Przejdź do głównej zawartości

Projektor gwiazdozbiorów

Gwiazdozbiory, popularnie nazywane konstelacjami to określone układy gwiazd mniej lub bardziej widoczne na naszym niebie. Jeśli macie ochotę stworzyć sobie własny fragment nieba z najciekawszą dla was konstelacją, zachęcamy do wykonania projektora gwiazdozbiorów.
www.pixabay.com
Potrzebujemy:

 • szablon konstelacji do pobrania TUTAJ
 • nożyczki,
 • dziurkacz lub szpikulec do wykonania otworów,
 • latarka,
 • papierowa foremka na muffiny,
 • tasiemka, sznurek lub gumka,
 • klej.

Instrukcja:

 1. Wycinamy konstelacje z szablonu.
 2. Przyklejamy okrąg na spód papierowej foremki. W przypadku większej średnicy latarki wycięty szablon można przykleić do większego okręgu ze zwykłej białej kartki papieru, który umożliwi swobodne owinięcie wokół latarki.
 3. Za pomocą dziurkacza lub szpikulca ostrożnie wykonujemy otwory w miejscach gwiazd (zgodnie z szablonem).
 4. Zawijamy papierową foremkę na muffiny (lub inny papier) wokół latarki i zabezpieczamy sznurkiem lub gumką.
www.mojedziecikreatywnie.pl


Już czas wypróbować nasz projektor. Gasimy światło i kierujemy światło latarki na ścianę. Światło wydostaje się jedynie przez wykonane otwory, wyświetlając na powierzchni kształt wybranego gwiazdozbioru. 


Udanych obserwacji !


https://mojedziecikreatywnie.pl/2018/04/byc-jak-ignacy-program-edukacyjny/

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jedno koło, wiele znaczeń

W języku polskim występuje wiele wyrazów, które mają więcej niż jedno znaczenie choć brzmią identycznie. Często różni je natomiast pochodzenie. Taki wyraz nazywamy homonimem . Co to oznacza w praktyce? Wyobraź sobie, że jesteś na plaży i jest to plaża strzeżona, co oznacza, że w razie niebezpieczeństwa pomoc jest w pobliżu - ratownik. Z daleka widzisz, jak trzyma coś w ręce ... najprawdopodobniej koło. O jakim kole pomyślałeś? (np. z kołem samochodowym ciężko byłoby ratować ludzi, zgadzasz się?) Zatem znaczenie takiego wyrazu zależy przede wszystkim od sytuacji i okoliczności. Zapoznaj się z innymi znaczeniami koła , które dla ciebie przygotowałyśmy.  1. koło (część pojazdu umożliwiająca ruch) 2. koło garncarskie (wykorzystywane do formowania gliny, w produkcji mis i garnków) 3. koło (figura geometryczna) 4. koło (zainteresowań) 5. koło (krąg ludzi) 6. koło ( w odniesieniu do przybliżenia, np. koło południa) 7. koło ( obok, w pobliżu, np. koło domu)

Jajko Kolumba

Już niedługo wielkanocne święta. Jak wiecie przypadają one wiosną, kiedy przyroda budzi się do życia. Symbolem Wielkanocy jest jajko, z którego wykluwa się pisklaczek. Czy znane jest wam wyrażenie "jajko Kolumba"? Jeśli nie to przeczytajcie zamieszczony poniżej króciutki tekst: „Po powrocie z pierwszej wyprawy Kolumba do Ameryki wydano na jego cześć uroczysty bankiet. W trakcie kolacji jeden z gości głośno stwierdził, że zasługi Kolumba są małowartościowe, ponieważ każdy mógł dokonać tego samego. Słysząc to, wielki podróżnik rozzłościł się i rzucił współbiesiadnikom wyzwanie. Polegało ono na ustawieniu na stole, prosto i bez żadnego podparcia, zwykłego jajka. Po licznych nieudanych próbach podejmowanych przez gości i stwierdzeniach, że taka sztuczka nie jest możliwa, Kolumb podniósł się z miejsca i energicznie postawił jajko na blacie, zgniatając nieco dolną część skorupki. Pokazał innym, że da się to zrobić. Na takie rozwiązanie podniosły się głosy, że w ten sposób

Z wizytą w teatrze lalek

„Teatr to taka dziwna kraina”  Teatr to taka dziwna kraina, którą ukrywa szczelnie kurtyna… Tuż przed kurtyną ja – w pierwszym rzędzie – z niecierpliwością czekam, co będzie. Pełna widownia, ostatni dzwonek i wszystkie oczy w scenę wpatrzone. Gwar wokół cichnie, słychać skrzypienie, za tą zasłoną ciemną, na scenie. Gong. Idzie w górę ciężka kurtyna. Słychać muzykę. Już się zaczyna. Krąg światła pada na kamienicę i skradającą się czarownicę… Na górze księżyc okrągły świeci, oświetla klatkę, w niej dwoje dzieci… Znam tę opowieść, ale w teatrze wstrzymuję oddech, słucham i patrzę… Bo tutaj wszystko zdarzyć się może… Wystarczy szerzej oczy otworzyć… Teatr to rzeczywiście niezwykłe miejsce, to taka magiczna kraina, pełna wspaniałych dekoracji, kolorowych świateł, kostiumów i rekwizytów. A w niej aktorzy i widownia, którzy wspólnie przeżywają każde wypowiedziane na scenie słowo. Obejrzyjcie poniższy filmik i spróbujcie odpowiedzi