Przejdź do głównej zawartości

Odkrywając wszechświat

Z pewnością, gdyby was zapytać jak duży jest wasz dom czy pokój nie mielibyście większego problemu, by odpowiedzieć. Doskonale wiecie też, co zajmuje najwięcej miejsca i gdzie można znaleźć każdą rzecz ... no dobra, prawie każdą :)
Tak samo jest w przypadku miasta, kraju, a nawet kontynentu. Mimo wielu ulic, tajemniczych przejść i różnych środków transportu jesteśmy w stanie trafić pod wskazany adres, chociażby z wizytą do ulubionej cukierni babci, a także zaplanować ciekawe wyprawy i zobaczyć jak najwięcej się da. 

Zastanawialiście się kiedyś jak duży jest świat, w którym żyjemy i jak powstał?
To pytanie budzi sporą ciekawość, nie od dziś. Spieszymy z wyjaśnieniami :)

www.pixabay.com

Czym jest wszechświat?
Wszechświat to cała czasoprzestrzeń wraz z zawartą w niej materią i energią. Spośród materii możemy wyróżnić: gwiazdy, planety, ciała niebieskie, galaktyki, itd. Rozmieszczenie materii w przestrzeni jest bardzo nierównomierne. Jej widoczne skupiska to wspomniane już galaktyki, które są zbiorami miliardów gwiazd, gazu i pyłu utrzymywanymi w całości dzięki grawitacji. Materia w jakiś sposób może oddziaływać na nas (lub my na nią) w przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.

Kiedy powstał?
Według obecnego stanu wiedzy wszechświat powstał niemal 14 miliardów lat temu w wyniku Wielkiego Wybuchu. Zgodnie z tą teorią zaistniał on jako niezwykle zwarty, gęsty i gorący twór. Przez cały ten czas ulegał przeobrażeniom i nieustannie się rozprzestrzeniał, aby móc osiągnąć obecny wygląd i rozmiary. Cały czas dużo się dzieje we wszechświecie, a to wymaga ciągłej obserwacji i aktualizowania wiedzy na ten temat.

Czy wszechświat jest duży?
Najlepiej będzie, jak sami to zobaczycie. Wychodząc wam na przeciw zdradzimy tylko, że nie jesteśmy w stanie sobie tego wyobrazić :)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Z wizytą w teatrze lalek

„Teatr to taka dziwna kraina” 
Teatr to taka dziwna kraina, którą ukrywa szczelnie kurtyna…
Tuż przed kurtyną ja – w pierwszym rzędzie – z niecierpliwością czekam, co będzie.
Pełna widownia, ostatni dzwonek i wszystkie oczy w scenę wpatrzone.
Gwar wokół cichnie, słychać skrzypienie, za tą zasłoną ciemną, na scenie.
Gong. Idzie w górę ciężka kurtyna. Słychać muzykę. Już się zaczyna.
Krąg światła pada na kamienicę i skradającą się czarownicę…
Na górze księżyc okrągły świeci, oświetla klatkę, w niej dwoje dzieci…
Znam tę opowieść, ale w teatrze wstrzymuję oddech, słucham i patrzę…
Bo tutaj wszystko zdarzyć się może… Wystarczy szerzej oczy otworzyć…
Teatr to rzeczywiście niezwykłe miejsce, to taka magiczna kraina, pełna wspaniałych dekoracji, kolorowych świateł, kostiumów i rekwizytów. A w niej aktorzy i widownia, którzy wspólnie przeżywają każde wypowiedziane na scenie słowo.
Obejrzyjcie poniższy filmik i spróbujcie odpowiedzieć na pytania: Jaki wiersz odgrywa aktor w materiale filmowym?…

W co się bawić?

Kiedy skończą się pomysły na zabawę można skorzystać z alternatywy i stworzyć swój unikatowy, jedyny w swoim rodzaju DOMEK POD STOŁEM 


W poszukiwaniu oznak wiosny - karty pracy

Wraz z nadejściem wiosny można dostrzec, jak przyroda budzi się do życia. Gdzie szukać tych oznak? Dosłownie wszędzie :) Aby ich nie przegapić poniżej prezentujemy kilka kart pracy w wersji do druku, które pozwolą  sprawdzić refleks i spostrzegawczość. Udanej zabawy!  Wiosenne poszukiwania 
Przyjrzyj się dobrze literom rozmieszczonym na planszy. Zwróć uwagę, że spółgłoski i samogłoski odróżnione zostały kolorami - niebieski i czerwony. Postaraj się jak najszybciej odnaleźć literę podaną do wyszukiwania. Zawsze możesz poprosić o podpowiedź (np. ta spółgłoska/ samogłoska znajduje się obok litery ...., itd.) Udanej zabawy!
Do pobrania na:  https://drive.google.com/drive/folders/1Y-6dehu8tin53mqkXZZXSNITlI4UyTZ5?usp=sharing