Przejdź do głównej zawartości

Czy żeby być artystą, trzeba się nim urodzić?

Artysta - jak podaje SJP (SŁOWNIK JĘZYKA POLSKIEGO) to osoba: uprawiająca jakąś dziedzinę sztuki, odznaczająca się mistrzostwem w jakiejś dziedzinie.

Gdyby nie działalność twórcza wielu z nich nasze życie nie byłoby takie samo. Też się z tym zgadzacie?

To właśnie dzięki przedstawicielom zawodów artystycznych możemy obejrzeć wzruszające, bądź pełne humoru filmy oraz sztuki teatralne. Kto nie chciałby być częścią widowiskowego koncertu, prawda? Możemy również dostrzec piękno brył architektonicznych, starannie i oryginalnie wykonanych mebli. Gdyby nie nagrania lub zdjęcia nie moglibyśmy utrwalić chociażby ważnych wydarzeń z naszego życia. To dopiero jest pamiątka na lata! 

Przykładów takiej działalności jest naprawdę mnóstwo. Wystarczy rozejrzeć się dookoła oraz sięgnąć pamięcią do klasowych wycieczek czy rodzinnych wyjazdów, podczas których możemy dowiedzieć się wiele o zwiedzanych miejscach. 
www.pixabay.com
Początki zazwyczaj bywają trudne ... Gdy robimy coś po raz pierwszy nie zrażajmy się niepowodzeniami. Gdyby nie ciężka praca, pewnie niejeden artysta nie odniósłby sukcesu. 
Warto robić to, co się lubi i czerpać z tego radość. 
A czy wy potraficie odpowiedzieć na pytanie: czy żeby być artystą, trzeba się nim urodzić?

Zachęcamy do wykonania ćwiczenia interaktywnego, które polega na przyporządkowaniu dzieł z różnych dyscyplin sztuki do artysty, który je stworzył. Powodzenia :)

Krótka instrukcja jak to zrobić:
1. Pobierz plik SMM01302.zip
2. Rozpakuj archiwum
3. Uruchom ćw. klikając na index.html


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Z wizytą w teatrze lalek

„Teatr to taka dziwna kraina”  Teatr to taka dziwna kraina, którą ukrywa szczelnie kurtyna… Tuż przed kurtyną ja – w pierwszym rzędzie – z niecierpliwością czekam, co będzie. Pełna widownia, ostatni dzwonek i wszystkie oczy w scenę wpatrzone. Gwar wokół cichnie, słychać skrzypienie, za tą zasłoną ciemną, na scenie. Gong. Idzie w górę ciężka kurtyna. Słychać muzykę. Już się zaczyna. Krąg światła pada na kamienicę i skradającą się czarownicę… Na górze księżyc okrągły świeci, oświetla klatkę, w niej dwoje dzieci… Znam tę opowieść, ale w teatrze wstrzymuję oddech, słucham i patrzę… Bo tutaj wszystko zdarzyć się może… Wystarczy szerzej oczy otworzyć… Teatr to rzeczywiście niezwykłe miejsce, to taka magiczna kraina, pełna wspaniałych dekoracji, kolorowych świateł, kostiumów i rekwizytów. A w niej aktorzy i widownia, którzy wspólnie przeżywają każde wypowiedziane na scenie słowo. Obejrzyjcie poniższy filmik i spróbujcie odpowiedzi

Na czterech kółkach

Gdziekolwiek się nie obejrzymy, zewsząd otaczają nas pojazdy. Najczęściej widzimy je na ulicy w postaci przejeżdżających samochodów, często jesteśmy ich pasażerami. Czy zastanawialiście się skąd wzięła się nazwa  konie mechaniczne  ?   Jeśli tak to poniższe ciekawostki rozwieją wasze wątpliwości. źródło: internet Skąd wzięły się konie mechaniczne? źródło: internet Gdy kupujemy samochód, jednym z najważniejszych parametrów branych pod uwagę jest moc silnika. Podawana jest ona w koniach mechanicznych. Jednak co to za jednostka i skąd się wzięła? Za ojca konia mechanicznego uważa się Thomasa Savery'ego. Już w 1702 roku porównywał on możliwości swojego silnika do pracy koni. O swoim urządzeniu pisał, że wykonuje pracę, do której potrzebne by były dwa konie, a biorąc pod uwagę fakt, że zwierzęta muszą pracować na zmianę, to nawet kilkukrotnie więcej. Nie była to jeszcze konkretna jednostka miary, ale pozwalała w przybliżeniu określić możliwości silnika.

Czyta się - recenzja książki „OD KOŁA DO FORMUŁY 1”

Przeglądając strony internetowe w poszukiwaniu inspiracji, natrafiłam na recenzję książki pana Michała Gąsiorowskiego „Od koła do formuły 1”, którą zamieszczam poniżej.   Moim zdaniem jest to pozycja godna uwagi! „Autor – Michał Gąsiorowski to dziennikarz sportowy radiowej Trójki. Prowadzi młodego czytelnika od prehistorii, czyli wynalezienia koła po czasy współczesne. Prostym, zrozumiałym dla dzieci językiem opisuje m.in. pierwszy pojazd na parę, trójkołowiec Carla Benza, Forda T, VW Garbusa, Citroena 2CV. Osobny rozdział poświęca polskim samochodom – Warszawie, Syrenie, Fiatowi 126p i 125p oraz Polonezowi. Młody czytelnik ma okazję poznać też auta-legendy: Mercedesa Gullwinga, Fiata 500, Mini, Jaguara E-Type, Porsche 911, aż po Bugatti Veyrona. Z książki można zaczerpnąć też podstawowych informacji o Formule 1, wyścigu LeMans 24, Rajdzie Dakar. Znalazło się też miejsce na przedstawienie słynnych polskich kierowców: Jana Rippera, Sobiesława Zasady, Jerzego Landsberg