Przejdź do głównej zawartości

Niesamowite planety Układu Słonecznego

Planety otaczają nas ze wszystkich stron. Mimo ciągłej eksploracji kosmosu wiemy, że jest ich bardzo dużo.

www.pixabay.com

Przygotowałyśmy dla was kilka interesujących faktów dotyczących planet naszego Układu Słonecznego. Oto one:

1. Największą planetą w naszym Układzie Słonecznym jest JOWISZ. Aby obrócić się dookoła własnej osi wystarczy niespełna 10 godzin. Tyle trwa tam doba. 

2. Obecnie najmniejszą planetą w naszym Układzie Słonecznym jest MERKURY. Jego masa wynosi zaledwie 0,055% masy ZIEMI. Doba na MERKURYM trwa 58 dni, 15 godzin i 30 minut względem czasu ziemskiego. 

3. Planetą położoną najbliżej ZIEMI jest WENUS. Odległość między nimi to 41 mln km. 

4. WENUS jest też najgorętszą planetą, temperatura panująca na jej powierzchni waha się w granicach 400 -500 °C. 
Doba liczy tu aż 116 dni i 18 godzin. Ciekawe jest również to, że WENUS obraca się tak, jak inne planety, ale w przeciwnym kierunku - zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

5. NEPTUN to z kolei najchłodniejsza planeta. Najniższa zanotowana na NEPTUNIE temperatura wyniosła -226,5 °C. Długość dnia na NEPTUNIE to 16 godzin i 6 minut.

6. Najjaśniejszą planetą, którą możemy bez problemu dostrzec na niebie gołym okiem, bez potrzeby używania teleskopu jest WENUS.  

7. Największa liczba posiadanych księżyców w Układzie Słonecznym należy do JOWISZA. Ma ich aż 63. 

Chcecie się dowiedzieć ile mielibyście lat zamieszkując inne planety i kiedy obchodzilibyście na nich urodziny? Możecie to sprawdzić za pomocą specjalnego kalkulatora, wystarczy kliknąć tutaj.

Mamy również dla was coś do posłuchania, czy zastanawialiście się jakie dźwięki wydają planety?

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jedno koło, wiele znaczeń

W języku polskim występuje wiele wyrazów, które mają więcej niż jedno znaczenie choć brzmią identycznie. Często różni je natomiast pochodzenie. Taki wyraz nazywamy homonimem . Co to oznacza w praktyce? Wyobraź sobie, że jesteś na plaży i jest to plaża strzeżona, co oznacza, że w razie niebezpieczeństwa pomoc jest w pobliżu - ratownik. Z daleka widzisz, jak trzyma coś w ręce ... najprawdopodobniej koło. O jakim kole pomyślałeś? (np. z kołem samochodowym ciężko byłoby ratować ludzi, zgadzasz się?) Zatem znaczenie takiego wyrazu zależy przede wszystkim od sytuacji i okoliczności. Zapoznaj się z innymi znaczeniami koła , które dla ciebie przygotowałyśmy.  1. koło (część pojazdu umożliwiająca ruch) 2. koło garncarskie (wykorzystywane do formowania gliny, w produkcji mis i garnków) 3. koło (figura geometryczna) 4. koło (zainteresowań) 5. koło (krąg ludzi) 6. koło ( w odniesieniu do przybliżenia, np. koło południa) 7. koło ( obok, w pobliżu, np. koło domu)

Jajko Kolumba

Już niedługo wielkanocne święta. Jak wiecie przypadają one wiosną, kiedy przyroda budzi się do życia. Symbolem Wielkanocy jest jajko, z którego wykluwa się pisklaczek. Czy znane jest wam wyrażenie "jajko Kolumba"? Jeśli nie to przeczytajcie zamieszczony poniżej króciutki tekst: „Po powrocie z pierwszej wyprawy Kolumba do Ameryki wydano na jego cześć uroczysty bankiet. W trakcie kolacji jeden z gości głośno stwierdził, że zasługi Kolumba są małowartościowe, ponieważ każdy mógł dokonać tego samego. Słysząc to, wielki podróżnik rozzłościł się i rzucił współbiesiadnikom wyzwanie. Polegało ono na ustawieniu na stole, prosto i bez żadnego podparcia, zwykłego jajka. Po licznych nieudanych próbach podejmowanych przez gości i stwierdzeniach, że taka sztuczka nie jest możliwa, Kolumb podniósł się z miejsca i energicznie postawił jajko na blacie, zgniatając nieco dolną część skorupki. Pokazał innym, że da się to zrobić. Na takie rozwiązanie podniosły się głosy, że w ten sposób

Z wizytą w teatrze lalek

„Teatr to taka dziwna kraina”  Teatr to taka dziwna kraina, którą ukrywa szczelnie kurtyna… Tuż przed kurtyną ja – w pierwszym rzędzie – z niecierpliwością czekam, co będzie. Pełna widownia, ostatni dzwonek i wszystkie oczy w scenę wpatrzone. Gwar wokół cichnie, słychać skrzypienie, za tą zasłoną ciemną, na scenie. Gong. Idzie w górę ciężka kurtyna. Słychać muzykę. Już się zaczyna. Krąg światła pada na kamienicę i skradającą się czarownicę… Na górze księżyc okrągły świeci, oświetla klatkę, w niej dwoje dzieci… Znam tę opowieść, ale w teatrze wstrzymuję oddech, słucham i patrzę… Bo tutaj wszystko zdarzyć się może… Wystarczy szerzej oczy otworzyć… Teatr to rzeczywiście niezwykłe miejsce, to taka magiczna kraina, pełna wspaniałych dekoracji, kolorowych świateł, kostiumów i rekwizytów. A w niej aktorzy i widownia, którzy wspólnie przeżywają każde wypowiedziane na scenie słowo. Obejrzyjcie poniższy filmik i spróbujcie odpowiedzi