Poznań przyciąga co roku wielu turystów. Jednym z ciekawszych i zarazem cenniejszych obiektów usytuowanym na granicy miasta jest rezerwat przyrody. Znajduje się tam zespół kraterów powstałych w wyniku upadku meteorytu. Wydarzenie to miało miejsce 5 tysięcy lat temu. Kraterów jest siedem, z czego sześć wypełnia woda. Teren ten w 1976r. został uznany za rezerwat przyrody o wdzięcznej nazwie "Meteoryt Morasko". Moraskie kratery to jedno z największych skupisk tego rodzaju obiektów na Ziemi.
Powierzchnia rezerwatu wynosi ok 55 hektarów, gdzie oprócz wspomnianych już kraterów można zobaczyć okazałą faunę i florę. Wśród roślinności jest wiele gatunków chronionych i rzadkich (np. lilia złotogłów czy kopytnik pospolity). Żyje tu również sporo gatunków zwierząt. Gniazdujące ptaki to przede wszystkim dzięcioł czarny i lelek kozodój.
www.astro.amu.edu.pl
Pierwszy odnaleziony i udokumentowany meteoryt na terenie rezerwatu ważył 77,5 kg. Wydarzyło się to 12 listopada 1914 roku, a największy okaz o wadze 261 kg został znaleziony w 2012 roku. Do dziś na terenie rezerwatu odnaleziono ok 1500 kg meteorytów.
Zanim się tam wybierzecie warto wiedzieć, że na terenie rezerwatu można poruszać się wyłącznie pieszo i po wyznaczonym szlaku. Jest zakaz poruszania się rowerem czy motocyklem, ponieważ mogłoby to zniszczyć glebę i roślinność. Jeśli chcecie zabrać ze sobą psa, nie zapomnijcie o smyczy :)
Chcecie dowiedzieć się więcej?
Chcecie dowiedzieć się więcej?
Komentarze
Prześlij komentarz