Przejdź do głównej zawartości

A to ciekawe! O grawitacji

Kto z nas nie marzył kiedyś o podróży w kosmos. Też jesteście w tej grupie? Więc co tak mocno trzyma nas na ziemi? To nic innego jak grawitacja.

Jako ciekawostkę wyjaśnimy wam co z tym wszystkim ma wspólnego jabłko...
Do odkrycia prawa ciążenia (grawitacji) doszło za pomocą przypadku. Na głowę odpoczywającego właśnie naukowca - Izaaka Newtona spadł ten owoc. Naukowiec zaczął się zastanawiać co to za siła, która sprawia, że jabłko spada akurat w dół. Jego ciekawość i umiejętność zadawania z pozoru prostych pytań doprowadziła do ważnego dla nas wszystkich odkrycia.

www.pixabay.com

Co to jest grawitacja?
To siła z jaką Ziemia przyciąga wszystko, co znajduje się w jej pobliżu. To właśnie siła przyciągania ziemskiego sprawia, że m.in. podrzucona przez nas piłka zawsze spada lub za każdym razem, gdy się przewrócimy używamy mięśni nóg, by wstać z powrotem. Znacie jakieś inne przykłady występowania grawitacji?


Jak działa grawitacja?
Obejrzyjcie poniższy fragment filmiku. W bardzo przystępny sposób dowiecie się wszystkiego na ten temat.


Wracając do piłki...
Z obliczeń naukowców jasno wynika, że podrzucona piłka, która osiągnęłaby prędkość 11,02 km/s pokonałaby grawitację i mogłaby spokojnie odlecieć w kosmos.
Sami widzicie, z jak ogromną siłą mamy do czynienia. Dlatego też loty w kosmos są możliwe przede wszystkim dzięki specjalnym naukowym programom, w których uczestniczą astronauci.

Kto wie, może i my będziemy mogli sięgnąć kiedyś gwiazd :)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Z wizytą w teatrze lalek

„Teatr to taka dziwna kraina” 
Teatr to taka dziwna kraina, którą ukrywa szczelnie kurtyna…
Tuż przed kurtyną ja – w pierwszym rzędzie – z niecierpliwością czekam, co będzie.
Pełna widownia, ostatni dzwonek i wszystkie oczy w scenę wpatrzone.
Gwar wokół cichnie, słychać skrzypienie, za tą zasłoną ciemną, na scenie.
Gong. Idzie w górę ciężka kurtyna. Słychać muzykę. Już się zaczyna.
Krąg światła pada na kamienicę i skradającą się czarownicę…
Na górze księżyc okrągły świeci, oświetla klatkę, w niej dwoje dzieci…
Znam tę opowieść, ale w teatrze wstrzymuję oddech, słucham i patrzę…
Bo tutaj wszystko zdarzyć się może… Wystarczy szerzej oczy otworzyć…
Teatr to rzeczywiście niezwykłe miejsce, to taka magiczna kraina, pełna wspaniałych dekoracji, kolorowych świateł, kostiumów i rekwizytów. A w niej aktorzy i widownia, którzy wspólnie przeżywają każde wypowiedziane na scenie słowo.
Obejrzyjcie poniższy filmik i spróbujcie odpowiedzieć na pytania: Jaki wiersz odgrywa aktor w materiale filmowym?…

W co się bawić?

Kiedy skończą się pomysły na zabawę można skorzystać z alternatywy i stworzyć swój unikatowy, jedyny w swoim rodzaju DOMEK POD STOŁEM 


W poszukiwaniu oznak wiosny - karty pracy

Wraz z nadejściem wiosny można dostrzec, jak przyroda budzi się do życia. Gdzie szukać tych oznak? Dosłownie wszędzie :) Aby ich nie przegapić poniżej prezentujemy kilka kart pracy w wersji do druku, które pozwolą  sprawdzić refleks i spostrzegawczość. Udanej zabawy!  Wiosenne poszukiwania 
Przyjrzyj się dobrze literom rozmieszczonym na planszy. Zwróć uwagę, że spółgłoski i samogłoski odróżnione zostały kolorami - niebieski i czerwony. Postaraj się jak najszybciej odnaleźć literę podaną do wyszukiwania. Zawsze możesz poprosić o podpowiedź (np. ta spółgłoska/ samogłoska znajduje się obok litery ...., itd.) Udanej zabawy!
Do pobrania na:  https://drive.google.com/drive/folders/1Y-6dehu8tin53mqkXZZXSNITlI4UyTZ5?usp=sharing