Przejdź do głównej zawartości

Przyjaciele przyrody

Każde działanie człowieka pozostawia po sobie pewien ślad. To, jak funkcjonujemy bezpośrednio przekłada się na stan naszego środowiska, np.: 
  1. Dym trafiający do atmosfery prowadzi do skażenia powietrza, którym następnie oddychamy. 
  2. Zatruwane są też wody m.in. ze względu na detergenty, które się do nich przedostają. 
  3. Dochodzi także do skażenia gleby poprzez nadmierne stosowanie nawozów czy liczne "dzikie wysypiska śmieci".
CO MOŻEMY ZROBIĆ, ABY TEMU ZAPOBIEC?
Wystarczy stosować się do pewnych zasad :) Pamiętajcie, że przyroda to nasze wspólne dobro, o które powinniśmy się zatroszczyć.
1. Woda - im mniej jej zużywamy, tym lepiej!

2. Prąd - podobnie jak z wodą; wyłączając zbędne oświetlenie nie marnuje się cenna energia elektryczna.
źródło: eklektik.pl

3. Segregacja śmieci - jeśli robisz to dobrze przyczyniasz się do ponownego ich wykorzystania.
źródło: elipinki.pl

4. Zakłócanie leśnego porządku - hałas nie służy ani ludziom, ani zwierzętom. To jak zachowujesz się w lesie znacząco wpływa na zamieszkujące w nim zwierzęta. Zróbmy wszystko, by nasza obecność w lesie nie zaburzyła panującego w nim spokoju (zero krzyków, zero hałasów, zero śmieci).

5. Szacunek - staraj się żyć w zgodzie z przyrodą. Nie niszcz jej, nawet wtedy, gdy twoim zdaniem coś "nie pasuje". Natura rządzi się swoimi prawami ;) Za to możesz brać udział w różnych akcjach organizowanych na rzecz ochrony przyrody (np."sprzątanie świata").
źródło: pixabay.com

6. EKO - zakupy - co to właściwie znaczy? Staraj się wybierać takie rozwiązania, które jak najmniej szkodzą środowisku, np. zapakuj kupione produkty w torbę z materiału (a nie w foliową). Proste, prawda?
źródło:gminakosakowo.pl

Nie bójmy się zwracać uwagi na niewłaściwe zachowania. Reagujmy, gdy widzimy, że: jest zaśmiecane środowisko, niszczone są rośliny chronione, a przede wszystkim na zagrożone zachowaniem innym osób zwierzęta oraz ptaki.Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jedno koło, wiele znaczeń

W języku polskim występuje wiele wyrazów, które mają więcej niż jedno znaczenie choć brzmią identycznie. Często różni je natomiast pochodzenie. Taki wyraz nazywamy homonimem . Co to oznacza w praktyce? Wyobraź sobie, że jesteś na plaży i jest to plaża strzeżona, co oznacza, że w razie niebezpieczeństwa pomoc jest w pobliżu - ratownik. Z daleka widzisz, jak trzyma coś w ręce ... najprawdopodobniej koło. O jakim kole pomyślałeś? (np. z kołem samochodowym ciężko byłoby ratować ludzi, zgadzasz się?) Zatem znaczenie takiego wyrazu zależy przede wszystkim od sytuacji i okoliczności. Zapoznaj się z innymi znaczeniami koła , które dla ciebie przygotowałyśmy.  1. koło (część pojazdu umożliwiająca ruch) 2. koło garncarskie (wykorzystywane do formowania gliny, w produkcji mis i garnków) 3. koło (figura geometryczna) 4. koło (zainteresowań) 5. koło (krąg ludzi) 6. koło ( w odniesieniu do przybliżenia, np. koło południa) 7. koło ( obok, w pobliżu, np. koło domu)

Wisła - królowa polskich rzek

Zapraszamy was do odbycia wirtualnej wyprawy biegiem Wisły. Zastanawialiście się skąd wzięło się określenie „królowa polskich rzek”? Już odpowiadamy – Wisła jest nie tylko najdłuższą rzeką naszego kraju (przepływa przez całą Polskę i ma 1047 km długości), ale także ważnym symbolem. O Wiśle śpiewa się w wielu pieśniach patriotycznych, wspomina się o niej także w hymnie. źródło: pixabay.com Wiecie może, skąd Wisła zawdzięcza swoją nazwę? Jeśli nie to pomocny będzie zamieszczony poniżej filmik: Zapewne już wiecie, że według legendy Wisła to rzeka, która "wyszła" z gór. Trasami, którymi z Baraniej Góry schodziły obie wspomniane w opowieści siostry, dziś mają płynąć potoki: trasą Czarnuszki - Czarna Wisełka, zaś trasą Białej - Biała Wisełka. Zanim wyruszymy w wirtualną wyprawę korytem Wisły, spróbujcie sami prześledzić jej bieg z pomocą mapy. Może uda wam się znaleźć odpowiedzi na poniższe pytania: Gdzie rozpoczyna, a gdzie kończy swój bieg Wisła? Przez jakie duże

W poszukiwaniu oznak wiosny - karty pracy

Wraz z nadejściem wiosny można dostrzec, jak przyroda budzi się do życia. Gdzie szukać tych oznak? Dosłownie wszędzie :) Aby ich nie przegapić poniżej prezentujemy kilka kart pracy w wersji do druku, które pozwolą  sprawdzić refleks i spostrzegawczość. Udanej zabawy!  Wiosenne poszukiwania  Przyjrzyj się dobrze literom rozmieszczonym na planszy. Zwróć uwagę, że spółgłoski i samogłoski odróżnione zostały kolorami - niebieski i czerwony. Postaraj się jak najszybciej odnaleźć literę podaną do wyszukiwania. Zawsze możesz poprosić o podpowiedź (np. ta spółgłoska/ samogłoska znajduje się obok litery ...., itd.) Udanej zabawy! Do pobrania na:  https://drive.google.com/drive/folders/1Y-6dehu8tin53mqkXZZXSNITlI4UyTZ5?usp=sharing