Przejdź do głównej zawartości

Dwa kolory - biały i czerwony

Polska, tak jak inne kraje ma swoje symbole, które dla każdego z nich są charakterystyczne i unikatowe. Wśród symboli narodowych Polski wyróżniamy: hymn, którym od 1927r. jest pieśń "Mazurek Dąbrowskiego", godło i flagę. Pamietajmy, by szanować symbole wszystkich krajów, nie tylko swojego.
źródło: scholaris.pl
Z każdym z tych symboli wiąże się pewna historia. 

Hymn państwowy
Autorem tekstu jest Józef Wybicki. Pierwotny tytuł to "Pieśń Legionów Polskich we Włoszech" powstała w 1797r. z myślą o polskich żołnierzach walczących pod dowództwem generała Jana Henryka Dąbrowskiego we Włoszech. Autor melodii niestety nie jest znany. Pieśń od samego początku zyskała ogromne uznanie, nie tylko wśród legionistów (którzy chętnie ją śpiewali), ale także Polaków pod zaborami. Podczas różnych wydarzeń historycznych "Mazurek Dąbrowskiego" towarzyszył Polakom. Rozbrzmiewał tam, gdzie walczyli polscy żołnierze. Oto tekst hymnu.

źródło: pinterest.com

Godło
Wizerunek orła zmieniał się na przestrzeni wieków, co możecie zaobserwować na załączonym obrazku. Jest wiele opowieści, podań i legend, które pozwalają nam pewne wydarzenia wyjaśnić. Niektórym z was bardzo dobrze znana jest legenda "O Czechu, Lechu i Rusie". Zachęcamy do przypomnienia sobie jej treści, a jeżeli ktoś nie miał jeszcze okazji zapoznać się z legendą to jest odpowiedni moment, by to uczynić. Treść legendy dostępna jest tutaj.
Pewnie interesuje was dlaczego akurat to orzeł widnieje w godle. Ma to swoje historyczne uzasadnienie ...  Otóż podczas różnych bitew, kiedy to wszyscy mieli na sobie zbroję, a głowę i twarz zakrywał hełm trudno było odróżnić sojusznika od wroga. Dlatego też zaczęto szukać sposobu, by rycerze na polu bitwy mogli się rozpoznać. Na początku stosowano różnobarwne proporce przedstawiające proste rysunki, które przyczepiano do włóczni. Z czasem kolory i znaki użyte w proporcach zaczęto przenosić na tarcze. Zamieszczany znak (godło) wybierano ze względu na symbolikę. Ukazywały one np. cechy władcy lub rycerzy, takie jak: odwaga, siła, waleczność. Od niepamiętnych czasów symbolami tych cech był lew jako król zwierząt i orzeł jako król przestworzy. Orzeł, obok lwa stał się jednym z najpopularniejszych znaków herbowych. 
źródło: niezwykle.com


Flaga
Barwy narodowe - to biel i czerwień. Flagę tworzą dwa poziome pasy tej samej szerokości. Górny jest koloru białego, dolny czerwonego. Jak pisał Czesław Janczarski (autor wierszy dla dzieci) o barwach ojczystych, biel oznacza czyste serce, a kolor czerwony miłość. Flaga, podobnie jak godło również ulegała modyfikacjom na przestrzeni wieków, natomiast biel i czerwień pozostawały jako elementy niezmienne.

źródło: znalezione w internecie

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jedno koło, wiele znaczeń

W języku polskim występuje wiele wyrazów, które mają więcej niż jedno znaczenie choć brzmią identycznie. Często różni je natomiast pochodzenie. Taki wyraz nazywamy homonimem . Co to oznacza w praktyce? Wyobraź sobie, że jesteś na plaży i jest to plaża strzeżona, co oznacza, że w razie niebezpieczeństwa pomoc jest w pobliżu - ratownik. Z daleka widzisz, jak trzyma coś w ręce ... najprawdopodobniej koło. O jakim kole pomyślałeś? (np. z kołem samochodowym ciężko byłoby ratować ludzi, zgadzasz się?) Zatem znaczenie takiego wyrazu zależy przede wszystkim od sytuacji i okoliczności. Zapoznaj się z innymi znaczeniami koła , które dla ciebie przygotowałyśmy.  1. koło (część pojazdu umożliwiająca ruch) 2. koło garncarskie (wykorzystywane do formowania gliny, w produkcji mis i garnków) 3. koło (figura geometryczna) 4. koło (zainteresowań) 5. koło (krąg ludzi) 6. koło ( w odniesieniu do przybliżenia, np. koło południa) 7. koło ( obok, w pobliżu, np. koło domu)

Wisła - królowa polskich rzek

Zapraszamy was do odbycia wirtualnej wyprawy biegiem Wisły. Zastanawialiście się skąd wzięło się określenie „królowa polskich rzek”? Już odpowiadamy – Wisła jest nie tylko najdłuższą rzeką naszego kraju (przepływa przez całą Polskę i ma 1047 km długości), ale także ważnym symbolem. O Wiśle śpiewa się w wielu pieśniach patriotycznych, wspomina się o niej także w hymnie. źródło: pixabay.com Wiecie może, skąd Wisła zawdzięcza swoją nazwę? Jeśli nie to pomocny będzie zamieszczony poniżej filmik: Zapewne już wiecie, że według legendy Wisła to rzeka, która "wyszła" z gór. Trasami, którymi z Baraniej Góry schodziły obie wspomniane w opowieści siostry, dziś mają płynąć potoki: trasą Czarnuszki - Czarna Wisełka, zaś trasą Białej - Biała Wisełka. Zanim wyruszymy w wirtualną wyprawę korytem Wisły, spróbujcie sami prześledzić jej bieg z pomocą mapy. Może uda wam się znaleźć odpowiedzi na poniższe pytania: Gdzie rozpoczyna, a gdzie kończy swój bieg Wisła? Przez jakie duże

W poszukiwaniu oznak wiosny - karty pracy

Wraz z nadejściem wiosny można dostrzec, jak przyroda budzi się do życia. Gdzie szukać tych oznak? Dosłownie wszędzie :) Aby ich nie przegapić poniżej prezentujemy kilka kart pracy w wersji do druku, które pozwolą  sprawdzić refleks i spostrzegawczość. Udanej zabawy!  Wiosenne poszukiwania  Przyjrzyj się dobrze literom rozmieszczonym na planszy. Zwróć uwagę, że spółgłoski i samogłoski odróżnione zostały kolorami - niebieski i czerwony. Postaraj się jak najszybciej odnaleźć literę podaną do wyszukiwania. Zawsze możesz poprosić o podpowiedź (np. ta spółgłoska/ samogłoska znajduje się obok litery ...., itd.) Udanej zabawy! Do pobrania na:  https://drive.google.com/drive/folders/1Y-6dehu8tin53mqkXZZXSNITlI4UyTZ5?usp=sharing