Przejdź do głównej zawartości

Niesamowite planety Układu Słonecznego

Planety otaczają nas ze wszystkich stron. Mimo ciągłej eksploracji kosmosu wiemy, że jest ich bardzo dużo.

www.pixabay.com

Przygotowałyśmy dla was kilka interesujących faktów dotyczących planet naszego Układu Słonecznego. Oto one:

1. Największą planetą w naszym Układzie Słonecznym jest JOWISZ. Aby obrócić się dookoła własnej osi wystarczy niespełna 10 godzin. Tyle trwa tam doba. 

2. Obecnie najmniejszą planetą w naszym Układzie Słonecznym jest MERKURY. Jego masa wynosi zaledwie 0,055% masy ZIEMI. Doba na MERKURYM trwa 58 dni, 15 godzin i 30 minut względem czasu ziemskiego. 

3. Planetą położoną najbliżej ZIEMI jest WENUS. Odległość między nimi to 41 mln km. 

4. WENUS jest też najgorętszą planetą, temperatura panująca na jej powierzchni waha się w granicach 400 -500 °C. 
Doba liczy tu aż 116 dni i 18 godzin. Ciekawe jest również to, że WENUS obraca się tak, jak inne planety, ale w przeciwnym kierunku - zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

5. NEPTUN to z kolei najchłodniejsza planeta. Najniższa zanotowana na NEPTUNIE temperatura wyniosła -226,5 °C. Długość dnia na NEPTUNIE to 16 godzin i 6 minut.

6. Najjaśniejszą planetą, którą możemy bez problemu dostrzec na niebie gołym okiem, bez potrzeby używania teleskopu jest WENUS.  

7. Największa liczba posiadanych księżyców w Układzie Słonecznym należy do JOWISZA. Ma ich aż 63. 

Chcecie się dowiedzieć ile mielibyście lat zamieszkując inne planety i kiedy obchodzilibyście na nich urodziny? Możecie to sprawdzić za pomocą specjalnego kalkulatora, wystarczy kliknąć tutaj.

Mamy również dla was coś do posłuchania, czy zastanawialiście się jakie dźwięki wydają planety?

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Z wizytą w teatrze lalek

„Teatr to taka dziwna kraina”  Teatr to taka dziwna kraina, którą ukrywa szczelnie kurtyna… Tuż przed kurtyną ja – w pierwszym rzędzie – z niecierpliwością czekam, co będzie. Pełna widownia, ostatni dzwonek i wszystkie oczy w scenę wpatrzone. Gwar wokół cichnie, słychać skrzypienie, za tą zasłoną ciemną, na scenie. Gong. Idzie w górę ciężka kurtyna. Słychać muzykę. Już się zaczyna. Krąg światła pada na kamienicę i skradającą się czarownicę… Na górze księżyc okrągły świeci, oświetla klatkę, w niej dwoje dzieci… Znam tę opowieść, ale w teatrze wstrzymuję oddech, słucham i patrzę… Bo tutaj wszystko zdarzyć się może… Wystarczy szerzej oczy otworzyć… Teatr to rzeczywiście niezwykłe miejsce, to taka magiczna kraina, pełna wspaniałych dekoracji, kolorowych świateł, kostiumów i rekwizytów. A w niej aktorzy i widownia, którzy wspólnie przeżywają każde wypowiedziane na scenie słowo. Obejrzyjcie poniższy filmik i spróbujcie odpowiedzi

Na czterech kółkach

Gdziekolwiek się nie obejrzymy, zewsząd otaczają nas pojazdy. Najczęściej widzimy je na ulicy w postaci przejeżdżających samochodów, często jesteśmy ich pasażerami. Czy zastanawialiście się skąd wzięła się nazwa  konie mechaniczne  ?   Jeśli tak to poniższe ciekawostki rozwieją wasze wątpliwości. źródło: internet Skąd wzięły się konie mechaniczne? źródło: internet Gdy kupujemy samochód, jednym z najważniejszych parametrów branych pod uwagę jest moc silnika. Podawana jest ona w koniach mechanicznych. Jednak co to za jednostka i skąd się wzięła? Za ojca konia mechanicznego uważa się Thomasa Savery'ego. Już w 1702 roku porównywał on możliwości swojego silnika do pracy koni. O swoim urządzeniu pisał, że wykonuje pracę, do której potrzebne by były dwa konie, a biorąc pod uwagę fakt, że zwierzęta muszą pracować na zmianę, to nawet kilkukrotnie więcej. Nie była to jeszcze konkretna jednostka miary, ale pozwalała w przybliżeniu określić możliwości silnika.

Czyta się - recenzja książki „OD KOŁA DO FORMUŁY 1”

Przeglądając strony internetowe w poszukiwaniu inspiracji, natrafiłam na recenzję książki pana Michała Gąsiorowskiego „Od koła do formuły 1”, którą zamieszczam poniżej.   Moim zdaniem jest to pozycja godna uwagi! „Autor – Michał Gąsiorowski to dziennikarz sportowy radiowej Trójki. Prowadzi młodego czytelnika od prehistorii, czyli wynalezienia koła po czasy współczesne. Prostym, zrozumiałym dla dzieci językiem opisuje m.in. pierwszy pojazd na parę, trójkołowiec Carla Benza, Forda T, VW Garbusa, Citroena 2CV. Osobny rozdział poświęca polskim samochodom – Warszawie, Syrenie, Fiatowi 126p i 125p oraz Polonezowi. Młody czytelnik ma okazję poznać też auta-legendy: Mercedesa Gullwinga, Fiata 500, Mini, Jaguara E-Type, Porsche 911, aż po Bugatti Veyrona. Z książki można zaczerpnąć też podstawowych informacji o Formule 1, wyścigu LeMans 24, Rajdzie Dakar. Znalazło się też miejsce na przedstawienie słynnych polskich kierowców: Jana Rippera, Sobiesława Zasady, Jerzego Landsberg