Przejdź do głównej zawartości

Drzewo genealogiczne rodziny

Drzewo genealogiczne to najpopularniejsza forma prezentowania relacji występujących w danej rodzinie - powiązań pomiędzy przodkiem i jego potomkami lub daną osobą, a jej przodkami. Innymi słowy to TABLICA POTOMKÓW. Aby wykorzystana forma była przejrzysta i czytelna należy się solidnie do tego zadania przygotować i przemyśleć sposób, w jaki będziemy prezentować informacje o naszych krewnych. 

www. mamotoja.pl

Po co tworzy się drzewa genealogiczne?
Możliwe, że już mieliście okazję zobaczyć drzewo genealogiczne chociażby dynastii królewskich. Wielkie rody zachowują pamięć o swoich przodkach, ich dokonaniach, a przede wszystkim znają swoją historię. Stworzenie drzewa genealogicznego to super pomysł na utrwalenie historii własnej rodziny. Dzięki temu możemy uzyskać wiele cennych informacji na temat naszych przodków. Kto nie chciałby poznać swoich korzeni? Jest to swego rodzaju wyprawa w przeszłość. Starannie wykonane drzewo genealogiczne może stać się pamiątką przekazywaną kolejnym pokoleniom. 

Od czego zacząć?
Na początek należałoby się zastanowić ile pokoleń chcemy odtworzyć. Im liczniejszy ród, tym drzewo będzie bardziej rozłożyste. W pierwszej kolejności powinniśmy skupić się na tym, co już wiemy o swojej rodzinie, podzielić zebrane informacje, ustalić więzy pokrewieństwa i poszukiwać dalej. 

Gdzie szukać informacji?
Najlepiej zacząć od członków rodziny. Seniorzy z pewnością podzielą się wieloma ciekawymi opowieściami, które zostały im przekazane przez ich rodziców czy dziadków. Ponadto w wielu domach przechowywane są rodzinne archiwa (np. dokumenty, zdjęcia). Warto się im przyjrzeć. Informacji na temat członków rodziny można szukać również w kronikach danej miejscowości czy urzędowych księgach. 

www.pixabay.com

Drzewo genealogiczne - prezentacja
I tu należałoby się zastanowić, co dokładnie nasze drzewo genealogiczne ma zawierać. Czy miałoby przedstawiać tylko imiona i nazwiska czy też wizerunki członków rodziny. Mając komplet informacji łatwiej będzie rozplanować projekt naszego drzewa. To od nas zależy w jakiej formie zaprezentujemy członków rodziny. Możemy wykonać grafikę sami lub skorzystać z gotowych szablonów. Niektórzy w pniu rysują siebie, a następnie na kolejnych gałęziach członków swojej rodziny. Bywa też, że w pniu znajdują się najstarsi członkowie rodziny, a w gałęziach zamieszcza się młodszych członków rodziny. Inna formą jest wyklejenie na karcie zdjęć i połączenie ich za pomocą różnokolorowych linii. 

www.edziecko.pl

W internecie dostępny jest także największy serwis genealogiczny na świecie (obsługiwany w 40 językach świata, w tym po polsku) - MyHeritage. Serwis ten daje możliwość stworzenia własnego drzewa genealogicznego. Następnie nasze drzewo porównywane jest z wykresami genealogicznymi innych osób, przez co możemy nawet odnaleźć krewnych, o których nigdy nie słyszeliśmy. 

Gotowe szablony drzewa genealogicznego znajdziecie tutaj

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jedno koło, wiele znaczeń

W języku polskim występuje wiele wyrazów, które mają więcej niż jedno znaczenie choć brzmią identycznie. Często różni je natomiast pochodzenie. Taki wyraz nazywamy homonimem . Co to oznacza w praktyce? Wyobraź sobie, że jesteś na plaży i jest to plaża strzeżona, co oznacza, że w razie niebezpieczeństwa pomoc jest w pobliżu - ratownik. Z daleka widzisz, jak trzyma coś w ręce ... najprawdopodobniej koło. O jakim kole pomyślałeś? (np. z kołem samochodowym ciężko byłoby ratować ludzi, zgadzasz się?) Zatem znaczenie takiego wyrazu zależy przede wszystkim od sytuacji i okoliczności. Zapoznaj się z innymi znaczeniami koła , które dla ciebie przygotowałyśmy.  1. koło (część pojazdu umożliwiająca ruch) 2. koło garncarskie (wykorzystywane do formowania gliny, w produkcji mis i garnków) 3. koło (figura geometryczna) 4. koło (zainteresowań) 5. koło (krąg ludzi) 6. koło ( w odniesieniu do przybliżenia, np. koło południa) 7. koło ( obok, w pobliżu, np. koło domu)

Wisła - królowa polskich rzek

Zapraszamy was do odbycia wirtualnej wyprawy biegiem Wisły. Zastanawialiście się skąd wzięło się określenie „królowa polskich rzek”? Już odpowiadamy – Wisła jest nie tylko najdłuższą rzeką naszego kraju (przepływa przez całą Polskę i ma 1047 km długości), ale także ważnym symbolem. O Wiśle śpiewa się w wielu pieśniach patriotycznych, wspomina się o niej także w hymnie. źródło: pixabay.com Wiecie może, skąd Wisła zawdzięcza swoją nazwę? Jeśli nie to pomocny będzie zamieszczony poniżej filmik: Zapewne już wiecie, że według legendy Wisła to rzeka, która "wyszła" z gór. Trasami, którymi z Baraniej Góry schodziły obie wspomniane w opowieści siostry, dziś mają płynąć potoki: trasą Czarnuszki - Czarna Wisełka, zaś trasą Białej - Biała Wisełka. Zanim wyruszymy w wirtualną wyprawę korytem Wisły, spróbujcie sami prześledzić jej bieg z pomocą mapy. Może uda wam się znaleźć odpowiedzi na poniższe pytania: Gdzie rozpoczyna, a gdzie kończy swój bieg Wisła? Przez jakie duże

W poszukiwaniu oznak wiosny - karty pracy

Wraz z nadejściem wiosny można dostrzec, jak przyroda budzi się do życia. Gdzie szukać tych oznak? Dosłownie wszędzie :) Aby ich nie przegapić poniżej prezentujemy kilka kart pracy w wersji do druku, które pozwolą  sprawdzić refleks i spostrzegawczość. Udanej zabawy!  Wiosenne poszukiwania  Przyjrzyj się dobrze literom rozmieszczonym na planszy. Zwróć uwagę, że spółgłoski i samogłoski odróżnione zostały kolorami - niebieski i czerwony. Postaraj się jak najszybciej odnaleźć literę podaną do wyszukiwania. Zawsze możesz poprosić o podpowiedź (np. ta spółgłoska/ samogłoska znajduje się obok litery ...., itd.) Udanej zabawy! Do pobrania na:  https://drive.google.com/drive/folders/1Y-6dehu8tin53mqkXZZXSNITlI4UyTZ5?usp=sharing