Udanej zabawy!
Do pobrania na:  https://drive.google.com/drive/folders/1Y-6dehu8tin53mqkXZZXSNITlI4UyTZ5?usp=sharing