Przejdź do głównej zawartości

Dwa kolory - biały i czerwony

Polska, tak jak inne kraje ma swoje symbole, które dla każdego z nich są charakterystyczne i unikatowe. Wśród symboli narodowych Polski wyróżniamy: hymn, którym od 1927r. jest pieśń "Mazurek Dąbrowskiego", godło i flagę. Pamietajmy, by szanować symbole wszystkich krajów, nie tylko swojego.
źródło: scholaris.pl
Z każdym z tych symboli wiąże się pewna historia. 

Hymn państwowy
Autorem tekstu jest Józef Wybicki. Pierwotny tytuł to "Pieśń Legionów Polskich we Włoszech" powstała w 1797r. z myślą o polskich żołnierzach walczących pod dowództwem generała Jana Henryka Dąbrowskiego we Włoszech. Autor melodii niestety nie jest znany. Pieśń od samego początku zyskała ogromne uznanie, nie tylko wśród legionistów (którzy chętnie ją śpiewali), ale także Polaków pod zaborami. Podczas różnych wydarzeń historycznych "Mazurek Dąbrowskiego" towarzyszył Polakom. Rozbrzmiewał tam, gdzie walczyli polscy żołnierze. Oto tekst hymnu.

źródło: pinterest.com

Godło
Wizerunek orła zmieniał się na przestrzeni wieków, co możecie zaobserwować na załączonym obrazku. Jest wiele opowieści, podań i legend, które pozwalają nam pewne wydarzenia wyjaśnić. Niektórym z was bardzo dobrze znana jest legenda "O Czechu, Lechu i Rusie". Zachęcamy do przypomnienia sobie jej treści, a jeżeli ktoś nie miał jeszcze okazji zapoznać się z legendą to jest odpowiedni moment, by to uczynić. Treść legendy dostępna jest tutaj.
Pewnie interesuje was dlaczego akurat to orzeł widnieje w godle. Ma to swoje historyczne uzasadnienie ...  Otóż podczas różnych bitew, kiedy to wszyscy mieli na sobie zbroję, a głowę i twarz zakrywał hełm trudno było odróżnić sojusznika od wroga. Dlatego też zaczęto szukać sposobu, by rycerze na polu bitwy mogli się rozpoznać. Na początku stosowano różnobarwne proporce przedstawiające proste rysunki, które przyczepiano do włóczni. Z czasem kolory i znaki użyte w proporcach zaczęto przenosić na tarcze. Zamieszczany znak (godło) wybierano ze względu na symbolikę. Ukazywały one np. cechy władcy lub rycerzy, takie jak: odwaga, siła, waleczność. Od niepamiętnych czasów symbolami tych cech był lew jako król zwierząt i orzeł jako król przestworzy. Orzeł, obok lwa stał się jednym z najpopularniejszych znaków herbowych. 
źródło: niezwykle.com


Flaga
Barwy narodowe - to biel i czerwień. Flagę tworzą dwa poziome pasy tej samej szerokości. Górny jest koloru białego, dolny czerwonego. Jak pisał Czesław Janczarski (autor wierszy dla dzieci) o barwach ojczystych, biel oznacza czyste serce, a kolor czerwony miłość. Flaga, podobnie jak godło również ulegała modyfikacjom na przestrzeni wieków, natomiast biel i czerwień pozostawały jako elementy niezmienne.

źródło: znalezione w internecie

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Z wizytą w teatrze lalek

„Teatr to taka dziwna kraina”  Teatr to taka dziwna kraina, którą ukrywa szczelnie kurtyna… Tuż przed kurtyną ja – w pierwszym rzędzie – z niecierpliwością czekam, co będzie. Pełna widownia, ostatni dzwonek i wszystkie oczy w scenę wpatrzone. Gwar wokół cichnie, słychać skrzypienie, za tą zasłoną ciemną, na scenie. Gong. Idzie w górę ciężka kurtyna. Słychać muzykę. Już się zaczyna. Krąg światła pada na kamienicę i skradającą się czarownicę… Na górze księżyc okrągły świeci, oświetla klatkę, w niej dwoje dzieci… Znam tę opowieść, ale w teatrze wstrzymuję oddech, słucham i patrzę… Bo tutaj wszystko zdarzyć się może… Wystarczy szerzej oczy otworzyć… Teatr to rzeczywiście niezwykłe miejsce, to taka magiczna kraina, pełna wspaniałych dekoracji, kolorowych świateł, kostiumów i rekwizytów. A w niej aktorzy i widownia, którzy wspólnie przeżywają każde wypowiedziane na scenie słowo. Obejrzyjcie poniższy filmik i spróbujcie odpowiedzi

Na czterech kółkach

Gdziekolwiek się nie obejrzymy, zewsząd otaczają nas pojazdy. Najczęściej widzimy je na ulicy w postaci przejeżdżających samochodów, często jesteśmy ich pasażerami. Czy zastanawialiście się skąd wzięła się nazwa  konie mechaniczne  ?   Jeśli tak to poniższe ciekawostki rozwieją wasze wątpliwości. źródło: internet Skąd wzięły się konie mechaniczne? źródło: internet Gdy kupujemy samochód, jednym z najważniejszych parametrów branych pod uwagę jest moc silnika. Podawana jest ona w koniach mechanicznych. Jednak co to za jednostka i skąd się wzięła? Za ojca konia mechanicznego uważa się Thomasa Savery'ego. Już w 1702 roku porównywał on możliwości swojego silnika do pracy koni. O swoim urządzeniu pisał, że wykonuje pracę, do której potrzebne by były dwa konie, a biorąc pod uwagę fakt, że zwierzęta muszą pracować na zmianę, to nawet kilkukrotnie więcej. Nie była to jeszcze konkretna jednostka miary, ale pozwalała w przybliżeniu określić możliwości silnika.

Czyta się - recenzja książki „OD KOŁA DO FORMUŁY 1”

Przeglądając strony internetowe w poszukiwaniu inspiracji, natrafiłam na recenzję książki pana Michała Gąsiorowskiego „Od koła do formuły 1”, którą zamieszczam poniżej.   Moim zdaniem jest to pozycja godna uwagi! „Autor – Michał Gąsiorowski to dziennikarz sportowy radiowej Trójki. Prowadzi młodego czytelnika od prehistorii, czyli wynalezienia koła po czasy współczesne. Prostym, zrozumiałym dla dzieci językiem opisuje m.in. pierwszy pojazd na parę, trójkołowiec Carla Benza, Forda T, VW Garbusa, Citroena 2CV. Osobny rozdział poświęca polskim samochodom – Warszawie, Syrenie, Fiatowi 126p i 125p oraz Polonezowi. Młody czytelnik ma okazję poznać też auta-legendy: Mercedesa Gullwinga, Fiata 500, Mini, Jaguara E-Type, Porsche 911, aż po Bugatti Veyrona. Z książki można zaczerpnąć też podstawowych informacji o Formule 1, wyścigu LeMans 24, Rajdzie Dakar. Znalazło się też miejsce na przedstawienie słynnych polskich kierowców: Jana Rippera, Sobiesława Zasady, Jerzego Landsberg