Czy wiecie jaka waluta obowiązuje w Polsce, skąd biorą się fizyczne banknoty i monety? Dlaczego nominały są takie, a nie inne i ile kosztuje jeden grosz? Na te i kilka innych pytań postaramy się odpowiedzieć w tym artykule. Zapraszamy!
![]() |
źródło: pixabay.com |
Polski pieniądz nazywa się ZŁOTY POLSKI, a nie jak powszechnie i potocznie się mówi: złotówka (złotówka to moneta o wartości 1 zł).
Każdy kraj posiada swój własny pieniądz. Byliście kiedyś za granicą? Pamiętacie, jak nazywały się pieniądze, których tam używali? Pieniądze obowiązujące w różnych państwach nazywamy walutami.
Dla przykładu:
- walutą Ukrainy jest Hrywna
- walutą Czech jest Korona czeska
- walutą Szwajcarii jest Frank szwajcarski
Niektóre państwa (np. Niemcy, Francja) zgodziły się na wprowadzenie wspólnego pieniądza. Jest to kilkanaście państw Unii Europejskiej, które przyjęły wspólną europejską walutę – EURO.
![]() |
źródło: pixabay.com |
Polska też kiedyś może dołączyć do tych państw – zrezygnujemy wówczas ze złotego, a środkiem płatniczym w naszym kraju stanie się właśnie euro.
Wróćmy jednak do polskiego złotego. W Polsce obowiązują następujące banknoty i monety:
Na pewno zauważyliście postaci zamieszczone na naszych banknotach. Wiecie skąd się wzięły?
Umieszczanie podobizn władców i znanych osobistości na banknotach wzięło się od tego, że na monetach wybijano herby rodowe lub symbole danych władców. W dzisiejszych czasach jest to forma podziękowania ważnym osobistościom, które miały znaczący wpływ w rozwój całego kraju.
Zadanie: Wyobraźcie sobie, że zostaliście poproszeni o zaprojektowanie banknotu. Zastanówcie się kogo lub co chcielibyście umieścić na „waszym” banknocie. Może uda wam się zrobić projekt takiego banknotu.
A poznajecie tego pana?
To król Bolesław Chrobry. Wiedzieliście, że to właśnie jemu zawdzięczamy wprowadzenie do użytku pierwszej polskiej monety? Wyglądała ona następująco:
![]() |
źródło: skarbnicanarodowa.pl |
Zanim król Chrobry wprowadził pierwszą monetę, pieniądze miały różne formy. Rolę pieniądza pełniły np.: sól, herbata, muszelki, zwierzęta, bursztyn, suszone ryby, różne metale, tytoń, paciorki, kość słoniowa. Jak widzicie pieniądzem mogło być wszystko, cokolwiek ludzie zaakceptowali w tej roli. Taka forma zapłaty miała sporo wad - trudno płacić dobrem, które szybko się psuje lub którego nie można podzielić na mniejsze części.
Zadanie: Wyobraźcie sobie, że przenieśliście się do kraju, w którym nie ma pieniędzy. Pomyślcie, jak wyglądałoby życie mieszkańców tego państwa. Czekamy na wasze pomysły w komentarzach do postu.
Wiemy już jak płacono w przeszłości i czym płacimy dzisiaj. Skąd zatem biorą się pieniądze? Jak to się dzieje, że trafiają do naszych skarbonek? Zapraszamy do lektury:
Materiał do pobrania ze strony https://finansiaki.pl/lekcja/scenariusz/jak-powstaja-pieniadze
Na koniec zapraszamy do zabawy ze Skarbonką TVP ABC. Poznajcie banknoty i monety. Zobaczcie, jak dzięki pracy możecie wydawać pieniądze, kupować to, co jest potrzebne lub to, na co macie ochotę.
kliknij tutaj
Komentarze
Prześlij komentarz