Przejdź do głównej zawartości

Błękitna kropka

Gdzieś tam wysoko nad chmurami dzieją się rzeczy, o których wciąż wiemy niewiele. Przeglądając różne dostępne zdjęcia i nagrania uchyla się przed nami rąbek tajemnicy. Możemy dostrzec to, co dla ludzkiego oka jest niewidzialne i nieosiągalne. Pewnie zastanawiacie się o jaką kropkę, w dodatku błękitną chodzi. Gorąco zachęcamy was do zapoznania się z krótką historią sondy Voyager 1, a tym samym dowiedzie się czym jest błękitna kropka

Wszystko się zgadza, to ten pojedynczy, jasnoniebieski rozświetlony piksel.
www.spidersweb.pl

Najpierw jednak poznajmy definicję sondy kosmicznej. Jest to bezzałogowy, zautomatyzowany statek kosmiczny wykorzystywany w badaniach naukowych prowadzonych w przestrzeni pozaziemskiej. Warto dodać, że jest to najszybciej poruszający się obiekt zbudowany przez człowieka.

www.urania.edu.pl

Misja sondy kosmicznej Voyager 1 rozpoczęła się w 1977r. Voyager zbadał dokładniej Jowisza i jego satelity. Następnie zbadał księżyc Saturna - Tytan. W trakcie trwania misji w 1990r. za sprawą jednego z astronomów kamery Voyagera 1 zostały skierowane w kierunku Ziemi, aby ukazać nasze miejsce we wszechświecie. Karl Sagan to astronom, a także pomysłodawca wykonania zdjęcia błękitnej kropki. Jest to fotografia Ziemi z odległości ok 6,4 mld km. Do dziś Voyager 1 działa i przekazuje na Ziemię użyteczne dane naukowe.

Na pokładzie Voyagera 1 znajduje się przysłowiowa "wiadomość w butelce" zawierająca informacje o ludzkości, z nagraniami dźwięków i zapisanymi obrazami, które ukazują naszą cywilizację i planetę. Informacje te przeznaczone są dla pozaziemskich cywilizacji lub ludzi z przyszłości, którzy zdołaliby je odnaleźć.

Dla lubiących wiedzieć więcej zostawiamy poniższy filmik.A tak Karl Sagan pisał o błękitnej kropce w swojej książce pod takim samym tytułem. 

"Spójrz ponownie na tą kropkę. To Nasz dom. To my. Na niej wszyscy, których kochasz, których znasz. O których kiedykolwiek słyszałeś. Każdy człowiek, który kiedykolwiek istniał, przeżył tam swoje życie. To suma Naszych radości i smutków".

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jedno koło, wiele znaczeń

W języku polskim występuje wiele wyrazów, które mają więcej niż jedno znaczenie choć brzmią identycznie. Często różni je natomiast pochodzenie. Taki wyraz nazywamy homonimem . Co to oznacza w praktyce? Wyobraź sobie, że jesteś na plaży i jest to plaża strzeżona, co oznacza, że w razie niebezpieczeństwa pomoc jest w pobliżu - ratownik. Z daleka widzisz, jak trzyma coś w ręce ... najprawdopodobniej koło. O jakim kole pomyślałeś? (np. z kołem samochodowym ciężko byłoby ratować ludzi, zgadzasz się?) Zatem znaczenie takiego wyrazu zależy przede wszystkim od sytuacji i okoliczności. Zapoznaj się z innymi znaczeniami koła , które dla ciebie przygotowałyśmy.  1. koło (część pojazdu umożliwiająca ruch) 2. koło garncarskie (wykorzystywane do formowania gliny, w produkcji mis i garnków) 3. koło (figura geometryczna) 4. koło (zainteresowań) 5. koło (krąg ludzi) 6. koło ( w odniesieniu do przybliżenia, np. koło południa) 7. koło ( obok, w pobliżu, np. koło domu)

Jajko Kolumba

Już niedługo wielkanocne święta. Jak wiecie przypadają one wiosną, kiedy przyroda budzi się do życia. Symbolem Wielkanocy jest jajko, z którego wykluwa się pisklaczek. Czy znane jest wam wyrażenie "jajko Kolumba"? Jeśli nie to przeczytajcie zamieszczony poniżej króciutki tekst: „Po powrocie z pierwszej wyprawy Kolumba do Ameryki wydano na jego cześć uroczysty bankiet. W trakcie kolacji jeden z gości głośno stwierdził, że zasługi Kolumba są małowartościowe, ponieważ każdy mógł dokonać tego samego. Słysząc to, wielki podróżnik rozzłościł się i rzucił współbiesiadnikom wyzwanie. Polegało ono na ustawieniu na stole, prosto i bez żadnego podparcia, zwykłego jajka. Po licznych nieudanych próbach podejmowanych przez gości i stwierdzeniach, że taka sztuczka nie jest możliwa, Kolumb podniósł się z miejsca i energicznie postawił jajko na blacie, zgniatając nieco dolną część skorupki. Pokazał innym, że da się to zrobić. Na takie rozwiązanie podniosły się głosy, że w ten sposób

Z wizytą w teatrze lalek

„Teatr to taka dziwna kraina”  Teatr to taka dziwna kraina, którą ukrywa szczelnie kurtyna… Tuż przed kurtyną ja – w pierwszym rzędzie – z niecierpliwością czekam, co będzie. Pełna widownia, ostatni dzwonek i wszystkie oczy w scenę wpatrzone. Gwar wokół cichnie, słychać skrzypienie, za tą zasłoną ciemną, na scenie. Gong. Idzie w górę ciężka kurtyna. Słychać muzykę. Już się zaczyna. Krąg światła pada na kamienicę i skradającą się czarownicę… Na górze księżyc okrągły świeci, oświetla klatkę, w niej dwoje dzieci… Znam tę opowieść, ale w teatrze wstrzymuję oddech, słucham i patrzę… Bo tutaj wszystko zdarzyć się może… Wystarczy szerzej oczy otworzyć… Teatr to rzeczywiście niezwykłe miejsce, to taka magiczna kraina, pełna wspaniałych dekoracji, kolorowych świateł, kostiumów i rekwizytów. A w niej aktorzy i widownia, którzy wspólnie przeżywają każde wypowiedziane na scenie słowo. Obejrzyjcie poniższy filmik i spróbujcie odpowiedzi