Przejdź do głównej zawartości

Iloma językami mówi się na świecie?

Na Ziemi jest 7,2 miliarda mieszkańców i posługują się oni łącznie ponad 7 tysiącami odmian języka. Ta liczba robi wrażenie, prawda? Każdy z tych języków odznacza się indywidualnymi cechami. Spośród nich możemy wyróżnić te łatwiejsze i te, które dla niejednego z nas są prawdziwym językowym wyzwaniem. Najpierw zacznijmy od definicji. Język to ukształtowany system budowania wypowiedzi, którego używa się w komunikacji. Warto podkreślić, że język językowi nie jest równy.

www.pixabay.com

W czołówce najtrudniejszych języków wyróżnia się: język polski, węgierski, koreański, chiński, japoński i arabski. Do języków sprawiających najmniej problemów osobom, które chcą się ich nauczyć zaliczamy: język włoski i hiszpański. Na trzecim miejscu znajduje się język angielski, a zaraz po nim francuski.

NAJPOPULARNIEJSZE JĘZYKI ŚWIATA 
www.babbel.com.pl

Światowym językiem numerem jeden bez wątpienia jest angielski, ale wcale to nie oznacza, że posługuje się nim najwięcej osób. To miejsce zajmuje język chiński. Co szósty mieszkaniec naszego globu mówi właśnie w tym języku. Na czele oprócz chińskiego znajdują się: hiszpański (posługuje się nim ponad 405 milionów ludzi), wspomniany już angielski (ponad 360 milionów), hindi/ hinduski (ponad 310 milionów), arabski, portugalski, bengalski, rosyjski, japoński i na końcu pierwszej dziesiątki pendżabski.

NAJDZIWNIEJSZE JĘZYKI ŚWIATA 
www.tlumaczing.pl

Jeśli nie potrafimy komunikować się za pomocą danego języka często stwierdzamy, że jest on dziwny. Zgadzacie się z tym? Na podstawie przeprowadzonych badań wyłoniono języki, które są pod pewnymi względami nietypowe. Należą do nich:

1. Riau (występowanie - Riau, Indonezja) mówi się o nim, że jest najbardziej ekonomicznym i zarazem jednym z najdziwniejszych języków świata. Sprawdźmy to na przykładzie.
W języku polskim, gdy powiemy "jeść kurczaka" ma to jedno znaczenie, natomiast w RIAU brzmi "ayam makan" i może oznaczać: "kurczak je", "kurczaki jedzą", "kurczak będzie jedzony", "kurczak zjadł", "ktoś je kurczaka", "ktoś je z kurczakiem", "gdzie kurczak je", "kiedy kurczak je". To wszystko zależy od kontekstu wypowiedzi. 

2. Silbo Gomero (występowanie - La Gomera, Hiszpania)
Język ten wypowiadany jest przez mieszkańców wyspy La Gomera w formie gwizdania. Jest to odmiana standardowego języka hiszpańskiego wyrażona za pomocą dwóch gwizdanych samogłosek i czterech spółgłosek. Na wyspie La Gomera znajduje się wiele wąwozów i dolin, dlatego też język SILBO GOMERA poprzez gwizdanie jest bardziej pożyteczny. Obecnie ten rodzaj mowy stanowi bardziej atrakcję turystyczną.

3. Rotokas (występowanie - Papua Nowa Gwinea)
Charakterystyczną cechą tego języka jest długość alfabetu. Składa się on zaledwie z 12 liter. Zdecydowanie to czyni go jednym z najdziwniejszych języków świata. 

www.tlumaczing.pl

4. Pirahã (występowanie - Amazonas, Brazylia)
W tym języku nie ma zwrotów za pomocą, których moglibyśmy określić kolory czy liczby. Jak to możliwe? Nie mając wyrażeń odnoszących się do kolorów mieszkańcy zachodniej części Brazylii używają odpowiedników "światła" i "ciemności". W przypadku liczb stosuje się słownictwo: "kilka", "wiele" oraz "duże", "małe" i "grupa".

5. Chalcatongo Mixtec (występowanie - Oaxaca, Meksyk)
Najbardziej zaskakujące jest to, że w tym języku nie występuje metoda zadawania pytań, gdzie odpowiedź brzmiałaby "tak" lub "nie". Zwroty typu "Czy to dziwne?" oraz "To jest dziwne" nie różnią się niczym. Ta reguła funkcjonuje wyłącznie w CHALCATONGO MIXTEC


Jeśli chcecie sprawdzić swoje umiejętności językowe zachęcamy was do odwiedzenia strony http://pisupisu.pl/
Czeka tam na was mnóstwo propozycji zabaw słownych i nie tylko.
Powodzenia !Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jedno koło, wiele znaczeń

W języku polskim występuje wiele wyrazów, które mają więcej niż jedno znaczenie choć brzmią identycznie. Często różni je natomiast pochodzenie. Taki wyraz nazywamy homonimem . Co to oznacza w praktyce? Wyobraź sobie, że jesteś na plaży i jest to plaża strzeżona, co oznacza, że w razie niebezpieczeństwa pomoc jest w pobliżu - ratownik. Z daleka widzisz, jak trzyma coś w ręce ... najprawdopodobniej koło. O jakim kole pomyślałeś? (np. z kołem samochodowym ciężko byłoby ratować ludzi, zgadzasz się?) Zatem znaczenie takiego wyrazu zależy przede wszystkim od sytuacji i okoliczności. Zapoznaj się z innymi znaczeniami koła , które dla ciebie przygotowałyśmy.  1. koło (część pojazdu umożliwiająca ruch) 2. koło garncarskie (wykorzystywane do formowania gliny, w produkcji mis i garnków) 3. koło (figura geometryczna) 4. koło (zainteresowań) 5. koło (krąg ludzi) 6. koło ( w odniesieniu do przybliżenia, np. koło południa) 7. koło ( obok, w pobliżu, np. koło domu)

Jajko Kolumba

Już niedługo wielkanocne święta. Jak wiecie przypadają one wiosną, kiedy przyroda budzi się do życia. Symbolem Wielkanocy jest jajko, z którego wykluwa się pisklaczek. Czy znane jest wam wyrażenie "jajko Kolumba"? Jeśli nie to przeczytajcie zamieszczony poniżej króciutki tekst: „Po powrocie z pierwszej wyprawy Kolumba do Ameryki wydano na jego cześć uroczysty bankiet. W trakcie kolacji jeden z gości głośno stwierdził, że zasługi Kolumba są małowartościowe, ponieważ każdy mógł dokonać tego samego. Słysząc to, wielki podróżnik rozzłościł się i rzucił współbiesiadnikom wyzwanie. Polegało ono na ustawieniu na stole, prosto i bez żadnego podparcia, zwykłego jajka. Po licznych nieudanych próbach podejmowanych przez gości i stwierdzeniach, że taka sztuczka nie jest możliwa, Kolumb podniósł się z miejsca i energicznie postawił jajko na blacie, zgniatając nieco dolną część skorupki. Pokazał innym, że da się to zrobić. Na takie rozwiązanie podniosły się głosy, że w ten sposób

Z wizytą w teatrze lalek

„Teatr to taka dziwna kraina”  Teatr to taka dziwna kraina, którą ukrywa szczelnie kurtyna… Tuż przed kurtyną ja – w pierwszym rzędzie – z niecierpliwością czekam, co będzie. Pełna widownia, ostatni dzwonek i wszystkie oczy w scenę wpatrzone. Gwar wokół cichnie, słychać skrzypienie, za tą zasłoną ciemną, na scenie. Gong. Idzie w górę ciężka kurtyna. Słychać muzykę. Już się zaczyna. Krąg światła pada na kamienicę i skradającą się czarownicę… Na górze księżyc okrągły świeci, oświetla klatkę, w niej dwoje dzieci… Znam tę opowieść, ale w teatrze wstrzymuję oddech, słucham i patrzę… Bo tutaj wszystko zdarzyć się może… Wystarczy szerzej oczy otworzyć… Teatr to rzeczywiście niezwykłe miejsce, to taka magiczna kraina, pełna wspaniałych dekoracji, kolorowych świateł, kostiumów i rekwizytów. A w niej aktorzy i widownia, którzy wspólnie przeżywają każde wypowiedziane na scenie słowo. Obejrzyjcie poniższy filmik i spróbujcie odpowiedzi