Przejdź do głównej zawartości

ABC młodego widza

Znajdziecie tu podstawowe informacje o tym, w jaki sposób powstaje film. Zanim zobaczymy końcowy efekt na dużym ekranie musi upłynąć trochę czasu. Poza tym, aby mogło się to zadziać potrzeba pracy wielu osób. Ciekawi was, jakie zawody są z tym związane?
W tym wpisie będzie dużo czytania i oglądania, ale za to dowiecie się wszystkiego, co niezbędne. Kto wie, może i wam uda się kiedyś nakręcić własny film :)

1. Najpierw wyjaśnijmy sobie czym jest film.
Film to nic innego, jak następujące po sobie obrazy z dźwiękiem lub bez dźwięku, które krok po kroku przedstawiają jakąś historię.

Tak wygląda zabytkowy projektor i taśma filmowa 

źródło: pixabay.com


A oto efekt filmu poklatkowego
2. Ze względu na różne tematy, których dotyczą filmy możemy je podzielić na gatunki.
Np. film dedykowany dzieciom, w którym głównymi bohaterami nie są aktorzy, a  postacie rysunkowe nazywać będziemy filmem animowanym. Z kolei film przedstawiający sytuacje i postacie wywołujące u widzów sporą dawkę śmiechu określamy jako komedię. Gatunków filmowych jest bardzo dużo, dlatego nie będziemy ich wszystkich opisywać.

3. Przyjrzyjmy się teraz etapom powstawania filmu i osobom, które biorą czynny udział w jego tworzeniu.
Jak zrobić film? - krok po kroku
Ile nazw zawodów udało wam się zapamiętać?

4. Podczas omawiania zagadnień związanych z filmem nie może zabraknąć informacji chociażby tych o początkach kina czy efektach specjalnych.
Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej polecamy stronę poświęconą edukacji filmowej, dzięki której zaspokoicie swoją ciekawość. Pewnych rzeczy po prostu nie wypada nie wiedzieć :) Miłej lektury!
Kliknij tutaj.

5. Zajrzyjmy teraz za kulisy. Podpatrzmy, jak powstaje jedna ze scen serialu rodzinka.pl Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jedno koło, wiele znaczeń

W języku polskim występuje wiele wyrazów, które mają więcej niż jedno znaczenie choć brzmią identycznie. Często różni je natomiast pochodzenie. Taki wyraz nazywamy homonimem . Co to oznacza w praktyce? Wyobraź sobie, że jesteś na plaży i jest to plaża strzeżona, co oznacza, że w razie niebezpieczeństwa pomoc jest w pobliżu - ratownik. Z daleka widzisz, jak trzyma coś w ręce ... najprawdopodobniej koło. O jakim kole pomyślałeś? (np. z kołem samochodowym ciężko byłoby ratować ludzi, zgadzasz się?) Zatem znaczenie takiego wyrazu zależy przede wszystkim od sytuacji i okoliczności. Zapoznaj się z innymi znaczeniami koła , które dla ciebie przygotowałyśmy.  1. koło (część pojazdu umożliwiająca ruch) 2. koło garncarskie (wykorzystywane do formowania gliny, w produkcji mis i garnków) 3. koło (figura geometryczna) 4. koło (zainteresowań) 5. koło (krąg ludzi) 6. koło ( w odniesieniu do przybliżenia, np. koło południa) 7. koło ( obok, w pobliżu, np. koło domu)

Wisła - królowa polskich rzek

Zapraszamy was do odbycia wirtualnej wyprawy biegiem Wisły. Zastanawialiście się skąd wzięło się określenie „królowa polskich rzek”? Już odpowiadamy – Wisła jest nie tylko najdłuższą rzeką naszego kraju (przepływa przez całą Polskę i ma 1047 km długości), ale także ważnym symbolem. O Wiśle śpiewa się w wielu pieśniach patriotycznych, wspomina się o niej także w hymnie. źródło: pixabay.com Wiecie może, skąd Wisła zawdzięcza swoją nazwę? Jeśli nie to pomocny będzie zamieszczony poniżej filmik: Zapewne już wiecie, że według legendy Wisła to rzeka, która "wyszła" z gór. Trasami, którymi z Baraniej Góry schodziły obie wspomniane w opowieści siostry, dziś mają płynąć potoki: trasą Czarnuszki - Czarna Wisełka, zaś trasą Białej - Biała Wisełka. Zanim wyruszymy w wirtualną wyprawę korytem Wisły, spróbujcie sami prześledzić jej bieg z pomocą mapy. Może uda wam się znaleźć odpowiedzi na poniższe pytania: Gdzie rozpoczyna, a gdzie kończy swój bieg Wisła? Przez jakie duże

W poszukiwaniu oznak wiosny - karty pracy

Wraz z nadejściem wiosny można dostrzec, jak przyroda budzi się do życia. Gdzie szukać tych oznak? Dosłownie wszędzie :) Aby ich nie przegapić poniżej prezentujemy kilka kart pracy w wersji do druku, które pozwolą  sprawdzić refleks i spostrzegawczość. Udanej zabawy!  Wiosenne poszukiwania  Przyjrzyj się dobrze literom rozmieszczonym na planszy. Zwróć uwagę, że spółgłoski i samogłoski odróżnione zostały kolorami - niebieski i czerwony. Postaraj się jak najszybciej odnaleźć literę podaną do wyszukiwania. Zawsze możesz poprosić o podpowiedź (np. ta spółgłoska/ samogłoska znajduje się obok litery ...., itd.) Udanej zabawy! Do pobrania na:  https://drive.google.com/drive/folders/1Y-6dehu8tin53mqkXZZXSNITlI4UyTZ5?usp=sharing