Przejdź do głównej zawartości

Szlakiem stolic Polski

Stolicą kraju jest miasto będące siedzibą najwyższych władz, urzędów państwowych i centralnych instytucji. Nie od zawsze stolicą Polski była Warszawa. Dzieje naszego kraju to niezliczona ilość wydarzeń historycznych. Ich dowodem są okazałe zabytki czy historyczne zapiski, które przetrwały próbę czasu.

Ponieważ władcy często się przemieszczali i nie mieli stałych siedzib, gdzie mogliby sprawować władzę bycie w ciągłej podróży wymuszało na nich rozpatrywanie wszelkich spraw wagi państwowej czy lokalnej w miejscu, gdzie akurat się znajdowali. Z czasem wprowadzano zmiany.
W zależności od źródeł możemy przeczytać, że stolic było więcej niż nam się wydaje. Poznań to równie ważne miejsce w dziejach Piastów, które wymienia się jako stolicę Polski, tak samo jak Płock, Wrocław i Sandomierz.

Mieszko I wg Jana Matejki
źródło: ciekawostkihistoryczne.pl

Zazwyczaj w podręcznikach, jako stolice Polski pojawiają się trzy miasta.
Za pierwszą, legendarną stolicę Polan uważa się Gniezno. Miasto to położone jest w województwie wielkopolskim na siedmiu wzgórzach i otoczone jeziorami. W swojej historii odegrało znaczącą rolę.  Za panowania pierwszego władcy - Mieszka I Polska przyjęła chrzest, a w 1025r. w Katedrze Gnieźnieńskiej został koronowany na pierwszego króla Polski Bolesław Chrobry. To właśnie ta katedra jest najważniejszym zabytkiem Gniezna.

KATEDRA GNIEŹNIEŃSKA
źródło: regionwielkopolska.pl

Kraków - miasto w województwie małopolskim, położone w dolinie Wisły. Był stolicą Polski kilkukrotnie. Pierwszy władca koronowany na króla Polski w Krakowie to Władysław Łokietek. Również w Krakowie w 1364r. utworzona została pierwsza polska wyższa uczelnia - Akademia Krakowska, ufundowana przez króla Kazimierza Wielkiego. Na Wzgórzu Wawelskim  znajduje się katedra z grobami królów Polski. Na wieży tej katedry zawieszony jest największy w Polsce dzwon, zwany Zygmuntem.

KATEDRA WAWELSKA W KRAKOWIE 
źródło: turystyka.wp.pl

Współcześnie stolicą Polski jest Warszawa - miasto leżące nad Wisłą. Charakterystyczną cechą ukształtowania terenu Warszawy jest różnica między prawym, a lewym brzegiem Wisły. Dzięki temu powstała malownicza skarpa wiślana zwana Skarpą Warszawską. W 1596r. na przeniesienie swojego dworu z Krakowa do Warszawy zdecydował się król Zygmunt III Waza, czyniąc tym samym z Warszawy "Miasto Rezydencjonalne Jego Królewskiej Mości". Późniejsze przeniesienie stolicy do Warszawy stało się bodźcem do rozwoju miasta i połączyło jego losy z losami całego kraju. Wśród licznych zabytków odnaleźć można m.in. Zamek Królewski, Łazienki Królewskie i Pałac w Wilanowie.

ZAMEK KRÓLEWSKI W WARSZAWIE
źródło: modanamazowsze.pl

Nie jesteśmy w stanie opisać tu wszystkich wydarzeń historycznych. Jeśli was zaciekawiłyśmy i chcielibyście dowiedzieć się więcej, działajcie :) Internet jest skarbnicą wiedzy, należy jednak pamiętać, aby podchodzić do tego z rozsądkiem.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jedno koło, wiele znaczeń

W języku polskim występuje wiele wyrazów, które mają więcej niż jedno znaczenie choć brzmią identycznie. Często różni je natomiast pochodzenie. Taki wyraz nazywamy homonimem . Co to oznacza w praktyce? Wyobraź sobie, że jesteś na plaży i jest to plaża strzeżona, co oznacza, że w razie niebezpieczeństwa pomoc jest w pobliżu - ratownik. Z daleka widzisz, jak trzyma coś w ręce ... najprawdopodobniej koło. O jakim kole pomyślałeś? (np. z kołem samochodowym ciężko byłoby ratować ludzi, zgadzasz się?) Zatem znaczenie takiego wyrazu zależy przede wszystkim od sytuacji i okoliczności. Zapoznaj się z innymi znaczeniami koła , które dla ciebie przygotowałyśmy.  1. koło (część pojazdu umożliwiająca ruch) 2. koło garncarskie (wykorzystywane do formowania gliny, w produkcji mis i garnków) 3. koło (figura geometryczna) 4. koło (zainteresowań) 5. koło (krąg ludzi) 6. koło ( w odniesieniu do przybliżenia, np. koło południa) 7. koło ( obok, w pobliżu, np. koło domu)

Jajko Kolumba

Już niedługo wielkanocne święta. Jak wiecie przypadają one wiosną, kiedy przyroda budzi się do życia. Symbolem Wielkanocy jest jajko, z którego wykluwa się pisklaczek. Czy znane jest wam wyrażenie "jajko Kolumba"? Jeśli nie to przeczytajcie zamieszczony poniżej króciutki tekst: „Po powrocie z pierwszej wyprawy Kolumba do Ameryki wydano na jego cześć uroczysty bankiet. W trakcie kolacji jeden z gości głośno stwierdził, że zasługi Kolumba są małowartościowe, ponieważ każdy mógł dokonać tego samego. Słysząc to, wielki podróżnik rozzłościł się i rzucił współbiesiadnikom wyzwanie. Polegało ono na ustawieniu na stole, prosto i bez żadnego podparcia, zwykłego jajka. Po licznych nieudanych próbach podejmowanych przez gości i stwierdzeniach, że taka sztuczka nie jest możliwa, Kolumb podniósł się z miejsca i energicznie postawił jajko na blacie, zgniatając nieco dolną część skorupki. Pokazał innym, że da się to zrobić. Na takie rozwiązanie podniosły się głosy, że w ten sposób

Z wizytą w teatrze lalek

„Teatr to taka dziwna kraina”  Teatr to taka dziwna kraina, którą ukrywa szczelnie kurtyna… Tuż przed kurtyną ja – w pierwszym rzędzie – z niecierpliwością czekam, co będzie. Pełna widownia, ostatni dzwonek i wszystkie oczy w scenę wpatrzone. Gwar wokół cichnie, słychać skrzypienie, za tą zasłoną ciemną, na scenie. Gong. Idzie w górę ciężka kurtyna. Słychać muzykę. Już się zaczyna. Krąg światła pada na kamienicę i skradającą się czarownicę… Na górze księżyc okrągły świeci, oświetla klatkę, w niej dwoje dzieci… Znam tę opowieść, ale w teatrze wstrzymuję oddech, słucham i patrzę… Bo tutaj wszystko zdarzyć się może… Wystarczy szerzej oczy otworzyć… Teatr to rzeczywiście niezwykłe miejsce, to taka magiczna kraina, pełna wspaniałych dekoracji, kolorowych świateł, kostiumów i rekwizytów. A w niej aktorzy i widownia, którzy wspólnie przeżywają każde wypowiedziane na scenie słowo. Obejrzyjcie poniższy filmik i spróbujcie odpowiedzi