Przejdź do głównej zawartości

Ciekawostki z czytelniczego świata

Czy wiecie, gdzie znajduje się najbliższa biblioteka w waszej okolicy (oprócz szkolnej oczywiście)?
Jeśli do tej pory nie mieliście okazji zapoznać się z ofertą innych bibliotek to doskonała okazja, by nadrobić zaległości. Poniżej link do ogólnopolskiego portalu bibliotekarskiego. Sprawdźcie, jakie biblioteki znajdują się w waszym sąsiedztwie!

Dlaczego warto czytać? 
Czytanie książek przynosi wiele korzyści. Pogłębia się nasza wiedza, wzbogaca słownictwo, a także rozkwita wyobraźnia. Ponadto czytanie wpływa na pamięć i koncentrację.

Podzielcie się z nami swoimi ulubionymi książkami. Tytuł i autora podajcie w komentarzu, może komuś jeszcze przypadnie do gustu :)

Ps. Przedstawiamy wam kilka niezwykłych bibliotek, które znajdują się w Polsce
Stacja Kultura w Rumi - innowacyjne centrum kultury powstało w zmodernizowanym budynku dworca kolejowego. Jeśli ktoś z was czuje pociąg do literatury może wygodnie rozsiąść się z książką w ręce na kanapie w czytelni przekształconej z dawnej poczekalni.


Sopoteka - multimedialna biblioteka w przydworcowym centrum w Sopocie. Miejsce inspirowane jest sopocką plażą oraz przyrodą. Można znaleźć tu m.in. "strefę koszy plażowych" czy "strefy plażowania"  - kto by nie chciał czytać książki w wygodnej dla siebie pozycji na leżaku :)


Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego - frontową ścianę zdobi osiem tablic z tekstami w różnych językach. Na dachu warszawskiej biblioteki zaprojektowano również ogród. Jest on jednym z największych, a zarazem najpiękniejszych ogrodów dachowych w Europie.


Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu - historia tej placówki sięga aż 1829r., kiedy to hrabia Edward Raczyński otworzył regionalny ośrodek kultury polskiej (pod zaborem pruskim). W pierwszej bibliotece publicznej na ziemiach polskich podstawą księgozbioru była prywatna kolekcja fundatora. W 2013r. biblioteka została wzbogacona o nową fasadę, przez co główny gmach w centrum miasta zwiększył swą powierzchnię. W chwili obecnej jest aż 20 filii biblioteki w różnych zakątkach miasta.


Biblioteka Jagiellońska w Krakowie - uznawana jest za książnicę narodową - gromadzi swoje zbiory od XIV w. W bibliotece tej kompletowane i archiwizowane są wszystkie druki polskie wydane w kraju i za granicą. Spośród najcenniejszych zabytków języka polskiego można m.in. wyróżnić XV- wieczny zapis "Bogurodzicy".

Po więcej szczegółów odsyłamy do źródła.








Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jedno koło, wiele znaczeń

W języku polskim występuje wiele wyrazów, które mają więcej niż jedno znaczenie choć brzmią identycznie. Często różni je natomiast pochodzenie. Taki wyraz nazywamy homonimem . Co to oznacza w praktyce? Wyobraź sobie, że jesteś na plaży i jest to plaża strzeżona, co oznacza, że w razie niebezpieczeństwa pomoc jest w pobliżu - ratownik. Z daleka widzisz, jak trzyma coś w ręce ... najprawdopodobniej koło. O jakim kole pomyślałeś? (np. z kołem samochodowym ciężko byłoby ratować ludzi, zgadzasz się?) Zatem znaczenie takiego wyrazu zależy przede wszystkim od sytuacji i okoliczności. Zapoznaj się z innymi znaczeniami koła , które dla ciebie przygotowałyśmy.  1. koło (część pojazdu umożliwiająca ruch) 2. koło garncarskie (wykorzystywane do formowania gliny, w produkcji mis i garnków) 3. koło (figura geometryczna) 4. koło (zainteresowań) 5. koło (krąg ludzi) 6. koło ( w odniesieniu do przybliżenia, np. koło południa) 7. koło ( obok, w pobliżu, np. koło domu)

Jajko Kolumba

Już niedługo wielkanocne święta. Jak wiecie przypadają one wiosną, kiedy przyroda budzi się do życia. Symbolem Wielkanocy jest jajko, z którego wykluwa się pisklaczek. Czy znane jest wam wyrażenie "jajko Kolumba"? Jeśli nie to przeczytajcie zamieszczony poniżej króciutki tekst: „Po powrocie z pierwszej wyprawy Kolumba do Ameryki wydano na jego cześć uroczysty bankiet. W trakcie kolacji jeden z gości głośno stwierdził, że zasługi Kolumba są małowartościowe, ponieważ każdy mógł dokonać tego samego. Słysząc to, wielki podróżnik rozzłościł się i rzucił współbiesiadnikom wyzwanie. Polegało ono na ustawieniu na stole, prosto i bez żadnego podparcia, zwykłego jajka. Po licznych nieudanych próbach podejmowanych przez gości i stwierdzeniach, że taka sztuczka nie jest możliwa, Kolumb podniósł się z miejsca i energicznie postawił jajko na blacie, zgniatając nieco dolną część skorupki. Pokazał innym, że da się to zrobić. Na takie rozwiązanie podniosły się głosy, że w ten sposób

Z wizytą w teatrze lalek

„Teatr to taka dziwna kraina”  Teatr to taka dziwna kraina, którą ukrywa szczelnie kurtyna… Tuż przed kurtyną ja – w pierwszym rzędzie – z niecierpliwością czekam, co będzie. Pełna widownia, ostatni dzwonek i wszystkie oczy w scenę wpatrzone. Gwar wokół cichnie, słychać skrzypienie, za tą zasłoną ciemną, na scenie. Gong. Idzie w górę ciężka kurtyna. Słychać muzykę. Już się zaczyna. Krąg światła pada na kamienicę i skradającą się czarownicę… Na górze księżyc okrągły świeci, oświetla klatkę, w niej dwoje dzieci… Znam tę opowieść, ale w teatrze wstrzymuję oddech, słucham i patrzę… Bo tutaj wszystko zdarzyć się może… Wystarczy szerzej oczy otworzyć… Teatr to rzeczywiście niezwykłe miejsce, to taka magiczna kraina, pełna wspaniałych dekoracji, kolorowych świateł, kostiumów i rekwizytów. A w niej aktorzy i widownia, którzy wspólnie przeżywają każde wypowiedziane na scenie słowo. Obejrzyjcie poniższy filmik i spróbujcie odpowiedzi