Przejdź do głównej zawartości

Szkielet człowieka

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się jaką rolę w ludzkim organizmie odgrywa szkielet? Zapraszamy do lektury.
Po pierwsze wyjaśnijmy sobie, czym jest szkielet. 
Szkielet - inaczej układ kostny, kościec to określenie wszystkich kości wchodzących w skład organizmu. Szkielet dorosłej osoby zbudowany jest z 206 kości. Liczba ta jest zmienna, o czym dowiecie się z poniższego filmiku. 
Ps. Oglądajcie uważnie, wiele rzeczy może was zaskoczyć :)


A z czego składa się ludzki szkielet?
Szkielet tworzą dwa główne rodzaje tkanek - kostna i chrzęstna, z przewagą tej pierwszej. Kości, które wchodzą w skład ludzkiego szkieletu można podzielić na: długie, płaskie, krótkie, pneumatyczne i różnokształtne. Poza tym istnieje również podział całego szkieletu na: osiowy (głowa, kręgosłup, mostek i żebra), kończyn górnych (ramiona, przedramiona), kończyn dolnych (uda, łydki) i ich obręczy.

Jakie są funkcje szkieletu?
Tych funkcji jest sporo, natomiast my wymienimy dosłownie kilka. Funkcje szkieletu kończyn górnych i dolnych odpowiadają przede wszystkim za poruszanie się, a także wykonywanie wielu czynności życia codziennego. Dzięki kręgosłupowi oraz innym częściom szkieletu organizm zachowuje właściwy kształt ciała. Ważna jest również funkcja ochronna szkieletu narządów wewnętrznych, np. czaszka chroni mózg, a kręgosłup i żebra chronią płuca i serce.

A jakie znaczenie ma szkielet dla poruszania się?  Musicie to zobaczyć :)
http://scholaris.pl/resources/run/id/59594

Zapamiętajcie! 
Silne kości i stawy to podstawa wykonywania różnorodnych kontrolowanych ruchów.

Źródło: medonet.pl, scholaris.pl


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Z wizytą w teatrze lalek

„Teatr to taka dziwna kraina”  Teatr to taka dziwna kraina, którą ukrywa szczelnie kurtyna… Tuż przed kurtyną ja – w pierwszym rzędzie – z niecierpliwością czekam, co będzie. Pełna widownia, ostatni dzwonek i wszystkie oczy w scenę wpatrzone. Gwar wokół cichnie, słychać skrzypienie, za tą zasłoną ciemną, na scenie. Gong. Idzie w górę ciężka kurtyna. Słychać muzykę. Już się zaczyna. Krąg światła pada na kamienicę i skradającą się czarownicę… Na górze księżyc okrągły świeci, oświetla klatkę, w niej dwoje dzieci… Znam tę opowieść, ale w teatrze wstrzymuję oddech, słucham i patrzę… Bo tutaj wszystko zdarzyć się może… Wystarczy szerzej oczy otworzyć… Teatr to rzeczywiście niezwykłe miejsce, to taka magiczna kraina, pełna wspaniałych dekoracji, kolorowych świateł, kostiumów i rekwizytów. A w niej aktorzy i widownia, którzy wspólnie przeżywają każde wypowiedziane na scenie słowo. Obejrzyjcie poniższy filmik i spróbujcie odpowiedzi

W co się bawić?

Kiedy skończą się pomysły na zabawę można skorzystać z alternatywy i stworzyć swój unikatowy, jedyny w swoim rodzaju DOMEK POD STOŁEM 

Na czterech kółkach

Gdziekolwiek się nie obejrzymy, zewsząd otaczają nas pojazdy. Najczęściej widzimy je na ulicy w postaci przejeżdżających samochodów, często jesteśmy ich pasażerami. Czy zastanawialiście się skąd wzięła się nazwa  konie mechaniczne  ?   Jeśli tak to poniższe ciekawostki rozwieją wasze wątpliwości. źródło: internet Skąd wzięły się konie mechaniczne? źródło: internet Gdy kupujemy samochód, jednym z najważniejszych parametrów branych pod uwagę jest moc silnika. Podawana jest ona w koniach mechanicznych. Jednak co to za jednostka i skąd się wzięła? Za ojca konia mechanicznego uważa się Thomasa Savery'ego. Już w 1702 roku porównywał on możliwości swojego silnika do pracy koni. O swoim urządzeniu pisał, że wykonuje pracę, do której potrzebne by były dwa konie, a biorąc pod uwagę fakt, że zwierzęta muszą pracować na zmianę, to nawet kilkukrotnie więcej. Nie była to jeszcze konkretna jednostka miary, ale pozwalała w przybliżeniu określić możliwości silnika.