Przejdź do głównej zawartości

Na językach - słowa "mama" i "tata"

Języki, którymi się posługujemy, bardzo się od siebie różnią. Istnieją jednak dwa słowa, które brzmią podobnie w najodleglejszych zakątkach świata. Jakie to słowa i jak to wyjaśnić? Zobaczcie sami.

www.pixabay.com


Słowa o których mowa określają najbliższych członków naszej rodziny, czyli mamę i tatę. Wydaje się niemożliwe? A jednak. 
Wskazując mamę, Anglik powie „mum”, Hiszpan – „mamá”, a Francuz – „maman”. W języku węgierskim i suahili słowo to brzmi identycznie jak po polsku. 
Podobnie dzieje się w przypadku słowa określającego tatę. Odpowiednio będzie ono brzmiało: „dad”, „papá”, „papa”, „apa” i „baba”. 


Dlaczego tak się dzieje?
Odpowiedź na to pytanie znalazł rosyjski językoznawca Roman Jakobson. Jako wytłumaczenie wskazuje on proces dziecięcego gaworzenia. Badacz zauważył, że niemowlaki z łatwością „wypowiadają” pojedyncze samogłoski od pierwszych tygodni życia, np. płacząc. Z czasem próbują mierzyć się z trudniejszymi dźwiękami, jakimi są spółgłoski. Najłatwiej wymawiać im te, których wypowiedzenie nie wymaga otwierania ust. I tak właśnie pojawiają się słowa mama, mum, mamá czy tata, dad, papa. Wypowiedziane jako jedne z pierwszych, pozostają z nami przez całe życie.

Na koniec zobaczcie jak brzmi słowo "mama" w innych językach świata:

Albański: „Nene” lub „Meme”

Arabski: „Ahm”

Białoruski: „Matka”

Bośniacki: „Majka”

Brazylijczyk: „Mae”

Bułgarski: „Majka

Kataloński: „Mare”

Chorwacki: „Mati” lub „Majka”

Czeski: „Maminka”

Duński: „Mor”

Holenderski: „Moeder” lub „Moer”

Estoński: „Ema”

Filipiński: „Ina”

Fiński: „Aiti”

Niemiecki: „Mutter”

Grecki: „Mana” lub „Mitera”

Hawajski: „Makuahine”

Hindi: „Ma” lub „Maji”

Węgierski: „Anya” lub „Fu”

Islandzki: „Mamma”

Indonezyjski: „Induk”, „Ibu”, „Biang” lub „Nyokap”

Irlandzki: „Mathair”

Japoński: „Okaasan” lub „Haha”

Łacina: „Mater”

Malajski: „Ibu”

Norweski: „Mamma” lub „Mor”

Portugalski: „Mae”

Rumuński: „Mama” lub „Maica”

Serbski: „Majka”

Turecki: „Anne”, „Ana” lub „Valide”

Ukraiński: „Mati”

Wietnamski: „Ja”

Walijski: „Mam”


 A wy w jakim języku powiecie mamom, jak ważne są dla was?

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jedno koło, wiele znaczeń

W języku polskim występuje wiele wyrazów, które mają więcej niż jedno znaczenie choć brzmią identycznie. Często różni je natomiast pochodzenie. Taki wyraz nazywamy homonimem . Co to oznacza w praktyce? Wyobraź sobie, że jesteś na plaży i jest to plaża strzeżona, co oznacza, że w razie niebezpieczeństwa pomoc jest w pobliżu - ratownik. Z daleka widzisz, jak trzyma coś w ręce ... najprawdopodobniej koło. O jakim kole pomyślałeś? (np. z kołem samochodowym ciężko byłoby ratować ludzi, zgadzasz się?) Zatem znaczenie takiego wyrazu zależy przede wszystkim od sytuacji i okoliczności. Zapoznaj się z innymi znaczeniami koła , które dla ciebie przygotowałyśmy.  1. koło (część pojazdu umożliwiająca ruch) 2. koło garncarskie (wykorzystywane do formowania gliny, w produkcji mis i garnków) 3. koło (figura geometryczna) 4. koło (zainteresowań) 5. koło (krąg ludzi) 6. koło ( w odniesieniu do przybliżenia, np. koło południa) 7. koło ( obok, w pobliżu, np. koło domu)

Jajko Kolumba

Już niedługo wielkanocne święta. Jak wiecie przypadają one wiosną, kiedy przyroda budzi się do życia. Symbolem Wielkanocy jest jajko, z którego wykluwa się pisklaczek. Czy znane jest wam wyrażenie "jajko Kolumba"? Jeśli nie to przeczytajcie zamieszczony poniżej króciutki tekst: „Po powrocie z pierwszej wyprawy Kolumba do Ameryki wydano na jego cześć uroczysty bankiet. W trakcie kolacji jeden z gości głośno stwierdził, że zasługi Kolumba są małowartościowe, ponieważ każdy mógł dokonać tego samego. Słysząc to, wielki podróżnik rozzłościł się i rzucił współbiesiadnikom wyzwanie. Polegało ono na ustawieniu na stole, prosto i bez żadnego podparcia, zwykłego jajka. Po licznych nieudanych próbach podejmowanych przez gości i stwierdzeniach, że taka sztuczka nie jest możliwa, Kolumb podniósł się z miejsca i energicznie postawił jajko na blacie, zgniatając nieco dolną część skorupki. Pokazał innym, że da się to zrobić. Na takie rozwiązanie podniosły się głosy, że w ten sposób

Z wizytą w teatrze lalek

„Teatr to taka dziwna kraina”  Teatr to taka dziwna kraina, którą ukrywa szczelnie kurtyna… Tuż przed kurtyną ja – w pierwszym rzędzie – z niecierpliwością czekam, co będzie. Pełna widownia, ostatni dzwonek i wszystkie oczy w scenę wpatrzone. Gwar wokół cichnie, słychać skrzypienie, za tą zasłoną ciemną, na scenie. Gong. Idzie w górę ciężka kurtyna. Słychać muzykę. Już się zaczyna. Krąg światła pada na kamienicę i skradającą się czarownicę… Na górze księżyc okrągły świeci, oświetla klatkę, w niej dwoje dzieci… Znam tę opowieść, ale w teatrze wstrzymuję oddech, słucham i patrzę… Bo tutaj wszystko zdarzyć się może… Wystarczy szerzej oczy otworzyć… Teatr to rzeczywiście niezwykłe miejsce, to taka magiczna kraina, pełna wspaniałych dekoracji, kolorowych świateł, kostiumów i rekwizytów. A w niej aktorzy i widownia, którzy wspólnie przeżywają każde wypowiedziane na scenie słowo. Obejrzyjcie poniższy filmik i spróbujcie odpowiedzi