Przejdź do głównej zawartości

Projektor gwiazdozbiorów

Gwiazdozbiory, popularnie nazywane konstelacjami to określone układy gwiazd mniej lub bardziej widoczne na naszym niebie. Jeśli macie ochotę stworzyć sobie własny fragment nieba z najciekawszą dla was konstelacją, zachęcamy do wykonania projektora gwiazdozbiorów.
www.pixabay.com
Potrzebujemy:

 • szablon konstelacji do pobrania TUTAJ
 • nożyczki,
 • dziurkacz lub szpikulec do wykonania otworów,
 • latarka,
 • papierowa foremka na muffiny,
 • tasiemka, sznurek lub gumka,
 • klej.

Instrukcja:

 1. Wycinamy konstelacje z szablonu.
 2. Przyklejamy okrąg na spód papierowej foremki. W przypadku większej średnicy latarki wycięty szablon można przykleić do większego okręgu ze zwykłej białej kartki papieru, który umożliwi swobodne owinięcie wokół latarki.
 3. Za pomocą dziurkacza lub szpikulca ostrożnie wykonujemy otwory w miejscach gwiazd (zgodnie z szablonem).
 4. Zawijamy papierową foremkę na muffiny (lub inny papier) wokół latarki i zabezpieczamy sznurkiem lub gumką.
www.mojedziecikreatywnie.pl


Już czas wypróbować nasz projektor. Gasimy światło i kierujemy światło latarki na ścianę. Światło wydostaje się jedynie przez wykonane otwory, wyświetlając na powierzchni kształt wybranego gwiazdozbioru. 


Udanych obserwacji !


https://mojedziecikreatywnie.pl/2018/04/byc-jak-ignacy-program-edukacyjny/

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jedno koło, wiele znaczeń

W języku polskim występuje wiele wyrazów, które mają więcej niż jedno znaczenie choć brzmią identycznie. Często różni je natomiast pochodzenie. Taki wyraz nazywamy homonimem . Co to oznacza w praktyce? Wyobraź sobie, że jesteś na plaży i jest to plaża strzeżona, co oznacza, że w razie niebezpieczeństwa pomoc jest w pobliżu - ratownik. Z daleka widzisz, jak trzyma coś w ręce ... najprawdopodobniej koło. O jakim kole pomyślałeś? (np. z kołem samochodowym ciężko byłoby ratować ludzi, zgadzasz się?) Zatem znaczenie takiego wyrazu zależy przede wszystkim od sytuacji i okoliczności. Zapoznaj się z innymi znaczeniami koła , które dla ciebie przygotowałyśmy.  1. koło (część pojazdu umożliwiająca ruch) 2. koło garncarskie (wykorzystywane do formowania gliny, w produkcji mis i garnków) 3. koło (figura geometryczna) 4. koło (zainteresowań) 5. koło (krąg ludzi) 6. koło ( w odniesieniu do przybliżenia, np. koło południa) 7. koło ( obok, w pobliżu, np. koło domu)

Wisła - królowa polskich rzek

Zapraszamy was do odbycia wirtualnej wyprawy biegiem Wisły. Zastanawialiście się skąd wzięło się określenie „królowa polskich rzek”? Już odpowiadamy – Wisła jest nie tylko najdłuższą rzeką naszego kraju (przepływa przez całą Polskę i ma 1047 km długości), ale także ważnym symbolem. O Wiśle śpiewa się w wielu pieśniach patriotycznych, wspomina się o niej także w hymnie. źródło: pixabay.com Wiecie może, skąd Wisła zawdzięcza swoją nazwę? Jeśli nie to pomocny będzie zamieszczony poniżej filmik: Zapewne już wiecie, że według legendy Wisła to rzeka, która "wyszła" z gór. Trasami, którymi z Baraniej Góry schodziły obie wspomniane w opowieści siostry, dziś mają płynąć potoki: trasą Czarnuszki - Czarna Wisełka, zaś trasą Białej - Biała Wisełka. Zanim wyruszymy w wirtualną wyprawę korytem Wisły, spróbujcie sami prześledzić jej bieg z pomocą mapy. Może uda wam się znaleźć odpowiedzi na poniższe pytania: Gdzie rozpoczyna, a gdzie kończy swój bieg Wisła? Przez jakie duże

W poszukiwaniu oznak wiosny - karty pracy

Wraz z nadejściem wiosny można dostrzec, jak przyroda budzi się do życia. Gdzie szukać tych oznak? Dosłownie wszędzie :) Aby ich nie przegapić poniżej prezentujemy kilka kart pracy w wersji do druku, które pozwolą  sprawdzić refleks i spostrzegawczość. Udanej zabawy!  Wiosenne poszukiwania  Przyjrzyj się dobrze literom rozmieszczonym na planszy. Zwróć uwagę, że spółgłoski i samogłoski odróżnione zostały kolorami - niebieski i czerwony. Postaraj się jak najszybciej odnaleźć literę podaną do wyszukiwania. Zawsze możesz poprosić o podpowiedź (np. ta spółgłoska/ samogłoska znajduje się obok litery ...., itd.) Udanej zabawy! Do pobrania na:  https://drive.google.com/drive/folders/1Y-6dehu8tin53mqkXZZXSNITlI4UyTZ5?usp=sharing