Przejdź do głównej zawartości

Polska! Stąd jestem

Co jest zazwyczaj pierwszą myślą, jeśli pytamy o Polskę?
Ile ludzi, tyle odpowiedzi. Każdy z nas ma inne skojarzenia ... jednakże są takie rzeczy, które z pewnością będą się powtarzać.
Co powiecie na dania kuchni polskiej? Albo krainy geograficzne? A może bociany? Pejzaż polskiej wsi? Oczywiście to tylko przykłady :)
Jesteśmy ciekawe waszych skojarzeń. Podzielcie się nimi w komentarzu.

A teraz pora na kilka ważnych informacji związanych z położeniem Polski.

GDZIE LEŻY POLSKA?
Polska położona jest w środkowej części kontynentu europejskiego. Od sąsiadów z północy, południa, wschodu czy zachodu dzieli nas podobna odległość. Takie usytuowanie daje Polsce wiele  korzyści, m.in. poprzez bezpośredni dostęp do morza to możliwość handlu morskiego. Poza tym nadmorskie miejscowości co roku przyciągają wielu turystów (nie tylko nad morze).
To teraz o tych złych stronach. Z historycznego punktu widzenia takie położenie Polski sprawiło, że  nieraz została zaatakowana przez sąsiednie państwa, a także była miejscem walk toczących się wojen światowych.

GRANICE POLSKI
Obszar każdego kraju ma swój początek i koniec. Jego terytorium wyznaczają granice państwa. W Polsce na północy granica przebiega przez wody Morza Bałtyckiego, zaś południowa granica wytyczona jest wśród szczytów i grzbietów górskich w Sudetach i Karpatach. Natomiast rzeki - Odra i Nysa Łużycka wyznaczają zachodnią granicę Polski. Wschodnia granica wyznaczona została na podstawie przebiegu rzeki Bug i innych odcinków powstałych w wyniku uzgodnień międzynarodowych. 

ZNAKI GRANICZNE WYZNACZAJĄCE PRZEBIEG GRANICY LĄDOWEJ

NAJBLIŻSZE SĄSIEDZTWO
Polska sąsiaduje z siedmioma państwami:
  • od północy (w jej lądowej części) z obwodem kaliningradzkim, który jest częścią Rosji,
  • od południa z Czechami i Słowacją,
  • od zachodu z Niemcami,
  • od wschodu z Ukrainą, Białorusią i Litwą.


Ciekawostka!Terytorium Polski podzielone jest na 16 województw. Województwo to taka jednostka samorządu związana z danym terytorium (z kolei województwa dzielą się na mniejsze -powiaty, a te na jeszcze mniejsze jednostki - gminy). Na terenie naszego kraju możemy wyróżnić wiele krain historycznych. 
Ich nazwy wiążą się z określeniami żyjących niegdyś na tych ziemiach mieszkańców. W wielu przypadkach od tych określeń powstały nazwy obecnych województw.

Materiały pochodzą z serwisu: epodreczniki.pl

Komentarze

Publikowanie komentarza

Popularne posty z tego bloga

Z wizytą w teatrze lalek

„Teatr to taka dziwna kraina”  Teatr to taka dziwna kraina, którą ukrywa szczelnie kurtyna… Tuż przed kurtyną ja – w pierwszym rzędzie – z niecierpliwością czekam, co będzie. Pełna widownia, ostatni dzwonek i wszystkie oczy w scenę wpatrzone. Gwar wokół cichnie, słychać skrzypienie, za tą zasłoną ciemną, na scenie. Gong. Idzie w górę ciężka kurtyna. Słychać muzykę. Już się zaczyna. Krąg światła pada na kamienicę i skradającą się czarownicę… Na górze księżyc okrągły świeci, oświetla klatkę, w niej dwoje dzieci… Znam tę opowieść, ale w teatrze wstrzymuję oddech, słucham i patrzę… Bo tutaj wszystko zdarzyć się może… Wystarczy szerzej oczy otworzyć… Teatr to rzeczywiście niezwykłe miejsce, to taka magiczna kraina, pełna wspaniałych dekoracji, kolorowych świateł, kostiumów i rekwizytów. A w niej aktorzy i widownia, którzy wspólnie przeżywają każde wypowiedziane na scenie słowo. Obejrzyjcie poniższy filmik i spróbujcie odpowiedzi

Na czterech kółkach

Gdziekolwiek się nie obejrzymy, zewsząd otaczają nas pojazdy. Najczęściej widzimy je na ulicy w postaci przejeżdżających samochodów, często jesteśmy ich pasażerami. Czy zastanawialiście się skąd wzięła się nazwa  konie mechaniczne  ?   Jeśli tak to poniższe ciekawostki rozwieją wasze wątpliwości. źródło: internet Skąd wzięły się konie mechaniczne? źródło: internet Gdy kupujemy samochód, jednym z najważniejszych parametrów branych pod uwagę jest moc silnika. Podawana jest ona w koniach mechanicznych. Jednak co to za jednostka i skąd się wzięła? Za ojca konia mechanicznego uważa się Thomasa Savery'ego. Już w 1702 roku porównywał on możliwości swojego silnika do pracy koni. O swoim urządzeniu pisał, że wykonuje pracę, do której potrzebne by były dwa konie, a biorąc pod uwagę fakt, że zwierzęta muszą pracować na zmianę, to nawet kilkukrotnie więcej. Nie była to jeszcze konkretna jednostka miary, ale pozwalała w przybliżeniu określić możliwości silnika.

Czyta się - recenzja książki „OD KOŁA DO FORMUŁY 1”

Przeglądając strony internetowe w poszukiwaniu inspiracji, natrafiłam na recenzję książki pana Michała Gąsiorowskiego „Od koła do formuły 1”, którą zamieszczam poniżej.   Moim zdaniem jest to pozycja godna uwagi! „Autor – Michał Gąsiorowski to dziennikarz sportowy radiowej Trójki. Prowadzi młodego czytelnika od prehistorii, czyli wynalezienia koła po czasy współczesne. Prostym, zrozumiałym dla dzieci językiem opisuje m.in. pierwszy pojazd na parę, trójkołowiec Carla Benza, Forda T, VW Garbusa, Citroena 2CV. Osobny rozdział poświęca polskim samochodom – Warszawie, Syrenie, Fiatowi 126p i 125p oraz Polonezowi. Młody czytelnik ma okazję poznać też auta-legendy: Mercedesa Gullwinga, Fiata 500, Mini, Jaguara E-Type, Porsche 911, aż po Bugatti Veyrona. Z książki można zaczerpnąć też podstawowych informacji o Formule 1, wyścigu LeMans 24, Rajdzie Dakar. Znalazło się też miejsce na przedstawienie słynnych polskich kierowców: Jana Rippera, Sobiesława Zasady, Jerzego Landsberg