Przejdź do głównej zawartości

Odkrywając wszechświat

Z pewnością, gdyby was zapytać jak duży jest wasz dom czy pokój nie mielibyście większego problemu, by odpowiedzieć. Doskonale wiecie też, co zajmuje najwięcej miejsca i gdzie można znaleźć każdą rzecz ... no dobra, prawie każdą :)
Tak samo jest w przypadku miasta, kraju, a nawet kontynentu. Mimo wielu ulic, tajemniczych przejść i różnych środków transportu jesteśmy w stanie trafić pod wskazany adres, chociażby z wizytą do ulubionej cukierni babci, a także zaplanować ciekawe wyprawy i zobaczyć jak najwięcej się da. 

Zastanawialiście się kiedyś jak duży jest świat, w którym żyjemy i jak powstał?
To pytanie budzi sporą ciekawość, nie od dziś. Spieszymy z wyjaśnieniami :)

www.pixabay.com

Czym jest wszechświat?
Wszechświat to cała czasoprzestrzeń wraz z zawartą w niej materią i energią. Spośród materii możemy wyróżnić: gwiazdy, planety, ciała niebieskie, galaktyki, itd. Rozmieszczenie materii w przestrzeni jest bardzo nierównomierne. Jej widoczne skupiska to wspomniane już galaktyki, które są zbiorami miliardów gwiazd, gazu i pyłu utrzymywanymi w całości dzięki grawitacji. Materia w jakiś sposób może oddziaływać na nas (lub my na nią) w przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.

Kiedy powstał?
Według obecnego stanu wiedzy wszechświat powstał niemal 14 miliardów lat temu w wyniku Wielkiego Wybuchu. Zgodnie z tą teorią zaistniał on jako niezwykle zwarty, gęsty i gorący twór. Przez cały ten czas ulegał przeobrażeniom i nieustannie się rozprzestrzeniał, aby móc osiągnąć obecny wygląd i rozmiary. Cały czas dużo się dzieje we wszechświecie, a to wymaga ciągłej obserwacji i aktualizowania wiedzy na ten temat.

Czy wszechświat jest duży?
Najlepiej będzie, jak sami to zobaczycie. Wychodząc wam na przeciw zdradzimy tylko, że nie jesteśmy w stanie sobie tego wyobrazić :)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jedno koło, wiele znaczeń

W języku polskim występuje wiele wyrazów, które mają więcej niż jedno znaczenie choć brzmią identycznie. Często różni je natomiast pochodzenie. Taki wyraz nazywamy homonimem . Co to oznacza w praktyce? Wyobraź sobie, że jesteś na plaży i jest to plaża strzeżona, co oznacza, że w razie niebezpieczeństwa pomoc jest w pobliżu - ratownik. Z daleka widzisz, jak trzyma coś w ręce ... najprawdopodobniej koło. O jakim kole pomyślałeś? (np. z kołem samochodowym ciężko byłoby ratować ludzi, zgadzasz się?) Zatem znaczenie takiego wyrazu zależy przede wszystkim od sytuacji i okoliczności. Zapoznaj się z innymi znaczeniami koła , które dla ciebie przygotowałyśmy.  1. koło (część pojazdu umożliwiająca ruch) 2. koło garncarskie (wykorzystywane do formowania gliny, w produkcji mis i garnków) 3. koło (figura geometryczna) 4. koło (zainteresowań) 5. koło (krąg ludzi) 6. koło ( w odniesieniu do przybliżenia, np. koło południa) 7. koło ( obok, w pobliżu, np. koło domu)

Wisła - królowa polskich rzek

Zapraszamy was do odbycia wirtualnej wyprawy biegiem Wisły. Zastanawialiście się skąd wzięło się określenie „królowa polskich rzek”? Już odpowiadamy – Wisła jest nie tylko najdłuższą rzeką naszego kraju (przepływa przez całą Polskę i ma 1047 km długości), ale także ważnym symbolem. O Wiśle śpiewa się w wielu pieśniach patriotycznych, wspomina się o niej także w hymnie. źródło: pixabay.com Wiecie może, skąd Wisła zawdzięcza swoją nazwę? Jeśli nie to pomocny będzie zamieszczony poniżej filmik: Zapewne już wiecie, że według legendy Wisła to rzeka, która "wyszła" z gór. Trasami, którymi z Baraniej Góry schodziły obie wspomniane w opowieści siostry, dziś mają płynąć potoki: trasą Czarnuszki - Czarna Wisełka, zaś trasą Białej - Biała Wisełka. Zanim wyruszymy w wirtualną wyprawę korytem Wisły, spróbujcie sami prześledzić jej bieg z pomocą mapy. Może uda wam się znaleźć odpowiedzi na poniższe pytania: Gdzie rozpoczyna, a gdzie kończy swój bieg Wisła? Przez jakie duże

W poszukiwaniu oznak wiosny - karty pracy

Wraz z nadejściem wiosny można dostrzec, jak przyroda budzi się do życia. Gdzie szukać tych oznak? Dosłownie wszędzie :) Aby ich nie przegapić poniżej prezentujemy kilka kart pracy w wersji do druku, które pozwolą  sprawdzić refleks i spostrzegawczość. Udanej zabawy!  Wiosenne poszukiwania  Przyjrzyj się dobrze literom rozmieszczonym na planszy. Zwróć uwagę, że spółgłoski i samogłoski odróżnione zostały kolorami - niebieski i czerwony. Postaraj się jak najszybciej odnaleźć literę podaną do wyszukiwania. Zawsze możesz poprosić o podpowiedź (np. ta spółgłoska/ samogłoska znajduje się obok litery ...., itd.) Udanej zabawy! Do pobrania na:  https://drive.google.com/drive/folders/1Y-6dehu8tin53mqkXZZXSNITlI4UyTZ5?usp=sharing