Przejdź do głównej zawartości

Oszczędzanie energii jest trendy!

Gdybyśmy mieli się przyjrzeć ile sprzętów pobierających prąd znajduje się w naszych domach pewnie lista byłaby bardzo długa. Jak dobrze wiecie, do produkcji energii wykorzystujemy cenne źródła naturalne, takie jak węgiel, gaz i ropę. Ponadto dostępnych jest wiele alternatywnych źródeł pozyskiwania energii (np. elektrownia słoneczna, wodna, wiatrowa). Mniejsze zużycie energii pozwala chronić środowisko i zaoszczędzić na rachunkach za prąd. 
źródło: wlaczoszczedzanie.pl
A teraz zastanówcie się ... Podczas wykonywania jakich czynności niezbędne jest użycie energii elektrycznej? Zajrzyjmy do kuchni. Zobaczcie, jak niewiele trzeba, by zaoszczędzić.
Wiedziałeś, że pozostawiona ładowarka do urządzeń przenośnych podłączona do sieci nadal pobiera prąd? Albo, że jasny kolor ścian może przyczynić się do zmniejszenia zużycia energii poprzez naturalne rozjaśnienie pomieszczenia?

Poniżej przedstawiamy wam wykres, z którego dowiecie się, jakie urządzenia pobierają najwięcej prądu. Zużycie energii zależy również od:
  •  liczby domowników,
  •  liczby urządzeń elektrycznych, 
  • ilości pobieranego przez sprzęty prądu,
  • czasu ich pracy.
źródło: epodreczniki.pl
Jeśli będziemy świadomi ile prądu zużywają sprzęty, z których na co dzień korzystamy ułatwi to oszczędzanie. Czasami wystarczy tylko zmienić nawyki :) Zostawiamy do waszej dyspozycji małą ściągawkę. Dokonujcie rozsądnych wyborów. Bądźcie EKO!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Z wizytą w teatrze lalek

„Teatr to taka dziwna kraina” 
Teatr to taka dziwna kraina, którą ukrywa szczelnie kurtyna…
Tuż przed kurtyną ja – w pierwszym rzędzie – z niecierpliwością czekam, co będzie.
Pełna widownia, ostatni dzwonek i wszystkie oczy w scenę wpatrzone.
Gwar wokół cichnie, słychać skrzypienie, za tą zasłoną ciemną, na scenie.
Gong. Idzie w górę ciężka kurtyna. Słychać muzykę. Już się zaczyna.
Krąg światła pada na kamienicę i skradającą się czarownicę…
Na górze księżyc okrągły świeci, oświetla klatkę, w niej dwoje dzieci…
Znam tę opowieść, ale w teatrze wstrzymuję oddech, słucham i patrzę…
Bo tutaj wszystko zdarzyć się może… Wystarczy szerzej oczy otworzyć…
Teatr to rzeczywiście niezwykłe miejsce, to taka magiczna kraina, pełna wspaniałych dekoracji, kolorowych świateł, kostiumów i rekwizytów. A w niej aktorzy i widownia, którzy wspólnie przeżywają każde wypowiedziane na scenie słowo.
Obejrzyjcie poniższy filmik i spróbujcie odpowiedzieć na pytania: Jaki wiersz odgrywa aktor w materiale filmowym?…

W co się bawić?

Kiedy skończą się pomysły na zabawę można skorzystać z alternatywy i stworzyć swój unikatowy, jedyny w swoim rodzaju DOMEK POD STOŁEM 


W poszukiwaniu oznak wiosny - karty pracy

Wraz z nadejściem wiosny można dostrzec, jak przyroda budzi się do życia. Gdzie szukać tych oznak? Dosłownie wszędzie :) Aby ich nie przegapić poniżej prezentujemy kilka kart pracy w wersji do druku, które pozwolą  sprawdzić refleks i spostrzegawczość. Udanej zabawy!  Wiosenne poszukiwania 
Przyjrzyj się dobrze literom rozmieszczonym na planszy. Zwróć uwagę, że spółgłoski i samogłoski odróżnione zostały kolorami - niebieski i czerwony. Postaraj się jak najszybciej odnaleźć literę podaną do wyszukiwania. Zawsze możesz poprosić o podpowiedź (np. ta spółgłoska/ samogłoska znajduje się obok litery ...., itd.) Udanej zabawy!
Do pobrania na:  https://drive.google.com/drive/folders/1Y-6dehu8tin53mqkXZZXSNITlI4UyTZ5?usp=sharing