Przejdź do głównej zawartości

Iloma językami mówi się na świecie?

Na Ziemi jest 7,2 miliarda mieszkańców i posługują się oni łącznie ponad 7 tysiącami odmian języka. Ta liczba robi wrażenie, prawda? Każdy z tych języków odznacza się indywidualnymi cechami. Spośród nich możemy wyróżnić te łatwiejsze i te, które dla niejednego z nas są prawdziwym językowym wyzwaniem. Najpierw zacznijmy od definicji. Język to ukształtowany system budowania wypowiedzi, którego używa się w komunikacji. Warto podkreślić, że język językowi nie jest równy.

www.pixabay.com

W czołówce najtrudniejszych języków wyróżnia się: język polski, węgierski, koreański, chiński, japoński i arabski. Do języków sprawiających najmniej problemów osobom, które chcą się ich nauczyć zaliczamy: język włoski i hiszpański. Na trzecim miejscu znajduje się język angielski, a zaraz po nim francuski.

NAJPOPULARNIEJSZE JĘZYKI ŚWIATA 
www.babbel.com.pl

Światowym językiem numerem jeden bez wątpienia jest angielski, ale wcale to nie oznacza, że posługuje się nim najwięcej osób. To miejsce zajmuje język chiński. Co szósty mieszkaniec naszego globu mówi właśnie w tym języku. Na czele oprócz chińskiego znajdują się: hiszpański (posługuje się nim ponad 405 milionów ludzi), wspomniany już angielski (ponad 360 milionów), hindi/ hinduski (ponad 310 milionów), arabski, portugalski, bengalski, rosyjski, japoński i na końcu pierwszej dziesiątki pendżabski.

NAJDZIWNIEJSZE JĘZYKI ŚWIATA 
www.tlumaczing.pl

Jeśli nie potrafimy komunikować się za pomocą danego języka często stwierdzamy, że jest on dziwny. Zgadzacie się z tym? Na podstawie przeprowadzonych badań wyłoniono języki, które są pod pewnymi względami nietypowe. Należą do nich:

1. Riau (występowanie - Riau, Indonezja) mówi się o nim, że jest najbardziej ekonomicznym i zarazem jednym z najdziwniejszych języków świata. Sprawdźmy to na przykładzie.
W języku polskim, gdy powiemy "jeść kurczaka" ma to jedno znaczenie, natomiast w RIAU brzmi "ayam makan" i może oznaczać: "kurczak je", "kurczaki jedzą", "kurczak będzie jedzony", "kurczak zjadł", "ktoś je kurczaka", "ktoś je z kurczakiem", "gdzie kurczak je", "kiedy kurczak je". To wszystko zależy od kontekstu wypowiedzi. 

2. Silbo Gomero (występowanie - La Gomera, Hiszpania)
Język ten wypowiadany jest przez mieszkańców wyspy La Gomera w formie gwizdania. Jest to odmiana standardowego języka hiszpańskiego wyrażona za pomocą dwóch gwizdanych samogłosek i czterech spółgłosek. Na wyspie La Gomera znajduje się wiele wąwozów i dolin, dlatego też język SILBO GOMERA poprzez gwizdanie jest bardziej pożyteczny. Obecnie ten rodzaj mowy stanowi bardziej atrakcję turystyczną.

3. Rotokas (występowanie - Papua Nowa Gwinea)
Charakterystyczną cechą tego języka jest długość alfabetu. Składa się on zaledwie z 12 liter. Zdecydowanie to czyni go jednym z najdziwniejszych języków świata. 

www.tlumaczing.pl

4. Pirahã (występowanie - Amazonas, Brazylia)
W tym języku nie ma zwrotów za pomocą, których moglibyśmy określić kolory czy liczby. Jak to możliwe? Nie mając wyrażeń odnoszących się do kolorów mieszkańcy zachodniej części Brazylii używają odpowiedników "światła" i "ciemności". W przypadku liczb stosuje się słownictwo: "kilka", "wiele" oraz "duże", "małe" i "grupa".

5. Chalcatongo Mixtec (występowanie - Oaxaca, Meksyk)
Najbardziej zaskakujące jest to, że w tym języku nie występuje metoda zadawania pytań, gdzie odpowiedź brzmiałaby "tak" lub "nie". Zwroty typu "Czy to dziwne?" oraz "To jest dziwne" nie różnią się niczym. Ta reguła funkcjonuje wyłącznie w CHALCATONGO MIXTEC


Jeśli chcecie sprawdzić swoje umiejętności językowe zachęcamy was do odwiedzenia strony http://pisupisu.pl/
Czeka tam na was mnóstwo propozycji zabaw słownych i nie tylko.
Powodzenia !Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jedno koło, wiele znaczeń

W języku polskim występuje wiele wyrazów, które mają więcej niż jedno znaczenie choć brzmią identycznie. Często różni je natomiast pochodzenie. Taki wyraz nazywamy homonimem . Co to oznacza w praktyce? Wyobraź sobie, że jesteś na plaży i jest to plaża strzeżona, co oznacza, że w razie niebezpieczeństwa pomoc jest w pobliżu - ratownik. Z daleka widzisz, jak trzyma coś w ręce ... najprawdopodobniej koło. O jakim kole pomyślałeś? (np. z kołem samochodowym ciężko byłoby ratować ludzi, zgadzasz się?) Zatem znaczenie takiego wyrazu zależy przede wszystkim od sytuacji i okoliczności. Zapoznaj się z innymi znaczeniami koła , które dla ciebie przygotowałyśmy.  1. koło (część pojazdu umożliwiająca ruch) 2. koło garncarskie (wykorzystywane do formowania gliny, w produkcji mis i garnków) 3. koło (figura geometryczna) 4. koło (zainteresowań) 5. koło (krąg ludzi) 6. koło ( w odniesieniu do przybliżenia, np. koło południa) 7. koło ( obok, w pobliżu, np. koło domu)

Wisła - królowa polskich rzek

Zapraszamy was do odbycia wirtualnej wyprawy biegiem Wisły. Zastanawialiście się skąd wzięło się określenie „królowa polskich rzek”? Już odpowiadamy – Wisła jest nie tylko najdłuższą rzeką naszego kraju (przepływa przez całą Polskę i ma 1047 km długości), ale także ważnym symbolem. O Wiśle śpiewa się w wielu pieśniach patriotycznych, wspomina się o niej także w hymnie. źródło: pixabay.com Wiecie może, skąd Wisła zawdzięcza swoją nazwę? Jeśli nie to pomocny będzie zamieszczony poniżej filmik: Zapewne już wiecie, że według legendy Wisła to rzeka, która "wyszła" z gór. Trasami, którymi z Baraniej Góry schodziły obie wspomniane w opowieści siostry, dziś mają płynąć potoki: trasą Czarnuszki - Czarna Wisełka, zaś trasą Białej - Biała Wisełka. Zanim wyruszymy w wirtualną wyprawę korytem Wisły, spróbujcie sami prześledzić jej bieg z pomocą mapy. Może uda wam się znaleźć odpowiedzi na poniższe pytania: Gdzie rozpoczyna, a gdzie kończy swój bieg Wisła? Przez jakie duże

W poszukiwaniu oznak wiosny - karty pracy

Wraz z nadejściem wiosny można dostrzec, jak przyroda budzi się do życia. Gdzie szukać tych oznak? Dosłownie wszędzie :) Aby ich nie przegapić poniżej prezentujemy kilka kart pracy w wersji do druku, które pozwolą  sprawdzić refleks i spostrzegawczość. Udanej zabawy!  Wiosenne poszukiwania  Przyjrzyj się dobrze literom rozmieszczonym na planszy. Zwróć uwagę, że spółgłoski i samogłoski odróżnione zostały kolorami - niebieski i czerwony. Postaraj się jak najszybciej odnaleźć literę podaną do wyszukiwania. Zawsze możesz poprosić o podpowiedź (np. ta spółgłoska/ samogłoska znajduje się obok litery ...., itd.) Udanej zabawy! Do pobrania na:  https://drive.google.com/drive/folders/1Y-6dehu8tin53mqkXZZXSNITlI4UyTZ5?usp=sharing