Przejdź do głównej zawartości

Odkrywając wszechświat

Z pewnością, gdyby was zapytać jak duży jest wasz dom czy pokój nie mielibyście większego problemu, by odpowiedzieć. Doskonale wiecie też, co zajmuje najwięcej miejsca i gdzie można znaleźć każdą rzecz ... no dobra, prawie każdą :)
Tak samo jest w przypadku miasta, kraju, a nawet kontynentu. Mimo wielu ulic, tajemniczych przejść i różnych środków transportu jesteśmy w stanie trafić pod wskazany adres, chociażby z wizytą do ulubionej cukierni babci, a także zaplanować ciekawe wyprawy i zobaczyć jak najwięcej się da. 

Zastanawialiście się kiedyś jak duży jest świat, w którym żyjemy i jak powstał?
To pytanie budzi sporą ciekawość, nie od dziś. Spieszymy z wyjaśnieniami :)

www.pixabay.com

Czym jest wszechświat?
Wszechświat to cała czasoprzestrzeń wraz z zawartą w niej materią i energią. Spośród materii możemy wyróżnić: gwiazdy, planety, ciała niebieskie, galaktyki, itd. Rozmieszczenie materii w przestrzeni jest bardzo nierównomierne. Jej widoczne skupiska to wspomniane już galaktyki, które są zbiorami miliardów gwiazd, gazu i pyłu utrzymywanymi w całości dzięki grawitacji. Materia w jakiś sposób może oddziaływać na nas (lub my na nią) w przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.

Kiedy powstał?
Według obecnego stanu wiedzy wszechświat powstał niemal 14 miliardów lat temu w wyniku Wielkiego Wybuchu. Zgodnie z tą teorią zaistniał on jako niezwykle zwarty, gęsty i gorący twór. Przez cały ten czas ulegał przeobrażeniom i nieustannie się rozprzestrzeniał, aby móc osiągnąć obecny wygląd i rozmiary. Cały czas dużo się dzieje we wszechświecie, a to wymaga ciągłej obserwacji i aktualizowania wiedzy na ten temat.

Czy wszechświat jest duży?
Najlepiej będzie, jak sami to zobaczycie. Wychodząc wam na przeciw zdradzimy tylko, że nie jesteśmy w stanie sobie tego wyobrazić :)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Z wizytą w teatrze lalek

„Teatr to taka dziwna kraina”  Teatr to taka dziwna kraina, którą ukrywa szczelnie kurtyna… Tuż przed kurtyną ja – w pierwszym rzędzie – z niecierpliwością czekam, co będzie. Pełna widownia, ostatni dzwonek i wszystkie oczy w scenę wpatrzone. Gwar wokół cichnie, słychać skrzypienie, za tą zasłoną ciemną, na scenie. Gong. Idzie w górę ciężka kurtyna. Słychać muzykę. Już się zaczyna. Krąg światła pada na kamienicę i skradającą się czarownicę… Na górze księżyc okrągły świeci, oświetla klatkę, w niej dwoje dzieci… Znam tę opowieść, ale w teatrze wstrzymuję oddech, słucham i patrzę… Bo tutaj wszystko zdarzyć się może… Wystarczy szerzej oczy otworzyć… Teatr to rzeczywiście niezwykłe miejsce, to taka magiczna kraina, pełna wspaniałych dekoracji, kolorowych świateł, kostiumów i rekwizytów. A w niej aktorzy i widownia, którzy wspólnie przeżywają każde wypowiedziane na scenie słowo. Obejrzyjcie poniższy filmik i spróbujcie odpowiedzi

W co się bawić?

Kiedy skończą się pomysły na zabawę można skorzystać z alternatywy i stworzyć swój unikatowy, jedyny w swoim rodzaju DOMEK POD STOŁEM 

Na czterech kółkach

Gdziekolwiek się nie obejrzymy, zewsząd otaczają nas pojazdy. Najczęściej widzimy je na ulicy w postaci przejeżdżających samochodów, często jesteśmy ich pasażerami. Czy zastanawialiście się skąd wzięła się nazwa  konie mechaniczne  ?   Jeśli tak to poniższe ciekawostki rozwieją wasze wątpliwości. źródło: internet Skąd wzięły się konie mechaniczne? źródło: internet Gdy kupujemy samochód, jednym z najważniejszych parametrów branych pod uwagę jest moc silnika. Podawana jest ona w koniach mechanicznych. Jednak co to za jednostka i skąd się wzięła? Za ojca konia mechanicznego uważa się Thomasa Savery'ego. Już w 1702 roku porównywał on możliwości swojego silnika do pracy koni. O swoim urządzeniu pisał, że wykonuje pracę, do której potrzebne by były dwa konie, a biorąc pod uwagę fakt, że zwierzęta muszą pracować na zmianę, to nawet kilkukrotnie więcej. Nie była to jeszcze konkretna jednostka miary, ale pozwalała w przybliżeniu określić możliwości silnika.