Przejdź do głównej zawartości

Ciekawostki z czytelniczego świata

Czy wiecie, gdzie znajduje się najbliższa biblioteka w waszej okolicy (oprócz szkolnej oczywiście)?
Jeśli do tej pory nie mieliście okazji zapoznać się z ofertą innych bibliotek to doskonała okazja, by nadrobić zaległości. Poniżej link do ogólnopolskiego portalu bibliotekarskiego. Sprawdźcie, jakie biblioteki znajdują się w waszym sąsiedztwie!

Dlaczego warto czytać? 
Czytanie książek przynosi wiele korzyści. Pogłębia się nasza wiedza, wzbogaca słownictwo, a także rozkwita wyobraźnia. Ponadto czytanie wpływa na pamięć i koncentrację.

Podzielcie się z nami swoimi ulubionymi książkami. Tytuł i autora podajcie w komentarzu, może komuś jeszcze przypadnie do gustu :)

Ps. Przedstawiamy wam kilka niezwykłych bibliotek, które znajdują się w Polsce
Stacja Kultura w Rumi - innowacyjne centrum kultury powstało w zmodernizowanym budynku dworca kolejowego. Jeśli ktoś z was czuje pociąg do literatury może wygodnie rozsiąść się z książką w ręce na kanapie w czytelni przekształconej z dawnej poczekalni.


Sopoteka - multimedialna biblioteka w przydworcowym centrum w Sopocie. Miejsce inspirowane jest sopocką plażą oraz przyrodą. Można znaleźć tu m.in. "strefę koszy plażowych" czy "strefy plażowania"  - kto by nie chciał czytać książki w wygodnej dla siebie pozycji na leżaku :)


Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego - frontową ścianę zdobi osiem tablic z tekstami w różnych językach. Na dachu warszawskiej biblioteki zaprojektowano również ogród. Jest on jednym z największych, a zarazem najpiękniejszych ogrodów dachowych w Europie.


Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu - historia tej placówki sięga aż 1829r., kiedy to hrabia Edward Raczyński otworzył regionalny ośrodek kultury polskiej (pod zaborem pruskim). W pierwszej bibliotece publicznej na ziemiach polskich podstawą księgozbioru była prywatna kolekcja fundatora. W 2013r. biblioteka została wzbogacona o nową fasadę, przez co główny gmach w centrum miasta zwiększył swą powierzchnię. W chwili obecnej jest aż 20 filii biblioteki w różnych zakątkach miasta.


Biblioteka Jagiellońska w Krakowie - uznawana jest za książnicę narodową - gromadzi swoje zbiory od XIV w. W bibliotece tej kompletowane i archiwizowane są wszystkie druki polskie wydane w kraju i za granicą. Spośród najcenniejszych zabytków języka polskiego można m.in. wyróżnić XV- wieczny zapis "Bogurodzicy".

Po więcej szczegółów odsyłamy do źródła.
Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Z wizytą w teatrze lalek

„Teatr to taka dziwna kraina”  Teatr to taka dziwna kraina, którą ukrywa szczelnie kurtyna… Tuż przed kurtyną ja – w pierwszym rzędzie – z niecierpliwością czekam, co będzie. Pełna widownia, ostatni dzwonek i wszystkie oczy w scenę wpatrzone. Gwar wokół cichnie, słychać skrzypienie, za tą zasłoną ciemną, na scenie. Gong. Idzie w górę ciężka kurtyna. Słychać muzykę. Już się zaczyna. Krąg światła pada na kamienicę i skradającą się czarownicę… Na górze księżyc okrągły świeci, oświetla klatkę, w niej dwoje dzieci… Znam tę opowieść, ale w teatrze wstrzymuję oddech, słucham i patrzę… Bo tutaj wszystko zdarzyć się może… Wystarczy szerzej oczy otworzyć… Teatr to rzeczywiście niezwykłe miejsce, to taka magiczna kraina, pełna wspaniałych dekoracji, kolorowych świateł, kostiumów i rekwizytów. A w niej aktorzy i widownia, którzy wspólnie przeżywają każde wypowiedziane na scenie słowo. Obejrzyjcie poniższy filmik i spróbujcie odpowiedzi

Na czterech kółkach

Gdziekolwiek się nie obejrzymy, zewsząd otaczają nas pojazdy. Najczęściej widzimy je na ulicy w postaci przejeżdżających samochodów, często jesteśmy ich pasażerami. Czy zastanawialiście się skąd wzięła się nazwa  konie mechaniczne  ?   Jeśli tak to poniższe ciekawostki rozwieją wasze wątpliwości. źródło: internet Skąd wzięły się konie mechaniczne? źródło: internet Gdy kupujemy samochód, jednym z najważniejszych parametrów branych pod uwagę jest moc silnika. Podawana jest ona w koniach mechanicznych. Jednak co to za jednostka i skąd się wzięła? Za ojca konia mechanicznego uważa się Thomasa Savery'ego. Już w 1702 roku porównywał on możliwości swojego silnika do pracy koni. O swoim urządzeniu pisał, że wykonuje pracę, do której potrzebne by były dwa konie, a biorąc pod uwagę fakt, że zwierzęta muszą pracować na zmianę, to nawet kilkukrotnie więcej. Nie była to jeszcze konkretna jednostka miary, ale pozwalała w przybliżeniu określić możliwości silnika.

Czyta się - recenzja książki „OD KOŁA DO FORMUŁY 1”

Przeglądając strony internetowe w poszukiwaniu inspiracji, natrafiłam na recenzję książki pana Michała Gąsiorowskiego „Od koła do formuły 1”, którą zamieszczam poniżej.   Moim zdaniem jest to pozycja godna uwagi! „Autor – Michał Gąsiorowski to dziennikarz sportowy radiowej Trójki. Prowadzi młodego czytelnika od prehistorii, czyli wynalezienia koła po czasy współczesne. Prostym, zrozumiałym dla dzieci językiem opisuje m.in. pierwszy pojazd na parę, trójkołowiec Carla Benza, Forda T, VW Garbusa, Citroena 2CV. Osobny rozdział poświęca polskim samochodom – Warszawie, Syrenie, Fiatowi 126p i 125p oraz Polonezowi. Młody czytelnik ma okazję poznać też auta-legendy: Mercedesa Gullwinga, Fiata 500, Mini, Jaguara E-Type, Porsche 911, aż po Bugatti Veyrona. Z książki można zaczerpnąć też podstawowych informacji o Formule 1, wyścigu LeMans 24, Rajdzie Dakar. Znalazło się też miejsce na przedstawienie słynnych polskich kierowców: Jana Rippera, Sobiesława Zasady, Jerzego Landsberg