Przejdź do głównej zawartości

Łowcy ekstremalnych przygód

Dziś uwagę skupimy na sportach ekstremalnych. Sama nazwa budzi już ciekawość. Moda na uprawianie tego rodzaju sportów pojawiła się na całym świecie. Szukając wyjaśnienia czym tak naprawdę są sporty ekstremalne najczęściej natrafić można na poniższe informacje.
W każdej dziedzinie sportu jesteśmy narażeni na urazy i kontuzje, ale to ryzyko w sportach ekstremalnych jest większe niż w innych dyscyplinach. Zazwyczaj wymagają również nadzwyczajnych zdolności, odpowiedniego przygotowania i dużej odwagi. Dlatego też nie każdy może trenować sporty ekstremalne. Często wiążą się z zagrożeniem życia.

Co wyróżnia tego rodzaju sporty? 
Otóż charakteryzują się one ekstremalnymi warunkami związanymi z klimatem lub przyrodą. Można je uprawiać np. w dżungli, na pustyni, terenie lodowcowym. Wśród nich możemy wyróżnić m.in. sporty powietrzne - baloniarstwo, spadochroniarstwo, a także wiele innych.

Skoro to takie niebezpieczne, dlaczego jest popularne?
Po pierwsze wydzielają się endorfiny, czyli hormony szczęścia. Po drugie tego typu dyscypliny sportowe pozwalają oderwać się od codziennych spraw. Po trzecie, ekstremalni sportowcy poszukują nowych wyzwań oraz mierzą się ze swoimi możliwościami. Pomimo dużego ryzyka, niektóre z tych sportów należą do grupy dyscyplin olimpijskich (np. kolarstwo górskie, skoki narciarskie).

SPORTY EKSTREMALNE W PRAKTYCE 

BALONIARSTWO

PARALOTNIARSTWO

SPADOCHRONIARSTWO 

ALPINIZM / HIMALAIZM
Mówi wam to coś, Alpy? Himalaje? :)

KOLARSTWO GÓRSKIE 

MOTOCROSS

PARKOUR

SKOKI NA BUNGEE

WSPINACZKA LODOWA

Jeśli waszym zdaniem brakuje jakiegoś sportu w tym zestawieniu, napiszcie do nas :)

Wszystkie zdjęcia pochodzą ze strony www.pixabay.com

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Z wizytą w teatrze lalek

„Teatr to taka dziwna kraina”  Teatr to taka dziwna kraina, którą ukrywa szczelnie kurtyna… Tuż przed kurtyną ja – w pierwszym rzędzie – z niecierpliwością czekam, co będzie. Pełna widownia, ostatni dzwonek i wszystkie oczy w scenę wpatrzone. Gwar wokół cichnie, słychać skrzypienie, za tą zasłoną ciemną, na scenie. Gong. Idzie w górę ciężka kurtyna. Słychać muzykę. Już się zaczyna. Krąg światła pada na kamienicę i skradającą się czarownicę… Na górze księżyc okrągły świeci, oświetla klatkę, w niej dwoje dzieci… Znam tę opowieść, ale w teatrze wstrzymuję oddech, słucham i patrzę… Bo tutaj wszystko zdarzyć się może… Wystarczy szerzej oczy otworzyć… Teatr to rzeczywiście niezwykłe miejsce, to taka magiczna kraina, pełna wspaniałych dekoracji, kolorowych świateł, kostiumów i rekwizytów. A w niej aktorzy i widownia, którzy wspólnie przeżywają każde wypowiedziane na scenie słowo. Obejrzyjcie poniższy filmik i spróbujcie odpowiedzi

Na czterech kółkach

Gdziekolwiek się nie obejrzymy, zewsząd otaczają nas pojazdy. Najczęściej widzimy je na ulicy w postaci przejeżdżających samochodów, często jesteśmy ich pasażerami. Czy zastanawialiście się skąd wzięła się nazwa  konie mechaniczne  ?   Jeśli tak to poniższe ciekawostki rozwieją wasze wątpliwości. źródło: internet Skąd wzięły się konie mechaniczne? źródło: internet Gdy kupujemy samochód, jednym z najważniejszych parametrów branych pod uwagę jest moc silnika. Podawana jest ona w koniach mechanicznych. Jednak co to za jednostka i skąd się wzięła? Za ojca konia mechanicznego uważa się Thomasa Savery'ego. Już w 1702 roku porównywał on możliwości swojego silnika do pracy koni. O swoim urządzeniu pisał, że wykonuje pracę, do której potrzebne by były dwa konie, a biorąc pod uwagę fakt, że zwierzęta muszą pracować na zmianę, to nawet kilkukrotnie więcej. Nie była to jeszcze konkretna jednostka miary, ale pozwalała w przybliżeniu określić możliwości silnika.

Czyta się - recenzja książki „OD KOŁA DO FORMUŁY 1”

Przeglądając strony internetowe w poszukiwaniu inspiracji, natrafiłam na recenzję książki pana Michała Gąsiorowskiego „Od koła do formuły 1”, którą zamieszczam poniżej.   Moim zdaniem jest to pozycja godna uwagi! „Autor – Michał Gąsiorowski to dziennikarz sportowy radiowej Trójki. Prowadzi młodego czytelnika od prehistorii, czyli wynalezienia koła po czasy współczesne. Prostym, zrozumiałym dla dzieci językiem opisuje m.in. pierwszy pojazd na parę, trójkołowiec Carla Benza, Forda T, VW Garbusa, Citroena 2CV. Osobny rozdział poświęca polskim samochodom – Warszawie, Syrenie, Fiatowi 126p i 125p oraz Polonezowi. Młody czytelnik ma okazję poznać też auta-legendy: Mercedesa Gullwinga, Fiata 500, Mini, Jaguara E-Type, Porsche 911, aż po Bugatti Veyrona. Z książki można zaczerpnąć też podstawowych informacji o Formule 1, wyścigu LeMans 24, Rajdzie Dakar. Znalazło się też miejsce na przedstawienie słynnych polskich kierowców: Jana Rippera, Sobiesława Zasady, Jerzego Landsberg