Przejdź do głównej zawartości

Członkowie rodziny

Wielkimi krokami zbliżają się święta bliskich nam osób. DZIEŃ MAMY, a następnie DZIEŃ TATY - to dobra okazja, by podziękować rodzicom za serce i trud włożony w nasze wychowanie. Gdyby nie oni, nie byłoby nas :) Oprócz Mamy i Taty otacza nas wiele osób, które są nam bliskie lub dalsze.
Z niektórymi jesteśmy spokrewnieni dzięki wspólnemu przodkowi, tworzymy rodzinę bliższą lub dalszą. Natomiast z innymi osobami pozostajemy w relacjach koleżeńskich czy też przyjacielskich. 

www.pixabay.com

Co charakteryzuje rodzinę?
W internecie można znaleźć dużo wiadomości na ten temat. Przede wszystkim rodzina to mała grupa społeczna, która składa się z rodziców, ich dzieci i krewnych. 
Rodziców z dziećmi łączy więź rodzicielska, która jest fundamentem wychowania rodzinnego. W rodzinie mamy również określone obowiązki względem siebie - rodziców na rzec dzieci i odwrotnie.

Ale pod tym pojęciem kryje się znacznie więcej.
www.pinterest.com

Kto jest kim w rodzinie?
www.pixabay.com

Członkiem rodziny jest osoba, która do niej należy. Ze względu na stopień pokrewieństwa możemy wyróżnić tzw.  rodzinę małą ( rodzice i dzieci) oraz rodzinę wielką (obejmuje kilka pokoleń). I tak oto w rodzinie mamy: kuzynostwo, ciotki, wujków, babcie i dziadków, ale i nie tylko. Na przykład:


I jeszcze jedna kwestia :)
Zachęcamy was najpierw do odsłuchania piosenki o rodzinie, a następnie przyłączenie się do śpiewania. Tekst piosenki znajdziecie pod filmikiem. 


Piosenka o rodzinie
sł. i muz. Jerzy Kobyliński

Do ludzi możesz po rozum pójść, 
ale do mamy pójdziesz po serce. 
Tata nauczy by nie podstawiać nóg, 
Dziadek nauczy, jak podawać ręce. 

Najlepsza drużyna,
to moja rodzina. 

Gdy będzie trzeba, obroni cię brat,
w rodzinie siła, każdy to powie.
I jeszcze babcia, wie o tym świat
ostatni ratunek, nasze pogotowie.

Kiedy kłopoty ogromne są,
gdy wątpliwości w głowie same - 
twoja rodzina i rodzinny dom
to wyspa odpowiedzi na pytań oceanie.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jedno koło, wiele znaczeń

W języku polskim występuje wiele wyrazów, które mają więcej niż jedno znaczenie choć brzmią identycznie. Często różni je natomiast pochodzenie. Taki wyraz nazywamy homonimem . Co to oznacza w praktyce? Wyobraź sobie, że jesteś na plaży i jest to plaża strzeżona, co oznacza, że w razie niebezpieczeństwa pomoc jest w pobliżu - ratownik. Z daleka widzisz, jak trzyma coś w ręce ... najprawdopodobniej koło. O jakim kole pomyślałeś? (np. z kołem samochodowym ciężko byłoby ratować ludzi, zgadzasz się?) Zatem znaczenie takiego wyrazu zależy przede wszystkim od sytuacji i okoliczności. Zapoznaj się z innymi znaczeniami koła , które dla ciebie przygotowałyśmy.  1. koło (część pojazdu umożliwiająca ruch) 2. koło garncarskie (wykorzystywane do formowania gliny, w produkcji mis i garnków) 3. koło (figura geometryczna) 4. koło (zainteresowań) 5. koło (krąg ludzi) 6. koło ( w odniesieniu do przybliżenia, np. koło południa) 7. koło ( obok, w pobliżu, np. koło domu)

Wisła - królowa polskich rzek

Zapraszamy was do odbycia wirtualnej wyprawy biegiem Wisły. Zastanawialiście się skąd wzięło się określenie „królowa polskich rzek”? Już odpowiadamy – Wisła jest nie tylko najdłuższą rzeką naszego kraju (przepływa przez całą Polskę i ma 1047 km długości), ale także ważnym symbolem. O Wiśle śpiewa się w wielu pieśniach patriotycznych, wspomina się o niej także w hymnie. źródło: pixabay.com Wiecie może, skąd Wisła zawdzięcza swoją nazwę? Jeśli nie to pomocny będzie zamieszczony poniżej filmik: Zapewne już wiecie, że według legendy Wisła to rzeka, która "wyszła" z gór. Trasami, którymi z Baraniej Góry schodziły obie wspomniane w opowieści siostry, dziś mają płynąć potoki: trasą Czarnuszki - Czarna Wisełka, zaś trasą Białej - Biała Wisełka. Zanim wyruszymy w wirtualną wyprawę korytem Wisły, spróbujcie sami prześledzić jej bieg z pomocą mapy. Może uda wam się znaleźć odpowiedzi na poniższe pytania: Gdzie rozpoczyna, a gdzie kończy swój bieg Wisła? Przez jakie duże

W poszukiwaniu oznak wiosny - karty pracy

Wraz z nadejściem wiosny można dostrzec, jak przyroda budzi się do życia. Gdzie szukać tych oznak? Dosłownie wszędzie :) Aby ich nie przegapić poniżej prezentujemy kilka kart pracy w wersji do druku, które pozwolą  sprawdzić refleks i spostrzegawczość. Udanej zabawy!  Wiosenne poszukiwania  Przyjrzyj się dobrze literom rozmieszczonym na planszy. Zwróć uwagę, że spółgłoski i samogłoski odróżnione zostały kolorami - niebieski i czerwony. Postaraj się jak najszybciej odnaleźć literę podaną do wyszukiwania. Zawsze możesz poprosić o podpowiedź (np. ta spółgłoska/ samogłoska znajduje się obok litery ...., itd.) Udanej zabawy! Do pobrania na:  https://drive.google.com/drive/folders/1Y-6dehu8tin53mqkXZZXSNITlI4UyTZ5?usp=sharing