Przejdź do głównej zawartości

Czy gwiazdy naprawdę spadają?

Gwiazdy, jak wyglądają i gdzie ich szukać? Tym razem, nie będą to osoby znane z dużego ekranu :) Temat związany z wszechświatem jest na tyle fascynujący, że nie sposób pominąć pewnych zagadnień. Dzięki dostępnym materiałom możemy je wam pokazać w ciekawszy i przystępniejszy sposób. Tak będzie i w tym przypadku.

www.pixabay.com

Z filmiku dowiecie się m.in. jak zbudowane są gwiazdy, czy Słońce jest najjaśniejszą i największą z gwiazd. Zachęcamy do obejrzenia. 


A jak to jest ... czy gwiazdy naprawdę spadają?
Przestrzeń wokół Słońca wypełniona jest wieloma małymi skałami. Fachowo nazywa się je meteoroidami Skały, które osiągają długość większą niż 10 metrów nazywamy planetoidami lub asteroidami. Jeśli skała ta będzie się przemieszczała w kierunku naszej planety i przekroczy  atmosferę zacznie się spalać tworząc przy tym zjawisko meteoru, znane również jako spadająca gwiazda. Większość elementów ulega zniszczeniu w ułamku sekundy. Niekiedy trwa to troszeczkę dłużej  - kilka sekund. Meteory pojawiają się każdej nocy, ale ich wysoka aktywność trwa dosłownie kilka dni. Zwykle spadająca gwiazda pojawia się raz na 10 minut jako słabo widoczny obiekt. 

www.pixabay.com

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Z wizytą w teatrze lalek

„Teatr to taka dziwna kraina” 
Teatr to taka dziwna kraina, którą ukrywa szczelnie kurtyna…
Tuż przed kurtyną ja – w pierwszym rzędzie – z niecierpliwością czekam, co będzie.
Pełna widownia, ostatni dzwonek i wszystkie oczy w scenę wpatrzone.
Gwar wokół cichnie, słychać skrzypienie, za tą zasłoną ciemną, na scenie.
Gong. Idzie w górę ciężka kurtyna. Słychać muzykę. Już się zaczyna.
Krąg światła pada na kamienicę i skradającą się czarownicę…
Na górze księżyc okrągły świeci, oświetla klatkę, w niej dwoje dzieci…
Znam tę opowieść, ale w teatrze wstrzymuję oddech, słucham i patrzę…
Bo tutaj wszystko zdarzyć się może… Wystarczy szerzej oczy otworzyć…
Teatr to rzeczywiście niezwykłe miejsce, to taka magiczna kraina, pełna wspaniałych dekoracji, kolorowych świateł, kostiumów i rekwizytów. A w niej aktorzy i widownia, którzy wspólnie przeżywają każde wypowiedziane na scenie słowo.
Obejrzyjcie poniższy filmik i spróbujcie odpowiedzieć na pytania: Jaki wiersz odgrywa aktor w materiale filmowym?…

W co się bawić?

Kiedy skończą się pomysły na zabawę można skorzystać z alternatywy i stworzyć swój unikatowy, jedyny w swoim rodzaju DOMEK POD STOŁEM 


W poszukiwaniu oznak wiosny - karty pracy

Wraz z nadejściem wiosny można dostrzec, jak przyroda budzi się do życia. Gdzie szukać tych oznak? Dosłownie wszędzie :) Aby ich nie przegapić poniżej prezentujemy kilka kart pracy w wersji do druku, które pozwolą  sprawdzić refleks i spostrzegawczość. Udanej zabawy!  Wiosenne poszukiwania 
Przyjrzyj się dobrze literom rozmieszczonym na planszy. Zwróć uwagę, że spółgłoski i samogłoski odróżnione zostały kolorami - niebieski i czerwony. Postaraj się jak najszybciej odnaleźć literę podaną do wyszukiwania. Zawsze możesz poprosić o podpowiedź (np. ta spółgłoska/ samogłoska znajduje się obok litery ...., itd.) Udanej zabawy!
Do pobrania na:  https://drive.google.com/drive/folders/1Y-6dehu8tin53mqkXZZXSNITlI4UyTZ5?usp=sharing