Co się dzieje, kiedy ustalone podczas zabawy zasady są łamane? Czy należy przestrzegać zasad? Jak byście się czuli, gdyby ktoś chciał wam odebrać dom, gdyby ktoś chciał rozdzielić waszą rodzinę? Wyobraźcie sobie, że tak właśnie czuli się kiedyś Polacy.
Już niedługo, dokładnie 3 maja wszyscy będziemy świętować 229 rocznicę uchwalenia niezwykle ważnego dla naszego kraju dokumentu. Oczywiście chodzi o KONSTYTUCJĘ. Święto Konstytucji 3 Maja jest jednym z najważniejszych polskich świąt.
![]() |
źródło: wikipedia |
Wiedzieliście, że Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją!
Wszystko zaczęło się w roku 1787. Król Stanisław August Poniatowski ...
![]() |
źródło: wikipedia |
...zwołał sejm , który miał uchwalić nowe prawo. Posłowie jednak zamiast działać wspólnie, kłócili się o różne sprawy.
W końcu po czterech latach doszło do porozumienia wszystkich stron i uchwalono konstytucję, czyli ustawę rządową regulującą ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów (tak dawniej brzmiała nazwa naszej ojczyzny).
Podpisanie tego ważnego dokumentu miało miejsce w Zamku Królewskim w Warszawie, a dokładnie w Sali Senatorskiej.
![]() |
źródło: polska-org.pl |
Ogłoszenie tej radosnej nowiny nastąpiło na Placu Zamkowym, gdzie uradowani ludzie wiwatowali na część króla i innych twórców tego ważnego dokumentu :
- Ignacego Potockiego
- Hugo Kołłątaja
- Adama Stanisława Krasińskiego
Zapamiętajcie: uchwalenie Konstytucji 3 Maja pozwoliło na wprowadzenie nowych lepszych praw. Dzięki nim Polska mogła się rozwijać.
Tekst dzisiejszej konstytucji wygląda już zupełnie inaczej, został unowocześniony, zawiera prawa i obowiązki każdego obywatela Rzeczpospolitej Polskiej.
Wysłuchajcie fantastycznego słuchowiska „Jak kruki opanowały miasto”, które pomoże wam zrozumieć czym jest Konstytucja i dlaczego każdy powinien ją znać.
Komentarze
Prześlij komentarz