Przejdź do głównej zawartości

Przyjaciele przyrody

Każde działanie człowieka pozostawia po sobie pewien ślad. To, jak funkcjonujemy bezpośrednio przekłada się na stan naszego środowiska, np.: 
  1. Dym trafiający do atmosfery prowadzi do skażenia powietrza, którym następnie oddychamy. 
  2. Zatruwane są też wody m.in. ze względu na detergenty, które się do nich przedostają. 
  3. Dochodzi także do skażenia gleby poprzez nadmierne stosowanie nawozów czy liczne "dzikie wysypiska śmieci".
CO MOŻEMY ZROBIĆ, ABY TEMU ZAPOBIEC?
Wystarczy stosować się do pewnych zasad :) Pamiętajcie, że przyroda to nasze wspólne dobro, o które powinniśmy się zatroszczyć.
1. Woda - im mniej jej zużywamy, tym lepiej!

2. Prąd - podobnie jak z wodą; wyłączając zbędne oświetlenie nie marnuje się cenna energia elektryczna.
źródło: eklektik.pl

3. Segregacja śmieci - jeśli robisz to dobrze przyczyniasz się do ponownego ich wykorzystania.
źródło: elipinki.pl

4. Zakłócanie leśnego porządku - hałas nie służy ani ludziom, ani zwierzętom. To jak zachowujesz się w lesie znacząco wpływa na zamieszkujące w nim zwierzęta. Zróbmy wszystko, by nasza obecność w lesie nie zaburzyła panującego w nim spokoju (zero krzyków, zero hałasów, zero śmieci).

5. Szacunek - staraj się żyć w zgodzie z przyrodą. Nie niszcz jej, nawet wtedy, gdy twoim zdaniem coś "nie pasuje". Natura rządzi się swoimi prawami ;) Za to możesz brać udział w różnych akcjach organizowanych na rzecz ochrony przyrody (np."sprzątanie świata").
źródło: pixabay.com

6. EKO - zakupy - co to właściwie znaczy? Staraj się wybierać takie rozwiązania, które jak najmniej szkodzą środowisku, np. zapakuj kupione produkty w torbę z materiału (a nie w foliową). Proste, prawda?
źródło:gminakosakowo.pl

Nie bójmy się zwracać uwagi na niewłaściwe zachowania. Reagujmy, gdy widzimy, że: jest zaśmiecane środowisko, niszczone są rośliny chronione, a przede wszystkim na zagrożone zachowaniem innym osób zwierzęta oraz ptaki.Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Z wizytą w teatrze lalek

„Teatr to taka dziwna kraina”  Teatr to taka dziwna kraina, którą ukrywa szczelnie kurtyna… Tuż przed kurtyną ja – w pierwszym rzędzie – z niecierpliwością czekam, co będzie. Pełna widownia, ostatni dzwonek i wszystkie oczy w scenę wpatrzone. Gwar wokół cichnie, słychać skrzypienie, za tą zasłoną ciemną, na scenie. Gong. Idzie w górę ciężka kurtyna. Słychać muzykę. Już się zaczyna. Krąg światła pada na kamienicę i skradającą się czarownicę… Na górze księżyc okrągły świeci, oświetla klatkę, w niej dwoje dzieci… Znam tę opowieść, ale w teatrze wstrzymuję oddech, słucham i patrzę… Bo tutaj wszystko zdarzyć się może… Wystarczy szerzej oczy otworzyć… Teatr to rzeczywiście niezwykłe miejsce, to taka magiczna kraina, pełna wspaniałych dekoracji, kolorowych świateł, kostiumów i rekwizytów. A w niej aktorzy i widownia, którzy wspólnie przeżywają każde wypowiedziane na scenie słowo. Obejrzyjcie poniższy filmik i spróbujcie odpowiedzi

Na czterech kółkach

Gdziekolwiek się nie obejrzymy, zewsząd otaczają nas pojazdy. Najczęściej widzimy je na ulicy w postaci przejeżdżających samochodów, często jesteśmy ich pasażerami. Czy zastanawialiście się skąd wzięła się nazwa  konie mechaniczne  ?   Jeśli tak to poniższe ciekawostki rozwieją wasze wątpliwości. źródło: internet Skąd wzięły się konie mechaniczne? źródło: internet Gdy kupujemy samochód, jednym z najważniejszych parametrów branych pod uwagę jest moc silnika. Podawana jest ona w koniach mechanicznych. Jednak co to za jednostka i skąd się wzięła? Za ojca konia mechanicznego uważa się Thomasa Savery'ego. Już w 1702 roku porównywał on możliwości swojego silnika do pracy koni. O swoim urządzeniu pisał, że wykonuje pracę, do której potrzebne by były dwa konie, a biorąc pod uwagę fakt, że zwierzęta muszą pracować na zmianę, to nawet kilkukrotnie więcej. Nie była to jeszcze konkretna jednostka miary, ale pozwalała w przybliżeniu określić możliwości silnika.

Czyta się - recenzja książki „OD KOŁA DO FORMUŁY 1”

Przeglądając strony internetowe w poszukiwaniu inspiracji, natrafiłam na recenzję książki pana Michała Gąsiorowskiego „Od koła do formuły 1”, którą zamieszczam poniżej.   Moim zdaniem jest to pozycja godna uwagi! „Autor – Michał Gąsiorowski to dziennikarz sportowy radiowej Trójki. Prowadzi młodego czytelnika od prehistorii, czyli wynalezienia koła po czasy współczesne. Prostym, zrozumiałym dla dzieci językiem opisuje m.in. pierwszy pojazd na parę, trójkołowiec Carla Benza, Forda T, VW Garbusa, Citroena 2CV. Osobny rozdział poświęca polskim samochodom – Warszawie, Syrenie, Fiatowi 126p i 125p oraz Polonezowi. Młody czytelnik ma okazję poznać też auta-legendy: Mercedesa Gullwinga, Fiata 500, Mini, Jaguara E-Type, Porsche 911, aż po Bugatti Veyrona. Z książki można zaczerpnąć też podstawowych informacji o Formule 1, wyścigu LeMans 24, Rajdzie Dakar. Znalazło się też miejsce na przedstawienie słynnych polskich kierowców: Jana Rippera, Sobiesława Zasady, Jerzego Landsberg