Przejdź do głównej zawartości

Niezwykłe mamy w świecie zwierząt

Każda mama jest superbohaterką. Zgadzacie się z nami? To ona wydaje potomstwo na świat i wspólnie z tatą, doświadcza trudów ich wychowania. Macierzyństwo to wyzwanie nie tylko dla nas ludzi, dziś przedstawiamy wam niezwykłe mamy w świecie zwierząt.

1. PSZCZOŁA MIODNA *
www.pixabay.com
Pszczela rodzina należy do najbardziej niezwykłych struktur społecznych w świecie zwierząt, a rola królowej-matki nie ma sobie równych. To właśnie do zadań królowej należy złożenie jaj, z których wylęgnie się kolejne pokolenie robotnic. Królowa składa jaja od jesieni do wiosny, z intensywnością zależną od warunków atmosferycznych. W szczycie swoich możliwości jest ona w stanie złożyć w ciągu doby nawet 2500 jaj o łącznej wadze przekraczającej jej własną masę ciała!

2. PIELĘGNICE *
www.pixabay.com
Ryby z rodziny pielęgnicowatych uchodzą za wzór cnót rodzicielskich. Rodzicie, a przeważnie matki, przechowują ikrę we własnej… jamie gębowej. Zabieg ten ma na celu maksymalną ochronę potomstwa przed drapieżnikami, dzięki czemu ich szanse na przeżycie znacznie rosną. Choć strategia ta wydaje się mieć same zalety, nie jest pozbawiona słabych stron. W trakcie inkubacji ikry matka nie jest w stanie pobierać pokarmu! Przykładowo samica pyszczaka wspaniałego, potrafi przechowywać w pysku nawet 120 jaj aż do 3 tygodni. Cóż to za poświęcenie!

3. SŁOŃ AFRYKAŃSKI *
www.pixabay.com
Ciąża to wyjątkowy stan dla każdej przyszłej mamy. A co dopiero ciąża, która trwa niemal 2 lata! Ciąża u samicy słonia afrykańskiego może trwać nawet 22 miesiące, co jest rekordem w świecie zwierząt. Zdarza się, że na ogół preferującą w czasie porodu spokój i samotność samicę otaczają członkowie stada, by chronić ją i maleństwo przed drapieżnikami. Nie ma to jak wsparcie rodziny!

4. OŚMIORNICA *
www.pixabay
To jeden z najbardziej imponujących przykładów macierzyńskiego poświęcenia. Samice niektórych gatunków ośmiornic są w stanie złożyć nawet kilkaset tysięcy jaj, których będą pilnie strzec przed drapieżnikami do momentu aż nie wylęgną się młode. Ośmiornice tak bacznie zajmują się potomstwem, nie opuszczając go ani na chwilę, że głodują przez cały ten czas. 

5. DRZEWOŁAZ KARŁOWATY
www.pixabay.com
Jeśli chodzi o płazy, to o tytuł najbardziej opiekuńczej matki może ubiegać się żaba – a dokładniej drzewołaz karłowaty. Mama żaba składa do pięciu jajeczek, czeka aż wyklują się kijanki i wtedy się zaczyna – przenosi je na swoich plecach (pojedynczo lub dwójkami) z poszycia leśnego aż na poziom drzew na wysokość 100 stóp. 

* Treść pochodzi ze strony ulicaekologiczna.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Z wizytą w teatrze lalek

„Teatr to taka dziwna kraina”  Teatr to taka dziwna kraina, którą ukrywa szczelnie kurtyna… Tuż przed kurtyną ja – w pierwszym rzędzie – z niecierpliwością czekam, co będzie. Pełna widownia, ostatni dzwonek i wszystkie oczy w scenę wpatrzone. Gwar wokół cichnie, słychać skrzypienie, za tą zasłoną ciemną, na scenie. Gong. Idzie w górę ciężka kurtyna. Słychać muzykę. Już się zaczyna. Krąg światła pada na kamienicę i skradającą się czarownicę… Na górze księżyc okrągły świeci, oświetla klatkę, w niej dwoje dzieci… Znam tę opowieść, ale w teatrze wstrzymuję oddech, słucham i patrzę… Bo tutaj wszystko zdarzyć się może… Wystarczy szerzej oczy otworzyć… Teatr to rzeczywiście niezwykłe miejsce, to taka magiczna kraina, pełna wspaniałych dekoracji, kolorowych świateł, kostiumów i rekwizytów. A w niej aktorzy i widownia, którzy wspólnie przeżywają każde wypowiedziane na scenie słowo. Obejrzyjcie poniższy filmik i spróbujcie odpowiedzi

Na czterech kółkach

Gdziekolwiek się nie obejrzymy, zewsząd otaczają nas pojazdy. Najczęściej widzimy je na ulicy w postaci przejeżdżających samochodów, często jesteśmy ich pasażerami. Czy zastanawialiście się skąd wzięła się nazwa  konie mechaniczne  ?   Jeśli tak to poniższe ciekawostki rozwieją wasze wątpliwości. źródło: internet Skąd wzięły się konie mechaniczne? źródło: internet Gdy kupujemy samochód, jednym z najważniejszych parametrów branych pod uwagę jest moc silnika. Podawana jest ona w koniach mechanicznych. Jednak co to za jednostka i skąd się wzięła? Za ojca konia mechanicznego uważa się Thomasa Savery'ego. Już w 1702 roku porównywał on możliwości swojego silnika do pracy koni. O swoim urządzeniu pisał, że wykonuje pracę, do której potrzebne by były dwa konie, a biorąc pod uwagę fakt, że zwierzęta muszą pracować na zmianę, to nawet kilkukrotnie więcej. Nie była to jeszcze konkretna jednostka miary, ale pozwalała w przybliżeniu określić możliwości silnika.

Czyta się - recenzja książki „OD KOŁA DO FORMUŁY 1”

Przeglądając strony internetowe w poszukiwaniu inspiracji, natrafiłam na recenzję książki pana Michała Gąsiorowskiego „Od koła do formuły 1”, którą zamieszczam poniżej.   Moim zdaniem jest to pozycja godna uwagi! „Autor – Michał Gąsiorowski to dziennikarz sportowy radiowej Trójki. Prowadzi młodego czytelnika od prehistorii, czyli wynalezienia koła po czasy współczesne. Prostym, zrozumiałym dla dzieci językiem opisuje m.in. pierwszy pojazd na parę, trójkołowiec Carla Benza, Forda T, VW Garbusa, Citroena 2CV. Osobny rozdział poświęca polskim samochodom – Warszawie, Syrenie, Fiatowi 126p i 125p oraz Polonezowi. Młody czytelnik ma okazję poznać też auta-legendy: Mercedesa Gullwinga, Fiata 500, Mini, Jaguara E-Type, Porsche 911, aż po Bugatti Veyrona. Z książki można zaczerpnąć też podstawowych informacji o Formule 1, wyścigu LeMans 24, Rajdzie Dakar. Znalazło się też miejsce na przedstawienie słynnych polskich kierowców: Jana Rippera, Sobiesława Zasady, Jerzego Landsberg