Przejdź do głównej zawartości

Poznajemy świat

Człowiek odbiera bodźce zewnętrzne przez zmysły. Dlatego tak ważny jest ich rozwój. Gdy dziecko przychodzi na świat ma bardzo dobrze rozwinięty zmysł słuchu, węchu, dotyku i smaku. Jako ostatni rozwija się zmysł wzroku. Kształtuje się on dopiero po narodzeniu dziecka.

www.pixabay.com

Dzięki zmysłom można poznawać rzeczywistość oraz doświadczać nowych rzeczy z otoczenia. I tak to się dzieje, że maluch po zapachu jest w stanie rozpoznać rodzica, słyszy bicie serca i dotyka wszystkiego, co znajduje się dookoła. Te doświadczenia zmysłowe kształtują przekonania na temat świata, w którym żyjemy oraz ludzi, którzy nas otaczają, ale również nas samych. Wpływa to również na sposób rozumienia świata najpierw z perspektywy dziecka, a następnie osoby dorosłej.

Najczęściej wyróżnia się pięć podstawowych zmysłów 

www.scholaris.pl

Ale czy to wszystko?
Otóż nie, człowiek ma ich zdecydowanie więcej. Jak podają różne źródła ich liczba może sięgać aż 21, w zależności co zostało uznane za zmysł. O niektórych pewnie nie mieliście pojęcia, a używacie ich codziennie. Wśród rzadziej wymienianych zmysłów można m.in. wyróżnić:

- zmysł równowagi (dzięki niemu możemy chodzić i nie potykamy się o własne nogi, odpowiada za to błędnik kostny znajdujący się w uchu wewnętrznym),

- zmysł kinetyczny inaczej koordynacja wzrokowo - ruchowa (bez konieczności patrzenia wiemy w jakiej pozycji znajdują się nasze nogi i ręce, a teraz szybki eksperyment ... zamknijcie oczy i spróbujcie dotknąć palcem nosa, udało się?),

- zmysł temperatury (termoreceptory odpowiadają za zmianę odczuwalnej przez nas ciepłoty, dzięki czemu wyczuwamy, że jest ciepło lub zimno).


Wykorzystane materiały pochodzą ze strony: https://www.emag.pl/blog/felietony/masz-wiecej-niz-5-zmyslow/

Komentarze

  1. Ja mam jeszcze szósty zmysł!

    OdpowiedzUsuń
  2. Faktycznie! Często mówi się, że szóstym zmysłem jest intuicja. Brawa dla Ciebie :)

    OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Popularne posty z tego bloga

Z wizytą w teatrze lalek

„Teatr to taka dziwna kraina” 
Teatr to taka dziwna kraina, którą ukrywa szczelnie kurtyna…
Tuż przed kurtyną ja – w pierwszym rzędzie – z niecierpliwością czekam, co będzie.
Pełna widownia, ostatni dzwonek i wszystkie oczy w scenę wpatrzone.
Gwar wokół cichnie, słychać skrzypienie, za tą zasłoną ciemną, na scenie.
Gong. Idzie w górę ciężka kurtyna. Słychać muzykę. Już się zaczyna.
Krąg światła pada na kamienicę i skradającą się czarownicę…
Na górze księżyc okrągły świeci, oświetla klatkę, w niej dwoje dzieci…
Znam tę opowieść, ale w teatrze wstrzymuję oddech, słucham i patrzę…
Bo tutaj wszystko zdarzyć się może… Wystarczy szerzej oczy otworzyć…
Teatr to rzeczywiście niezwykłe miejsce, to taka magiczna kraina, pełna wspaniałych dekoracji, kolorowych świateł, kostiumów i rekwizytów. A w niej aktorzy i widownia, którzy wspólnie przeżywają każde wypowiedziane na scenie słowo.
Obejrzyjcie poniższy filmik i spróbujcie odpowiedzieć na pytania: Jaki wiersz odgrywa aktor w materiale filmowym?…

W co się bawić?

Kiedy skończą się pomysły na zabawę można skorzystać z alternatywy i stworzyć swój unikatowy, jedyny w swoim rodzaju DOMEK POD STOŁEM 


W poszukiwaniu oznak wiosny - karty pracy

Wraz z nadejściem wiosny można dostrzec, jak przyroda budzi się do życia. Gdzie szukać tych oznak? Dosłownie wszędzie :) Aby ich nie przegapić poniżej prezentujemy kilka kart pracy w wersji do druku, które pozwolą  sprawdzić refleks i spostrzegawczość. Udanej zabawy!  Wiosenne poszukiwania 
Przyjrzyj się dobrze literom rozmieszczonym na planszy. Zwróć uwagę, że spółgłoski i samogłoski odróżnione zostały kolorami - niebieski i czerwony. Postaraj się jak najszybciej odnaleźć literę podaną do wyszukiwania. Zawsze możesz poprosić o podpowiedź (np. ta spółgłoska/ samogłoska znajduje się obok litery ...., itd.) Udanej zabawy!
Do pobrania na:  https://drive.google.com/drive/folders/1Y-6dehu8tin53mqkXZZXSNITlI4UyTZ5?usp=sharing