Przejdź do głównej zawartości

Polska! Stąd jestem

Co jest zazwyczaj pierwszą myślą, jeśli pytamy o Polskę?
Ile ludzi, tyle odpowiedzi. Każdy z nas ma inne skojarzenia ... jednakże są takie rzeczy, które z pewnością będą się powtarzać.
Co powiecie na dania kuchni polskiej? Albo krainy geograficzne? A może bociany? Pejzaż polskiej wsi? Oczywiście to tylko przykłady :)
Jesteśmy ciekawe waszych skojarzeń. Podzielcie się nimi w komentarzu.

A teraz pora na kilka ważnych informacji związanych z położeniem Polski.

GDZIE LEŻY POLSKA?
Polska położona jest w środkowej części kontynentu europejskiego. Od sąsiadów z północy, południa, wschodu czy zachodu dzieli nas podobna odległość. Takie usytuowanie daje Polsce wiele  korzyści, m.in. poprzez bezpośredni dostęp do morza to możliwość handlu morskiego. Poza tym nadmorskie miejscowości co roku przyciągają wielu turystów (nie tylko nad morze).
To teraz o tych złych stronach. Z historycznego punktu widzenia takie położenie Polski sprawiło, że  nieraz została zaatakowana przez sąsiednie państwa, a także była miejscem walk toczących się wojen światowych.

GRANICE POLSKI
Obszar każdego kraju ma swój początek i koniec. Jego terytorium wyznaczają granice państwa. W Polsce na północy granica przebiega przez wody Morza Bałtyckiego, zaś południowa granica wytyczona jest wśród szczytów i grzbietów górskich w Sudetach i Karpatach. Natomiast rzeki - Odra i Nysa Łużycka wyznaczają zachodnią granicę Polski. Wschodnia granica wyznaczona została na podstawie przebiegu rzeki Bug i innych odcinków powstałych w wyniku uzgodnień międzynarodowych. 

ZNAKI GRANICZNE WYZNACZAJĄCE PRZEBIEG GRANICY LĄDOWEJ

NAJBLIŻSZE SĄSIEDZTWO
Polska sąsiaduje z siedmioma państwami:
  • od północy (w jej lądowej części) z obwodem kaliningradzkim, który jest częścią Rosji,
  • od południa z Czechami i Słowacją,
  • od zachodu z Niemcami,
  • od wschodu z Ukrainą, Białorusią i Litwą.


Ciekawostka!Terytorium Polski podzielone jest na 16 województw. Województwo to taka jednostka samorządu związana z danym terytorium (z kolei województwa dzielą się na mniejsze -powiaty, a te na jeszcze mniejsze jednostki - gminy). Na terenie naszego kraju możemy wyróżnić wiele krain historycznych. 
Ich nazwy wiążą się z określeniami żyjących niegdyś na tych ziemiach mieszkańców. W wielu przypadkach od tych określeń powstały nazwy obecnych województw.

Materiały pochodzą z serwisu: epodreczniki.pl

Komentarze

Publikowanie komentarza

Popularne posty z tego bloga

Z wizytą w teatrze lalek

„Teatr to taka dziwna kraina” 
Teatr to taka dziwna kraina, którą ukrywa szczelnie kurtyna…
Tuż przed kurtyną ja – w pierwszym rzędzie – z niecierpliwością czekam, co będzie.
Pełna widownia, ostatni dzwonek i wszystkie oczy w scenę wpatrzone.
Gwar wokół cichnie, słychać skrzypienie, za tą zasłoną ciemną, na scenie.
Gong. Idzie w górę ciężka kurtyna. Słychać muzykę. Już się zaczyna.
Krąg światła pada na kamienicę i skradającą się czarownicę…
Na górze księżyc okrągły świeci, oświetla klatkę, w niej dwoje dzieci…
Znam tę opowieść, ale w teatrze wstrzymuję oddech, słucham i patrzę…
Bo tutaj wszystko zdarzyć się może… Wystarczy szerzej oczy otworzyć…
Teatr to rzeczywiście niezwykłe miejsce, to taka magiczna kraina, pełna wspaniałych dekoracji, kolorowych świateł, kostiumów i rekwizytów. A w niej aktorzy i widownia, którzy wspólnie przeżywają każde wypowiedziane na scenie słowo.
Obejrzyjcie poniższy filmik i spróbujcie odpowiedzieć na pytania: Jaki wiersz odgrywa aktor w materiale filmowym?…

W co się bawić?

Kiedy skończą się pomysły na zabawę można skorzystać z alternatywy i stworzyć swój unikatowy, jedyny w swoim rodzaju DOMEK POD STOŁEM 


W poszukiwaniu oznak wiosny - karty pracy

Wraz z nadejściem wiosny można dostrzec, jak przyroda budzi się do życia. Gdzie szukać tych oznak? Dosłownie wszędzie :) Aby ich nie przegapić poniżej prezentujemy kilka kart pracy w wersji do druku, które pozwolą  sprawdzić refleks i spostrzegawczość. Udanej zabawy!  Wiosenne poszukiwania 
Przyjrzyj się dobrze literom rozmieszczonym na planszy. Zwróć uwagę, że spółgłoski i samogłoski odróżnione zostały kolorami - niebieski i czerwony. Postaraj się jak najszybciej odnaleźć literę podaną do wyszukiwania. Zawsze możesz poprosić o podpowiedź (np. ta spółgłoska/ samogłoska znajduje się obok litery ...., itd.) Udanej zabawy!
Do pobrania na:  https://drive.google.com/drive/folders/1Y-6dehu8tin53mqkXZZXSNITlI4UyTZ5?usp=sharing