Przejdź do głównej zawartości

Szlakiem stolic Polski

Stolicą kraju jest miasto będące siedzibą najwyższych władz, urzędów państwowych i centralnych instytucji. Nie od zawsze stolicą Polski była Warszawa. Dzieje naszego kraju to niezliczona ilość wydarzeń historycznych. Ich dowodem są okazałe zabytki czy historyczne zapiski, które przetrwały próbę czasu.

Ponieważ władcy często się przemieszczali i nie mieli stałych siedzib, gdzie mogliby sprawować władzę bycie w ciągłej podróży wymuszało na nich rozpatrywanie wszelkich spraw wagi państwowej czy lokalnej w miejscu, gdzie akurat się znajdowali. Z czasem wprowadzano zmiany.
W zależności od źródeł możemy przeczytać, że stolic było więcej niż nam się wydaje. Poznań to równie ważne miejsce w dziejach Piastów, które wymienia się jako stolicę Polski, tak samo jak Płock, Wrocław i Sandomierz.

Mieszko I wg Jana Matejki
źródło: ciekawostkihistoryczne.pl

Zazwyczaj w podręcznikach, jako stolice Polski pojawiają się trzy miasta.
Za pierwszą, legendarną stolicę Polan uważa się Gniezno. Miasto to położone jest w województwie wielkopolskim na siedmiu wzgórzach i otoczone jeziorami. W swojej historii odegrało znaczącą rolę.  Za panowania pierwszego władcy - Mieszka I Polska przyjęła chrzest, a w 1025r. w Katedrze Gnieźnieńskiej został koronowany na pierwszego króla Polski Bolesław Chrobry. To właśnie ta katedra jest najważniejszym zabytkiem Gniezna.

KATEDRA GNIEŹNIEŃSKA
źródło: regionwielkopolska.pl

Kraków - miasto w województwie małopolskim, położone w dolinie Wisły. Był stolicą Polski kilkukrotnie. Pierwszy władca koronowany na króla Polski w Krakowie to Władysław Łokietek. Również w Krakowie w 1364r. utworzona została pierwsza polska wyższa uczelnia - Akademia Krakowska, ufundowana przez króla Kazimierza Wielkiego. Na Wzgórzu Wawelskim  znajduje się katedra z grobami królów Polski. Na wieży tej katedry zawieszony jest największy w Polsce dzwon, zwany Zygmuntem.

KATEDRA WAWELSKA W KRAKOWIE 
źródło: turystyka.wp.pl

Współcześnie stolicą Polski jest Warszawa - miasto leżące nad Wisłą. Charakterystyczną cechą ukształtowania terenu Warszawy jest różnica między prawym, a lewym brzegiem Wisły. Dzięki temu powstała malownicza skarpa wiślana zwana Skarpą Warszawską. W 1596r. na przeniesienie swojego dworu z Krakowa do Warszawy zdecydował się król Zygmunt III Waza, czyniąc tym samym z Warszawy "Miasto Rezydencjonalne Jego Królewskiej Mości". Późniejsze przeniesienie stolicy do Warszawy stało się bodźcem do rozwoju miasta i połączyło jego losy z losami całego kraju. Wśród licznych zabytków odnaleźć można m.in. Zamek Królewski, Łazienki Królewskie i Pałac w Wilanowie.

ZAMEK KRÓLEWSKI W WARSZAWIE
źródło: modanamazowsze.pl

Nie jesteśmy w stanie opisać tu wszystkich wydarzeń historycznych. Jeśli was zaciekawiłyśmy i chcielibyście dowiedzieć się więcej, działajcie :) Internet jest skarbnicą wiedzy, należy jednak pamiętać, aby podchodzić do tego z rozsądkiem.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Z wizytą w teatrze lalek

„Teatr to taka dziwna kraina”  Teatr to taka dziwna kraina, którą ukrywa szczelnie kurtyna… Tuż przed kurtyną ja – w pierwszym rzędzie – z niecierpliwością czekam, co będzie. Pełna widownia, ostatni dzwonek i wszystkie oczy w scenę wpatrzone. Gwar wokół cichnie, słychać skrzypienie, za tą zasłoną ciemną, na scenie. Gong. Idzie w górę ciężka kurtyna. Słychać muzykę. Już się zaczyna. Krąg światła pada na kamienicę i skradającą się czarownicę… Na górze księżyc okrągły świeci, oświetla klatkę, w niej dwoje dzieci… Znam tę opowieść, ale w teatrze wstrzymuję oddech, słucham i patrzę… Bo tutaj wszystko zdarzyć się może… Wystarczy szerzej oczy otworzyć… Teatr to rzeczywiście niezwykłe miejsce, to taka magiczna kraina, pełna wspaniałych dekoracji, kolorowych świateł, kostiumów i rekwizytów. A w niej aktorzy i widownia, którzy wspólnie przeżywają każde wypowiedziane na scenie słowo. Obejrzyjcie poniższy filmik i spróbujcie odpowiedzi

Na czterech kółkach

Gdziekolwiek się nie obejrzymy, zewsząd otaczają nas pojazdy. Najczęściej widzimy je na ulicy w postaci przejeżdżających samochodów, często jesteśmy ich pasażerami. Czy zastanawialiście się skąd wzięła się nazwa  konie mechaniczne  ?   Jeśli tak to poniższe ciekawostki rozwieją wasze wątpliwości. źródło: internet Skąd wzięły się konie mechaniczne? źródło: internet Gdy kupujemy samochód, jednym z najważniejszych parametrów branych pod uwagę jest moc silnika. Podawana jest ona w koniach mechanicznych. Jednak co to za jednostka i skąd się wzięła? Za ojca konia mechanicznego uważa się Thomasa Savery'ego. Już w 1702 roku porównywał on możliwości swojego silnika do pracy koni. O swoim urządzeniu pisał, że wykonuje pracę, do której potrzebne by były dwa konie, a biorąc pod uwagę fakt, że zwierzęta muszą pracować na zmianę, to nawet kilkukrotnie więcej. Nie była to jeszcze konkretna jednostka miary, ale pozwalała w przybliżeniu określić możliwości silnika.

Czyta się - recenzja książki „OD KOŁA DO FORMUŁY 1”

Przeglądając strony internetowe w poszukiwaniu inspiracji, natrafiłam na recenzję książki pana Michała Gąsiorowskiego „Od koła do formuły 1”, którą zamieszczam poniżej.   Moim zdaniem jest to pozycja godna uwagi! „Autor – Michał Gąsiorowski to dziennikarz sportowy radiowej Trójki. Prowadzi młodego czytelnika od prehistorii, czyli wynalezienia koła po czasy współczesne. Prostym, zrozumiałym dla dzieci językiem opisuje m.in. pierwszy pojazd na parę, trójkołowiec Carla Benza, Forda T, VW Garbusa, Citroena 2CV. Osobny rozdział poświęca polskim samochodom – Warszawie, Syrenie, Fiatowi 126p i 125p oraz Polonezowi. Młody czytelnik ma okazję poznać też auta-legendy: Mercedesa Gullwinga, Fiata 500, Mini, Jaguara E-Type, Porsche 911, aż po Bugatti Veyrona. Z książki można zaczerpnąć też podstawowych informacji o Formule 1, wyścigu LeMans 24, Rajdzie Dakar. Znalazło się też miejsce na przedstawienie słynnych polskich kierowców: Jana Rippera, Sobiesława Zasady, Jerzego Landsberg