Przejdź do głównej zawartości

Niesamowite planety Układu Słonecznego

Planety otaczają nas ze wszystkich stron. Mimo ciągłej eksploracji kosmosu wiemy, że jest ich bardzo dużo.

www.pixabay.com

Przygotowałyśmy dla was kilka interesujących faktów dotyczących planet naszego Układu Słonecznego. Oto one:

1. Największą planetą w naszym Układzie Słonecznym jest JOWISZ. Aby obrócić się dookoła własnej osi wystarczy niespełna 10 godzin. Tyle trwa tam doba. 

2. Obecnie najmniejszą planetą w naszym Układzie Słonecznym jest MERKURY. Jego masa wynosi zaledwie 0,055% masy ZIEMI. Doba na MERKURYM trwa 58 dni, 15 godzin i 30 minut względem czasu ziemskiego. 

3. Planetą położoną najbliżej ZIEMI jest WENUS. Odległość między nimi to 41 mln km. 

4. WENUS jest też najgorętszą planetą, temperatura panująca na jej powierzchni waha się w granicach 400 -500 °C. 
Doba liczy tu aż 116 dni i 18 godzin. Ciekawe jest również to, że WENUS obraca się tak, jak inne planety, ale w przeciwnym kierunku - zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

5. NEPTUN to z kolei najchłodniejsza planeta. Najniższa zanotowana na NEPTUNIE temperatura wyniosła -226,5 °C. Długość dnia na NEPTUNIE to 16 godzin i 6 minut.

6. Najjaśniejszą planetą, którą możemy bez problemu dostrzec na niebie gołym okiem, bez potrzeby używania teleskopu jest WENUS.  

7. Największa liczba posiadanych księżyców w Układzie Słonecznym należy do JOWISZA. Ma ich aż 63. 

Chcecie się dowiedzieć ile mielibyście lat zamieszkując inne planety i kiedy obchodzilibyście na nich urodziny? Możecie to sprawdzić za pomocą specjalnego kalkulatora, wystarczy kliknąć tutaj.

Mamy również dla was coś do posłuchania, czy zastanawialiście się jakie dźwięki wydają planety?

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jedno koło, wiele znaczeń

W języku polskim występuje wiele wyrazów, które mają więcej niż jedno znaczenie choć brzmią identycznie. Często różni je natomiast pochodzenie. Taki wyraz nazywamy homonimem . Co to oznacza w praktyce? Wyobraź sobie, że jesteś na plaży i jest to plaża strzeżona, co oznacza, że w razie niebezpieczeństwa pomoc jest w pobliżu - ratownik. Z daleka widzisz, jak trzyma coś w ręce ... najprawdopodobniej koło. O jakim kole pomyślałeś? (np. z kołem samochodowym ciężko byłoby ratować ludzi, zgadzasz się?) Zatem znaczenie takiego wyrazu zależy przede wszystkim od sytuacji i okoliczności. Zapoznaj się z innymi znaczeniami koła , które dla ciebie przygotowałyśmy.  1. koło (część pojazdu umożliwiająca ruch) 2. koło garncarskie (wykorzystywane do formowania gliny, w produkcji mis i garnków) 3. koło (figura geometryczna) 4. koło (zainteresowań) 5. koło (krąg ludzi) 6. koło ( w odniesieniu do przybliżenia, np. koło południa) 7. koło ( obok, w pobliżu, np. koło domu)

Wisła - królowa polskich rzek

Zapraszamy was do odbycia wirtualnej wyprawy biegiem Wisły. Zastanawialiście się skąd wzięło się określenie „królowa polskich rzek”? Już odpowiadamy – Wisła jest nie tylko najdłuższą rzeką naszego kraju (przepływa przez całą Polskę i ma 1047 km długości), ale także ważnym symbolem. O Wiśle śpiewa się w wielu pieśniach patriotycznych, wspomina się o niej także w hymnie. źródło: pixabay.com Wiecie może, skąd Wisła zawdzięcza swoją nazwę? Jeśli nie to pomocny będzie zamieszczony poniżej filmik: Zapewne już wiecie, że według legendy Wisła to rzeka, która "wyszła" z gór. Trasami, którymi z Baraniej Góry schodziły obie wspomniane w opowieści siostry, dziś mają płynąć potoki: trasą Czarnuszki - Czarna Wisełka, zaś trasą Białej - Biała Wisełka. Zanim wyruszymy w wirtualną wyprawę korytem Wisły, spróbujcie sami prześledzić jej bieg z pomocą mapy. Może uda wam się znaleźć odpowiedzi na poniższe pytania: Gdzie rozpoczyna, a gdzie kończy swój bieg Wisła? Przez jakie duże

W poszukiwaniu oznak wiosny - karty pracy

Wraz z nadejściem wiosny można dostrzec, jak przyroda budzi się do życia. Gdzie szukać tych oznak? Dosłownie wszędzie :) Aby ich nie przegapić poniżej prezentujemy kilka kart pracy w wersji do druku, które pozwolą  sprawdzić refleks i spostrzegawczość. Udanej zabawy!  Wiosenne poszukiwania  Przyjrzyj się dobrze literom rozmieszczonym na planszy. Zwróć uwagę, że spółgłoski i samogłoski odróżnione zostały kolorami - niebieski i czerwony. Postaraj się jak najszybciej odnaleźć literę podaną do wyszukiwania. Zawsze możesz poprosić o podpowiedź (np. ta spółgłoska/ samogłoska znajduje się obok litery ...., itd.) Udanej zabawy! Do pobrania na:  https://drive.google.com/drive/folders/1Y-6dehu8tin53mqkXZZXSNITlI4UyTZ5?usp=sharing