Przejdź do głównej zawartości

Oszczędzanie energii jest trendy!

Gdybyśmy mieli się przyjrzeć ile sprzętów pobierających prąd znajduje się w naszych domach pewnie lista byłaby bardzo długa. Jak dobrze wiecie, do produkcji energii wykorzystujemy cenne źródła naturalne, takie jak węgiel, gaz i ropę. Ponadto dostępnych jest wiele alternatywnych źródeł pozyskiwania energii (np. elektrownia słoneczna, wodna, wiatrowa). Mniejsze zużycie energii pozwala chronić środowisko i zaoszczędzić na rachunkach za prąd. 
źródło: wlaczoszczedzanie.pl
A teraz zastanówcie się ... Podczas wykonywania jakich czynności niezbędne jest użycie energii elektrycznej? Zajrzyjmy do kuchni. Zobaczcie, jak niewiele trzeba, by zaoszczędzić.
Wiedziałeś, że pozostawiona ładowarka do urządzeń przenośnych podłączona do sieci nadal pobiera prąd? Albo, że jasny kolor ścian może przyczynić się do zmniejszenia zużycia energii poprzez naturalne rozjaśnienie pomieszczenia?

Poniżej przedstawiamy wam wykres, z którego dowiecie się, jakie urządzenia pobierają najwięcej prądu. Zużycie energii zależy również od:
  •  liczby domowników,
  •  liczby urządzeń elektrycznych, 
  • ilości pobieranego przez sprzęty prądu,
  • czasu ich pracy.
źródło: epodreczniki.pl
Jeśli będziemy świadomi ile prądu zużywają sprzęty, z których na co dzień korzystamy ułatwi to oszczędzanie. Czasami wystarczy tylko zmienić nawyki :) Zostawiamy do waszej dyspozycji małą ściągawkę. Dokonujcie rozsądnych wyborów. Bądźcie EKO!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jedno koło, wiele znaczeń

W języku polskim występuje wiele wyrazów, które mają więcej niż jedno znaczenie choć brzmią identycznie. Często różni je natomiast pochodzenie. Taki wyraz nazywamy homonimem . Co to oznacza w praktyce? Wyobraź sobie, że jesteś na plaży i jest to plaża strzeżona, co oznacza, że w razie niebezpieczeństwa pomoc jest w pobliżu - ratownik. Z daleka widzisz, jak trzyma coś w ręce ... najprawdopodobniej koło. O jakim kole pomyślałeś? (np. z kołem samochodowym ciężko byłoby ratować ludzi, zgadzasz się?) Zatem znaczenie takiego wyrazu zależy przede wszystkim od sytuacji i okoliczności. Zapoznaj się z innymi znaczeniami koła , które dla ciebie przygotowałyśmy.  1. koło (część pojazdu umożliwiająca ruch) 2. koło garncarskie (wykorzystywane do formowania gliny, w produkcji mis i garnków) 3. koło (figura geometryczna) 4. koło (zainteresowań) 5. koło (krąg ludzi) 6. koło ( w odniesieniu do przybliżenia, np. koło południa) 7. koło ( obok, w pobliżu, np. koło domu)

Wisła - królowa polskich rzek

Zapraszamy was do odbycia wirtualnej wyprawy biegiem Wisły. Zastanawialiście się skąd wzięło się określenie „królowa polskich rzek”? Już odpowiadamy – Wisła jest nie tylko najdłuższą rzeką naszego kraju (przepływa przez całą Polskę i ma 1047 km długości), ale także ważnym symbolem. O Wiśle śpiewa się w wielu pieśniach patriotycznych, wspomina się o niej także w hymnie. źródło: pixabay.com Wiecie może, skąd Wisła zawdzięcza swoją nazwę? Jeśli nie to pomocny będzie zamieszczony poniżej filmik: Zapewne już wiecie, że według legendy Wisła to rzeka, która "wyszła" z gór. Trasami, którymi z Baraniej Góry schodziły obie wspomniane w opowieści siostry, dziś mają płynąć potoki: trasą Czarnuszki - Czarna Wisełka, zaś trasą Białej - Biała Wisełka. Zanim wyruszymy w wirtualną wyprawę korytem Wisły, spróbujcie sami prześledzić jej bieg z pomocą mapy. Może uda wam się znaleźć odpowiedzi na poniższe pytania: Gdzie rozpoczyna, a gdzie kończy swój bieg Wisła? Przez jakie duże

W poszukiwaniu oznak wiosny - karty pracy

Wraz z nadejściem wiosny można dostrzec, jak przyroda budzi się do życia. Gdzie szukać tych oznak? Dosłownie wszędzie :) Aby ich nie przegapić poniżej prezentujemy kilka kart pracy w wersji do druku, które pozwolą  sprawdzić refleks i spostrzegawczość. Udanej zabawy!  Wiosenne poszukiwania  Przyjrzyj się dobrze literom rozmieszczonym na planszy. Zwróć uwagę, że spółgłoski i samogłoski odróżnione zostały kolorami - niebieski i czerwony. Postaraj się jak najszybciej odnaleźć literę podaną do wyszukiwania. Zawsze możesz poprosić o podpowiedź (np. ta spółgłoska/ samogłoska znajduje się obok litery ...., itd.) Udanej zabawy! Do pobrania na:  https://drive.google.com/drive/folders/1Y-6dehu8tin53mqkXZZXSNITlI4UyTZ5?usp=sharing