Przejdź do głównej zawartości

Łowcy ekstremalnych przygód

Dziś uwagę skupimy na sportach ekstremalnych. Sama nazwa budzi już ciekawość. Moda na uprawianie tego rodzaju sportów pojawiła się na całym świecie. Szukając wyjaśnienia czym tak naprawdę są sporty ekstremalne najczęściej natrafić można na poniższe informacje.
W każdej dziedzinie sportu jesteśmy narażeni na urazy i kontuzje, ale to ryzyko w sportach ekstremalnych jest większe niż w innych dyscyplinach. Zazwyczaj wymagają również nadzwyczajnych zdolności, odpowiedniego przygotowania i dużej odwagi. Dlatego też nie każdy może trenować sporty ekstremalne. Często wiążą się z zagrożeniem życia.

Co wyróżnia tego rodzaju sporty? 
Otóż charakteryzują się one ekstremalnymi warunkami związanymi z klimatem lub przyrodą. Można je uprawiać np. w dżungli, na pustyni, terenie lodowcowym. Wśród nich możemy wyróżnić m.in. sporty powietrzne - baloniarstwo, spadochroniarstwo, a także wiele innych.

Skoro to takie niebezpieczne, dlaczego jest popularne?
Po pierwsze wydzielają się endorfiny, czyli hormony szczęścia. Po drugie tego typu dyscypliny sportowe pozwalają oderwać się od codziennych spraw. Po trzecie, ekstremalni sportowcy poszukują nowych wyzwań oraz mierzą się ze swoimi możliwościami. Pomimo dużego ryzyka, niektóre z tych sportów należą do grupy dyscyplin olimpijskich (np. kolarstwo górskie, skoki narciarskie).

SPORTY EKSTREMALNE W PRAKTYCE 

BALONIARSTWO

PARALOTNIARSTWO

SPADOCHRONIARSTWO 

ALPINIZM / HIMALAIZM
Mówi wam to coś, Alpy? Himalaje? :)

KOLARSTWO GÓRSKIE 

MOTOCROSS

PARKOUR

SKOKI NA BUNGEE

WSPINACZKA LODOWA

Jeśli waszym zdaniem brakuje jakiegoś sportu w tym zestawieniu, napiszcie do nas :)

Wszystkie zdjęcia pochodzą ze strony www.pixabay.com

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jedno koło, wiele znaczeń

W języku polskim występuje wiele wyrazów, które mają więcej niż jedno znaczenie choć brzmią identycznie. Często różni je natomiast pochodzenie. Taki wyraz nazywamy homonimem . Co to oznacza w praktyce? Wyobraź sobie, że jesteś na plaży i jest to plaża strzeżona, co oznacza, że w razie niebezpieczeństwa pomoc jest w pobliżu - ratownik. Z daleka widzisz, jak trzyma coś w ręce ... najprawdopodobniej koło. O jakim kole pomyślałeś? (np. z kołem samochodowym ciężko byłoby ratować ludzi, zgadzasz się?) Zatem znaczenie takiego wyrazu zależy przede wszystkim od sytuacji i okoliczności. Zapoznaj się z innymi znaczeniami koła , które dla ciebie przygotowałyśmy.  1. koło (część pojazdu umożliwiająca ruch) 2. koło garncarskie (wykorzystywane do formowania gliny, w produkcji mis i garnków) 3. koło (figura geometryczna) 4. koło (zainteresowań) 5. koło (krąg ludzi) 6. koło ( w odniesieniu do przybliżenia, np. koło południa) 7. koło ( obok, w pobliżu, np. koło domu)

Wisła - królowa polskich rzek

Zapraszamy was do odbycia wirtualnej wyprawy biegiem Wisły. Zastanawialiście się skąd wzięło się określenie „królowa polskich rzek”? Już odpowiadamy – Wisła jest nie tylko najdłuższą rzeką naszego kraju (przepływa przez całą Polskę i ma 1047 km długości), ale także ważnym symbolem. O Wiśle śpiewa się w wielu pieśniach patriotycznych, wspomina się o niej także w hymnie. źródło: pixabay.com Wiecie może, skąd Wisła zawdzięcza swoją nazwę? Jeśli nie to pomocny będzie zamieszczony poniżej filmik: Zapewne już wiecie, że według legendy Wisła to rzeka, która "wyszła" z gór. Trasami, którymi z Baraniej Góry schodziły obie wspomniane w opowieści siostry, dziś mają płynąć potoki: trasą Czarnuszki - Czarna Wisełka, zaś trasą Białej - Biała Wisełka. Zanim wyruszymy w wirtualną wyprawę korytem Wisły, spróbujcie sami prześledzić jej bieg z pomocą mapy. Może uda wam się znaleźć odpowiedzi na poniższe pytania: Gdzie rozpoczyna, a gdzie kończy swój bieg Wisła? Przez jakie duże

W poszukiwaniu oznak wiosny - karty pracy

Wraz z nadejściem wiosny można dostrzec, jak przyroda budzi się do życia. Gdzie szukać tych oznak? Dosłownie wszędzie :) Aby ich nie przegapić poniżej prezentujemy kilka kart pracy w wersji do druku, które pozwolą  sprawdzić refleks i spostrzegawczość. Udanej zabawy!  Wiosenne poszukiwania  Przyjrzyj się dobrze literom rozmieszczonym na planszy. Zwróć uwagę, że spółgłoski i samogłoski odróżnione zostały kolorami - niebieski i czerwony. Postaraj się jak najszybciej odnaleźć literę podaną do wyszukiwania. Zawsze możesz poprosić o podpowiedź (np. ta spółgłoska/ samogłoska znajduje się obok litery ...., itd.) Udanej zabawy! Do pobrania na:  https://drive.google.com/drive/folders/1Y-6dehu8tin53mqkXZZXSNITlI4UyTZ5?usp=sharing