Przejdź do głównej zawartości

Dwa kolory - biały i czerwony

Polska, tak jak inne kraje ma swoje symbole, które dla każdego z nich są charakterystyczne i unikatowe. Wśród symboli narodowych Polski wyróżniamy: hymn, którym od 1927r. jest pieśń "Mazurek Dąbrowskiego", godło i flagę. Pamietajmy, by szanować symbole wszystkich krajów, nie tylko swojego.
źródło: scholaris.pl
Z każdym z tych symboli wiąże się pewna historia. 

Hymn państwowy
Autorem tekstu jest Józef Wybicki. Pierwotny tytuł to "Pieśń Legionów Polskich we Włoszech" powstała w 1797r. z myślą o polskich żołnierzach walczących pod dowództwem generała Jana Henryka Dąbrowskiego we Włoszech. Autor melodii niestety nie jest znany. Pieśń od samego początku zyskała ogromne uznanie, nie tylko wśród legionistów (którzy chętnie ją śpiewali), ale także Polaków pod zaborami. Podczas różnych wydarzeń historycznych "Mazurek Dąbrowskiego" towarzyszył Polakom. Rozbrzmiewał tam, gdzie walczyli polscy żołnierze. Oto tekst hymnu.

źródło: pinterest.com

Godło
Wizerunek orła zmieniał się na przestrzeni wieków, co możecie zaobserwować na załączonym obrazku. Jest wiele opowieści, podań i legend, które pozwalają nam pewne wydarzenia wyjaśnić. Niektórym z was bardzo dobrze znana jest legenda "O Czechu, Lechu i Rusie". Zachęcamy do przypomnienia sobie jej treści, a jeżeli ktoś nie miał jeszcze okazji zapoznać się z legendą to jest odpowiedni moment, by to uczynić. Treść legendy dostępna jest tutaj.
Pewnie interesuje was dlaczego akurat to orzeł widnieje w godle. Ma to swoje historyczne uzasadnienie ...  Otóż podczas różnych bitew, kiedy to wszyscy mieli na sobie zbroję, a głowę i twarz zakrywał hełm trudno było odróżnić sojusznika od wroga. Dlatego też zaczęto szukać sposobu, by rycerze na polu bitwy mogli się rozpoznać. Na początku stosowano różnobarwne proporce przedstawiające proste rysunki, które przyczepiano do włóczni. Z czasem kolory i znaki użyte w proporcach zaczęto przenosić na tarcze. Zamieszczany znak (godło) wybierano ze względu na symbolikę. Ukazywały one np. cechy władcy lub rycerzy, takie jak: odwaga, siła, waleczność. Od niepamiętnych czasów symbolami tych cech był lew jako król zwierząt i orzeł jako król przestworzy. Orzeł, obok lwa stał się jednym z najpopularniejszych znaków herbowych. 
źródło: niezwykle.com


Flaga
Barwy narodowe - to biel i czerwień. Flagę tworzą dwa poziome pasy tej samej szerokości. Górny jest koloru białego, dolny czerwonego. Jak pisał Czesław Janczarski (autor wierszy dla dzieci) o barwach ojczystych, biel oznacza czyste serce, a kolor czerwony miłość. Flaga, podobnie jak godło również ulegała modyfikacjom na przestrzeni wieków, natomiast biel i czerwień pozostawały jako elementy niezmienne.

źródło: znalezione w internecie

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Z wizytą w teatrze lalek

„Teatr to taka dziwna kraina” 
Teatr to taka dziwna kraina, którą ukrywa szczelnie kurtyna…
Tuż przed kurtyną ja – w pierwszym rzędzie – z niecierpliwością czekam, co będzie.
Pełna widownia, ostatni dzwonek i wszystkie oczy w scenę wpatrzone.
Gwar wokół cichnie, słychać skrzypienie, za tą zasłoną ciemną, na scenie.
Gong. Idzie w górę ciężka kurtyna. Słychać muzykę. Już się zaczyna.
Krąg światła pada na kamienicę i skradającą się czarownicę…
Na górze księżyc okrągły świeci, oświetla klatkę, w niej dwoje dzieci…
Znam tę opowieść, ale w teatrze wstrzymuję oddech, słucham i patrzę…
Bo tutaj wszystko zdarzyć się może… Wystarczy szerzej oczy otworzyć…
Teatr to rzeczywiście niezwykłe miejsce, to taka magiczna kraina, pełna wspaniałych dekoracji, kolorowych świateł, kostiumów i rekwizytów. A w niej aktorzy i widownia, którzy wspólnie przeżywają każde wypowiedziane na scenie słowo.
Obejrzyjcie poniższy filmik i spróbujcie odpowiedzieć na pytania: Jaki wiersz odgrywa aktor w materiale filmowym?…

W co się bawić?

Kiedy skończą się pomysły na zabawę można skorzystać z alternatywy i stworzyć swój unikatowy, jedyny w swoim rodzaju DOMEK POD STOŁEM 


W poszukiwaniu oznak wiosny - karty pracy

Wraz z nadejściem wiosny można dostrzec, jak przyroda budzi się do życia. Gdzie szukać tych oznak? Dosłownie wszędzie :) Aby ich nie przegapić poniżej prezentujemy kilka kart pracy w wersji do druku, które pozwolą  sprawdzić refleks i spostrzegawczość. Udanej zabawy!  Wiosenne poszukiwania 
Przyjrzyj się dobrze literom rozmieszczonym na planszy. Zwróć uwagę, że spółgłoski i samogłoski odróżnione zostały kolorami - niebieski i czerwony. Postaraj się jak najszybciej odnaleźć literę podaną do wyszukiwania. Zawsze możesz poprosić o podpowiedź (np. ta spółgłoska/ samogłoska znajduje się obok litery ...., itd.) Udanej zabawy!
Do pobrania na:  https://drive.google.com/drive/folders/1Y-6dehu8tin53mqkXZZXSNITlI4UyTZ5?usp=sharing