Przejdź do głównej zawartości

Ciekawostki z czytelniczego świata

Czy wiecie, gdzie znajduje się najbliższa biblioteka w waszej okolicy (oprócz szkolnej oczywiście)?
Jeśli do tej pory nie mieliście okazji zapoznać się z ofertą innych bibliotek to doskonała okazja, by nadrobić zaległości. Poniżej link do ogólnopolskiego portalu bibliotekarskiego. Sprawdźcie, jakie biblioteki znajdują się w waszym sąsiedztwie!

Dlaczego warto czytać? 
Czytanie książek przynosi wiele korzyści. Pogłębia się nasza wiedza, wzbogaca słownictwo, a także rozkwita wyobraźnia. Ponadto czytanie wpływa na pamięć i koncentrację.

Podzielcie się z nami swoimi ulubionymi książkami. Tytuł i autora podajcie w komentarzu, może komuś jeszcze przypadnie do gustu :)

Ps. Przedstawiamy wam kilka niezwykłych bibliotek, które znajdują się w Polsce
Stacja Kultura w Rumi - innowacyjne centrum kultury powstało w zmodernizowanym budynku dworca kolejowego. Jeśli ktoś z was czuje pociąg do literatury może wygodnie rozsiąść się z książką w ręce na kanapie w czytelni przekształconej z dawnej poczekalni.


Sopoteka - multimedialna biblioteka w przydworcowym centrum w Sopocie. Miejsce inspirowane jest sopocką plażą oraz przyrodą. Można znaleźć tu m.in. "strefę koszy plażowych" czy "strefy plażowania"  - kto by nie chciał czytać książki w wygodnej dla siebie pozycji na leżaku :)


Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego - frontową ścianę zdobi osiem tablic z tekstami w różnych językach. Na dachu warszawskiej biblioteki zaprojektowano również ogród. Jest on jednym z największych, a zarazem najpiękniejszych ogrodów dachowych w Europie.


Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu - historia tej placówki sięga aż 1829r., kiedy to hrabia Edward Raczyński otworzył regionalny ośrodek kultury polskiej (pod zaborem pruskim). W pierwszej bibliotece publicznej na ziemiach polskich podstawą księgozbioru była prywatna kolekcja fundatora. W 2013r. biblioteka została wzbogacona o nową fasadę, przez co główny gmach w centrum miasta zwiększył swą powierzchnię. W chwili obecnej jest aż 20 filii biblioteki w różnych zakątkach miasta.


Biblioteka Jagiellońska w Krakowie - uznawana jest za książnicę narodową - gromadzi swoje zbiory od XIV w. W bibliotece tej kompletowane i archiwizowane są wszystkie druki polskie wydane w kraju i za granicą. Spośród najcenniejszych zabytków języka polskiego można m.in. wyróżnić XV- wieczny zapis "Bogurodzicy".

Po więcej szczegółów odsyłamy do źródła.
Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Z wizytą w teatrze lalek

„Teatr to taka dziwna kraina”  Teatr to taka dziwna kraina, którą ukrywa szczelnie kurtyna… Tuż przed kurtyną ja – w pierwszym rzędzie – z niecierpliwością czekam, co będzie. Pełna widownia, ostatni dzwonek i wszystkie oczy w scenę wpatrzone. Gwar wokół cichnie, słychać skrzypienie, za tą zasłoną ciemną, na scenie. Gong. Idzie w górę ciężka kurtyna. Słychać muzykę. Już się zaczyna. Krąg światła pada na kamienicę i skradającą się czarownicę… Na górze księżyc okrągły świeci, oświetla klatkę, w niej dwoje dzieci… Znam tę opowieść, ale w teatrze wstrzymuję oddech, słucham i patrzę… Bo tutaj wszystko zdarzyć się może… Wystarczy szerzej oczy otworzyć… Teatr to rzeczywiście niezwykłe miejsce, to taka magiczna kraina, pełna wspaniałych dekoracji, kolorowych świateł, kostiumów i rekwizytów. A w niej aktorzy i widownia, którzy wspólnie przeżywają każde wypowiedziane na scenie słowo. Obejrzyjcie poniższy filmik i spróbujcie odpowiedzi

Na czterech kółkach

Gdziekolwiek się nie obejrzymy, zewsząd otaczają nas pojazdy. Najczęściej widzimy je na ulicy w postaci przejeżdżających samochodów, często jesteśmy ich pasażerami. Czy zastanawialiście się skąd wzięła się nazwa  konie mechaniczne  ?   Jeśli tak to poniższe ciekawostki rozwieją wasze wątpliwości. źródło: internet Skąd wzięły się konie mechaniczne? źródło: internet Gdy kupujemy samochód, jednym z najważniejszych parametrów branych pod uwagę jest moc silnika. Podawana jest ona w koniach mechanicznych. Jednak co to za jednostka i skąd się wzięła? Za ojca konia mechanicznego uważa się Thomasa Savery'ego. Już w 1702 roku porównywał on możliwości swojego silnika do pracy koni. O swoim urządzeniu pisał, że wykonuje pracę, do której potrzebne by były dwa konie, a biorąc pod uwagę fakt, że zwierzęta muszą pracować na zmianę, to nawet kilkukrotnie więcej. Nie była to jeszcze konkretna jednostka miary, ale pozwalała w przybliżeniu określić możliwości silnika.

Jajko Kolumba

Już niedługo wielkanocne święta. Jak wiecie przypadają one wiosną, kiedy przyroda budzi się do życia. Symbolem Wielkanocy jest jajko, z którego wykluwa się pisklaczek. Czy znane jest wam wyrażenie "jajko Kolumba"? Jeśli nie to przeczytajcie zamieszczony poniżej króciutki tekst: „Po powrocie z pierwszej wyprawy Kolumba do Ameryki wydano na jego cześć uroczysty bankiet. W trakcie kolacji jeden z gości głośno stwierdził, że zasługi Kolumba są małowartościowe, ponieważ każdy mógł dokonać tego samego. Słysząc to, wielki podróżnik rozzłościł się i rzucił współbiesiadnikom wyzwanie. Polegało ono na ustawieniu na stole, prosto i bez żadnego podparcia, zwykłego jajka. Po licznych nieudanych próbach podejmowanych przez gości i stwierdzeniach, że taka sztuczka nie jest możliwa, Kolumb podniósł się z miejsca i energicznie postawił jajko na blacie, zgniatając nieco dolną część skorupki. Pokazał innym, że da się to zrobić. Na takie rozwiązanie podniosły się głosy, że w ten sposób