Obserwacja nocnego nieba to zajęcie, które łączy wielu miłośników astronomii. Na dobry początek wystarczą oczy i atlas nieba. Może to być mapka z czasopisma o tej tematyce, wydrukowany atlas komputerowy czy użyteczna aplikacja, którą można zainstalować na telefonie.
Z reguły pierwszym instrumentem optycznym wykorzystywanym do obserwacji nieba jest lornetka. Dobra lornetka pozwoli zobaczyć wiele interesujących obiektów. Charakterystyczne dla lornetki jest duże pole widzenia.
Do obserwacji wykorzystuje się także lunetę.
A dla bardziej zaawansowanych obserwatorów przyda się teleskop.
Należy również pamiętać, że oprócz sprzętu do obserwacji trzeba zadbać o inne sprawy, które zostały ujęte w poniższych punktach.
1. Musimy wiedzieć, co chcemy oglądać. Dlatego obserwacje powinno się zaplanować i spakować sprzęt oraz atlas.
2. Ważną kwestią jest wybór odpowiedniego miejsca, najlepiej z "ciemnym niebem". Na jakość obserwacji wpływa sztuczne źródło światła (m.in. światło z lamp ulicznych), które pogarsza widoczność. Dlatego powinniśmy unikać takich miejsc.
3. Na dłuższe obserwacje warto zabrać ze sobą cieplejsze ubrania i coś do przekąszenia, gdy zgłodniejemy.
4. Jeśli używamy teleskopu powinniśmy pamietać o jego wychłodzeniu do temperatury otoczenia. Pozwoli to otrzymać ostrzejszy obraz.
5. Zadbajmy również o wzrok (przyzwyczajmy go do ciemności). Pozwoli to dostrzec więcej szczegółów.
W sieci dostępne jest darmowe planetarium do pobrania na komputer. Dzięki niemu możemy oglądać niebo w 3D. Po więcej informacji odsyłamy do źródła.
Komentarze
Prześlij komentarz