Przejdź do głównej zawartości

Ramka do zdjęć origami

W dniu 15 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Sztuki. Jedną z dziedzin sztuki jest fotografia. Słowo to pochodzi z języka greckiego: photos – światło, graphein – rysować, pisać – rysowanie za pomocą światła. Zawód fotografa polega na tworzeniu obrazów przedstawiających ludzi, rzeczy, otaczającą nas przyrodę za pomocą aparatu.
Czy zdarzyło wam się kiedyś zrobić jakieś wyjątkowe zdjęcie? Uchwyciliście coś niezwykłego, a może interesujecie się fotografią? Zgodzicie się, że kiedy zrobimy już kilka fantastycznych zdjęć to warto je ciekawie wyeksponować. Dlatego dzisiaj zobaczycie jak wykonać ozdobną ramkę do zdjęć, oczywiście wykonaną dobrze wam znaną techniką origami.
Będziemy potrzebować:
  • kartkę w formacie A4
  • tekturkę o wymiarach 11,5 cm/15,5cm
  • nożyczki

Do dzieła:

1. Złóż kartkę w formacie A4 na pół

2. Zegnij arkusz jeszcze raz i rozprostuj

3. Górne wierzchołki zagnij tak, aby spotkały się w wyznaczonym miejscu

4. Całą dolną część (obie warstwy) zagnij do góry, następnie odegnij.

5. Odchyl obie klapki na zewnątrz.

6. Włóż wierzchołki pomiędzy warstwy, przyciskając papier w wyznaczonym miejscu

7. Odegnij górny wierzchołek do tyłu tak, aby dotykał dolnego boku trójkąta.

8. Podnieś do góry dolną warstwę, przytrzymując warstwę poniżej.

9. Przygnieć zgięcia będące w środku. 

10. Ze sztywnego kartonika wytnij prostokąt o wymiarach 11,5cm/15,5cm i umieść go we wskazanym miejscu. Zagnij dolną i górną część ramki.

11. Zagnij wszystkie boki.

12. W wyznaczonych miejscach umieść wierzchołki zdjęcia.

13. Twoja ramka powinna wyglądać tak…


Możesz ją ozdobić tak, jak podpowiada ci twoja wyobraźnia


Życzymy cierpliwego składania i pozdrawiamy wszystkie świetliczaki ;-)


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jedno koło, wiele znaczeń

W języku polskim występuje wiele wyrazów, które mają więcej niż jedno znaczenie choć brzmią identycznie. Często różni je natomiast pochodzenie. Taki wyraz nazywamy homonimem . Co to oznacza w praktyce? Wyobraź sobie, że jesteś na plaży i jest to plaża strzeżona, co oznacza, że w razie niebezpieczeństwa pomoc jest w pobliżu - ratownik. Z daleka widzisz, jak trzyma coś w ręce ... najprawdopodobniej koło. O jakim kole pomyślałeś? (np. z kołem samochodowym ciężko byłoby ratować ludzi, zgadzasz się?) Zatem znaczenie takiego wyrazu zależy przede wszystkim od sytuacji i okoliczności. Zapoznaj się z innymi znaczeniami koła , które dla ciebie przygotowałyśmy.  1. koło (część pojazdu umożliwiająca ruch) 2. koło garncarskie (wykorzystywane do formowania gliny, w produkcji mis i garnków) 3. koło (figura geometryczna) 4. koło (zainteresowań) 5. koło (krąg ludzi) 6. koło ( w odniesieniu do przybliżenia, np. koło południa) 7. koło ( obok, w pobliżu, np. koło domu)

Jajko Kolumba

Już niedługo wielkanocne święta. Jak wiecie przypadają one wiosną, kiedy przyroda budzi się do życia. Symbolem Wielkanocy jest jajko, z którego wykluwa się pisklaczek. Czy znane jest wam wyrażenie "jajko Kolumba"? Jeśli nie to przeczytajcie zamieszczony poniżej króciutki tekst: „Po powrocie z pierwszej wyprawy Kolumba do Ameryki wydano na jego cześć uroczysty bankiet. W trakcie kolacji jeden z gości głośno stwierdził, że zasługi Kolumba są małowartościowe, ponieważ każdy mógł dokonać tego samego. Słysząc to, wielki podróżnik rozzłościł się i rzucił współbiesiadnikom wyzwanie. Polegało ono na ustawieniu na stole, prosto i bez żadnego podparcia, zwykłego jajka. Po licznych nieudanych próbach podejmowanych przez gości i stwierdzeniach, że taka sztuczka nie jest możliwa, Kolumb podniósł się z miejsca i energicznie postawił jajko na blacie, zgniatając nieco dolną część skorupki. Pokazał innym, że da się to zrobić. Na takie rozwiązanie podniosły się głosy, że w ten sposób

Z wizytą w teatrze lalek

„Teatr to taka dziwna kraina”  Teatr to taka dziwna kraina, którą ukrywa szczelnie kurtyna… Tuż przed kurtyną ja – w pierwszym rzędzie – z niecierpliwością czekam, co będzie. Pełna widownia, ostatni dzwonek i wszystkie oczy w scenę wpatrzone. Gwar wokół cichnie, słychać skrzypienie, za tą zasłoną ciemną, na scenie. Gong. Idzie w górę ciężka kurtyna. Słychać muzykę. Już się zaczyna. Krąg światła pada na kamienicę i skradającą się czarownicę… Na górze księżyc okrągły świeci, oświetla klatkę, w niej dwoje dzieci… Znam tę opowieść, ale w teatrze wstrzymuję oddech, słucham i patrzę… Bo tutaj wszystko zdarzyć się może… Wystarczy szerzej oczy otworzyć… Teatr to rzeczywiście niezwykłe miejsce, to taka magiczna kraina, pełna wspaniałych dekoracji, kolorowych świateł, kostiumów i rekwizytów. A w niej aktorzy i widownia, którzy wspólnie przeżywają każde wypowiedziane na scenie słowo. Obejrzyjcie poniższy filmik i spróbujcie odpowiedzi