Przejdź do głównej zawartości

Ciekawostki z czytelniczego świata

Czy wiecie, gdzie znajduje się najbliższa biblioteka w waszej okolicy (oprócz szkolnej oczywiście)?
Jeśli do tej pory nie mieliście okazji zapoznać się z ofertą innych bibliotek to doskonała okazja, by nadrobić zaległości. Poniżej link do ogólnopolskiego portalu bibliotekarskiego. Sprawdźcie, jakie biblioteki znajdują się w waszym sąsiedztwie!

Dlaczego warto czytać? 
Czytanie książek przynosi wiele korzyści. Pogłębia się nasza wiedza, wzbogaca słownictwo, a także rozkwita wyobraźnia. Ponadto czytanie wpływa na pamięć i koncentrację.

Podzielcie się z nami swoimi ulubionymi książkami. Tytuł i autora podajcie w komentarzu, może komuś jeszcze przypadnie do gustu :)

Ps. Przedstawiamy wam kilka niezwykłych bibliotek, które znajdują się w Polsce
Stacja Kultura w Rumi - innowacyjne centrum kultury powstało w zmodernizowanym budynku dworca kolejowego. Jeśli ktoś z was czuje pociąg do literatury może wygodnie rozsiąść się z książką w ręce na kanapie w czytelni przekształconej z dawnej poczekalni.


Sopoteka - multimedialna biblioteka w przydworcowym centrum w Sopocie. Miejsce inspirowane jest sopocką plażą oraz przyrodą. Można znaleźć tu m.in. "strefę koszy plażowych" czy "strefy plażowania"  - kto by nie chciał czytać książki w wygodnej dla siebie pozycji na leżaku :)


Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego - frontową ścianę zdobi osiem tablic z tekstami w różnych językach. Na dachu warszawskiej biblioteki zaprojektowano również ogród. Jest on jednym z największych, a zarazem najpiękniejszych ogrodów dachowych w Europie.


Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu - historia tej placówki sięga aż 1829r., kiedy to hrabia Edward Raczyński otworzył regionalny ośrodek kultury polskiej (pod zaborem pruskim). W pierwszej bibliotece publicznej na ziemiach polskich podstawą księgozbioru była prywatna kolekcja fundatora. W 2013r. biblioteka została wzbogacona o nową fasadę, przez co główny gmach w centrum miasta zwiększył swą powierzchnię. W chwili obecnej jest aż 20 filii biblioteki w różnych zakątkach miasta.


Biblioteka Jagiellońska w Krakowie - uznawana jest za książnicę narodową - gromadzi swoje zbiory od XIV w. W bibliotece tej kompletowane i archiwizowane są wszystkie druki polskie wydane w kraju i za granicą. Spośród najcenniejszych zabytków języka polskiego można m.in. wyróżnić XV- wieczny zapis "Bogurodzicy".

Po więcej szczegółów odsyłamy do źródła.
Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Z wizytą w teatrze lalek

„Teatr to taka dziwna kraina” 
Teatr to taka dziwna kraina, którą ukrywa szczelnie kurtyna…
Tuż przed kurtyną ja – w pierwszym rzędzie – z niecierpliwością czekam, co będzie.
Pełna widownia, ostatni dzwonek i wszystkie oczy w scenę wpatrzone.
Gwar wokół cichnie, słychać skrzypienie, za tą zasłoną ciemną, na scenie.
Gong. Idzie w górę ciężka kurtyna. Słychać muzykę. Już się zaczyna.
Krąg światła pada na kamienicę i skradającą się czarownicę…
Na górze księżyc okrągły świeci, oświetla klatkę, w niej dwoje dzieci…
Znam tę opowieść, ale w teatrze wstrzymuję oddech, słucham i patrzę…
Bo tutaj wszystko zdarzyć się może… Wystarczy szerzej oczy otworzyć…
Teatr to rzeczywiście niezwykłe miejsce, to taka magiczna kraina, pełna wspaniałych dekoracji, kolorowych świateł, kostiumów i rekwizytów. A w niej aktorzy i widownia, którzy wspólnie przeżywają każde wypowiedziane na scenie słowo.
Obejrzyjcie poniższy filmik i spróbujcie odpowiedzieć na pytania: Jaki wiersz odgrywa aktor w materiale filmowym?…

W co się bawić?

Kiedy skończą się pomysły na zabawę można skorzystać z alternatywy i stworzyć swój unikatowy, jedyny w swoim rodzaju DOMEK POD STOŁEM 


W poszukiwaniu oznak wiosny - karty pracy

Wraz z nadejściem wiosny można dostrzec, jak przyroda budzi się do życia. Gdzie szukać tych oznak? Dosłownie wszędzie :) Aby ich nie przegapić poniżej prezentujemy kilka kart pracy w wersji do druku, które pozwolą  sprawdzić refleks i spostrzegawczość. Udanej zabawy!  Wiosenne poszukiwania 
Przyjrzyj się dobrze literom rozmieszczonym na planszy. Zwróć uwagę, że spółgłoski i samogłoski odróżnione zostały kolorami - niebieski i czerwony. Postaraj się jak najszybciej odnaleźć literę podaną do wyszukiwania. Zawsze możesz poprosić o podpowiedź (np. ta spółgłoska/ samogłoska znajduje się obok litery ...., itd.) Udanej zabawy!
Do pobrania na:  https://drive.google.com/drive/folders/1Y-6dehu8tin53mqkXZZXSNITlI4UyTZ5?usp=sharing