Przejdź do głównej zawartości

Szlakiem stolic Polski

Stolicą kraju jest miasto będące siedzibą najwyższych władz, urzędów państwowych i centralnych instytucji. Nie od zawsze stolicą Polski była Warszawa. Dzieje naszego kraju to niezliczona ilość wydarzeń historycznych. Ich dowodem są okazałe zabytki czy historyczne zapiski, które przetrwały próbę czasu.

Ponieważ władcy często się przemieszczali i nie mieli stałych siedzib, gdzie mogliby sprawować władzę bycie w ciągłej podróży wymuszało na nich rozpatrywanie wszelkich spraw wagi państwowej czy lokalnej w miejscu, gdzie akurat się znajdowali. Z czasem wprowadzano zmiany.
W zależności od źródeł możemy przeczytać, że stolic było więcej niż nam się wydaje. Poznań to równie ważne miejsce w dziejach Piastów, które wymienia się jako stolicę Polski, tak samo jak Płock, Wrocław i Sandomierz.

Mieszko I wg Jana Matejki
źródło: ciekawostkihistoryczne.pl

Zazwyczaj w podręcznikach, jako stolice Polski pojawiają się trzy miasta.
Za pierwszą, legendarną stolicę Polan uważa się Gniezno. Miasto to położone jest w województwie wielkopolskim na siedmiu wzgórzach i otoczone jeziorami. W swojej historii odegrało znaczącą rolę.  Za panowania pierwszego władcy - Mieszka I Polska przyjęła chrzest, a w 1025r. w Katedrze Gnieźnieńskiej został koronowany na pierwszego króla Polski Bolesław Chrobry. To właśnie ta katedra jest najważniejszym zabytkiem Gniezna.

KATEDRA GNIEŹNIEŃSKA
źródło: regionwielkopolska.pl

Kraków - miasto w województwie małopolskim, położone w dolinie Wisły. Był stolicą Polski kilkukrotnie. Pierwszy władca koronowany na króla Polski w Krakowie to Władysław Łokietek. Również w Krakowie w 1364r. utworzona została pierwsza polska wyższa uczelnia - Akademia Krakowska, ufundowana przez króla Kazimierza Wielkiego. Na Wzgórzu Wawelskim  znajduje się katedra z grobami królów Polski. Na wieży tej katedry zawieszony jest największy w Polsce dzwon, zwany Zygmuntem.

KATEDRA WAWELSKA W KRAKOWIE 
źródło: turystyka.wp.pl

Współcześnie stolicą Polski jest Warszawa - miasto leżące nad Wisłą. Charakterystyczną cechą ukształtowania terenu Warszawy jest różnica między prawym, a lewym brzegiem Wisły. Dzięki temu powstała malownicza skarpa wiślana zwana Skarpą Warszawską. W 1596r. na przeniesienie swojego dworu z Krakowa do Warszawy zdecydował się król Zygmunt III Waza, czyniąc tym samym z Warszawy "Miasto Rezydencjonalne Jego Królewskiej Mości". Późniejsze przeniesienie stolicy do Warszawy stało się bodźcem do rozwoju miasta i połączyło jego losy z losami całego kraju. Wśród licznych zabytków odnaleźć można m.in. Zamek Królewski, Łazienki Królewskie i Pałac w Wilanowie.

ZAMEK KRÓLEWSKI W WARSZAWIE
źródło: modanamazowsze.pl

Nie jesteśmy w stanie opisać tu wszystkich wydarzeń historycznych. Jeśli was zaciekawiłyśmy i chcielibyście dowiedzieć się więcej, działajcie :) Internet jest skarbnicą wiedzy, należy jednak pamiętać, aby podchodzić do tego z rozsądkiem.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jedno koło, wiele znaczeń

W języku polskim występuje wiele wyrazów, które mają więcej niż jedno znaczenie choć brzmią identycznie. Często różni je natomiast pochodzenie. Taki wyraz nazywamy homonimem . Co to oznacza w praktyce? Wyobraź sobie, że jesteś na plaży i jest to plaża strzeżona, co oznacza, że w razie niebezpieczeństwa pomoc jest w pobliżu - ratownik. Z daleka widzisz, jak trzyma coś w ręce ... najprawdopodobniej koło. O jakim kole pomyślałeś? (np. z kołem samochodowym ciężko byłoby ratować ludzi, zgadzasz się?) Zatem znaczenie takiego wyrazu zależy przede wszystkim od sytuacji i okoliczności. Zapoznaj się z innymi znaczeniami koła , które dla ciebie przygotowałyśmy.  1. koło (część pojazdu umożliwiająca ruch) 2. koło garncarskie (wykorzystywane do formowania gliny, w produkcji mis i garnków) 3. koło (figura geometryczna) 4. koło (zainteresowań) 5. koło (krąg ludzi) 6. koło ( w odniesieniu do przybliżenia, np. koło południa) 7. koło ( obok, w pobliżu, np. koło domu)

Wisła - królowa polskich rzek

Zapraszamy was do odbycia wirtualnej wyprawy biegiem Wisły. Zastanawialiście się skąd wzięło się określenie „królowa polskich rzek”? Już odpowiadamy – Wisła jest nie tylko najdłuższą rzeką naszego kraju (przepływa przez całą Polskę i ma 1047 km długości), ale także ważnym symbolem. O Wiśle śpiewa się w wielu pieśniach patriotycznych, wspomina się o niej także w hymnie. źródło: pixabay.com Wiecie może, skąd Wisła zawdzięcza swoją nazwę? Jeśli nie to pomocny będzie zamieszczony poniżej filmik: Zapewne już wiecie, że według legendy Wisła to rzeka, która "wyszła" z gór. Trasami, którymi z Baraniej Góry schodziły obie wspomniane w opowieści siostry, dziś mają płynąć potoki: trasą Czarnuszki - Czarna Wisełka, zaś trasą Białej - Biała Wisełka. Zanim wyruszymy w wirtualną wyprawę korytem Wisły, spróbujcie sami prześledzić jej bieg z pomocą mapy. Może uda wam się znaleźć odpowiedzi na poniższe pytania: Gdzie rozpoczyna, a gdzie kończy swój bieg Wisła? Przez jakie duże

W poszukiwaniu oznak wiosny - karty pracy

Wraz z nadejściem wiosny można dostrzec, jak przyroda budzi się do życia. Gdzie szukać tych oznak? Dosłownie wszędzie :) Aby ich nie przegapić poniżej prezentujemy kilka kart pracy w wersji do druku, które pozwolą  sprawdzić refleks i spostrzegawczość. Udanej zabawy!  Wiosenne poszukiwania  Przyjrzyj się dobrze literom rozmieszczonym na planszy. Zwróć uwagę, że spółgłoski i samogłoski odróżnione zostały kolorami - niebieski i czerwony. Postaraj się jak najszybciej odnaleźć literę podaną do wyszukiwania. Zawsze możesz poprosić o podpowiedź (np. ta spółgłoska/ samogłoska znajduje się obok litery ...., itd.) Udanej zabawy! Do pobrania na:  https://drive.google.com/drive/folders/1Y-6dehu8tin53mqkXZZXSNITlI4UyTZ5?usp=sharing