Przejdź do głównej zawartości

Z wizytą w teatrze lalek

„Teatr to taka dziwna kraina” 

Teatr to taka dziwna kraina,
którą ukrywa szczelnie kurtyna…

Tuż przed kurtyną ja – w pierwszym rzędzie –
z niecierpliwością czekam, co będzie.

Pełna widownia, ostatni dzwonek
i wszystkie oczy w scenę wpatrzone.

Gwar wokół cichnie, słychać skrzypienie,
za tą zasłoną ciemną, na scenie.

Gong. Idzie w górę ciężka kurtyna.
Słychać muzykę. Już się zaczyna.

Krąg światła pada na kamienicę
i skradającą się czarownicę…

Na górze księżyc okrągły świeci,
oświetla klatkę, w niej dwoje dzieci…

Znam tę opowieść, ale w teatrze
wstrzymuję oddech, słucham i patrzę…

Bo tutaj wszystko zdarzyć się może…
Wystarczy szerzej oczy otworzyć…

Teatr to rzeczywiście niezwykłe miejsce, to taka magiczna kraina, pełna wspaniałych dekoracji, kolorowych świateł, kostiumów i rekwizytów. A w niej aktorzy i widownia, którzy wspólnie przeżywają każde wypowiedziane na scenie słowo.

Obejrzyjcie poniższy filmik i spróbujcie odpowiedzieć na pytania:
  • Jaki wiersz odgrywa aktor w materiale filmowym?
  • Jak nazwałbyś teatr, który przedstawiony był w filmie?


Ten rodzaj teatru to oczywiście teatr lalek, gdzie obok aktorów pojawiają się lalki. Ich zadaniem jest wspomaganie pracy aktora, czasem jednak to one odgrywają główne role. Lalki bywają różne, zobaczcie jakimi ich rodzajami dysponują aktorzy:

1. Kukiełka – osadzona na kiju, którym porusza animator, jej ręce i nogi luźno zwisają.
gs24.pl

2. Pacynka – nakładana na dłoń animatora jak rękawiczka.
atb.edu.pl

3. Marionetka – poruszana od góry za pomocą przywiązanych do rąk i nóg nitek lub drucików zawieszonych na tzw. krzyżaku.
archiwum.mcksokol.pl

4. Jawajka – z głową osadzoną na kiju (jak u kukiełki), ale jej ręce są prowadzone od góry (jak u marionetki) za pomocą drutów.
teatrchrzaszcz.pl

5. Cienie – płaskie lalki poruszane za ekranem.
sanok.pl

Na koniec zapraszamy do wirtualnych odwiedzin niezwykłego miejsca – przed wami kulisy Wrocławskiego Teatru Lalek. Jesteście gotowi? 


Wiersz i materiały filmowe pochodzą ze strony scholaris.pl
Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jedno koło, wiele znaczeń

W języku polskim występuje wiele wyrazów, które mają więcej niż jedno znaczenie choć brzmią identycznie. Często różni je natomiast pochodzenie. Taki wyraz nazywamy homonimem . Co to oznacza w praktyce? Wyobraź sobie, że jesteś na plaży i jest to plaża strzeżona, co oznacza, że w razie niebezpieczeństwa pomoc jest w pobliżu - ratownik. Z daleka widzisz, jak trzyma coś w ręce ... najprawdopodobniej koło. O jakim kole pomyślałeś? (np. z kołem samochodowym ciężko byłoby ratować ludzi, zgadzasz się?) Zatem znaczenie takiego wyrazu zależy przede wszystkim od sytuacji i okoliczności. Zapoznaj się z innymi znaczeniami koła , które dla ciebie przygotowałyśmy.  1. koło (część pojazdu umożliwiająca ruch) 2. koło garncarskie (wykorzystywane do formowania gliny, w produkcji mis i garnków) 3. koło (figura geometryczna) 4. koło (zainteresowań) 5. koło (krąg ludzi) 6. koło ( w odniesieniu do przybliżenia, np. koło południa) 7. koło ( obok, w pobliżu, np. koło domu)

Wisła - królowa polskich rzek

Zapraszamy was do odbycia wirtualnej wyprawy biegiem Wisły. Zastanawialiście się skąd wzięło się określenie „królowa polskich rzek”? Już odpowiadamy – Wisła jest nie tylko najdłuższą rzeką naszego kraju (przepływa przez całą Polskę i ma 1047 km długości), ale także ważnym symbolem. O Wiśle śpiewa się w wielu pieśniach patriotycznych, wspomina się o niej także w hymnie. źródło: pixabay.com Wiecie może, skąd Wisła zawdzięcza swoją nazwę? Jeśli nie to pomocny będzie zamieszczony poniżej filmik: Zapewne już wiecie, że według legendy Wisła to rzeka, która "wyszła" z gór. Trasami, którymi z Baraniej Góry schodziły obie wspomniane w opowieści siostry, dziś mają płynąć potoki: trasą Czarnuszki - Czarna Wisełka, zaś trasą Białej - Biała Wisełka. Zanim wyruszymy w wirtualną wyprawę korytem Wisły, spróbujcie sami prześledzić jej bieg z pomocą mapy. Może uda wam się znaleźć odpowiedzi na poniższe pytania: Gdzie rozpoczyna, a gdzie kończy swój bieg Wisła? Przez jakie duże

W poszukiwaniu oznak wiosny - karty pracy

Wraz z nadejściem wiosny można dostrzec, jak przyroda budzi się do życia. Gdzie szukać tych oznak? Dosłownie wszędzie :) Aby ich nie przegapić poniżej prezentujemy kilka kart pracy w wersji do druku, które pozwolą  sprawdzić refleks i spostrzegawczość. Udanej zabawy!  Wiosenne poszukiwania  Przyjrzyj się dobrze literom rozmieszczonym na planszy. Zwróć uwagę, że spółgłoski i samogłoski odróżnione zostały kolorami - niebieski i czerwony. Postaraj się jak najszybciej odnaleźć literę podaną do wyszukiwania. Zawsze możesz poprosić o podpowiedź (np. ta spółgłoska/ samogłoska znajduje się obok litery ...., itd.) Udanej zabawy! Do pobrania na:  https://drive.google.com/drive/folders/1Y-6dehu8tin53mqkXZZXSNITlI4UyTZ5?usp=sharing