Przejdź do głównej zawartości

Oszczędzanie energii jest trendy!

Gdybyśmy mieli się przyjrzeć ile sprzętów pobierających prąd znajduje się w naszych domach pewnie lista byłaby bardzo długa. Jak dobrze wiecie, do produkcji energii wykorzystujemy cenne źródła naturalne, takie jak węgiel, gaz i ropę. Ponadto dostępnych jest wiele alternatywnych źródeł pozyskiwania energii (np. elektrownia słoneczna, wodna, wiatrowa). Mniejsze zużycie energii pozwala chronić środowisko i zaoszczędzić na rachunkach za prąd. 
źródło: wlaczoszczedzanie.pl
A teraz zastanówcie się ... Podczas wykonywania jakich czynności niezbędne jest użycie energii elektrycznej? Zajrzyjmy do kuchni. Zobaczcie, jak niewiele trzeba, by zaoszczędzić.
Wiedziałeś, że pozostawiona ładowarka do urządzeń przenośnych podłączona do sieci nadal pobiera prąd? Albo, że jasny kolor ścian może przyczynić się do zmniejszenia zużycia energii poprzez naturalne rozjaśnienie pomieszczenia?

Poniżej przedstawiamy wam wykres, z którego dowiecie się, jakie urządzenia pobierają najwięcej prądu. Zużycie energii zależy również od:
  •  liczby domowników,
  •  liczby urządzeń elektrycznych, 
  • ilości pobieranego przez sprzęty prądu,
  • czasu ich pracy.
źródło: epodreczniki.pl
Jeśli będziemy świadomi ile prądu zużywają sprzęty, z których na co dzień korzystamy ułatwi to oszczędzanie. Czasami wystarczy tylko zmienić nawyki :) Zostawiamy do waszej dyspozycji małą ściągawkę. Dokonujcie rozsądnych wyborów. Bądźcie EKO!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jedno koło, wiele znaczeń

W języku polskim występuje wiele wyrazów, które mają więcej niż jedno znaczenie choć brzmią identycznie. Często różni je natomiast pochodzenie. Taki wyraz nazywamy homonimem . Co to oznacza w praktyce? Wyobraź sobie, że jesteś na plaży i jest to plaża strzeżona, co oznacza, że w razie niebezpieczeństwa pomoc jest w pobliżu - ratownik. Z daleka widzisz, jak trzyma coś w ręce ... najprawdopodobniej koło. O jakim kole pomyślałeś? (np. z kołem samochodowym ciężko byłoby ratować ludzi, zgadzasz się?) Zatem znaczenie takiego wyrazu zależy przede wszystkim od sytuacji i okoliczności. Zapoznaj się z innymi znaczeniami koła , które dla ciebie przygotowałyśmy.  1. koło (część pojazdu umożliwiająca ruch) 2. koło garncarskie (wykorzystywane do formowania gliny, w produkcji mis i garnków) 3. koło (figura geometryczna) 4. koło (zainteresowań) 5. koło (krąg ludzi) 6. koło ( w odniesieniu do przybliżenia, np. koło południa) 7. koło ( obok, w pobliżu, np. koło domu)

Jajko Kolumba

Już niedługo wielkanocne święta. Jak wiecie przypadają one wiosną, kiedy przyroda budzi się do życia. Symbolem Wielkanocy jest jajko, z którego wykluwa się pisklaczek. Czy znane jest wam wyrażenie "jajko Kolumba"? Jeśli nie to przeczytajcie zamieszczony poniżej króciutki tekst: „Po powrocie z pierwszej wyprawy Kolumba do Ameryki wydano na jego cześć uroczysty bankiet. W trakcie kolacji jeden z gości głośno stwierdził, że zasługi Kolumba są małowartościowe, ponieważ każdy mógł dokonać tego samego. Słysząc to, wielki podróżnik rozzłościł się i rzucił współbiesiadnikom wyzwanie. Polegało ono na ustawieniu na stole, prosto i bez żadnego podparcia, zwykłego jajka. Po licznych nieudanych próbach podejmowanych przez gości i stwierdzeniach, że taka sztuczka nie jest możliwa, Kolumb podniósł się z miejsca i energicznie postawił jajko na blacie, zgniatając nieco dolną część skorupki. Pokazał innym, że da się to zrobić. Na takie rozwiązanie podniosły się głosy, że w ten sposób

Z wizytą w teatrze lalek

„Teatr to taka dziwna kraina”  Teatr to taka dziwna kraina, którą ukrywa szczelnie kurtyna… Tuż przed kurtyną ja – w pierwszym rzędzie – z niecierpliwością czekam, co będzie. Pełna widownia, ostatni dzwonek i wszystkie oczy w scenę wpatrzone. Gwar wokół cichnie, słychać skrzypienie, za tą zasłoną ciemną, na scenie. Gong. Idzie w górę ciężka kurtyna. Słychać muzykę. Już się zaczyna. Krąg światła pada na kamienicę i skradającą się czarownicę… Na górze księżyc okrągły świeci, oświetla klatkę, w niej dwoje dzieci… Znam tę opowieść, ale w teatrze wstrzymuję oddech, słucham i patrzę… Bo tutaj wszystko zdarzyć się może… Wystarczy szerzej oczy otworzyć… Teatr to rzeczywiście niezwykłe miejsce, to taka magiczna kraina, pełna wspaniałych dekoracji, kolorowych świateł, kostiumów i rekwizytów. A w niej aktorzy i widownia, którzy wspólnie przeżywają każde wypowiedziane na scenie słowo. Obejrzyjcie poniższy filmik i spróbujcie odpowiedzi