Przejdź do głównej zawartości

Błękitna kropka

Gdzieś tam wysoko nad chmurami dzieją się rzeczy, o których wciąż wiemy niewiele. Przeglądając różne dostępne zdjęcia i nagrania uchyla się przed nami rąbek tajemnicy. Możemy dostrzec to, co dla ludzkiego oka jest niewidzialne i nieosiągalne. Pewnie zastanawiacie się o jaką kropkę, w dodatku błękitną chodzi. Gorąco zachęcamy was do zapoznania się z krótką historią sondy Voyager 1, a tym samym dowiedzie się czym jest błękitna kropka

Wszystko się zgadza, to ten pojedynczy, jasnoniebieski rozświetlony piksel.
www.spidersweb.pl

Najpierw jednak poznajmy definicję sondy kosmicznej. Jest to bezzałogowy, zautomatyzowany statek kosmiczny wykorzystywany w badaniach naukowych prowadzonych w przestrzeni pozaziemskiej. Warto dodać, że jest to najszybciej poruszający się obiekt zbudowany przez człowieka.

www.urania.edu.pl

Misja sondy kosmicznej Voyager 1 rozpoczęła się w 1977r. Voyager zbadał dokładniej Jowisza i jego satelity. Następnie zbadał księżyc Saturna - Tytan. W trakcie trwania misji w 1990r. za sprawą jednego z astronomów kamery Voyagera 1 zostały skierowane w kierunku Ziemi, aby ukazać nasze miejsce we wszechświecie. Karl Sagan to astronom, a także pomysłodawca wykonania zdjęcia błękitnej kropki. Jest to fotografia Ziemi z odległości ok 6,4 mld km. Do dziś Voyager 1 działa i przekazuje na Ziemię użyteczne dane naukowe.

Na pokładzie Voyagera 1 znajduje się przysłowiowa "wiadomość w butelce" zawierająca informacje o ludzkości, z nagraniami dźwięków i zapisanymi obrazami, które ukazują naszą cywilizację i planetę. Informacje te przeznaczone są dla pozaziemskich cywilizacji lub ludzi z przyszłości, którzy zdołaliby je odnaleźć.

Dla lubiących wiedzieć więcej zostawiamy poniższy filmik.A tak Karl Sagan pisał o błękitnej kropce w swojej książce pod takim samym tytułem. 

"Spójrz ponownie na tą kropkę. To Nasz dom. To my. Na niej wszyscy, których kochasz, których znasz. O których kiedykolwiek słyszałeś. Każdy człowiek, który kiedykolwiek istniał, przeżył tam swoje życie. To suma Naszych radości i smutków".

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Z wizytą w teatrze lalek

„Teatr to taka dziwna kraina” 
Teatr to taka dziwna kraina, którą ukrywa szczelnie kurtyna…
Tuż przed kurtyną ja – w pierwszym rzędzie – z niecierpliwością czekam, co będzie.
Pełna widownia, ostatni dzwonek i wszystkie oczy w scenę wpatrzone.
Gwar wokół cichnie, słychać skrzypienie, za tą zasłoną ciemną, na scenie.
Gong. Idzie w górę ciężka kurtyna. Słychać muzykę. Już się zaczyna.
Krąg światła pada na kamienicę i skradającą się czarownicę…
Na górze księżyc okrągły świeci, oświetla klatkę, w niej dwoje dzieci…
Znam tę opowieść, ale w teatrze wstrzymuję oddech, słucham i patrzę…
Bo tutaj wszystko zdarzyć się może… Wystarczy szerzej oczy otworzyć…
Teatr to rzeczywiście niezwykłe miejsce, to taka magiczna kraina, pełna wspaniałych dekoracji, kolorowych świateł, kostiumów i rekwizytów. A w niej aktorzy i widownia, którzy wspólnie przeżywają każde wypowiedziane na scenie słowo.
Obejrzyjcie poniższy filmik i spróbujcie odpowiedzieć na pytania: Jaki wiersz odgrywa aktor w materiale filmowym?…

W co się bawić?

Kiedy skończą się pomysły na zabawę można skorzystać z alternatywy i stworzyć swój unikatowy, jedyny w swoim rodzaju DOMEK POD STOŁEM 


W poszukiwaniu oznak wiosny - karty pracy

Wraz z nadejściem wiosny można dostrzec, jak przyroda budzi się do życia. Gdzie szukać tych oznak? Dosłownie wszędzie :) Aby ich nie przegapić poniżej prezentujemy kilka kart pracy w wersji do druku, które pozwolą  sprawdzić refleks i spostrzegawczość. Udanej zabawy!  Wiosenne poszukiwania 
Przyjrzyj się dobrze literom rozmieszczonym na planszy. Zwróć uwagę, że spółgłoski i samogłoski odróżnione zostały kolorami - niebieski i czerwony. Postaraj się jak najszybciej odnaleźć literę podaną do wyszukiwania. Zawsze możesz poprosić o podpowiedź (np. ta spółgłoska/ samogłoska znajduje się obok litery ...., itd.) Udanej zabawy!
Do pobrania na:  https://drive.google.com/drive/folders/1Y-6dehu8tin53mqkXZZXSNITlI4UyTZ5?usp=sharing