Przejdź do głównej zawartości

Niezwykłe mamy w świecie zwierząt

Każda mama jest superbohaterką. Zgadzacie się z nami? To ona wydaje potomstwo na świat i wspólnie z tatą, doświadcza trudów ich wychowania. Macierzyństwo to wyzwanie nie tylko dla nas ludzi, dziś przedstawiamy wam niezwykłe mamy w świecie zwierząt.

1. PSZCZOŁA MIODNA *
www.pixabay.com
Pszczela rodzina należy do najbardziej niezwykłych struktur społecznych w świecie zwierząt, a rola królowej-matki nie ma sobie równych. To właśnie do zadań królowej należy złożenie jaj, z których wylęgnie się kolejne pokolenie robotnic. Królowa składa jaja od jesieni do wiosny, z intensywnością zależną od warunków atmosferycznych. W szczycie swoich możliwości jest ona w stanie złożyć w ciągu doby nawet 2500 jaj o łącznej wadze przekraczającej jej własną masę ciała!

2. PIELĘGNICE *
www.pixabay.com
Ryby z rodziny pielęgnicowatych uchodzą za wzór cnót rodzicielskich. Rodzicie, a przeważnie matki, przechowują ikrę we własnej… jamie gębowej. Zabieg ten ma na celu maksymalną ochronę potomstwa przed drapieżnikami, dzięki czemu ich szanse na przeżycie znacznie rosną. Choć strategia ta wydaje się mieć same zalety, nie jest pozbawiona słabych stron. W trakcie inkubacji ikry matka nie jest w stanie pobierać pokarmu! Przykładowo samica pyszczaka wspaniałego, potrafi przechowywać w pysku nawet 120 jaj aż do 3 tygodni. Cóż to za poświęcenie!

3. SŁOŃ AFRYKAŃSKI *
www.pixabay.com
Ciąża to wyjątkowy stan dla każdej przyszłej mamy. A co dopiero ciąża, która trwa niemal 2 lata! Ciąża u samicy słonia afrykańskiego może trwać nawet 22 miesiące, co jest rekordem w świecie zwierząt. Zdarza się, że na ogół preferującą w czasie porodu spokój i samotność samicę otaczają członkowie stada, by chronić ją i maleństwo przed drapieżnikami. Nie ma to jak wsparcie rodziny!

4. OŚMIORNICA *
www.pixabay
To jeden z najbardziej imponujących przykładów macierzyńskiego poświęcenia. Samice niektórych gatunków ośmiornic są w stanie złożyć nawet kilkaset tysięcy jaj, których będą pilnie strzec przed drapieżnikami do momentu aż nie wylęgną się młode. Ośmiornice tak bacznie zajmują się potomstwem, nie opuszczając go ani na chwilę, że głodują przez cały ten czas. 

5. DRZEWOŁAZ KARŁOWATY
www.pixabay.com
Jeśli chodzi o płazy, to o tytuł najbardziej opiekuńczej matki może ubiegać się żaba – a dokładniej drzewołaz karłowaty. Mama żaba składa do pięciu jajeczek, czeka aż wyklują się kijanki i wtedy się zaczyna – przenosi je na swoich plecach (pojedynczo lub dwójkami) z poszycia leśnego aż na poziom drzew na wysokość 100 stóp. 

* Treść pochodzi ze strony ulicaekologiczna.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jedno koło, wiele znaczeń

W języku polskim występuje wiele wyrazów, które mają więcej niż jedno znaczenie choć brzmią identycznie. Często różni je natomiast pochodzenie. Taki wyraz nazywamy homonimem . Co to oznacza w praktyce? Wyobraź sobie, że jesteś na plaży i jest to plaża strzeżona, co oznacza, że w razie niebezpieczeństwa pomoc jest w pobliżu - ratownik. Z daleka widzisz, jak trzyma coś w ręce ... najprawdopodobniej koło. O jakim kole pomyślałeś? (np. z kołem samochodowym ciężko byłoby ratować ludzi, zgadzasz się?) Zatem znaczenie takiego wyrazu zależy przede wszystkim od sytuacji i okoliczności. Zapoznaj się z innymi znaczeniami koła , które dla ciebie przygotowałyśmy.  1. koło (część pojazdu umożliwiająca ruch) 2. koło garncarskie (wykorzystywane do formowania gliny, w produkcji mis i garnków) 3. koło (figura geometryczna) 4. koło (zainteresowań) 5. koło (krąg ludzi) 6. koło ( w odniesieniu do przybliżenia, np. koło południa) 7. koło ( obok, w pobliżu, np. koło domu)

Wisła - królowa polskich rzek

Zapraszamy was do odbycia wirtualnej wyprawy biegiem Wisły. Zastanawialiście się skąd wzięło się określenie „królowa polskich rzek”? Już odpowiadamy – Wisła jest nie tylko najdłuższą rzeką naszego kraju (przepływa przez całą Polskę i ma 1047 km długości), ale także ważnym symbolem. O Wiśle śpiewa się w wielu pieśniach patriotycznych, wspomina się o niej także w hymnie. źródło: pixabay.com Wiecie może, skąd Wisła zawdzięcza swoją nazwę? Jeśli nie to pomocny będzie zamieszczony poniżej filmik: Zapewne już wiecie, że według legendy Wisła to rzeka, która "wyszła" z gór. Trasami, którymi z Baraniej Góry schodziły obie wspomniane w opowieści siostry, dziś mają płynąć potoki: trasą Czarnuszki - Czarna Wisełka, zaś trasą Białej - Biała Wisełka. Zanim wyruszymy w wirtualną wyprawę korytem Wisły, spróbujcie sami prześledzić jej bieg z pomocą mapy. Może uda wam się znaleźć odpowiedzi na poniższe pytania: Gdzie rozpoczyna, a gdzie kończy swój bieg Wisła? Przez jakie duże

W poszukiwaniu oznak wiosny - karty pracy

Wraz z nadejściem wiosny można dostrzec, jak przyroda budzi się do życia. Gdzie szukać tych oznak? Dosłownie wszędzie :) Aby ich nie przegapić poniżej prezentujemy kilka kart pracy w wersji do druku, które pozwolą  sprawdzić refleks i spostrzegawczość. Udanej zabawy!  Wiosenne poszukiwania  Przyjrzyj się dobrze literom rozmieszczonym na planszy. Zwróć uwagę, że spółgłoski i samogłoski odróżnione zostały kolorami - niebieski i czerwony. Postaraj się jak najszybciej odnaleźć literę podaną do wyszukiwania. Zawsze możesz poprosić o podpowiedź (np. ta spółgłoska/ samogłoska znajduje się obok litery ...., itd.) Udanej zabawy! Do pobrania na:  https://drive.google.com/drive/folders/1Y-6dehu8tin53mqkXZZXSNITlI4UyTZ5?usp=sharing