Przejdź do głównej zawartości

Jest taki dzień...

Dzień Mamy jest świętem obchodzonym prawie na całym świecie. Przypomina nam, jak ważne są nasze Mamy, oraz że każdej Mamie należy się moc uścisków, buziaków i milion bukietów kwiatów za jej wyjątkową miłość. Skąd wziął się zwyczaj świętowania dnia naszych mam, jaka jest jego historia i jak wygląda świętowanie w różnych krajach świata? Przedstawiamy wam garść najciekawszych informacji.
www.pixabay.com

POCZĄTKI DNIA MATKI NA ŚWIECIE
W 1907 r. Amerykanka Anna Jarvis, zrozpaczona po śmierci matki, zaczęła wywierać wpływ na rządzących, aby ustanowili święto, które upamiętniałoby miłość i poświęcenie wszystkich kobiet wychowujących dzieci. Pomysł okazał się trafiony i już w 1914 r. Kongres ustanowił świętem narodowym każdą drugą niedzielę maja – w ten sposób narodził się Dzień Matki znany do dziś.

ŚWIĘTO MAM W POLSCE
W Polsce historia tego święta związana jest z Krakowem, gdzie po raz pierwszy je obchodzono. Było to ponad sto lat temu. Od tego czasu data święta wszystkich mam w naszym kraju pozostaje niezmienna. Co roku 26 dnia maja obdarowujemy nasze mamy miłym słowem, kwiatami, słodyczami czy własnoręcznie zrobionymi laurkami. To święto wyjątkowe, podczas którego doceniamy mamy za trud włożony w opiekę nad nami, wsparcie w trudnych chwilach, ich troskę, pomoc i bezwarunkową miłość. Każda mama w takim dniu powinna poczuć się naprawdę wyjątkowo.

ŚWIĘTOWANIE W INNYCH KRAJACH
Na świecie święto to jest obchodzone w różny sposób i w różnych terminach. W niektórych krajach Dzień Mamy jest świętem ruchomym. Zobaczcie sami...
www.pixabay.com
KANADA
Dzień Matki przypada w drugą niedzielę maja, jak w większości państw na świecie. Goździki oraz piękne kartki z życzeniami są symbolami święta. Kanadyjskie Mamy obdarowywane są też ręcznie wykonanymi upominkami, biletami do teatru czy bonami markowych sklepów. Tradycyjnie tego dnia organizuje się rodzinne przyjęcie, często poza domem, na przykład w restauracji. Zwyczajowym prezentem są też przyrządzane przez dzieci potrawy, zwłaszcza ciasta i ciasteczka, pieczone według specjalnych, wyłącznie w tym dniu wykorzystywanych przepisów.

RPA (Republika Południowej Afryki)
W Południowej Afryce druga niedziela maja dedykowana jest wszystkim mamom, ale także babciom oraz innym bliskim sercu kobietom. Są one obdarowywane rozmaitymi upominkami i tradycyjnymi goździkami. Tego dnia wszystkie dzieci, małe i duże, wkładają ubrania w kolorach czerwieni i różu. Te barwy są poświęcone żyjącym matkom. Natomiast w biel ubierają się ci, których mamy już odeszły.

WŁOCHY
Mama we Włoszech jest bardzo ważną postacią. W drugą niedzielę maja dzieci nie pozwalają swoim mamom na prace domowe. Właśnie dlatego świąteczny obiad najczęściej jada się w restauracji. Tradycyjny jest też deser - kawa i włoski sernik w kształcie serca, można też wybrać coś pysznego z 57 propozycji deserów na Dzień Matki. Tego dnia wszystkie dzieci, również te dorosłe spotykają się, by złożyć życzenia na Dzień Matki i podziękować najważniejszej osobie w życiu. 

NORWEGIA
W kraju fiordów Morsdagen, czyli Dzień Matki jest świętem ruchomym i obchodzi się je zawsze w drugą niedzielę lutego. Jest to rodzinne święto, które spędza się w gronie bliskich, a mama często otrzymuje od dzieci laurki, a także upominki np. ciasto lub kwiaty.

MEKSYK
W Meksyku Dzień Matki przypada 10 maja i jest jednym z najważniejszych świąt w roku. Rozpoczyna się mszą na cześć Najświętszej Dziewicy, która jest uosobieniem najlepszych cech macierzyństwa. Każdej mamie przygotowywane jest uroczyste śniadania. Tak jak w innych państwach dawane są kwiaty.

TAJLANDIA
Święto mam obchodzone jest 12 sierpnia, ponieważ tego dnia, 1932 roku przyszła na świat kochana przez wszystkich mieszkańców Tajlandii Sirikit Kitiyakara, żona najdłużej panującego monarchy na świecie, króla Tajlandii Ramy IX.
Jest to święto narodowe i  dzień wolny a rozpoczyna się od podarowania jedzenia mnichom buddyjskim. Organizowane są również parady i festyny, a na budynkach pojawiają się liczne i bogato ozdobione portrety Królowej w towarzystwie kwiatów i lampek. Tradycyjnym prezentem z okazji Dnia Matki jest kwiatowy wianek phuang malai (po tajsku พวงมาลัย, czytaj polmalaj), który na tę okazję wyplatany jest głównie z kwiatów tajskiego jaśminu. Biały kolor kwiatu symbolizuje czystą i prawdziwą matczyną miłość, która nigdy się nie zmienia.


Niezależnie od dnia i miejsca na świecie 
zawsze pamiętajmy o naszych mamach 
i wyrażajmy im miłość, najpiękniej jak potrafimy! 

www.pixabay.com


Informacje zamieszczone w poście pochodzą ze stron internetowych

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jedno koło, wiele znaczeń

W języku polskim występuje wiele wyrazów, które mają więcej niż jedno znaczenie choć brzmią identycznie. Często różni je natomiast pochodzenie. Taki wyraz nazywamy homonimem . Co to oznacza w praktyce? Wyobraź sobie, że jesteś na plaży i jest to plaża strzeżona, co oznacza, że w razie niebezpieczeństwa pomoc jest w pobliżu - ratownik. Z daleka widzisz, jak trzyma coś w ręce ... najprawdopodobniej koło. O jakim kole pomyślałeś? (np. z kołem samochodowym ciężko byłoby ratować ludzi, zgadzasz się?) Zatem znaczenie takiego wyrazu zależy przede wszystkim od sytuacji i okoliczności. Zapoznaj się z innymi znaczeniami koła , które dla ciebie przygotowałyśmy.  1. koło (część pojazdu umożliwiająca ruch) 2. koło garncarskie (wykorzystywane do formowania gliny, w produkcji mis i garnków) 3. koło (figura geometryczna) 4. koło (zainteresowań) 5. koło (krąg ludzi) 6. koło ( w odniesieniu do przybliżenia, np. koło południa) 7. koło ( obok, w pobliżu, np. koło domu)

Jajko Kolumba

Już niedługo wielkanocne święta. Jak wiecie przypadają one wiosną, kiedy przyroda budzi się do życia. Symbolem Wielkanocy jest jajko, z którego wykluwa się pisklaczek. Czy znane jest wam wyrażenie "jajko Kolumba"? Jeśli nie to przeczytajcie zamieszczony poniżej króciutki tekst: „Po powrocie z pierwszej wyprawy Kolumba do Ameryki wydano na jego cześć uroczysty bankiet. W trakcie kolacji jeden z gości głośno stwierdził, że zasługi Kolumba są małowartościowe, ponieważ każdy mógł dokonać tego samego. Słysząc to, wielki podróżnik rozzłościł się i rzucił współbiesiadnikom wyzwanie. Polegało ono na ustawieniu na stole, prosto i bez żadnego podparcia, zwykłego jajka. Po licznych nieudanych próbach podejmowanych przez gości i stwierdzeniach, że taka sztuczka nie jest możliwa, Kolumb podniósł się z miejsca i energicznie postawił jajko na blacie, zgniatając nieco dolną część skorupki. Pokazał innym, że da się to zrobić. Na takie rozwiązanie podniosły się głosy, że w ten sposób

Z wizytą w teatrze lalek

„Teatr to taka dziwna kraina”  Teatr to taka dziwna kraina, którą ukrywa szczelnie kurtyna… Tuż przed kurtyną ja – w pierwszym rzędzie – z niecierpliwością czekam, co będzie. Pełna widownia, ostatni dzwonek i wszystkie oczy w scenę wpatrzone. Gwar wokół cichnie, słychać skrzypienie, za tą zasłoną ciemną, na scenie. Gong. Idzie w górę ciężka kurtyna. Słychać muzykę. Już się zaczyna. Krąg światła pada na kamienicę i skradającą się czarownicę… Na górze księżyc okrągły świeci, oświetla klatkę, w niej dwoje dzieci… Znam tę opowieść, ale w teatrze wstrzymuję oddech, słucham i patrzę… Bo tutaj wszystko zdarzyć się może… Wystarczy szerzej oczy otworzyć… Teatr to rzeczywiście niezwykłe miejsce, to taka magiczna kraina, pełna wspaniałych dekoracji, kolorowych świateł, kostiumów i rekwizytów. A w niej aktorzy i widownia, którzy wspólnie przeżywają każde wypowiedziane na scenie słowo. Obejrzyjcie poniższy filmik i spróbujcie odpowiedzi