Przejdź do głównej zawartości

Dwa kolory - biały i czerwony

Polska, tak jak inne kraje ma swoje symbole, które dla każdego z nich są charakterystyczne i unikatowe. Wśród symboli narodowych Polski wyróżniamy: hymn, którym od 1927r. jest pieśń "Mazurek Dąbrowskiego", godło i flagę. Pamietajmy, by szanować symbole wszystkich krajów, nie tylko swojego.
źródło: scholaris.pl
Z każdym z tych symboli wiąże się pewna historia. 

Hymn państwowy
Autorem tekstu jest Józef Wybicki. Pierwotny tytuł to "Pieśń Legionów Polskich we Włoszech" powstała w 1797r. z myślą o polskich żołnierzach walczących pod dowództwem generała Jana Henryka Dąbrowskiego we Włoszech. Autor melodii niestety nie jest znany. Pieśń od samego początku zyskała ogromne uznanie, nie tylko wśród legionistów (którzy chętnie ją śpiewali), ale także Polaków pod zaborami. Podczas różnych wydarzeń historycznych "Mazurek Dąbrowskiego" towarzyszył Polakom. Rozbrzmiewał tam, gdzie walczyli polscy żołnierze. Oto tekst hymnu.

źródło: pinterest.com

Godło
Wizerunek orła zmieniał się na przestrzeni wieków, co możecie zaobserwować na załączonym obrazku. Jest wiele opowieści, podań i legend, które pozwalają nam pewne wydarzenia wyjaśnić. Niektórym z was bardzo dobrze znana jest legenda "O Czechu, Lechu i Rusie". Zachęcamy do przypomnienia sobie jej treści, a jeżeli ktoś nie miał jeszcze okazji zapoznać się z legendą to jest odpowiedni moment, by to uczynić. Treść legendy dostępna jest tutaj.
Pewnie interesuje was dlaczego akurat to orzeł widnieje w godle. Ma to swoje historyczne uzasadnienie ...  Otóż podczas różnych bitew, kiedy to wszyscy mieli na sobie zbroję, a głowę i twarz zakrywał hełm trudno było odróżnić sojusznika od wroga. Dlatego też zaczęto szukać sposobu, by rycerze na polu bitwy mogli się rozpoznać. Na początku stosowano różnobarwne proporce przedstawiające proste rysunki, które przyczepiano do włóczni. Z czasem kolory i znaki użyte w proporcach zaczęto przenosić na tarcze. Zamieszczany znak (godło) wybierano ze względu na symbolikę. Ukazywały one np. cechy władcy lub rycerzy, takie jak: odwaga, siła, waleczność. Od niepamiętnych czasów symbolami tych cech był lew jako król zwierząt i orzeł jako król przestworzy. Orzeł, obok lwa stał się jednym z najpopularniejszych znaków herbowych. 
źródło: niezwykle.com


Flaga
Barwy narodowe - to biel i czerwień. Flagę tworzą dwa poziome pasy tej samej szerokości. Górny jest koloru białego, dolny czerwonego. Jak pisał Czesław Janczarski (autor wierszy dla dzieci) o barwach ojczystych, biel oznacza czyste serce, a kolor czerwony miłość. Flaga, podobnie jak godło również ulegała modyfikacjom na przestrzeni wieków, natomiast biel i czerwień pozostawały jako elementy niezmienne.

źródło: znalezione w internecie

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jedno koło, wiele znaczeń

W języku polskim występuje wiele wyrazów, które mają więcej niż jedno znaczenie choć brzmią identycznie. Często różni je natomiast pochodzenie. Taki wyraz nazywamy homonimem . Co to oznacza w praktyce? Wyobraź sobie, że jesteś na plaży i jest to plaża strzeżona, co oznacza, że w razie niebezpieczeństwa pomoc jest w pobliżu - ratownik. Z daleka widzisz, jak trzyma coś w ręce ... najprawdopodobniej koło. O jakim kole pomyślałeś? (np. z kołem samochodowym ciężko byłoby ratować ludzi, zgadzasz się?) Zatem znaczenie takiego wyrazu zależy przede wszystkim od sytuacji i okoliczności. Zapoznaj się z innymi znaczeniami koła , które dla ciebie przygotowałyśmy.  1. koło (część pojazdu umożliwiająca ruch) 2. koło garncarskie (wykorzystywane do formowania gliny, w produkcji mis i garnków) 3. koło (figura geometryczna) 4. koło (zainteresowań) 5. koło (krąg ludzi) 6. koło ( w odniesieniu do przybliżenia, np. koło południa) 7. koło ( obok, w pobliżu, np. koło domu)

Jajko Kolumba

Już niedługo wielkanocne święta. Jak wiecie przypadają one wiosną, kiedy przyroda budzi się do życia. Symbolem Wielkanocy jest jajko, z którego wykluwa się pisklaczek. Czy znane jest wam wyrażenie "jajko Kolumba"? Jeśli nie to przeczytajcie zamieszczony poniżej króciutki tekst: „Po powrocie z pierwszej wyprawy Kolumba do Ameryki wydano na jego cześć uroczysty bankiet. W trakcie kolacji jeden z gości głośno stwierdził, że zasługi Kolumba są małowartościowe, ponieważ każdy mógł dokonać tego samego. Słysząc to, wielki podróżnik rozzłościł się i rzucił współbiesiadnikom wyzwanie. Polegało ono na ustawieniu na stole, prosto i bez żadnego podparcia, zwykłego jajka. Po licznych nieudanych próbach podejmowanych przez gości i stwierdzeniach, że taka sztuczka nie jest możliwa, Kolumb podniósł się z miejsca i energicznie postawił jajko na blacie, zgniatając nieco dolną część skorupki. Pokazał innym, że da się to zrobić. Na takie rozwiązanie podniosły się głosy, że w ten sposób

Z wizytą w teatrze lalek

„Teatr to taka dziwna kraina”  Teatr to taka dziwna kraina, którą ukrywa szczelnie kurtyna… Tuż przed kurtyną ja – w pierwszym rzędzie – z niecierpliwością czekam, co będzie. Pełna widownia, ostatni dzwonek i wszystkie oczy w scenę wpatrzone. Gwar wokół cichnie, słychać skrzypienie, za tą zasłoną ciemną, na scenie. Gong. Idzie w górę ciężka kurtyna. Słychać muzykę. Już się zaczyna. Krąg światła pada na kamienicę i skradającą się czarownicę… Na górze księżyc okrągły świeci, oświetla klatkę, w niej dwoje dzieci… Znam tę opowieść, ale w teatrze wstrzymuję oddech, słucham i patrzę… Bo tutaj wszystko zdarzyć się może… Wystarczy szerzej oczy otworzyć… Teatr to rzeczywiście niezwykłe miejsce, to taka magiczna kraina, pełna wspaniałych dekoracji, kolorowych świateł, kostiumów i rekwizytów. A w niej aktorzy i widownia, którzy wspólnie przeżywają każde wypowiedziane na scenie słowo. Obejrzyjcie poniższy filmik i spróbujcie odpowiedzi