Przejdź do głównej zawartości

Dobble – aktywności

Dobble to ciesząca się dużym zainteresowaniem gra towarzyska, doskonale rozwijająca spostrzegawczość, ćwicząca refleks i wywołująca przy tym wiele emocji. W dużym skrócie polega na jak najszybszym odnalezieniu symbolu łączącego kartę gracza z kartą położoną na stole lub trzymaną przez innego uczestnika gry.

źródło: pixabay.com
Gra jest bardzo wciągająca, o czym zdążyły się przekonać nasze świetliczaki (czyli uwielbiane przez nas dzieci z świetlicy mieszczącej się w SP 50 w Poznaniu).

Z myślą o nich proponujemy wam nową wersję dobble, znalezioną w sieci, którą każdy może mieć w swoim domu i dzięki niej stać się mistrzem spostrzegawczości.
Jak grać?

Karty do gry występują w dwóch wersjach:
- same obrazki, możemy grać w dowolnym języku,
- połączenie obrazków i słów w języku angielskim.

Karty do pobrania ze strony                               http://waytomasterenglish.blogspot.com/2017/06/verb-dobble.html?m=1

W każdym zestawie jest 31 kart z 6 zdjęciami aktywności. W grze jest 21 słów.

Przebieg gry:

Można grać na wiele sposobów, ale najbardziej popularny jest ten, w którym wszystkie karty rozdaje się graczom, a ostatnią kartę kładzie się na środku stołu. Na dany sygnał gracze patrzą na pierwszą kartę z góry, którą trzymają w ręku i szukają wspólnego symbolu z kartą, która leży na stole. Symbol nazywają głośno (w języku polskim lub angielskim) i szybko kładą swoją kartę na stole, przykrywając starą kartę. Teraz każdy z graczy musi znaleźć wspólny symbol z nową kartą! Wygrywa ten, kto pierwszy pozbędzie się kart.
Uwaga! W tym Dobble parą nie zawsze jest wspólny obrazek, ale ta sama czynność.

Życzymy emocjonujących rozgrywek!Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Z wizytą w teatrze lalek

„Teatr to taka dziwna kraina” 
Teatr to taka dziwna kraina, którą ukrywa szczelnie kurtyna…
Tuż przed kurtyną ja – w pierwszym rzędzie – z niecierpliwością czekam, co będzie.
Pełna widownia, ostatni dzwonek i wszystkie oczy w scenę wpatrzone.
Gwar wokół cichnie, słychać skrzypienie, za tą zasłoną ciemną, na scenie.
Gong. Idzie w górę ciężka kurtyna. Słychać muzykę. Już się zaczyna.
Krąg światła pada na kamienicę i skradającą się czarownicę…
Na górze księżyc okrągły świeci, oświetla klatkę, w niej dwoje dzieci…
Znam tę opowieść, ale w teatrze wstrzymuję oddech, słucham i patrzę…
Bo tutaj wszystko zdarzyć się może… Wystarczy szerzej oczy otworzyć…
Teatr to rzeczywiście niezwykłe miejsce, to taka magiczna kraina, pełna wspaniałych dekoracji, kolorowych świateł, kostiumów i rekwizytów. A w niej aktorzy i widownia, którzy wspólnie przeżywają każde wypowiedziane na scenie słowo.
Obejrzyjcie poniższy filmik i spróbujcie odpowiedzieć na pytania: Jaki wiersz odgrywa aktor w materiale filmowym?…

W co się bawić?

Kiedy skończą się pomysły na zabawę można skorzystać z alternatywy i stworzyć swój unikatowy, jedyny w swoim rodzaju DOMEK POD STOŁEM 


W poszukiwaniu oznak wiosny - karty pracy

Wraz z nadejściem wiosny można dostrzec, jak przyroda budzi się do życia. Gdzie szukać tych oznak? Dosłownie wszędzie :) Aby ich nie przegapić poniżej prezentujemy kilka kart pracy w wersji do druku, które pozwolą  sprawdzić refleks i spostrzegawczość. Udanej zabawy!  Wiosenne poszukiwania 
Przyjrzyj się dobrze literom rozmieszczonym na planszy. Zwróć uwagę, że spółgłoski i samogłoski odróżnione zostały kolorami - niebieski i czerwony. Postaraj się jak najszybciej odnaleźć literę podaną do wyszukiwania. Zawsze możesz poprosić o podpowiedź (np. ta spółgłoska/ samogłoska znajduje się obok litery ...., itd.) Udanej zabawy!
Do pobrania na:  https://drive.google.com/drive/folders/1Y-6dehu8tin53mqkXZZXSNITlI4UyTZ5?usp=sharing