Przejdź do głównej zawartości

Czy żeby być artystą, trzeba się nim urodzić?

Artysta - jak podaje SJP (SŁOWNIK JĘZYKA POLSKIEGO) to osoba: uprawiająca jakąś dziedzinę sztuki, odznaczająca się mistrzostwem w jakiejś dziedzinie.

Gdyby nie działalność twórcza wielu z nich nasze życie nie byłoby takie samo. Też się z tym zgadzacie?

To właśnie dzięki przedstawicielom zawodów artystycznych możemy obejrzeć wzruszające, bądź pełne humoru filmy oraz sztuki teatralne. Kto nie chciałby być częścią widowiskowego koncertu, prawda? Możemy również dostrzec piękno brył architektonicznych, starannie i oryginalnie wykonanych mebli. Gdyby nie nagrania lub zdjęcia nie moglibyśmy utrwalić chociażby ważnych wydarzeń z naszego życia. To dopiero jest pamiątka na lata! 

Przykładów takiej działalności jest naprawdę mnóstwo. Wystarczy rozejrzeć się dookoła oraz sięgnąć pamięcią do klasowych wycieczek czy rodzinnych wyjazdów, podczas których możemy dowiedzieć się wiele o zwiedzanych miejscach. 
www.pixabay.com
Początki zazwyczaj bywają trudne ... Gdy robimy coś po raz pierwszy nie zrażajmy się niepowodzeniami. Gdyby nie ciężka praca, pewnie niejeden artysta nie odniósłby sukcesu. 
Warto robić to, co się lubi i czerpać z tego radość. 
A czy wy potraficie odpowiedzieć na pytanie: czy żeby być artystą, trzeba się nim urodzić?

Zachęcamy do wykonania ćwiczenia interaktywnego, które polega na przyporządkowaniu dzieł z różnych dyscyplin sztuki do artysty, który je stworzył. Powodzenia :)

Krótka instrukcja jak to zrobić:
1. Pobierz plik SMM01302.zip
2. Rozpakuj archiwum
3. Uruchom ćw. klikając na index.html


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jedno koło, wiele znaczeń

W języku polskim występuje wiele wyrazów, które mają więcej niż jedno znaczenie choć brzmią identycznie. Często różni je natomiast pochodzenie. Taki wyraz nazywamy homonimem . Co to oznacza w praktyce? Wyobraź sobie, że jesteś na plaży i jest to plaża strzeżona, co oznacza, że w razie niebezpieczeństwa pomoc jest w pobliżu - ratownik. Z daleka widzisz, jak trzyma coś w ręce ... najprawdopodobniej koło. O jakim kole pomyślałeś? (np. z kołem samochodowym ciężko byłoby ratować ludzi, zgadzasz się?) Zatem znaczenie takiego wyrazu zależy przede wszystkim od sytuacji i okoliczności. Zapoznaj się z innymi znaczeniami koła , które dla ciebie przygotowałyśmy.  1. koło (część pojazdu umożliwiająca ruch) 2. koło garncarskie (wykorzystywane do formowania gliny, w produkcji mis i garnków) 3. koło (figura geometryczna) 4. koło (zainteresowań) 5. koło (krąg ludzi) 6. koło ( w odniesieniu do przybliżenia, np. koło południa) 7. koło ( obok, w pobliżu, np. koło domu)

Wisła - królowa polskich rzek

Zapraszamy was do odbycia wirtualnej wyprawy biegiem Wisły. Zastanawialiście się skąd wzięło się określenie „królowa polskich rzek”? Już odpowiadamy – Wisła jest nie tylko najdłuższą rzeką naszego kraju (przepływa przez całą Polskę i ma 1047 km długości), ale także ważnym symbolem. O Wiśle śpiewa się w wielu pieśniach patriotycznych, wspomina się o niej także w hymnie. źródło: pixabay.com Wiecie może, skąd Wisła zawdzięcza swoją nazwę? Jeśli nie to pomocny będzie zamieszczony poniżej filmik: Zapewne już wiecie, że według legendy Wisła to rzeka, która "wyszła" z gór. Trasami, którymi z Baraniej Góry schodziły obie wspomniane w opowieści siostry, dziś mają płynąć potoki: trasą Czarnuszki - Czarna Wisełka, zaś trasą Białej - Biała Wisełka. Zanim wyruszymy w wirtualną wyprawę korytem Wisły, spróbujcie sami prześledzić jej bieg z pomocą mapy. Może uda wam się znaleźć odpowiedzi na poniższe pytania: Gdzie rozpoczyna, a gdzie kończy swój bieg Wisła? Przez jakie duże

W poszukiwaniu oznak wiosny - karty pracy

Wraz z nadejściem wiosny można dostrzec, jak przyroda budzi się do życia. Gdzie szukać tych oznak? Dosłownie wszędzie :) Aby ich nie przegapić poniżej prezentujemy kilka kart pracy w wersji do druku, które pozwolą  sprawdzić refleks i spostrzegawczość. Udanej zabawy!  Wiosenne poszukiwania  Przyjrzyj się dobrze literom rozmieszczonym na planszy. Zwróć uwagę, że spółgłoski i samogłoski odróżnione zostały kolorami - niebieski i czerwony. Postaraj się jak najszybciej odnaleźć literę podaną do wyszukiwania. Zawsze możesz poprosić o podpowiedź (np. ta spółgłoska/ samogłoska znajduje się obok litery ...., itd.) Udanej zabawy! Do pobrania na:  https://drive.google.com/drive/folders/1Y-6dehu8tin53mqkXZZXSNITlI4UyTZ5?usp=sharing