Przejdź do głównej zawartości

Polska! Stąd jestem

Co jest zazwyczaj pierwszą myślą, jeśli pytamy o Polskę?
Ile ludzi, tyle odpowiedzi. Każdy z nas ma inne skojarzenia ... jednakże są takie rzeczy, które z pewnością będą się powtarzać.
Co powiecie na dania kuchni polskiej? Albo krainy geograficzne? A może bociany? Pejzaż polskiej wsi? Oczywiście to tylko przykłady :)
Jesteśmy ciekawe waszych skojarzeń. Podzielcie się nimi w komentarzu.

A teraz pora na kilka ważnych informacji związanych z położeniem Polski.

GDZIE LEŻY POLSKA?
Polska położona jest w środkowej części kontynentu europejskiego. Od sąsiadów z północy, południa, wschodu czy zachodu dzieli nas podobna odległość. Takie usytuowanie daje Polsce wiele  korzyści, m.in. poprzez bezpośredni dostęp do morza to możliwość handlu morskiego. Poza tym nadmorskie miejscowości co roku przyciągają wielu turystów (nie tylko nad morze).
To teraz o tych złych stronach. Z historycznego punktu widzenia takie położenie Polski sprawiło, że  nieraz została zaatakowana przez sąsiednie państwa, a także była miejscem walk toczących się wojen światowych.

GRANICE POLSKI
Obszar każdego kraju ma swój początek i koniec. Jego terytorium wyznaczają granice państwa. W Polsce na północy granica przebiega przez wody Morza Bałtyckiego, zaś południowa granica wytyczona jest wśród szczytów i grzbietów górskich w Sudetach i Karpatach. Natomiast rzeki - Odra i Nysa Łużycka wyznaczają zachodnią granicę Polski. Wschodnia granica wyznaczona została na podstawie przebiegu rzeki Bug i innych odcinków powstałych w wyniku uzgodnień międzynarodowych. 

ZNAKI GRANICZNE WYZNACZAJĄCE PRZEBIEG GRANICY LĄDOWEJ

NAJBLIŻSZE SĄSIEDZTWO
Polska sąsiaduje z siedmioma państwami:
  • od północy (w jej lądowej części) z obwodem kaliningradzkim, który jest częścią Rosji,
  • od południa z Czechami i Słowacją,
  • od zachodu z Niemcami,
  • od wschodu z Ukrainą, Białorusią i Litwą.


Ciekawostka!Terytorium Polski podzielone jest na 16 województw. Województwo to taka jednostka samorządu związana z danym terytorium (z kolei województwa dzielą się na mniejsze -powiaty, a te na jeszcze mniejsze jednostki - gminy). Na terenie naszego kraju możemy wyróżnić wiele krain historycznych. 
Ich nazwy wiążą się z określeniami żyjących niegdyś na tych ziemiach mieszkańców. W wielu przypadkach od tych określeń powstały nazwy obecnych województw.

Materiały pochodzą z serwisu: epodreczniki.pl

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jedno koło, wiele znaczeń

W języku polskim występuje wiele wyrazów, które mają więcej niż jedno znaczenie choć brzmią identycznie. Często różni je natomiast pochodzenie. Taki wyraz nazywamy homonimem . Co to oznacza w praktyce? Wyobraź sobie, że jesteś na plaży i jest to plaża strzeżona, co oznacza, że w razie niebezpieczeństwa pomoc jest w pobliżu - ratownik. Z daleka widzisz, jak trzyma coś w ręce ... najprawdopodobniej koło. O jakim kole pomyślałeś? (np. z kołem samochodowym ciężko byłoby ratować ludzi, zgadzasz się?) Zatem znaczenie takiego wyrazu zależy przede wszystkim od sytuacji i okoliczności. Zapoznaj się z innymi znaczeniami koła , które dla ciebie przygotowałyśmy.  1. koło (część pojazdu umożliwiająca ruch) 2. koło garncarskie (wykorzystywane do formowania gliny, w produkcji mis i garnków) 3. koło (figura geometryczna) 4. koło (zainteresowań) 5. koło (krąg ludzi) 6. koło ( w odniesieniu do przybliżenia, np. koło południa) 7. koło ( obok, w pobliżu, np. koło domu)

Jajko Kolumba

Już niedługo wielkanocne święta. Jak wiecie przypadają one wiosną, kiedy przyroda budzi się do życia. Symbolem Wielkanocy jest jajko, z którego wykluwa się pisklaczek. Czy znane jest wam wyrażenie "jajko Kolumba"? Jeśli nie to przeczytajcie zamieszczony poniżej króciutki tekst: „Po powrocie z pierwszej wyprawy Kolumba do Ameryki wydano na jego cześć uroczysty bankiet. W trakcie kolacji jeden z gości głośno stwierdził, że zasługi Kolumba są małowartościowe, ponieważ każdy mógł dokonać tego samego. Słysząc to, wielki podróżnik rozzłościł się i rzucił współbiesiadnikom wyzwanie. Polegało ono na ustawieniu na stole, prosto i bez żadnego podparcia, zwykłego jajka. Po licznych nieudanych próbach podejmowanych przez gości i stwierdzeniach, że taka sztuczka nie jest możliwa, Kolumb podniósł się z miejsca i energicznie postawił jajko na blacie, zgniatając nieco dolną część skorupki. Pokazał innym, że da się to zrobić. Na takie rozwiązanie podniosły się głosy, że w ten sposób

Z wizytą w teatrze lalek

„Teatr to taka dziwna kraina”  Teatr to taka dziwna kraina, którą ukrywa szczelnie kurtyna… Tuż przed kurtyną ja – w pierwszym rzędzie – z niecierpliwością czekam, co będzie. Pełna widownia, ostatni dzwonek i wszystkie oczy w scenę wpatrzone. Gwar wokół cichnie, słychać skrzypienie, za tą zasłoną ciemną, na scenie. Gong. Idzie w górę ciężka kurtyna. Słychać muzykę. Już się zaczyna. Krąg światła pada na kamienicę i skradającą się czarownicę… Na górze księżyc okrągły świeci, oświetla klatkę, w niej dwoje dzieci… Znam tę opowieść, ale w teatrze wstrzymuję oddech, słucham i patrzę… Bo tutaj wszystko zdarzyć się może… Wystarczy szerzej oczy otworzyć… Teatr to rzeczywiście niezwykłe miejsce, to taka magiczna kraina, pełna wspaniałych dekoracji, kolorowych świateł, kostiumów i rekwizytów. A w niej aktorzy i widownia, którzy wspólnie przeżywają każde wypowiedziane na scenie słowo. Obejrzyjcie poniższy filmik i spróbujcie odpowiedzi