Przejdź do głównej zawartości

Ciekawostki z czytelniczego świata

Czy wiecie, gdzie znajduje się najbliższa biblioteka w waszej okolicy (oprócz szkolnej oczywiście)?
Jeśli do tej pory nie mieliście okazji zapoznać się z ofertą innych bibliotek to doskonała okazja, by nadrobić zaległości. Poniżej link do ogólnopolskiego portalu bibliotekarskiego. Sprawdźcie, jakie biblioteki znajdują się w waszym sąsiedztwie!

Dlaczego warto czytać? 
Czytanie książek przynosi wiele korzyści. Pogłębia się nasza wiedza, wzbogaca słownictwo, a także rozkwita wyobraźnia. Ponadto czytanie wpływa na pamięć i koncentrację.

Podzielcie się z nami swoimi ulubionymi książkami. Tytuł i autora podajcie w komentarzu, może komuś jeszcze przypadnie do gustu :)

Ps. Przedstawiamy wam kilka niezwykłych bibliotek, które znajdują się w Polsce
Stacja Kultura w Rumi - innowacyjne centrum kultury powstało w zmodernizowanym budynku dworca kolejowego. Jeśli ktoś z was czuje pociąg do literatury może wygodnie rozsiąść się z książką w ręce na kanapie w czytelni przekształconej z dawnej poczekalni.


Sopoteka - multimedialna biblioteka w przydworcowym centrum w Sopocie. Miejsce inspirowane jest sopocką plażą oraz przyrodą. Można znaleźć tu m.in. "strefę koszy plażowych" czy "strefy plażowania"  - kto by nie chciał czytać książki w wygodnej dla siebie pozycji na leżaku :)


Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego - frontową ścianę zdobi osiem tablic z tekstami w różnych językach. Na dachu warszawskiej biblioteki zaprojektowano również ogród. Jest on jednym z największych, a zarazem najpiękniejszych ogrodów dachowych w Europie.


Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu - historia tej placówki sięga aż 1829r., kiedy to hrabia Edward Raczyński otworzył regionalny ośrodek kultury polskiej (pod zaborem pruskim). W pierwszej bibliotece publicznej na ziemiach polskich podstawą księgozbioru była prywatna kolekcja fundatora. W 2013r. biblioteka została wzbogacona o nową fasadę, przez co główny gmach w centrum miasta zwiększył swą powierzchnię. W chwili obecnej jest aż 20 filii biblioteki w różnych zakątkach miasta.


Biblioteka Jagiellońska w Krakowie - uznawana jest za książnicę narodową - gromadzi swoje zbiory od XIV w. W bibliotece tej kompletowane i archiwizowane są wszystkie druki polskie wydane w kraju i za granicą. Spośród najcenniejszych zabytków języka polskiego można m.in. wyróżnić XV- wieczny zapis "Bogurodzicy".

Po więcej szczegółów odsyłamy do źródła.
Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jedno koło, wiele znaczeń

W języku polskim występuje wiele wyrazów, które mają więcej niż jedno znaczenie choć brzmią identycznie. Często różni je natomiast pochodzenie. Taki wyraz nazywamy homonimem . Co to oznacza w praktyce? Wyobraź sobie, że jesteś na plaży i jest to plaża strzeżona, co oznacza, że w razie niebezpieczeństwa pomoc jest w pobliżu - ratownik. Z daleka widzisz, jak trzyma coś w ręce ... najprawdopodobniej koło. O jakim kole pomyślałeś? (np. z kołem samochodowym ciężko byłoby ratować ludzi, zgadzasz się?) Zatem znaczenie takiego wyrazu zależy przede wszystkim od sytuacji i okoliczności. Zapoznaj się z innymi znaczeniami koła , które dla ciebie przygotowałyśmy.  1. koło (część pojazdu umożliwiająca ruch) 2. koło garncarskie (wykorzystywane do formowania gliny, w produkcji mis i garnków) 3. koło (figura geometryczna) 4. koło (zainteresowań) 5. koło (krąg ludzi) 6. koło ( w odniesieniu do przybliżenia, np. koło południa) 7. koło ( obok, w pobliżu, np. koło domu)

Wisła - królowa polskich rzek

Zapraszamy was do odbycia wirtualnej wyprawy biegiem Wisły. Zastanawialiście się skąd wzięło się określenie „królowa polskich rzek”? Już odpowiadamy – Wisła jest nie tylko najdłuższą rzeką naszego kraju (przepływa przez całą Polskę i ma 1047 km długości), ale także ważnym symbolem. O Wiśle śpiewa się w wielu pieśniach patriotycznych, wspomina się o niej także w hymnie. źródło: pixabay.com Wiecie może, skąd Wisła zawdzięcza swoją nazwę? Jeśli nie to pomocny będzie zamieszczony poniżej filmik: Zapewne już wiecie, że według legendy Wisła to rzeka, która "wyszła" z gór. Trasami, którymi z Baraniej Góry schodziły obie wspomniane w opowieści siostry, dziś mają płynąć potoki: trasą Czarnuszki - Czarna Wisełka, zaś trasą Białej - Biała Wisełka. Zanim wyruszymy w wirtualną wyprawę korytem Wisły, spróbujcie sami prześledzić jej bieg z pomocą mapy. Może uda wam się znaleźć odpowiedzi na poniższe pytania: Gdzie rozpoczyna, a gdzie kończy swój bieg Wisła? Przez jakie duże

W poszukiwaniu oznak wiosny - karty pracy

Wraz z nadejściem wiosny można dostrzec, jak przyroda budzi się do życia. Gdzie szukać tych oznak? Dosłownie wszędzie :) Aby ich nie przegapić poniżej prezentujemy kilka kart pracy w wersji do druku, które pozwolą  sprawdzić refleks i spostrzegawczość. Udanej zabawy!  Wiosenne poszukiwania  Przyjrzyj się dobrze literom rozmieszczonym na planszy. Zwróć uwagę, że spółgłoski i samogłoski odróżnione zostały kolorami - niebieski i czerwony. Postaraj się jak najszybciej odnaleźć literę podaną do wyszukiwania. Zawsze możesz poprosić o podpowiedź (np. ta spółgłoska/ samogłoska znajduje się obok litery ...., itd.) Udanej zabawy! Do pobrania na:  https://drive.google.com/drive/folders/1Y-6dehu8tin53mqkXZZXSNITlI4UyTZ5?usp=sharing