Przejdź do głównej zawartości

Ramka do zdjęć origami

W dniu 15 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Sztuki. Jedną z dziedzin sztuki jest fotografia. Słowo to pochodzi z języka greckiego: photos – światło, graphein – rysować, pisać – rysowanie za pomocą światła. Zawód fotografa polega na tworzeniu obrazów przedstawiających ludzi, rzeczy, otaczającą nas przyrodę za pomocą aparatu.
Czy zdarzyło wam się kiedyś zrobić jakieś wyjątkowe zdjęcie? Uchwyciliście coś niezwykłego, a może interesujecie się fotografią? Zgodzicie się, że kiedy zrobimy już kilka fantastycznych zdjęć to warto je ciekawie wyeksponować. Dlatego dzisiaj zobaczycie jak wykonać ozdobną ramkę do zdjęć, oczywiście wykonaną dobrze wam znaną techniką origami.
Będziemy potrzebować:
  • kartkę w formacie A4
  • tekturkę o wymiarach 11,5 cm/15,5cm
  • nożyczki

Do dzieła:

1. Złóż kartkę w formacie A4 na pół

2. Zegnij arkusz jeszcze raz i rozprostuj

3. Górne wierzchołki zagnij tak, aby spotkały się w wyznaczonym miejscu

4. Całą dolną część (obie warstwy) zagnij do góry, następnie odegnij.

5. Odchyl obie klapki na zewnątrz.

6. Włóż wierzchołki pomiędzy warstwy, przyciskając papier w wyznaczonym miejscu

7. Odegnij górny wierzchołek do tyłu tak, aby dotykał dolnego boku trójkąta.

8. Podnieś do góry dolną warstwę, przytrzymując warstwę poniżej.

9. Przygnieć zgięcia będące w środku. 

10. Ze sztywnego kartonika wytnij prostokąt o wymiarach 11,5cm/15,5cm i umieść go we wskazanym miejscu. Zagnij dolną i górną część ramki.

11. Zagnij wszystkie boki.

12. W wyznaczonych miejscach umieść wierzchołki zdjęcia.

13. Twoja ramka powinna wyglądać tak…


Możesz ją ozdobić tak, jak podpowiada ci twoja wyobraźnia


Życzymy cierpliwego składania i pozdrawiamy wszystkie świetliczaki ;-)


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jedno koło, wiele znaczeń

W języku polskim występuje wiele wyrazów, które mają więcej niż jedno znaczenie choć brzmią identycznie. Często różni je natomiast pochodzenie. Taki wyraz nazywamy homonimem . Co to oznacza w praktyce? Wyobraź sobie, że jesteś na plaży i jest to plaża strzeżona, co oznacza, że w razie niebezpieczeństwa pomoc jest w pobliżu - ratownik. Z daleka widzisz, jak trzyma coś w ręce ... najprawdopodobniej koło. O jakim kole pomyślałeś? (np. z kołem samochodowym ciężko byłoby ratować ludzi, zgadzasz się?) Zatem znaczenie takiego wyrazu zależy przede wszystkim od sytuacji i okoliczności. Zapoznaj się z innymi znaczeniami koła , które dla ciebie przygotowałyśmy.  1. koło (część pojazdu umożliwiająca ruch) 2. koło garncarskie (wykorzystywane do formowania gliny, w produkcji mis i garnków) 3. koło (figura geometryczna) 4. koło (zainteresowań) 5. koło (krąg ludzi) 6. koło ( w odniesieniu do przybliżenia, np. koło południa) 7. koło ( obok, w pobliżu, np. koło domu)

Wisła - królowa polskich rzek

Zapraszamy was do odbycia wirtualnej wyprawy biegiem Wisły. Zastanawialiście się skąd wzięło się określenie „królowa polskich rzek”? Już odpowiadamy – Wisła jest nie tylko najdłuższą rzeką naszego kraju (przepływa przez całą Polskę i ma 1047 km długości), ale także ważnym symbolem. O Wiśle śpiewa się w wielu pieśniach patriotycznych, wspomina się o niej także w hymnie. źródło: pixabay.com Wiecie może, skąd Wisła zawdzięcza swoją nazwę? Jeśli nie to pomocny będzie zamieszczony poniżej filmik: Zapewne już wiecie, że według legendy Wisła to rzeka, która "wyszła" z gór. Trasami, którymi z Baraniej Góry schodziły obie wspomniane w opowieści siostry, dziś mają płynąć potoki: trasą Czarnuszki - Czarna Wisełka, zaś trasą Białej - Biała Wisełka. Zanim wyruszymy w wirtualną wyprawę korytem Wisły, spróbujcie sami prześledzić jej bieg z pomocą mapy. Może uda wam się znaleźć odpowiedzi na poniższe pytania: Gdzie rozpoczyna, a gdzie kończy swój bieg Wisła? Przez jakie duże

W poszukiwaniu oznak wiosny - karty pracy

Wraz z nadejściem wiosny można dostrzec, jak przyroda budzi się do życia. Gdzie szukać tych oznak? Dosłownie wszędzie :) Aby ich nie przegapić poniżej prezentujemy kilka kart pracy w wersji do druku, które pozwolą  sprawdzić refleks i spostrzegawczość. Udanej zabawy!  Wiosenne poszukiwania  Przyjrzyj się dobrze literom rozmieszczonym na planszy. Zwróć uwagę, że spółgłoski i samogłoski odróżnione zostały kolorami - niebieski i czerwony. Postaraj się jak najszybciej odnaleźć literę podaną do wyszukiwania. Zawsze możesz poprosić o podpowiedź (np. ta spółgłoska/ samogłoska znajduje się obok litery ...., itd.) Udanej zabawy! Do pobrania na:  https://drive.google.com/drive/folders/1Y-6dehu8tin53mqkXZZXSNITlI4UyTZ5?usp=sharing