Przejdź do głównej zawartości

Odkrywając wszechświat

Z pewnością, gdyby was zapytać jak duży jest wasz dom czy pokój nie mielibyście większego problemu, by odpowiedzieć. Doskonale wiecie też, co zajmuje najwięcej miejsca i gdzie można znaleźć każdą rzecz ... no dobra, prawie każdą :)
Tak samo jest w przypadku miasta, kraju, a nawet kontynentu. Mimo wielu ulic, tajemniczych przejść i różnych środków transportu jesteśmy w stanie trafić pod wskazany adres, chociażby z wizytą do ulubionej cukierni babci, a także zaplanować ciekawe wyprawy i zobaczyć jak najwięcej się da. 

Zastanawialiście się kiedyś jak duży jest świat, w którym żyjemy i jak powstał?
To pytanie budzi sporą ciekawość, nie od dziś. Spieszymy z wyjaśnieniami :)

www.pixabay.com

Czym jest wszechświat?
Wszechświat to cała czasoprzestrzeń wraz z zawartą w niej materią i energią. Spośród materii możemy wyróżnić: gwiazdy, planety, ciała niebieskie, galaktyki, itd. Rozmieszczenie materii w przestrzeni jest bardzo nierównomierne. Jej widoczne skupiska to wspomniane już galaktyki, które są zbiorami miliardów gwiazd, gazu i pyłu utrzymywanymi w całości dzięki grawitacji. Materia w jakiś sposób może oddziaływać na nas (lub my na nią) w przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.

Kiedy powstał?
Według obecnego stanu wiedzy wszechświat powstał niemal 14 miliardów lat temu w wyniku Wielkiego Wybuchu. Zgodnie z tą teorią zaistniał on jako niezwykle zwarty, gęsty i gorący twór. Przez cały ten czas ulegał przeobrażeniom i nieustannie się rozprzestrzeniał, aby móc osiągnąć obecny wygląd i rozmiary. Cały czas dużo się dzieje we wszechświecie, a to wymaga ciągłej obserwacji i aktualizowania wiedzy na ten temat.

Czy wszechświat jest duży?
Najlepiej będzie, jak sami to zobaczycie. Wychodząc wam na przeciw zdradzimy tylko, że nie jesteśmy w stanie sobie tego wyobrazić :)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jedno koło, wiele znaczeń

W języku polskim występuje wiele wyrazów, które mają więcej niż jedno znaczenie choć brzmią identycznie. Często różni je natomiast pochodzenie. Taki wyraz nazywamy homonimem . Co to oznacza w praktyce? Wyobraź sobie, że jesteś na plaży i jest to plaża strzeżona, co oznacza, że w razie niebezpieczeństwa pomoc jest w pobliżu - ratownik. Z daleka widzisz, jak trzyma coś w ręce ... najprawdopodobniej koło. O jakim kole pomyślałeś? (np. z kołem samochodowym ciężko byłoby ratować ludzi, zgadzasz się?) Zatem znaczenie takiego wyrazu zależy przede wszystkim od sytuacji i okoliczności. Zapoznaj się z innymi znaczeniami koła , które dla ciebie przygotowałyśmy.  1. koło (część pojazdu umożliwiająca ruch) 2. koło garncarskie (wykorzystywane do formowania gliny, w produkcji mis i garnków) 3. koło (figura geometryczna) 4. koło (zainteresowań) 5. koło (krąg ludzi) 6. koło ( w odniesieniu do przybliżenia, np. koło południa) 7. koło ( obok, w pobliżu, np. koło domu)

Jajko Kolumba

Już niedługo wielkanocne święta. Jak wiecie przypadają one wiosną, kiedy przyroda budzi się do życia. Symbolem Wielkanocy jest jajko, z którego wykluwa się pisklaczek. Czy znane jest wam wyrażenie "jajko Kolumba"? Jeśli nie to przeczytajcie zamieszczony poniżej króciutki tekst: „Po powrocie z pierwszej wyprawy Kolumba do Ameryki wydano na jego cześć uroczysty bankiet. W trakcie kolacji jeden z gości głośno stwierdził, że zasługi Kolumba są małowartościowe, ponieważ każdy mógł dokonać tego samego. Słysząc to, wielki podróżnik rozzłościł się i rzucił współbiesiadnikom wyzwanie. Polegało ono na ustawieniu na stole, prosto i bez żadnego podparcia, zwykłego jajka. Po licznych nieudanych próbach podejmowanych przez gości i stwierdzeniach, że taka sztuczka nie jest możliwa, Kolumb podniósł się z miejsca i energicznie postawił jajko na blacie, zgniatając nieco dolną część skorupki. Pokazał innym, że da się to zrobić. Na takie rozwiązanie podniosły się głosy, że w ten sposób

Z wizytą w teatrze lalek

„Teatr to taka dziwna kraina”  Teatr to taka dziwna kraina, którą ukrywa szczelnie kurtyna… Tuż przed kurtyną ja – w pierwszym rzędzie – z niecierpliwością czekam, co będzie. Pełna widownia, ostatni dzwonek i wszystkie oczy w scenę wpatrzone. Gwar wokół cichnie, słychać skrzypienie, za tą zasłoną ciemną, na scenie. Gong. Idzie w górę ciężka kurtyna. Słychać muzykę. Już się zaczyna. Krąg światła pada na kamienicę i skradającą się czarownicę… Na górze księżyc okrągły świeci, oświetla klatkę, w niej dwoje dzieci… Znam tę opowieść, ale w teatrze wstrzymuję oddech, słucham i patrzę… Bo tutaj wszystko zdarzyć się może… Wystarczy szerzej oczy otworzyć… Teatr to rzeczywiście niezwykłe miejsce, to taka magiczna kraina, pełna wspaniałych dekoracji, kolorowych świateł, kostiumów i rekwizytów. A w niej aktorzy i widownia, którzy wspólnie przeżywają każde wypowiedziane na scenie słowo. Obejrzyjcie poniższy filmik i spróbujcie odpowiedzi