Przejdź do głównej zawartości

Przyjaciele przyrody

Każde działanie człowieka pozostawia po sobie pewien ślad. To, jak funkcjonujemy bezpośrednio przekłada się na stan naszego środowiska, np.: 
  1. Dym trafiający do atmosfery prowadzi do skażenia powietrza, którym następnie oddychamy. 
  2. Zatruwane są też wody m.in. ze względu na detergenty, które się do nich przedostają. 
  3. Dochodzi także do skażenia gleby poprzez nadmierne stosowanie nawozów czy liczne "dzikie wysypiska śmieci".
CO MOŻEMY ZROBIĆ, ABY TEMU ZAPOBIEC?
Wystarczy stosować się do pewnych zasad :) Pamiętajcie, że przyroda to nasze wspólne dobro, o które powinniśmy się zatroszczyć.
1. Woda - im mniej jej zużywamy, tym lepiej!

2. Prąd - podobnie jak z wodą; wyłączając zbędne oświetlenie nie marnuje się cenna energia elektryczna.
źródło: eklektik.pl

3. Segregacja śmieci - jeśli robisz to dobrze przyczyniasz się do ponownego ich wykorzystania.
źródło: elipinki.pl

4. Zakłócanie leśnego porządku - hałas nie służy ani ludziom, ani zwierzętom. To jak zachowujesz się w lesie znacząco wpływa na zamieszkujące w nim zwierzęta. Zróbmy wszystko, by nasza obecność w lesie nie zaburzyła panującego w nim spokoju (zero krzyków, zero hałasów, zero śmieci).

5. Szacunek - staraj się żyć w zgodzie z przyrodą. Nie niszcz jej, nawet wtedy, gdy twoim zdaniem coś "nie pasuje". Natura rządzi się swoimi prawami ;) Za to możesz brać udział w różnych akcjach organizowanych na rzecz ochrony przyrody (np."sprzątanie świata").
źródło: pixabay.com

6. EKO - zakupy - co to właściwie znaczy? Staraj się wybierać takie rozwiązania, które jak najmniej szkodzą środowisku, np. zapakuj kupione produkty w torbę z materiału (a nie w foliową). Proste, prawda?
źródło:gminakosakowo.pl

Nie bójmy się zwracać uwagi na niewłaściwe zachowania. Reagujmy, gdy widzimy, że: jest zaśmiecane środowisko, niszczone są rośliny chronione, a przede wszystkim na zagrożone zachowaniem innym osób zwierzęta oraz ptaki.Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jedno koło, wiele znaczeń

W języku polskim występuje wiele wyrazów, które mają więcej niż jedno znaczenie choć brzmią identycznie. Często różni je natomiast pochodzenie. Taki wyraz nazywamy homonimem . Co to oznacza w praktyce? Wyobraź sobie, że jesteś na plaży i jest to plaża strzeżona, co oznacza, że w razie niebezpieczeństwa pomoc jest w pobliżu - ratownik. Z daleka widzisz, jak trzyma coś w ręce ... najprawdopodobniej koło. O jakim kole pomyślałeś? (np. z kołem samochodowym ciężko byłoby ratować ludzi, zgadzasz się?) Zatem znaczenie takiego wyrazu zależy przede wszystkim od sytuacji i okoliczności. Zapoznaj się z innymi znaczeniami koła , które dla ciebie przygotowałyśmy.  1. koło (część pojazdu umożliwiająca ruch) 2. koło garncarskie (wykorzystywane do formowania gliny, w produkcji mis i garnków) 3. koło (figura geometryczna) 4. koło (zainteresowań) 5. koło (krąg ludzi) 6. koło ( w odniesieniu do przybliżenia, np. koło południa) 7. koło ( obok, w pobliżu, np. koło domu)

Jajko Kolumba

Już niedługo wielkanocne święta. Jak wiecie przypadają one wiosną, kiedy przyroda budzi się do życia. Symbolem Wielkanocy jest jajko, z którego wykluwa się pisklaczek. Czy znane jest wam wyrażenie "jajko Kolumba"? Jeśli nie to przeczytajcie zamieszczony poniżej króciutki tekst: „Po powrocie z pierwszej wyprawy Kolumba do Ameryki wydano na jego cześć uroczysty bankiet. W trakcie kolacji jeden z gości głośno stwierdził, że zasługi Kolumba są małowartościowe, ponieważ każdy mógł dokonać tego samego. Słysząc to, wielki podróżnik rozzłościł się i rzucił współbiesiadnikom wyzwanie. Polegało ono na ustawieniu na stole, prosto i bez żadnego podparcia, zwykłego jajka. Po licznych nieudanych próbach podejmowanych przez gości i stwierdzeniach, że taka sztuczka nie jest możliwa, Kolumb podniósł się z miejsca i energicznie postawił jajko na blacie, zgniatając nieco dolną część skorupki. Pokazał innym, że da się to zrobić. Na takie rozwiązanie podniosły się głosy, że w ten sposób

Z wizytą w teatrze lalek

„Teatr to taka dziwna kraina”  Teatr to taka dziwna kraina, którą ukrywa szczelnie kurtyna… Tuż przed kurtyną ja – w pierwszym rzędzie – z niecierpliwością czekam, co będzie. Pełna widownia, ostatni dzwonek i wszystkie oczy w scenę wpatrzone. Gwar wokół cichnie, słychać skrzypienie, za tą zasłoną ciemną, na scenie. Gong. Idzie w górę ciężka kurtyna. Słychać muzykę. Już się zaczyna. Krąg światła pada na kamienicę i skradającą się czarownicę… Na górze księżyc okrągły świeci, oświetla klatkę, w niej dwoje dzieci… Znam tę opowieść, ale w teatrze wstrzymuję oddech, słucham i patrzę… Bo tutaj wszystko zdarzyć się może… Wystarczy szerzej oczy otworzyć… Teatr to rzeczywiście niezwykłe miejsce, to taka magiczna kraina, pełna wspaniałych dekoracji, kolorowych świateł, kostiumów i rekwizytów. A w niej aktorzy i widownia, którzy wspólnie przeżywają każde wypowiedziane na scenie słowo. Obejrzyjcie poniższy filmik i spróbujcie odpowiedzi