Potraficie wyjaśnić w czym tkwi tajemnica startu prawdziwej rakiety kosmicznej? Chcecie przekonać się jaki jest wpływ grawitacji na otaczające nas przedmioty? Nic prostszego, wystarczy, że przeprowadzicie zaproponowane przez nas eksperymenty.
![]() |
www.pixabay.com |
EKSPERYMENT 1 : Tajemnica startu rakiety kosmicznej
![]() |
www.pixabay.com |
Potrzebujemy:
- balon
- sznurek o długości 4 – 5 metrów
- pasek papieru o szerokości 5 centymetrów lub słomka do napojów
- taśma klejąca
Przebieg doświadczenia:
Pasek papieru zwijamy w rulon i sklejamy za pomocą taśmy. Powstanie rurka, przez którą należy przeciągnąć sznurek. Końce sznurka przywiązujemy np. do dwóch krzeseł w taki sposób, aby był on napięty. Następnie nadmuchujemy balon i zaciskając jego otwór przyklejamy go taśmą do papierowej rurki na sznurku. Po chwili puścić balon i …
Co się okaże?
Powietrze wyleci przez otwór balonu do tyłu z wielką prędkością, a balon pomknie w przeciwną stronę.
Co to ma wspólnego z rakietą kosmiczną?
Start prawdziwej rakiety wygląda podobnie jak w przeprowadzonym eksperymencie. Zarówno „balonowa”, jak i prawdziwa rakieta tuż przed startem wyrzuca dużą ilość gazów, które powodują wypchnięcie rakiety w kierunku przeciwnym niż wylatywał gaz. Oczywiście oderwanie od Ziemi rakiety ważącej tyle co 100 autobusów (pokonanie siły grawitacji) wymaga ogromnej ilości gazu, który powstaje ze spalanego paliwa rakietowego. Za to już w minutę po starcie rakieta leci szybciej niż samolot myśliwski.
![]() |
źródło: internet |
EKSPERYMENT 2 : Wpływ grawitacji na przedmioty
![]() |
www.pixabay.com |
Potrzebujemy:
- kartka papieru
- but
Przebieg doświadczenia:
W jedną rękę chwytamy kartkę papieru a w drugą but. Podnosimy ręce na wysokość ramion i wypuszczamy trzymane przedmioty. Jak myślicie czy któraś z tych rzeczy dotrze na ziemię pierwsza czy może upadną równocześnie? Sprawdźcie to. A teraz zwijamy kartkę papieru w kulkę i ponownie wypuszczamy oba przedmioty. Jak teraz wygląda ich upadek?
Już wyjaśniamy. Ten eksperyment przeprowadził już Galileusz, “wykorzystując” Krzywą Wieżę w Pizie. Grawitacja działa na wszystkie przedmioty tak samo – spadają w kierunku ziemi z takim samym przyspieszeniem, niezależnie od ich właściwej masy. Zrzucając samochód i but też zaobserwowalibyśmy równoczesne uderzenie o Ziemię. W przypadku rozłożonej kartki, jej upadanie spowalnia opór powietrza. Czym jest opór powietrza? Czuć go na przykład, kiedy wieje na nas mocno wiatr.
Przyjemnego eksperymentowania!
Komentarze
Prześlij komentarz