Przejdź do głównej zawartości

Łowcy ekstremalnych przygód

Dziś uwagę skupimy na sportach ekstremalnych. Sama nazwa budzi już ciekawość. Moda na uprawianie tego rodzaju sportów pojawiła się na całym świecie. Szukając wyjaśnienia czym tak naprawdę są sporty ekstremalne najczęściej natrafić można na poniższe informacje.
W każdej dziedzinie sportu jesteśmy narażeni na urazy i kontuzje, ale to ryzyko w sportach ekstremalnych jest większe niż w innych dyscyplinach. Zazwyczaj wymagają również nadzwyczajnych zdolności, odpowiedniego przygotowania i dużej odwagi. Dlatego też nie każdy może trenować sporty ekstremalne. Często wiążą się z zagrożeniem życia.

Co wyróżnia tego rodzaju sporty? 
Otóż charakteryzują się one ekstremalnymi warunkami związanymi z klimatem lub przyrodą. Można je uprawiać np. w dżungli, na pustyni, terenie lodowcowym. Wśród nich możemy wyróżnić m.in. sporty powietrzne - baloniarstwo, spadochroniarstwo, a także wiele innych.

Skoro to takie niebezpieczne, dlaczego jest popularne?
Po pierwsze wydzielają się endorfiny, czyli hormony szczęścia. Po drugie tego typu dyscypliny sportowe pozwalają oderwać się od codziennych spraw. Po trzecie, ekstremalni sportowcy poszukują nowych wyzwań oraz mierzą się ze swoimi możliwościami. Pomimo dużego ryzyka, niektóre z tych sportów należą do grupy dyscyplin olimpijskich (np. kolarstwo górskie, skoki narciarskie).

SPORTY EKSTREMALNE W PRAKTYCE 

BALONIARSTWO

PARALOTNIARSTWO

SPADOCHRONIARSTWO 

ALPINIZM / HIMALAIZM
Mówi wam to coś, Alpy? Himalaje? :)

KOLARSTWO GÓRSKIE 

MOTOCROSS

PARKOUR

SKOKI NA BUNGEE

WSPINACZKA LODOWA

Jeśli waszym zdaniem brakuje jakiegoś sportu w tym zestawieniu, napiszcie do nas :)

Wszystkie zdjęcia pochodzą ze strony www.pixabay.com

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jedno koło, wiele znaczeń

W języku polskim występuje wiele wyrazów, które mają więcej niż jedno znaczenie choć brzmią identycznie. Często różni je natomiast pochodzenie. Taki wyraz nazywamy homonimem . Co to oznacza w praktyce? Wyobraź sobie, że jesteś na plaży i jest to plaża strzeżona, co oznacza, że w razie niebezpieczeństwa pomoc jest w pobliżu - ratownik. Z daleka widzisz, jak trzyma coś w ręce ... najprawdopodobniej koło. O jakim kole pomyślałeś? (np. z kołem samochodowym ciężko byłoby ratować ludzi, zgadzasz się?) Zatem znaczenie takiego wyrazu zależy przede wszystkim od sytuacji i okoliczności. Zapoznaj się z innymi znaczeniami koła , które dla ciebie przygotowałyśmy.  1. koło (część pojazdu umożliwiająca ruch) 2. koło garncarskie (wykorzystywane do formowania gliny, w produkcji mis i garnków) 3. koło (figura geometryczna) 4. koło (zainteresowań) 5. koło (krąg ludzi) 6. koło ( w odniesieniu do przybliżenia, np. koło południa) 7. koło ( obok, w pobliżu, np. koło domu)

Jajko Kolumba

Już niedługo wielkanocne święta. Jak wiecie przypadają one wiosną, kiedy przyroda budzi się do życia. Symbolem Wielkanocy jest jajko, z którego wykluwa się pisklaczek. Czy znane jest wam wyrażenie "jajko Kolumba"? Jeśli nie to przeczytajcie zamieszczony poniżej króciutki tekst: „Po powrocie z pierwszej wyprawy Kolumba do Ameryki wydano na jego cześć uroczysty bankiet. W trakcie kolacji jeden z gości głośno stwierdził, że zasługi Kolumba są małowartościowe, ponieważ każdy mógł dokonać tego samego. Słysząc to, wielki podróżnik rozzłościł się i rzucił współbiesiadnikom wyzwanie. Polegało ono na ustawieniu na stole, prosto i bez żadnego podparcia, zwykłego jajka. Po licznych nieudanych próbach podejmowanych przez gości i stwierdzeniach, że taka sztuczka nie jest możliwa, Kolumb podniósł się z miejsca i energicznie postawił jajko na blacie, zgniatając nieco dolną część skorupki. Pokazał innym, że da się to zrobić. Na takie rozwiązanie podniosły się głosy, że w ten sposób

Z wizytą w teatrze lalek

„Teatr to taka dziwna kraina”  Teatr to taka dziwna kraina, którą ukrywa szczelnie kurtyna… Tuż przed kurtyną ja – w pierwszym rzędzie – z niecierpliwością czekam, co będzie. Pełna widownia, ostatni dzwonek i wszystkie oczy w scenę wpatrzone. Gwar wokół cichnie, słychać skrzypienie, za tą zasłoną ciemną, na scenie. Gong. Idzie w górę ciężka kurtyna. Słychać muzykę. Już się zaczyna. Krąg światła pada na kamienicę i skradającą się czarownicę… Na górze księżyc okrągły świeci, oświetla klatkę, w niej dwoje dzieci… Znam tę opowieść, ale w teatrze wstrzymuję oddech, słucham i patrzę… Bo tutaj wszystko zdarzyć się może… Wystarczy szerzej oczy otworzyć… Teatr to rzeczywiście niezwykłe miejsce, to taka magiczna kraina, pełna wspaniałych dekoracji, kolorowych świateł, kostiumów i rekwizytów. A w niej aktorzy i widownia, którzy wspólnie przeżywają każde wypowiedziane na scenie słowo. Obejrzyjcie poniższy filmik i spróbujcie odpowiedzi