Przejdź do głównej zawartości

Czym płacimy w Polsce

Czy wiecie jaka waluta obowiązuje w Polsce, skąd biorą się fizyczne banknoty i monety? Dlaczego nominały są takie, a nie inne i ile kosztuje jeden grosz? Na te i kilka innych pytań postaramy się odpowiedzieć w tym artykule. Zapraszamy!
źródło: pixabay.com

Polski pieniądz nazywa się ZŁOTY POLSKI, a nie jak powszechnie i potocznie się mówi: złotówka (złotówka to moneta o wartości 1 zł). 
Każdy kraj posiada swój własny pieniądz. Byliście kiedyś za granicą? Pamiętacie, jak nazywały się pieniądze, których tam używali? Pieniądze obowiązujące w różnych państwach nazywamy walutami
Dla przykładu: 
  • walutą Ukrainy jest Hrywna
  • walutą Czech jest Korona czeska
  • walutą Szwajcarii jest Frank szwajcarski

Niektóre państwa (np. Niemcy, Francja) zgodziły się na wprowadzenie wspólnego pieniądza. Jest to kilkanaście państw Unii Europejskiej, które przyjęły wspólną europejską walutę – EURO

źródło: pixabay.com

Polska też kiedyś może dołączyć do tych państw – zrezygnujemy wówczas ze złotego, a środkiem płatniczym w naszym kraju stanie się właśnie euro. 

Wróćmy jednak do polskiego złotego. W Polsce obowiązują następujące banknoty i monety:

Na pewno zauważyliście postaci zamieszczone na naszych banknotach. Wiecie skąd się wzięły?
Umieszczanie podobizn władców i znanych osobistości na banknotach wzięło się od tego, że na monetach wybijano herby rodowe lub symbole danych władców. W dzisiejszych czasach jest to forma podziękowania ważnym osobistościom, które miały znaczący wpływ w rozwój całego kraju.

Zadanie: Wyobraźcie sobie, że zostaliście poproszeni o zaprojektowanie banknotu. Zastanówcie się kogo lub co chcielibyście umieścić na „waszym” banknocie. Może uda wam się zrobić projekt takiego banknotu.

A poznajecie tego pana?
To król Bolesław Chrobry. Wiedzieliście, że to właśnie jemu zawdzięczamy wprowadzenie do użytku pierwszej polskiej monety? Wyglądała ona następująco:
źródło: skarbnicanarodowa.pl

Zanim król Chrobry wprowadził pierwszą monetę, pieniądze miały różne formy. Rolę pieniądza pełniły np.: sól, herbata, muszelki, zwierzęta, bursztyn, suszone ryby, różne metale, tytoń, paciorki, kość słoniowa. Jak widzicie pieniądzem mogło być wszystko, cokolwiek ludzie zaakceptowali w tej roli. Taka forma zapłaty miała sporo wad - trudno płacić dobrem, które szybko się psuje lub którego nie można podzielić na mniejsze części.

Zadanie: Wyobraźcie sobie, że przenieśliście się do kraju, w którym nie ma pieniędzy. Pomyślcie, jak wyglądałoby życie mieszkańców tego państwa. Czekamy na wasze pomysły w komentarzach do postu.

Wiemy już jak płacono w przeszłości i czym płacimy dzisiaj. Skąd zatem biorą się pieniądze? Jak to się dzieje, że trafiają do naszych skarbonek? Zapraszamy do lektury:


Na koniec zapraszamy do zabawy ze Skarbonką TVP ABC. Poznajcie banknoty i monety. Zobaczcie, jak dzięki pracy możecie wydawać pieniądze, kupować to, co jest potrzebne lub to, na co macie ochotę.

kliknij tutaj


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Z wizytą w teatrze lalek

„Teatr to taka dziwna kraina” 
Teatr to taka dziwna kraina, którą ukrywa szczelnie kurtyna…
Tuż przed kurtyną ja – w pierwszym rzędzie – z niecierpliwością czekam, co będzie.
Pełna widownia, ostatni dzwonek i wszystkie oczy w scenę wpatrzone.
Gwar wokół cichnie, słychać skrzypienie, za tą zasłoną ciemną, na scenie.
Gong. Idzie w górę ciężka kurtyna. Słychać muzykę. Już się zaczyna.
Krąg światła pada na kamienicę i skradającą się czarownicę…
Na górze księżyc okrągły świeci, oświetla klatkę, w niej dwoje dzieci…
Znam tę opowieść, ale w teatrze wstrzymuję oddech, słucham i patrzę…
Bo tutaj wszystko zdarzyć się może… Wystarczy szerzej oczy otworzyć…
Teatr to rzeczywiście niezwykłe miejsce, to taka magiczna kraina, pełna wspaniałych dekoracji, kolorowych świateł, kostiumów i rekwizytów. A w niej aktorzy i widownia, którzy wspólnie przeżywają każde wypowiedziane na scenie słowo.
Obejrzyjcie poniższy filmik i spróbujcie odpowiedzieć na pytania: Jaki wiersz odgrywa aktor w materiale filmowym?…

W co się bawić?

Kiedy skończą się pomysły na zabawę można skorzystać z alternatywy i stworzyć swój unikatowy, jedyny w swoim rodzaju DOMEK POD STOŁEM 


W poszukiwaniu oznak wiosny - karty pracy

Wraz z nadejściem wiosny można dostrzec, jak przyroda budzi się do życia. Gdzie szukać tych oznak? Dosłownie wszędzie :) Aby ich nie przegapić poniżej prezentujemy kilka kart pracy w wersji do druku, które pozwolą  sprawdzić refleks i spostrzegawczość. Udanej zabawy!  Wiosenne poszukiwania 
Przyjrzyj się dobrze literom rozmieszczonym na planszy. Zwróć uwagę, że spółgłoski i samogłoski odróżnione zostały kolorami - niebieski i czerwony. Postaraj się jak najszybciej odnaleźć literę podaną do wyszukiwania. Zawsze możesz poprosić o podpowiedź (np. ta spółgłoska/ samogłoska znajduje się obok litery ...., itd.) Udanej zabawy!
Do pobrania na:  https://drive.google.com/drive/folders/1Y-6dehu8tin53mqkXZZXSNITlI4UyTZ5?usp=sharing