Przejdź do głównej zawartości

Błękitna kropka

Gdzieś tam wysoko nad chmurami dzieją się rzeczy, o których wciąż wiemy niewiele. Przeglądając różne dostępne zdjęcia i nagrania uchyla się przed nami rąbek tajemnicy. Możemy dostrzec to, co dla ludzkiego oka jest niewidzialne i nieosiągalne. Pewnie zastanawiacie się o jaką kropkę, w dodatku błękitną chodzi. Gorąco zachęcamy was do zapoznania się z krótką historią sondy Voyager 1, a tym samym dowiedzie się czym jest błękitna kropka

Wszystko się zgadza, to ten pojedynczy, jasnoniebieski rozświetlony piksel.
www.spidersweb.pl

Najpierw jednak poznajmy definicję sondy kosmicznej. Jest to bezzałogowy, zautomatyzowany statek kosmiczny wykorzystywany w badaniach naukowych prowadzonych w przestrzeni pozaziemskiej. Warto dodać, że jest to najszybciej poruszający się obiekt zbudowany przez człowieka.

www.urania.edu.pl

Misja sondy kosmicznej Voyager 1 rozpoczęła się w 1977r. Voyager zbadał dokładniej Jowisza i jego satelity. Następnie zbadał księżyc Saturna - Tytan. W trakcie trwania misji w 1990r. za sprawą jednego z astronomów kamery Voyagera 1 zostały skierowane w kierunku Ziemi, aby ukazać nasze miejsce we wszechświecie. Karl Sagan to astronom, a także pomysłodawca wykonania zdjęcia błękitnej kropki. Jest to fotografia Ziemi z odległości ok 6,4 mld km. Do dziś Voyager 1 działa i przekazuje na Ziemię użyteczne dane naukowe.

Na pokładzie Voyagera 1 znajduje się przysłowiowa "wiadomość w butelce" zawierająca informacje o ludzkości, z nagraniami dźwięków i zapisanymi obrazami, które ukazują naszą cywilizację i planetę. Informacje te przeznaczone są dla pozaziemskich cywilizacji lub ludzi z przyszłości, którzy zdołaliby je odnaleźć.

Dla lubiących wiedzieć więcej zostawiamy poniższy filmik.A tak Karl Sagan pisał o błękitnej kropce w swojej książce pod takim samym tytułem. 

"Spójrz ponownie na tą kropkę. To Nasz dom. To my. Na niej wszyscy, których kochasz, których znasz. O których kiedykolwiek słyszałeś. Każdy człowiek, który kiedykolwiek istniał, przeżył tam swoje życie. To suma Naszych radości i smutków".

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jedno koło, wiele znaczeń

W języku polskim występuje wiele wyrazów, które mają więcej niż jedno znaczenie choć brzmią identycznie. Często różni je natomiast pochodzenie. Taki wyraz nazywamy homonimem . Co to oznacza w praktyce? Wyobraź sobie, że jesteś na plaży i jest to plaża strzeżona, co oznacza, że w razie niebezpieczeństwa pomoc jest w pobliżu - ratownik. Z daleka widzisz, jak trzyma coś w ręce ... najprawdopodobniej koło. O jakim kole pomyślałeś? (np. z kołem samochodowym ciężko byłoby ratować ludzi, zgadzasz się?) Zatem znaczenie takiego wyrazu zależy przede wszystkim od sytuacji i okoliczności. Zapoznaj się z innymi znaczeniami koła , które dla ciebie przygotowałyśmy.  1. koło (część pojazdu umożliwiająca ruch) 2. koło garncarskie (wykorzystywane do formowania gliny, w produkcji mis i garnków) 3. koło (figura geometryczna) 4. koło (zainteresowań) 5. koło (krąg ludzi) 6. koło ( w odniesieniu do przybliżenia, np. koło południa) 7. koło ( obok, w pobliżu, np. koło domu)

Wisła - królowa polskich rzek

Zapraszamy was do odbycia wirtualnej wyprawy biegiem Wisły. Zastanawialiście się skąd wzięło się określenie „królowa polskich rzek”? Już odpowiadamy – Wisła jest nie tylko najdłuższą rzeką naszego kraju (przepływa przez całą Polskę i ma 1047 km długości), ale także ważnym symbolem. O Wiśle śpiewa się w wielu pieśniach patriotycznych, wspomina się o niej także w hymnie. źródło: pixabay.com Wiecie może, skąd Wisła zawdzięcza swoją nazwę? Jeśli nie to pomocny będzie zamieszczony poniżej filmik: Zapewne już wiecie, że według legendy Wisła to rzeka, która "wyszła" z gór. Trasami, którymi z Baraniej Góry schodziły obie wspomniane w opowieści siostry, dziś mają płynąć potoki: trasą Czarnuszki - Czarna Wisełka, zaś trasą Białej - Biała Wisełka. Zanim wyruszymy w wirtualną wyprawę korytem Wisły, spróbujcie sami prześledzić jej bieg z pomocą mapy. Może uda wam się znaleźć odpowiedzi na poniższe pytania: Gdzie rozpoczyna, a gdzie kończy swój bieg Wisła? Przez jakie duże

W poszukiwaniu oznak wiosny - karty pracy

Wraz z nadejściem wiosny można dostrzec, jak przyroda budzi się do życia. Gdzie szukać tych oznak? Dosłownie wszędzie :) Aby ich nie przegapić poniżej prezentujemy kilka kart pracy w wersji do druku, które pozwolą  sprawdzić refleks i spostrzegawczość. Udanej zabawy!  Wiosenne poszukiwania  Przyjrzyj się dobrze literom rozmieszczonym na planszy. Zwróć uwagę, że spółgłoski i samogłoski odróżnione zostały kolorami - niebieski i czerwony. Postaraj się jak najszybciej odnaleźć literę podaną do wyszukiwania. Zawsze możesz poprosić o podpowiedź (np. ta spółgłoska/ samogłoska znajduje się obok litery ...., itd.) Udanej zabawy! Do pobrania na:  https://drive.google.com/drive/folders/1Y-6dehu8tin53mqkXZZXSNITlI4UyTZ5?usp=sharing