Przejdź do głównej zawartości

Kosmiczne eksperymenty

Potraficie wyjaśnić w czym tkwi tajemnica startu prawdziwej rakiety kosmicznej? Chcecie przekonać się jaki jest wpływ grawitacji na otaczające nas przedmioty? Nic prostszego, wystarczy, że przeprowadzicie zaproponowane przez nas eksperymenty.
www.pixabay.comEKSPERYMENT 1 : Tajemnica startu rakiety kosmicznej

www.pixabay.com

Potrzebujemy:

  • balon
  • sznurek o długości 4 – 5 metrów
  • pasek papieru o szerokości 5 centymetrów lub słomka do napojów
  • taśma klejąca

Przebieg doświadczenia:
Pasek papieru zwijamy w rulon i sklejamy za pomocą taśmy. Powstanie rurka, przez którą należy przeciągnąć sznurek. Końce sznurka przywiązujemy np. do dwóch krzeseł w taki sposób, aby był on napięty. Następnie nadmuchujemy balon i zaciskając jego otwór przyklejamy go taśmą do papierowej rurki na sznurku. Po chwili puścić balon i …
Co się okaże? 
Powietrze wyleci przez otwór balonu do tyłu z wielką prędkością, a balon pomknie w przeciwną stronę.
Co to ma wspólnego z rakietą kosmiczną? 
Start prawdziwej rakiety wygląda podobnie jak w przeprowadzonym eksperymencie. Zarówno „balonowa”, jak i prawdziwa rakieta tuż przed startem wyrzuca dużą ilość gazów, które powodują wypchnięcie rakiety w kierunku przeciwnym niż wylatywał gaz. Oczywiście oderwanie od Ziemi rakiety ważącej tyle co 100 autobusów (pokonanie siły grawitacji) wymaga ogromnej ilości gazu, który powstaje ze spalanego paliwa rakietowego. Za to już w minutę po starcie rakieta leci szybciej niż samolot myśliwski.
źródło: internet

EKSPERYMENT 2 : Wpływ grawitacji na przedmioty

www.pixabay.com

Potrzebujemy: 

  • kartka papieru
  • but
Przebieg doświadczenia:
W jedną rękę chwytamy kartkę papieru a w drugą but. Podnosimy ręce na wysokość ramion i wypuszczamy trzymane przedmioty. Jak myślicie czy któraś z tych rzeczy dotrze na ziemię pierwsza czy może upadną równocześnie? Sprawdźcie to. A teraz zwijamy kartkę papieru w kulkę i ponownie wypuszczamy oba przedmioty. Jak teraz wygląda ich upadek?
Już wyjaśniamy. Ten eksperyment przeprowadził już Galileusz, “wykorzystując” Krzywą Wieżę w Pizie. Grawitacja działa na wszystkie przedmioty tak samo – spadają w kierunku ziemi z takim samym przyspieszeniem, niezależnie od ich właściwej masy. Zrzucając samochód i but też zaobserwowalibyśmy równoczesne uderzenie o Ziemię. W przypadku rozłożonej kartki, jej upadanie spowalnia opór powietrza. Czym jest opór powietrza? Czuć go na przykład, kiedy wieje na nas mocno wiatr.


Przyjemnego eksperymentowania!Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Z wizytą w teatrze lalek

„Teatr to taka dziwna kraina” 
Teatr to taka dziwna kraina, którą ukrywa szczelnie kurtyna…
Tuż przed kurtyną ja – w pierwszym rzędzie – z niecierpliwością czekam, co będzie.
Pełna widownia, ostatni dzwonek i wszystkie oczy w scenę wpatrzone.
Gwar wokół cichnie, słychać skrzypienie, za tą zasłoną ciemną, na scenie.
Gong. Idzie w górę ciężka kurtyna. Słychać muzykę. Już się zaczyna.
Krąg światła pada na kamienicę i skradającą się czarownicę…
Na górze księżyc okrągły świeci, oświetla klatkę, w niej dwoje dzieci…
Znam tę opowieść, ale w teatrze wstrzymuję oddech, słucham i patrzę…
Bo tutaj wszystko zdarzyć się może… Wystarczy szerzej oczy otworzyć…
Teatr to rzeczywiście niezwykłe miejsce, to taka magiczna kraina, pełna wspaniałych dekoracji, kolorowych świateł, kostiumów i rekwizytów. A w niej aktorzy i widownia, którzy wspólnie przeżywają każde wypowiedziane na scenie słowo.
Obejrzyjcie poniższy filmik i spróbujcie odpowiedzieć na pytania: Jaki wiersz odgrywa aktor w materiale filmowym?…

W co się bawić?

Kiedy skończą się pomysły na zabawę można skorzystać z alternatywy i stworzyć swój unikatowy, jedyny w swoim rodzaju DOMEK POD STOŁEM 


W poszukiwaniu oznak wiosny - karty pracy

Wraz z nadejściem wiosny można dostrzec, jak przyroda budzi się do życia. Gdzie szukać tych oznak? Dosłownie wszędzie :) Aby ich nie przegapić poniżej prezentujemy kilka kart pracy w wersji do druku, które pozwolą  sprawdzić refleks i spostrzegawczość. Udanej zabawy!  Wiosenne poszukiwania 
Przyjrzyj się dobrze literom rozmieszczonym na planszy. Zwróć uwagę, że spółgłoski i samogłoski odróżnione zostały kolorami - niebieski i czerwony. Postaraj się jak najszybciej odnaleźć literę podaną do wyszukiwania. Zawsze możesz poprosić o podpowiedź (np. ta spółgłoska/ samogłoska znajduje się obok litery ...., itd.) Udanej zabawy!
Do pobrania na:  https://drive.google.com/drive/folders/1Y-6dehu8tin53mqkXZZXSNITlI4UyTZ5?usp=sharing