Przejdź do głównej zawartości

A to ciekawe! O grawitacji

Kto z nas nie marzył kiedyś o podróży w kosmos. Też jesteście w tej grupie? Więc co tak mocno trzyma nas na ziemi? To nic innego jak grawitacja.

Jako ciekawostkę wyjaśnimy wam co z tym wszystkim ma wspólnego jabłko...
Do odkrycia prawa ciążenia (grawitacji) doszło za pomocą przypadku. Na głowę odpoczywającego właśnie naukowca - Izaaka Newtona spadł ten owoc. Naukowiec zaczął się zastanawiać co to za siła, która sprawia, że jabłko spada akurat w dół. Jego ciekawość i umiejętność zadawania z pozoru prostych pytań doprowadziła do ważnego dla nas wszystkich odkrycia.

www.pixabay.com

Co to jest grawitacja?
To siła z jaką Ziemia przyciąga wszystko, co znajduje się w jej pobliżu. To właśnie siła przyciągania ziemskiego sprawia, że m.in. podrzucona przez nas piłka zawsze spada lub za każdym razem, gdy się przewrócimy używamy mięśni nóg, by wstać z powrotem. Znacie jakieś inne przykłady występowania grawitacji?


Jak działa grawitacja?
Obejrzyjcie poniższy fragment filmiku. W bardzo przystępny sposób dowiecie się wszystkiego na ten temat.


Wracając do piłki...
Z obliczeń naukowców jasno wynika, że podrzucona piłka, która osiągnęłaby prędkość 11,02 km/s pokonałaby grawitację i mogłaby spokojnie odlecieć w kosmos.
Sami widzicie, z jak ogromną siłą mamy do czynienia. Dlatego też loty w kosmos są możliwe przede wszystkim dzięki specjalnym naukowym programom, w których uczestniczą astronauci.

Kto wie, może i my będziemy mogli sięgnąć kiedyś gwiazd :)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Z wizytą w teatrze lalek

„Teatr to taka dziwna kraina”  Teatr to taka dziwna kraina, którą ukrywa szczelnie kurtyna… Tuż przed kurtyną ja – w pierwszym rzędzie – z niecierpliwością czekam, co będzie. Pełna widownia, ostatni dzwonek i wszystkie oczy w scenę wpatrzone. Gwar wokół cichnie, słychać skrzypienie, za tą zasłoną ciemną, na scenie. Gong. Idzie w górę ciężka kurtyna. Słychać muzykę. Już się zaczyna. Krąg światła pada na kamienicę i skradającą się czarownicę… Na górze księżyc okrągły świeci, oświetla klatkę, w niej dwoje dzieci… Znam tę opowieść, ale w teatrze wstrzymuję oddech, słucham i patrzę… Bo tutaj wszystko zdarzyć się może… Wystarczy szerzej oczy otworzyć… Teatr to rzeczywiście niezwykłe miejsce, to taka magiczna kraina, pełna wspaniałych dekoracji, kolorowych świateł, kostiumów i rekwizytów. A w niej aktorzy i widownia, którzy wspólnie przeżywają każde wypowiedziane na scenie słowo. Obejrzyjcie poniższy filmik i spróbujcie odpowiedzi

Na czterech kółkach

Gdziekolwiek się nie obejrzymy, zewsząd otaczają nas pojazdy. Najczęściej widzimy je na ulicy w postaci przejeżdżających samochodów, często jesteśmy ich pasażerami. Czy zastanawialiście się skąd wzięła się nazwa  konie mechaniczne  ?   Jeśli tak to poniższe ciekawostki rozwieją wasze wątpliwości. źródło: internet Skąd wzięły się konie mechaniczne? źródło: internet Gdy kupujemy samochód, jednym z najważniejszych parametrów branych pod uwagę jest moc silnika. Podawana jest ona w koniach mechanicznych. Jednak co to za jednostka i skąd się wzięła? Za ojca konia mechanicznego uważa się Thomasa Savery'ego. Już w 1702 roku porównywał on możliwości swojego silnika do pracy koni. O swoim urządzeniu pisał, że wykonuje pracę, do której potrzebne by były dwa konie, a biorąc pod uwagę fakt, że zwierzęta muszą pracować na zmianę, to nawet kilkukrotnie więcej. Nie była to jeszcze konkretna jednostka miary, ale pozwalała w przybliżeniu określić możliwości silnika.

Jajko Kolumba

Już niedługo wielkanocne święta. Jak wiecie przypadają one wiosną, kiedy przyroda budzi się do życia. Symbolem Wielkanocy jest jajko, z którego wykluwa się pisklaczek. Czy znane jest wam wyrażenie "jajko Kolumba"? Jeśli nie to przeczytajcie zamieszczony poniżej króciutki tekst: „Po powrocie z pierwszej wyprawy Kolumba do Ameryki wydano na jego cześć uroczysty bankiet. W trakcie kolacji jeden z gości głośno stwierdził, że zasługi Kolumba są małowartościowe, ponieważ każdy mógł dokonać tego samego. Słysząc to, wielki podróżnik rozzłościł się i rzucił współbiesiadnikom wyzwanie. Polegało ono na ustawieniu na stole, prosto i bez żadnego podparcia, zwykłego jajka. Po licznych nieudanych próbach podejmowanych przez gości i stwierdzeniach, że taka sztuczka nie jest możliwa, Kolumb podniósł się z miejsca i energicznie postawił jajko na blacie, zgniatając nieco dolną część skorupki. Pokazał innym, że da się to zrobić. Na takie rozwiązanie podniosły się głosy, że w ten sposób