Drzewo genealogiczne to najpopularniejsza forma prezentowania relacji występujących w danej rodzinie - powiązań pomiędzy przodkiem i jego potomkami lub daną osobą, a jej przodkami. Innymi słowy to TABLICA POTOMKÓW. Aby wykorzystana forma była przejrzysta i czytelna należy się solidnie do tego zadania przygotować i przemyśleć sposób, w jaki będziemy prezentować informacje o naszych krewnych.
www. mamotoja.pl
Po co tworzy się drzewa genealogiczne?
Możliwe, że już mieliście okazję zobaczyć drzewo genealogiczne chociażby dynastii królewskich. Wielkie rody zachowują pamięć o swoich przodkach, ich dokonaniach, a przede wszystkim znają swoją historię. Stworzenie drzewa genealogicznego to super pomysł na utrwalenie historii własnej rodziny. Dzięki temu możemy uzyskać wiele cennych informacji na temat naszych przodków. Kto nie chciałby poznać swoich korzeni? Jest to swego rodzaju wyprawa w przeszłość. Starannie wykonane drzewo genealogiczne może stać się pamiątką przekazywaną kolejnym pokoleniom.
Od czego zacząć?
Na początek należałoby się zastanowić ile pokoleń chcemy odtworzyć. Im liczniejszy ród, tym drzewo będzie bardziej rozłożyste. W pierwszej kolejności powinniśmy skupić się na tym, co już wiemy o swojej rodzinie, podzielić zebrane informacje, ustalić więzy pokrewieństwa i poszukiwać dalej.
Gdzie szukać informacji?
Najlepiej zacząć od członków rodziny. Seniorzy z pewnością podzielą się wieloma ciekawymi opowieściami, które zostały im przekazane przez ich rodziców czy dziadków. Ponadto w wielu domach przechowywane są rodzinne archiwa (np. dokumenty, zdjęcia). Warto się im przyjrzeć. Informacji na temat członków rodziny można szukać również w kronikach danej miejscowości czy urzędowych księgach.
www.pixabay.com
Drzewo genealogiczne - prezentacja
I tu należałoby się zastanowić, co dokładnie nasze drzewo genealogiczne ma zawierać. Czy miałoby przedstawiać tylko imiona i nazwiska czy też wizerunki członków rodziny. Mając komplet informacji łatwiej będzie rozplanować projekt naszego drzewa. To od nas zależy w jakiej formie zaprezentujemy członków rodziny. Możemy wykonać grafikę sami lub skorzystać z gotowych szablonów. Niektórzy w pniu rysują siebie, a następnie na kolejnych gałęziach członków swojej rodziny. Bywa też, że w pniu znajdują się najstarsi członkowie rodziny, a w gałęziach zamieszcza się młodszych członków rodziny. Inna formą jest wyklejenie na karcie zdjęć i połączenie ich za pomocą różnokolorowych linii.
www.edziecko.pl
W internecie dostępny jest także największy serwis genealogiczny na świecie (obsługiwany w 40 językach świata, w tym po polsku) - MyHeritage. Serwis ten daje możliwość stworzenia własnego drzewa genealogicznego. Następnie nasze drzewo porównywane jest z wykresami genealogicznymi innych osób, przez co możemy nawet odnaleźć krewnych, o których nigdy nie słyszeliśmy.
Gotowe szablony drzewa genealogicznego znajdziecie tutaj.
Komentarze
Prześlij komentarz