Przejdź do głównej zawartości

A to ciekawe! O grawitacji

Kto z nas nie marzył kiedyś o podróży w kosmos. Też jesteście w tej grupie? Więc co tak mocno trzyma nas na ziemi? To nic innego jak grawitacja.

Jako ciekawostkę wyjaśnimy wam co z tym wszystkim ma wspólnego jabłko...
Do odkrycia prawa ciążenia (grawitacji) doszło za pomocą przypadku. Na głowę odpoczywającego właśnie naukowca - Izaaka Newtona spadł ten owoc. Naukowiec zaczął się zastanawiać co to za siła, która sprawia, że jabłko spada akurat w dół. Jego ciekawość i umiejętność zadawania z pozoru prostych pytań doprowadziła do ważnego dla nas wszystkich odkrycia.

www.pixabay.com

Co to jest grawitacja?
To siła z jaką Ziemia przyciąga wszystko, co znajduje się w jej pobliżu. To właśnie siła przyciągania ziemskiego sprawia, że m.in. podrzucona przez nas piłka zawsze spada lub za każdym razem, gdy się przewrócimy używamy mięśni nóg, by wstać z powrotem. Znacie jakieś inne przykłady występowania grawitacji?


Jak działa grawitacja?
Obejrzyjcie poniższy fragment filmiku. W bardzo przystępny sposób dowiecie się wszystkiego na ten temat.


Wracając do piłki...
Z obliczeń naukowców jasno wynika, że podrzucona piłka, która osiągnęłaby prędkość 11,02 km/s pokonałaby grawitację i mogłaby spokojnie odlecieć w kosmos.
Sami widzicie, z jak ogromną siłą mamy do czynienia. Dlatego też loty w kosmos są możliwe przede wszystkim dzięki specjalnym naukowym programom, w których uczestniczą astronauci.

Kto wie, może i my będziemy mogli sięgnąć kiedyś gwiazd :)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jedno koło, wiele znaczeń

W języku polskim występuje wiele wyrazów, które mają więcej niż jedno znaczenie choć brzmią identycznie. Często różni je natomiast pochodzenie. Taki wyraz nazywamy homonimem . Co to oznacza w praktyce? Wyobraź sobie, że jesteś na plaży i jest to plaża strzeżona, co oznacza, że w razie niebezpieczeństwa pomoc jest w pobliżu - ratownik. Z daleka widzisz, jak trzyma coś w ręce ... najprawdopodobniej koło. O jakim kole pomyślałeś? (np. z kołem samochodowym ciężko byłoby ratować ludzi, zgadzasz się?) Zatem znaczenie takiego wyrazu zależy przede wszystkim od sytuacji i okoliczności. Zapoznaj się z innymi znaczeniami koła , które dla ciebie przygotowałyśmy.  1. koło (część pojazdu umożliwiająca ruch) 2. koło garncarskie (wykorzystywane do formowania gliny, w produkcji mis i garnków) 3. koło (figura geometryczna) 4. koło (zainteresowań) 5. koło (krąg ludzi) 6. koło ( w odniesieniu do przybliżenia, np. koło południa) 7. koło ( obok, w pobliżu, np. koło domu)

Wisła - królowa polskich rzek

Zapraszamy was do odbycia wirtualnej wyprawy biegiem Wisły. Zastanawialiście się skąd wzięło się określenie „królowa polskich rzek”? Już odpowiadamy – Wisła jest nie tylko najdłuższą rzeką naszego kraju (przepływa przez całą Polskę i ma 1047 km długości), ale także ważnym symbolem. O Wiśle śpiewa się w wielu pieśniach patriotycznych, wspomina się o niej także w hymnie. źródło: pixabay.com Wiecie może, skąd Wisła zawdzięcza swoją nazwę? Jeśli nie to pomocny będzie zamieszczony poniżej filmik: Zapewne już wiecie, że według legendy Wisła to rzeka, która "wyszła" z gór. Trasami, którymi z Baraniej Góry schodziły obie wspomniane w opowieści siostry, dziś mają płynąć potoki: trasą Czarnuszki - Czarna Wisełka, zaś trasą Białej - Biała Wisełka. Zanim wyruszymy w wirtualną wyprawę korytem Wisły, spróbujcie sami prześledzić jej bieg z pomocą mapy. Może uda wam się znaleźć odpowiedzi na poniższe pytania: Gdzie rozpoczyna, a gdzie kończy swój bieg Wisła? Przez jakie duże

W poszukiwaniu oznak wiosny - karty pracy

Wraz z nadejściem wiosny można dostrzec, jak przyroda budzi się do życia. Gdzie szukać tych oznak? Dosłownie wszędzie :) Aby ich nie przegapić poniżej prezentujemy kilka kart pracy w wersji do druku, które pozwolą  sprawdzić refleks i spostrzegawczość. Udanej zabawy!  Wiosenne poszukiwania  Przyjrzyj się dobrze literom rozmieszczonym na planszy. Zwróć uwagę, że spółgłoski i samogłoski odróżnione zostały kolorami - niebieski i czerwony. Postaraj się jak najszybciej odnaleźć literę podaną do wyszukiwania. Zawsze możesz poprosić o podpowiedź (np. ta spółgłoska/ samogłoska znajduje się obok litery ...., itd.) Udanej zabawy! Do pobrania na:  https://drive.google.com/drive/folders/1Y-6dehu8tin53mqkXZZXSNITlI4UyTZ5?usp=sharing