Przejdź do głównej zawartości

Jak kruki opanowały miasto

Co się dzieje, kiedy ustalone podczas zabawy zasady są łamane? Czy należy przestrzegać zasad? Jak byście się czuli, gdyby ktoś chciał wam odebrać dom, gdyby ktoś chciał rozdzielić waszą rodzinę? Wyobraźcie sobie, że tak właśnie czuli się kiedyś Polacy.

Już niedługo, dokładnie 3 maja wszyscy będziemy świętować 229 rocznicę uchwalenia niezwykle ważnego dla naszego kraju dokumentu. Oczywiście chodzi o KONSTYTUCJĘ. Święto Konstytucji 3 Maja jest jednym z najważniejszych polskich świąt.

źródło: wikipedia

Wiedzieliście, że Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją!

Wszystko zaczęło się w roku 1787. Król Stanisław August Poniatowski ...
źródło: wikipedia
...zwołał sejm , który miał uchwalić nowe prawo. Posłowie jednak zamiast działać wspólnie, kłócili się o różne sprawy. 
W końcu po czterech latach doszło do porozumienia wszystkich stron i uchwalono konstytucję, czyli ustawę rządową regulującą ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów (tak dawniej brzmiała nazwa naszej ojczyzny). 
Podpisanie tego ważnego dokumentu miało miejsce w Zamku Królewskim w Warszawie, a dokładnie w Sali Senatorskiej.
źródło: polska-org.pl
Ogłoszenie tej radosnej nowiny nastąpiło na Placu Zamkowym, gdzie uradowani ludzie wiwatowali na część króla i innych twórców tego ważnego dokumentu :
  • Ignacego Potockiego
  • Hugo Kołłątaja
  • Adama Stanisława Krasińskiego
Zapamiętajcie: uchwalenie Konstytucji 3 Maja pozwoliło na wprowadzenie nowych lepszych praw. Dzięki nim Polska mogła się rozwijać.

Tekst dzisiejszej konstytucji wygląda już zupełnie inaczej, został unowocześniony, zawiera prawa i obowiązki każdego obywatela Rzeczpospolitej Polskiej.

Wysłuchajcie fantastycznego słuchowiska „Jak kruki opanowały miasto”, które pomoże wam zrozumieć czym jest Konstytucja i dlaczego każdy powinien ją znać. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Z wizytą w teatrze lalek

„Teatr to taka dziwna kraina” 
Teatr to taka dziwna kraina, którą ukrywa szczelnie kurtyna…
Tuż przed kurtyną ja – w pierwszym rzędzie – z niecierpliwością czekam, co będzie.
Pełna widownia, ostatni dzwonek i wszystkie oczy w scenę wpatrzone.
Gwar wokół cichnie, słychać skrzypienie, za tą zasłoną ciemną, na scenie.
Gong. Idzie w górę ciężka kurtyna. Słychać muzykę. Już się zaczyna.
Krąg światła pada na kamienicę i skradającą się czarownicę…
Na górze księżyc okrągły świeci, oświetla klatkę, w niej dwoje dzieci…
Znam tę opowieść, ale w teatrze wstrzymuję oddech, słucham i patrzę…
Bo tutaj wszystko zdarzyć się może… Wystarczy szerzej oczy otworzyć…
Teatr to rzeczywiście niezwykłe miejsce, to taka magiczna kraina, pełna wspaniałych dekoracji, kolorowych świateł, kostiumów i rekwizytów. A w niej aktorzy i widownia, którzy wspólnie przeżywają każde wypowiedziane na scenie słowo.
Obejrzyjcie poniższy filmik i spróbujcie odpowiedzieć na pytania: Jaki wiersz odgrywa aktor w materiale filmowym?…

W co się bawić?

Kiedy skończą się pomysły na zabawę można skorzystać z alternatywy i stworzyć swój unikatowy, jedyny w swoim rodzaju DOMEK POD STOŁEM 


W poszukiwaniu oznak wiosny - karty pracy

Wraz z nadejściem wiosny można dostrzec, jak przyroda budzi się do życia. Gdzie szukać tych oznak? Dosłownie wszędzie :) Aby ich nie przegapić poniżej prezentujemy kilka kart pracy w wersji do druku, które pozwolą  sprawdzić refleks i spostrzegawczość. Udanej zabawy!  Wiosenne poszukiwania 
Przyjrzyj się dobrze literom rozmieszczonym na planszy. Zwróć uwagę, że spółgłoski i samogłoski odróżnione zostały kolorami - niebieski i czerwony. Postaraj się jak najszybciej odnaleźć literę podaną do wyszukiwania. Zawsze możesz poprosić o podpowiedź (np. ta spółgłoska/ samogłoska znajduje się obok litery ...., itd.) Udanej zabawy!
Do pobrania na:  https://drive.google.com/drive/folders/1Y-6dehu8tin53mqkXZZXSNITlI4UyTZ5?usp=sharing