Przejdź do głównej zawartości

Poczuj się jak astronauta

Astronauta to osoba odbywająca loty kosmiczne lub przygotowywana do odbywania takich lotów. Nie może nim zostać każdy, ale wy macie możliwość przekonania się, jak to jest być astronautą pracującym w kosmosie.

3,2,1... zaczynamy!

www.pixabay.com

Przeczytajcie krótki tekst i spróbujcie zastanowić się nad umieszczonymi poniżej pytaniami.

Andy się budzi. Leży w swoim śpiworze. Chce wstać, ale najpierw musi odpiąć pas bezpieczeństwa – Andy właściwie nie leży, ale „wisi” na ścianie. Potem idzie się umyć. Nie ma tu prysznica, więc myje się małym, mokrym ręcznikiem. Później Andy się ubiera. Zwykle zakłada ogrodniczki. Teraz zasiada do śniadania. Przypina się pasem do krzesła. Pije napój z torebki – gdyby pił ze szklanki, napój uniósłby się w powietrze. Jedzenie także jest w torebce. Do jedzenia Andy używa łyżki. Musi ją szybko włożyć do ust, aby posiłek nie odleciał. Andy często czuje mdłości i kręci mu się w głowie. Cierpi z powodu choroby kosmicznej. Dzieje się tak, ponieważ na stacji kosmicznej grawitacja jest bardzo słabo odczuwalna – panuje stan nieważkości. Wszystko unosi się w powietrzu. Mimo że Andy’emu jest niedobrze, musi wykonywać swoje zadania. Zakłada skafander kosmiczny, rękawice oraz hełm i opuszcza teren stacji, aby dokonać drobnych napraw. Za pomocą narzędzi wkręca nakrętkę na gwint śruby. Ćwiczył to wiele razy, więc nie jest to dla niego trudne. Po powrocie do środka stacji zapisuje, co zrobił. Używa długopisu, który jest przymocowany do ściany za pomocą rzepu. Gdy Andy kończy pisać, przyczepia go z powrotem w to samo miejsce. Trzeba czasu, żeby się do tego wszystkiego przyzwyczaić, ale Andy cieszy się, że został astronautą!
  • Czy według was bycie astronautą to trudne czy łatwe zajęcie? 
  • Z jakimi codziennymi czynnościami astronauta może mieć kłopot i dlaczego?
  • Czy ktoś z was chciałby zostać astronautą?
Wykonajcie zamieszczone poniżej czynności, a odczujecie na własnej skórze jak wygląda życie astronautów w przestrzeni kosmicznej.

Jak astronauta się myje?
Umyjcie twarz i ręce nawilżaną chusteczką.

Jak astronauta je śniadanie?
Usiądźcie na krześle i udawajcie, że jecie śniadanie: „pijecie” napój wyciskany z torebki oraz „jecie” posiłek łyżką z plastikowej torebki. Musicie to robić szybko, żeby jedzenie nie zdążyło odfrunąć!


Jak się czuje astronauta w kosmosie?
Przy wykonaniu tego ćwiczenia potrzebujecie kręconego fotela, karuzeli w parku i jednej osoby do pomocy. Siadacie na kręconym fotelu biurowym i zamykacie oczy, a kolega lub koleżanka kręci krzesłem kilka razy. 

Jak się pracuje astronaucie poza stacją?
Załóżcie kombinezon narciarski, rękawice narciarskie oraz kask. Następnie spróbujcie wkręcić nakrętkę na śrubę za pomocą klucza płaskiego.
www.pixabay.com

Ciekawostka: Na terenie statku kosmicznego lub stacji kosmicznej astronauta zwykle chodzi w ogrodniczkach. Skafander kosmiczny zakłada tylko wtedy, gdy wychodzi na zewnątrz (na tzw. spacer kosmiczny).

Co robi astronauta, aby jego rzeczy nie unosiły się w powietrzu?
Usiądźcie przy biurku i pokolorujcie lub narysujcie jakiś obrazek. Za każdym razem, gdy skończycie używać któregoś z pisaków, przyczepiajcie go taśmą klejącą do blatu. 

I jak czuliście się w roli astronautów? 

Jedno jest pewne - w związku z warunkami panującymi w przestrzeni kosmicznej astronauci muszą być sprawni i zdrowi, dlatego zdrowo się odżywiają i dużo ćwiczą. Muszą też się bardzo dużo uczyć i przejść wiele specjalistycznych szkoleń, m.in. w symulatorach warunków kosmicznych (trochę tak, jak odbywało się to na dzisiejszej lekcji). Dlatego ktoś, kto pragnie zostać astronautą, musi być pewny swojej decyzji i dobrze rozważyć wszystkie za i przeciw.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jedno koło, wiele znaczeń

W języku polskim występuje wiele wyrazów, które mają więcej niż jedno znaczenie choć brzmią identycznie. Często różni je natomiast pochodzenie. Taki wyraz nazywamy homonimem . Co to oznacza w praktyce? Wyobraź sobie, że jesteś na plaży i jest to plaża strzeżona, co oznacza, że w razie niebezpieczeństwa pomoc jest w pobliżu - ratownik. Z daleka widzisz, jak trzyma coś w ręce ... najprawdopodobniej koło. O jakim kole pomyślałeś? (np. z kołem samochodowym ciężko byłoby ratować ludzi, zgadzasz się?) Zatem znaczenie takiego wyrazu zależy przede wszystkim od sytuacji i okoliczności. Zapoznaj się z innymi znaczeniami koła , które dla ciebie przygotowałyśmy.  1. koło (część pojazdu umożliwiająca ruch) 2. koło garncarskie (wykorzystywane do formowania gliny, w produkcji mis i garnków) 3. koło (figura geometryczna) 4. koło (zainteresowań) 5. koło (krąg ludzi) 6. koło ( w odniesieniu do przybliżenia, np. koło południa) 7. koło ( obok, w pobliżu, np. koło domu)

Jajko Kolumba

Już niedługo wielkanocne święta. Jak wiecie przypadają one wiosną, kiedy przyroda budzi się do życia. Symbolem Wielkanocy jest jajko, z którego wykluwa się pisklaczek. Czy znane jest wam wyrażenie "jajko Kolumba"? Jeśli nie to przeczytajcie zamieszczony poniżej króciutki tekst: „Po powrocie z pierwszej wyprawy Kolumba do Ameryki wydano na jego cześć uroczysty bankiet. W trakcie kolacji jeden z gości głośno stwierdził, że zasługi Kolumba są małowartościowe, ponieważ każdy mógł dokonać tego samego. Słysząc to, wielki podróżnik rozzłościł się i rzucił współbiesiadnikom wyzwanie. Polegało ono na ustawieniu na stole, prosto i bez żadnego podparcia, zwykłego jajka. Po licznych nieudanych próbach podejmowanych przez gości i stwierdzeniach, że taka sztuczka nie jest możliwa, Kolumb podniósł się z miejsca i energicznie postawił jajko na blacie, zgniatając nieco dolną część skorupki. Pokazał innym, że da się to zrobić. Na takie rozwiązanie podniosły się głosy, że w ten sposób

Z wizytą w teatrze lalek

„Teatr to taka dziwna kraina”  Teatr to taka dziwna kraina, którą ukrywa szczelnie kurtyna… Tuż przed kurtyną ja – w pierwszym rzędzie – z niecierpliwością czekam, co będzie. Pełna widownia, ostatni dzwonek i wszystkie oczy w scenę wpatrzone. Gwar wokół cichnie, słychać skrzypienie, za tą zasłoną ciemną, na scenie. Gong. Idzie w górę ciężka kurtyna. Słychać muzykę. Już się zaczyna. Krąg światła pada na kamienicę i skradającą się czarownicę… Na górze księżyc okrągły świeci, oświetla klatkę, w niej dwoje dzieci… Znam tę opowieść, ale w teatrze wstrzymuję oddech, słucham i patrzę… Bo tutaj wszystko zdarzyć się może… Wystarczy szerzej oczy otworzyć… Teatr to rzeczywiście niezwykłe miejsce, to taka magiczna kraina, pełna wspaniałych dekoracji, kolorowych świateł, kostiumów i rekwizytów. A w niej aktorzy i widownia, którzy wspólnie przeżywają każde wypowiedziane na scenie słowo. Obejrzyjcie poniższy filmik i spróbujcie odpowiedzi