Przejdź do głównej zawartości

Wisła - królowa polskich rzek

Zapraszamy was do odbycia wirtualnej wyprawy biegiem Wisły. Zastanawialiście się skąd wzięło się określenie „królowa polskich rzek”? Już odpowiadamy – Wisła jest nie tylko najdłuższą rzeką naszego kraju (przepływa przez całą Polskę i ma 1047 km długości), ale także ważnym symbolem. O Wiśle śpiewa się w wielu pieśniach patriotycznych, wspomina się o niej także w hymnie.

źródło: pixabay.com

Wiecie może, skąd Wisła zawdzięcza swoją nazwę? Jeśli nie to pomocny będzie zamieszczony poniżej filmik:
Zapewne już wiecie, że według legendy Wisła to rzeka, która "wyszła" z gór. Trasami, którymi z Baraniej Góry schodziły obie wspomniane w opowieści siostry, dziś mają płynąć potoki: trasą Czarnuszki - Czarna Wisełka, zaś trasą Białej - Biała Wisełka.

Zanim wyruszymy w wirtualną wyprawę korytem Wisły, spróbujcie sami prześledzić jej bieg z pomocą mapy. Może uda wam się znaleźć odpowiedzi na poniższe pytania:
  • Gdzie rozpoczyna, a gdzie kończy swój bieg Wisła?
  • Przez jakie duże miasta przepływa?


1. Naszą wirtualną podróż rozpoczynamy w Baraniej Górze, czyli w miejscu, w którym Wisła bierze swój początek. To właśnie tam znajduje się źródło największej polskiej rzeki.
"Na Baraniej Górze
srebrne źródło błyska.
Dwie Wisełki pluszczą.
Powstała z nich Wisła"

A tak prezentuje się rzeka Wisła niedaleko swojego źródła:

2. Dalej przenosimy się do Królewskiego Miasta Krakowa.
"Płynie do Krakowa
przez wioski i miasta.
W Krakowie na Rynku
dziś lajkonik hasa".
pixabay.com

3. Kolejnym miastem, które odwiedzimy jest stolica Polski - Warszawa.
"Trzeba minąć most w Puławach,
cel podróży to Warszawa.
Śmiało naprzód żeglujemy,
powita nas gród Syreny".
pixabay.com

4. Wisła kierując się na północ, przepływa również przez najsłodsze miasto, czyli Toruń.
"Leć rybitwo, nad żaglami,
Wędruj Wisłą razem z nami.
Dam okruchy ci z piernika
w starym grodzie Kopernika".
pixabay.com

5. Naszą wyprawę kończymy w miejscu, w którym Wisła wpływa do Morza Bałtyckiego (nazywamy je ujściem). Znajduje się ono w Zatoce Gdańskiej. Jak widzicie na mapie, Wisła zanim ujdzie do morza rozgałęzia się (czyli rozchodzi na boki) - to miejsce to delta Wisły czyli Żuławy Wiślane.
"Żaglóweczka sunie lekko.
Spójrz, już morze niedaleko.
Słona fala zmywa plażę
i muszelki niesie w darze".

Poniżej ujście Wisły widziane z okna samolotu. Zobaczcie jak zachwycający jest to widok.

I jeszcze rzadko widoczne zjawisko mieszania się słonych wód morskich ze słodką wodą rzeczną, które nagrał pilot paralotni u brzegów Wyspy Sobieszewskiej, blisko ujścia Wisły.
Mamy nadzieję, że nasza wirtualna wyprawa przypadła wam do gustu. Może kiedyś uda wam się odbyć ją w rzeczywistości...W poście wykorzystano fragmenty wierszy Czesława Janczarskiego

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jedno koło, wiele znaczeń

W języku polskim występuje wiele wyrazów, które mają więcej niż jedno znaczenie choć brzmią identycznie. Często różni je natomiast pochodzenie. Taki wyraz nazywamy homonimem . Co to oznacza w praktyce? Wyobraź sobie, że jesteś na plaży i jest to plaża strzeżona, co oznacza, że w razie niebezpieczeństwa pomoc jest w pobliżu - ratownik. Z daleka widzisz, jak trzyma coś w ręce ... najprawdopodobniej koło. O jakim kole pomyślałeś? (np. z kołem samochodowym ciężko byłoby ratować ludzi, zgadzasz się?) Zatem znaczenie takiego wyrazu zależy przede wszystkim od sytuacji i okoliczności. Zapoznaj się z innymi znaczeniami koła , które dla ciebie przygotowałyśmy.  1. koło (część pojazdu umożliwiająca ruch) 2. koło garncarskie (wykorzystywane do formowania gliny, w produkcji mis i garnków) 3. koło (figura geometryczna) 4. koło (zainteresowań) 5. koło (krąg ludzi) 6. koło ( w odniesieniu do przybliżenia, np. koło południa) 7. koło ( obok, w pobliżu, np. koło domu)

W poszukiwaniu oznak wiosny - karty pracy

Wraz z nadejściem wiosny można dostrzec, jak przyroda budzi się do życia. Gdzie szukać tych oznak? Dosłownie wszędzie :) Aby ich nie przegapić poniżej prezentujemy kilka kart pracy w wersji do druku, które pozwolą  sprawdzić refleks i spostrzegawczość. Udanej zabawy!  Wiosenne poszukiwania  Przyjrzyj się dobrze literom rozmieszczonym na planszy. Zwróć uwagę, że spółgłoski i samogłoski odróżnione zostały kolorami - niebieski i czerwony. Postaraj się jak najszybciej odnaleźć literę podaną do wyszukiwania. Zawsze możesz poprosić o podpowiedź (np. ta spółgłoska/ samogłoska znajduje się obok litery ...., itd.) Udanej zabawy! Do pobrania na:  https://drive.google.com/drive/folders/1Y-6dehu8tin53mqkXZZXSNITlI4UyTZ5?usp=sharing