Przejdź do głównej zawartości

Jaki jestem?

Mówi się, że gdy przychodzimy na świat, jesteśmy jak czysta kartka papieru (łac. tabula rasa „niezapisana tablica”). Zapis na tej kartce (tablicy) powstaje w ciągu życia pod wpływem tego, czego się nauczyliśmy, doświadczyliśmy. To jacy jesteśmy zależy więc od wielu rzeczy. A wy jacy jesteście? Co odpowiecie na tak zadane pytanie? Dzisiaj spróbujemy wam w tym pomóc.
www.pixabay.com

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie "Jaki jestem?" należy dokonać czegoś co nazywamy samooceną. Jesteśmy przyzwyczajeni do oceniania nas przez innych, robią to nauczyciele, rodzice czy koledzy. Dziś zachęcamy was abyście to wy wystąpili w roli oceniających... siebie.

A dlaczego mielibyście się oceniać? 
Jeśli będziecie potrafili ocenić siebie, będziecie również w stanie:
• Dostrzec swoje dodatnie i ujemne strony,
• Zaobserwować ich wpływ na popełniane błędy i odnoszone sukcesy,
• Wyciągnąć z nich wnioski,
• Realizować swoje cele i odnosić sukcesy.


Zobaczcie filmik, a dowiecie się czym jest samoocena i jak rozpoznać swoje mocne i słabe strony.

Na koniec zachęcamy do wykonania ćwiczenia, które pozwoli wam zatroszczyć się o waszą pozytywną samoocenę. Waszym zadaniem jest uzupełnienie wszystkich serduszek takimi swoimi cechami i myślami o sobie, które w sobie kochacie. Powodzenia!
www.emocjedziecka.pl
Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jedno koło, wiele znaczeń

W języku polskim występuje wiele wyrazów, które mają więcej niż jedno znaczenie choć brzmią identycznie. Często różni je natomiast pochodzenie. Taki wyraz nazywamy homonimem . Co to oznacza w praktyce? Wyobraź sobie, że jesteś na plaży i jest to plaża strzeżona, co oznacza, że w razie niebezpieczeństwa pomoc jest w pobliżu - ratownik. Z daleka widzisz, jak trzyma coś w ręce ... najprawdopodobniej koło. O jakim kole pomyślałeś? (np. z kołem samochodowym ciężko byłoby ratować ludzi, zgadzasz się?) Zatem znaczenie takiego wyrazu zależy przede wszystkim od sytuacji i okoliczności. Zapoznaj się z innymi znaczeniami koła , które dla ciebie przygotowałyśmy.  1. koło (część pojazdu umożliwiająca ruch) 2. koło garncarskie (wykorzystywane do formowania gliny, w produkcji mis i garnków) 3. koło (figura geometryczna) 4. koło (zainteresowań) 5. koło (krąg ludzi) 6. koło ( w odniesieniu do przybliżenia, np. koło południa) 7. koło ( obok, w pobliżu, np. koło domu)

Wisła - królowa polskich rzek

Zapraszamy was do odbycia wirtualnej wyprawy biegiem Wisły. Zastanawialiście się skąd wzięło się określenie „królowa polskich rzek”? Już odpowiadamy – Wisła jest nie tylko najdłuższą rzeką naszego kraju (przepływa przez całą Polskę i ma 1047 km długości), ale także ważnym symbolem. O Wiśle śpiewa się w wielu pieśniach patriotycznych, wspomina się o niej także w hymnie. źródło: pixabay.com Wiecie może, skąd Wisła zawdzięcza swoją nazwę? Jeśli nie to pomocny będzie zamieszczony poniżej filmik: Zapewne już wiecie, że według legendy Wisła to rzeka, która "wyszła" z gór. Trasami, którymi z Baraniej Góry schodziły obie wspomniane w opowieści siostry, dziś mają płynąć potoki: trasą Czarnuszki - Czarna Wisełka, zaś trasą Białej - Biała Wisełka. Zanim wyruszymy w wirtualną wyprawę korytem Wisły, spróbujcie sami prześledzić jej bieg z pomocą mapy. Może uda wam się znaleźć odpowiedzi na poniższe pytania: Gdzie rozpoczyna, a gdzie kończy swój bieg Wisła? Przez jakie duże

W poszukiwaniu oznak wiosny - karty pracy

Wraz z nadejściem wiosny można dostrzec, jak przyroda budzi się do życia. Gdzie szukać tych oznak? Dosłownie wszędzie :) Aby ich nie przegapić poniżej prezentujemy kilka kart pracy w wersji do druku, które pozwolą  sprawdzić refleks i spostrzegawczość. Udanej zabawy!  Wiosenne poszukiwania  Przyjrzyj się dobrze literom rozmieszczonym na planszy. Zwróć uwagę, że spółgłoski i samogłoski odróżnione zostały kolorami - niebieski i czerwony. Postaraj się jak najszybciej odnaleźć literę podaną do wyszukiwania. Zawsze możesz poprosić o podpowiedź (np. ta spółgłoska/ samogłoska znajduje się obok litery ...., itd.) Udanej zabawy! Do pobrania na:  https://drive.google.com/drive/folders/1Y-6dehu8tin53mqkXZZXSNITlI4UyTZ5?usp=sharing