Przejdź do głównej zawartości

Polska! Stąd jestem

Co jest zazwyczaj pierwszą myślą, jeśli pytamy o Polskę?
Ile ludzi, tyle odpowiedzi. Każdy z nas ma inne skojarzenia ... jednakże są takie rzeczy, które z pewnością będą się powtarzać.
Co powiecie na dania kuchni polskiej? Albo krainy geograficzne? A może bociany? Pejzaż polskiej wsi? Oczywiście to tylko przykłady :)
Jesteśmy ciekawe waszych skojarzeń. Podzielcie się nimi w komentarzu.

A teraz pora na kilka ważnych informacji związanych z położeniem Polski.

GDZIE LEŻY POLSKA?
Polska położona jest w środkowej części kontynentu europejskiego. Od sąsiadów z północy, południa, wschodu czy zachodu dzieli nas podobna odległość. Takie usytuowanie daje Polsce wiele  korzyści, m.in. poprzez bezpośredni dostęp do morza to możliwość handlu morskiego. Poza tym nadmorskie miejscowości co roku przyciągają wielu turystów (nie tylko nad morze).
To teraz o tych złych stronach. Z historycznego punktu widzenia takie położenie Polski sprawiło, że  nieraz została zaatakowana przez sąsiednie państwa, a także była miejscem walk toczących się wojen światowych.

GRANICE POLSKI
Obszar każdego kraju ma swój początek i koniec. Jego terytorium wyznaczają granice państwa. W Polsce na północy granica przebiega przez wody Morza Bałtyckiego, zaś południowa granica wytyczona jest wśród szczytów i grzbietów górskich w Sudetach i Karpatach. Natomiast rzeki - Odra i Nysa Łużycka wyznaczają zachodnią granicę Polski. Wschodnia granica wyznaczona została na podstawie przebiegu rzeki Bug i innych odcinków powstałych w wyniku uzgodnień międzynarodowych. 

ZNAKI GRANICZNE WYZNACZAJĄCE PRZEBIEG GRANICY LĄDOWEJ

NAJBLIŻSZE SĄSIEDZTWO
Polska sąsiaduje z siedmioma państwami:
  • od północy (w jej lądowej części) z obwodem kaliningradzkim, który jest częścią Rosji,
  • od południa z Czechami i Słowacją,
  • od zachodu z Niemcami,
  • od wschodu z Ukrainą, Białorusią i Litwą.


Ciekawostka!Terytorium Polski podzielone jest na 16 województw. Województwo to taka jednostka samorządu związana z danym terytorium (z kolei województwa dzielą się na mniejsze -powiaty, a te na jeszcze mniejsze jednostki - gminy). Na terenie naszego kraju możemy wyróżnić wiele krain historycznych. 
Ich nazwy wiążą się z określeniami żyjących niegdyś na tych ziemiach mieszkańców. W wielu przypadkach od tych określeń powstały nazwy obecnych województw.

Materiały pochodzą z serwisu: epodreczniki.pl

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jedno koło, wiele znaczeń

W języku polskim występuje wiele wyrazów, które mają więcej niż jedno znaczenie choć brzmią identycznie. Często różni je natomiast pochodzenie. Taki wyraz nazywamy homonimem . Co to oznacza w praktyce? Wyobraź sobie, że jesteś na plaży i jest to plaża strzeżona, co oznacza, że w razie niebezpieczeństwa pomoc jest w pobliżu - ratownik. Z daleka widzisz, jak trzyma coś w ręce ... najprawdopodobniej koło. O jakim kole pomyślałeś? (np. z kołem samochodowym ciężko byłoby ratować ludzi, zgadzasz się?) Zatem znaczenie takiego wyrazu zależy przede wszystkim od sytuacji i okoliczności. Zapoznaj się z innymi znaczeniami koła , które dla ciebie przygotowałyśmy.  1. koło (część pojazdu umożliwiająca ruch) 2. koło garncarskie (wykorzystywane do formowania gliny, w produkcji mis i garnków) 3. koło (figura geometryczna) 4. koło (zainteresowań) 5. koło (krąg ludzi) 6. koło ( w odniesieniu do przybliżenia, np. koło południa) 7. koło ( obok, w pobliżu, np. koło domu)

Wisła - królowa polskich rzek

Zapraszamy was do odbycia wirtualnej wyprawy biegiem Wisły. Zastanawialiście się skąd wzięło się określenie „królowa polskich rzek”? Już odpowiadamy – Wisła jest nie tylko najdłuższą rzeką naszego kraju (przepływa przez całą Polskę i ma 1047 km długości), ale także ważnym symbolem. O Wiśle śpiewa się w wielu pieśniach patriotycznych, wspomina się o niej także w hymnie. źródło: pixabay.com Wiecie może, skąd Wisła zawdzięcza swoją nazwę? Jeśli nie to pomocny będzie zamieszczony poniżej filmik: Zapewne już wiecie, że według legendy Wisła to rzeka, która "wyszła" z gór. Trasami, którymi z Baraniej Góry schodziły obie wspomniane w opowieści siostry, dziś mają płynąć potoki: trasą Czarnuszki - Czarna Wisełka, zaś trasą Białej - Biała Wisełka. Zanim wyruszymy w wirtualną wyprawę korytem Wisły, spróbujcie sami prześledzić jej bieg z pomocą mapy. Może uda wam się znaleźć odpowiedzi na poniższe pytania: Gdzie rozpoczyna, a gdzie kończy swój bieg Wisła? Przez jakie duże

W poszukiwaniu oznak wiosny - karty pracy

Wraz z nadejściem wiosny można dostrzec, jak przyroda budzi się do życia. Gdzie szukać tych oznak? Dosłownie wszędzie :) Aby ich nie przegapić poniżej prezentujemy kilka kart pracy w wersji do druku, które pozwolą  sprawdzić refleks i spostrzegawczość. Udanej zabawy!  Wiosenne poszukiwania  Przyjrzyj się dobrze literom rozmieszczonym na planszy. Zwróć uwagę, że spółgłoski i samogłoski odróżnione zostały kolorami - niebieski i czerwony. Postaraj się jak najszybciej odnaleźć literę podaną do wyszukiwania. Zawsze możesz poprosić o podpowiedź (np. ta spółgłoska/ samogłoska znajduje się obok litery ...., itd.) Udanej zabawy! Do pobrania na:  https://drive.google.com/drive/folders/1Y-6dehu8tin53mqkXZZXSNITlI4UyTZ5?usp=sharing