Przejdź do głównej zawartości

Na mapie Poznania - Rezerwat Morasko

Poznań przyciąga co roku wielu turystów. Jednym z ciekawszych i zarazem cenniejszych obiektów usytuowanym na granicy miasta jest rezerwat przyrody. Znajduje się tam zespół kraterów powstałych w wyniku upadku meteorytu. Wydarzenie to miało miejsce 5 tysięcy lat temu. Kraterów jest siedem, z czego sześć wypełnia woda. Teren ten w 1976r. został uznany za rezerwat przyrody o wdzięcznej nazwie "Meteoryt Morasko". Moraskie kratery to jedno z największych skupisk tego rodzaju obiektów na Ziemi.
www.astro.amu.edu.pl

Powierzchnia rezerwatu wynosi ok 55 hektarów, gdzie oprócz wspomnianych już kraterów można zobaczyć okazałą faunę i florę. Wśród roślinności jest wiele gatunków chronionych i rzadkich (np. lilia złotogłów czy kopytnik pospolity). Żyje tu również sporo gatunków zwierząt. Gniazdujące ptaki to przede wszystkim dzięcioł czarny i lelek kozodój

Pierwszy odnaleziony i udokumentowany meteoryt na terenie rezerwatu ważył 77,5 kg. Wydarzyło się to 12 listopada 1914 roku, a największy okaz o wadze 261 kg został znaleziony w 2012 roku. Do dziś na terenie rezerwatu odnaleziono ok 1500 kg meteorytów. 

Zanim się tam wybierzecie warto wiedzieć, że na terenie rezerwatu można poruszać się wyłącznie pieszo i po wyznaczonym szlaku. Jest zakaz poruszania się rowerem czy motocyklem, ponieważ mogłoby to zniszczyć glebę i roślinność. Jeśli chcecie zabrać ze sobą psa, nie zapomnijcie o smyczy :)

Chcecie dowiedzieć się więcej?

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Z wizytą w teatrze lalek

„Teatr to taka dziwna kraina” 
Teatr to taka dziwna kraina, którą ukrywa szczelnie kurtyna…
Tuż przed kurtyną ja – w pierwszym rzędzie – z niecierpliwością czekam, co będzie.
Pełna widownia, ostatni dzwonek i wszystkie oczy w scenę wpatrzone.
Gwar wokół cichnie, słychać skrzypienie, za tą zasłoną ciemną, na scenie.
Gong. Idzie w górę ciężka kurtyna. Słychać muzykę. Już się zaczyna.
Krąg światła pada na kamienicę i skradającą się czarownicę…
Na górze księżyc okrągły świeci, oświetla klatkę, w niej dwoje dzieci…
Znam tę opowieść, ale w teatrze wstrzymuję oddech, słucham i patrzę…
Bo tutaj wszystko zdarzyć się może… Wystarczy szerzej oczy otworzyć…
Teatr to rzeczywiście niezwykłe miejsce, to taka magiczna kraina, pełna wspaniałych dekoracji, kolorowych świateł, kostiumów i rekwizytów. A w niej aktorzy i widownia, którzy wspólnie przeżywają każde wypowiedziane na scenie słowo.
Obejrzyjcie poniższy filmik i spróbujcie odpowiedzieć na pytania: Jaki wiersz odgrywa aktor w materiale filmowym?…

W co się bawić?

Kiedy skończą się pomysły na zabawę można skorzystać z alternatywy i stworzyć swój unikatowy, jedyny w swoim rodzaju DOMEK POD STOŁEM 


W poszukiwaniu oznak wiosny - karty pracy

Wraz z nadejściem wiosny można dostrzec, jak przyroda budzi się do życia. Gdzie szukać tych oznak? Dosłownie wszędzie :) Aby ich nie przegapić poniżej prezentujemy kilka kart pracy w wersji do druku, które pozwolą  sprawdzić refleks i spostrzegawczość. Udanej zabawy!  Wiosenne poszukiwania 
Przyjrzyj się dobrze literom rozmieszczonym na planszy. Zwróć uwagę, że spółgłoski i samogłoski odróżnione zostały kolorami - niebieski i czerwony. Postaraj się jak najszybciej odnaleźć literę podaną do wyszukiwania. Zawsze możesz poprosić o podpowiedź (np. ta spółgłoska/ samogłoska znajduje się obok litery ...., itd.) Udanej zabawy!
Do pobrania na:  https://drive.google.com/drive/folders/1Y-6dehu8tin53mqkXZZXSNITlI4UyTZ5?usp=sharing