Przejdź do głównej zawartości

Czy żeby być artystą, trzeba się nim urodzić?

Artysta - jak podaje SJP (SŁOWNIK JĘZYKA POLSKIEGO) to osoba: uprawiająca jakąś dziedzinę sztuki, odznaczająca się mistrzostwem w jakiejś dziedzinie.

Gdyby nie działalność twórcza wielu z nich nasze życie nie byłoby takie samo. Też się z tym zgadzacie?

To właśnie dzięki przedstawicielom zawodów artystycznych możemy obejrzeć wzruszające, bądź pełne humoru filmy oraz sztuki teatralne. Kto nie chciałby być częścią widowiskowego koncertu, prawda? Możemy również dostrzec piękno brył architektonicznych, starannie i oryginalnie wykonanych mebli. Gdyby nie nagrania lub zdjęcia nie moglibyśmy utrwalić chociażby ważnych wydarzeń z naszego życia. To dopiero jest pamiątka na lata! 

Przykładów takiej działalności jest naprawdę mnóstwo. Wystarczy rozejrzeć się dookoła oraz sięgnąć pamięcią do klasowych wycieczek czy rodzinnych wyjazdów, podczas których możemy dowiedzieć się wiele o zwiedzanych miejscach. 
www.pixabay.com
Początki zazwyczaj bywają trudne ... Gdy robimy coś po raz pierwszy nie zrażajmy się niepowodzeniami. Gdyby nie ciężka praca, pewnie niejeden artysta nie odniósłby sukcesu. 
Warto robić to, co się lubi i czerpać z tego radość. 
A czy wy potraficie odpowiedzieć na pytanie: czy żeby być artystą, trzeba się nim urodzić?

Zachęcamy do wykonania ćwiczenia interaktywnego, które polega na przyporządkowaniu dzieł z różnych dyscyplin sztuki do artysty, który je stworzył. Powodzenia :)

Krótka instrukcja jak to zrobić:
1. Pobierz plik SMM01302.zip
2. Rozpakuj archiwum
3. Uruchom ćw. klikając na index.html


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jedno koło, wiele znaczeń

W języku polskim występuje wiele wyrazów, które mają więcej niż jedno znaczenie choć brzmią identycznie. Często różni je natomiast pochodzenie. Taki wyraz nazywamy homonimem . Co to oznacza w praktyce? Wyobraź sobie, że jesteś na plaży i jest to plaża strzeżona, co oznacza, że w razie niebezpieczeństwa pomoc jest w pobliżu - ratownik. Z daleka widzisz, jak trzyma coś w ręce ... najprawdopodobniej koło. O jakim kole pomyślałeś? (np. z kołem samochodowym ciężko byłoby ratować ludzi, zgadzasz się?) Zatem znaczenie takiego wyrazu zależy przede wszystkim od sytuacji i okoliczności. Zapoznaj się z innymi znaczeniami koła , które dla ciebie przygotowałyśmy.  1. koło (część pojazdu umożliwiająca ruch) 2. koło garncarskie (wykorzystywane do formowania gliny, w produkcji mis i garnków) 3. koło (figura geometryczna) 4. koło (zainteresowań) 5. koło (krąg ludzi) 6. koło ( w odniesieniu do przybliżenia, np. koło południa) 7. koło ( obok, w pobliżu, np. koło domu)

Jajko Kolumba

Już niedługo wielkanocne święta. Jak wiecie przypadają one wiosną, kiedy przyroda budzi się do życia. Symbolem Wielkanocy jest jajko, z którego wykluwa się pisklaczek. Czy znane jest wam wyrażenie "jajko Kolumba"? Jeśli nie to przeczytajcie zamieszczony poniżej króciutki tekst: „Po powrocie z pierwszej wyprawy Kolumba do Ameryki wydano na jego cześć uroczysty bankiet. W trakcie kolacji jeden z gości głośno stwierdził, że zasługi Kolumba są małowartościowe, ponieważ każdy mógł dokonać tego samego. Słysząc to, wielki podróżnik rozzłościł się i rzucił współbiesiadnikom wyzwanie. Polegało ono na ustawieniu na stole, prosto i bez żadnego podparcia, zwykłego jajka. Po licznych nieudanych próbach podejmowanych przez gości i stwierdzeniach, że taka sztuczka nie jest możliwa, Kolumb podniósł się z miejsca i energicznie postawił jajko na blacie, zgniatając nieco dolną część skorupki. Pokazał innym, że da się to zrobić. Na takie rozwiązanie podniosły się głosy, że w ten sposób

Z wizytą w teatrze lalek

„Teatr to taka dziwna kraina”  Teatr to taka dziwna kraina, którą ukrywa szczelnie kurtyna… Tuż przed kurtyną ja – w pierwszym rzędzie – z niecierpliwością czekam, co będzie. Pełna widownia, ostatni dzwonek i wszystkie oczy w scenę wpatrzone. Gwar wokół cichnie, słychać skrzypienie, za tą zasłoną ciemną, na scenie. Gong. Idzie w górę ciężka kurtyna. Słychać muzykę. Już się zaczyna. Krąg światła pada na kamienicę i skradającą się czarownicę… Na górze księżyc okrągły świeci, oświetla klatkę, w niej dwoje dzieci… Znam tę opowieść, ale w teatrze wstrzymuję oddech, słucham i patrzę… Bo tutaj wszystko zdarzyć się może… Wystarczy szerzej oczy otworzyć… Teatr to rzeczywiście niezwykłe miejsce, to taka magiczna kraina, pełna wspaniałych dekoracji, kolorowych świateł, kostiumów i rekwizytów. A w niej aktorzy i widownia, którzy wspólnie przeżywają każde wypowiedziane na scenie słowo. Obejrzyjcie poniższy filmik i spróbujcie odpowiedzi