Przejdź do głównej zawartości

Szkielet człowieka

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się jaką rolę w ludzkim organizmie odgrywa szkielet? Zapraszamy do lektury.
Po pierwsze wyjaśnijmy sobie, czym jest szkielet. 
Szkielet - inaczej układ kostny, kościec to określenie wszystkich kości wchodzących w skład organizmu. Szkielet dorosłej osoby zbudowany jest z 206 kości. Liczba ta jest zmienna, o czym dowiecie się z poniższego filmiku. 
Ps. Oglądajcie uważnie, wiele rzeczy może was zaskoczyć :)


A z czego składa się ludzki szkielet?
Szkielet tworzą dwa główne rodzaje tkanek - kostna i chrzęstna, z przewagą tej pierwszej. Kości, które wchodzą w skład ludzkiego szkieletu można podzielić na: długie, płaskie, krótkie, pneumatyczne i różnokształtne. Poza tym istnieje również podział całego szkieletu na: osiowy (głowa, kręgosłup, mostek i żebra), kończyn górnych (ramiona, przedramiona), kończyn dolnych (uda, łydki) i ich obręczy.

Jakie są funkcje szkieletu?
Tych funkcji jest sporo, natomiast my wymienimy dosłownie kilka. Funkcje szkieletu kończyn górnych i dolnych odpowiadają przede wszystkim za poruszanie się, a także wykonywanie wielu czynności życia codziennego. Dzięki kręgosłupowi oraz innym częściom szkieletu organizm zachowuje właściwy kształt ciała. Ważna jest również funkcja ochronna szkieletu narządów wewnętrznych, np. czaszka chroni mózg, a kręgosłup i żebra chronią płuca i serce.

A jakie znaczenie ma szkielet dla poruszania się?  Musicie to zobaczyć :)
http://scholaris.pl/resources/run/id/59594

Zapamiętajcie! 
Silne kości i stawy to podstawa wykonywania różnorodnych kontrolowanych ruchów.

Źródło: medonet.pl, scholaris.pl


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jedno koło, wiele znaczeń

W języku polskim występuje wiele wyrazów, które mają więcej niż jedno znaczenie choć brzmią identycznie. Często różni je natomiast pochodzenie. Taki wyraz nazywamy homonimem . Co to oznacza w praktyce? Wyobraź sobie, że jesteś na plaży i jest to plaża strzeżona, co oznacza, że w razie niebezpieczeństwa pomoc jest w pobliżu - ratownik. Z daleka widzisz, jak trzyma coś w ręce ... najprawdopodobniej koło. O jakim kole pomyślałeś? (np. z kołem samochodowym ciężko byłoby ratować ludzi, zgadzasz się?) Zatem znaczenie takiego wyrazu zależy przede wszystkim od sytuacji i okoliczności. Zapoznaj się z innymi znaczeniami koła , które dla ciebie przygotowałyśmy.  1. koło (część pojazdu umożliwiająca ruch) 2. koło garncarskie (wykorzystywane do formowania gliny, w produkcji mis i garnków) 3. koło (figura geometryczna) 4. koło (zainteresowań) 5. koło (krąg ludzi) 6. koło ( w odniesieniu do przybliżenia, np. koło południa) 7. koło ( obok, w pobliżu, np. koło domu)

Wisła - królowa polskich rzek

Zapraszamy was do odbycia wirtualnej wyprawy biegiem Wisły. Zastanawialiście się skąd wzięło się określenie „królowa polskich rzek”? Już odpowiadamy – Wisła jest nie tylko najdłuższą rzeką naszego kraju (przepływa przez całą Polskę i ma 1047 km długości), ale także ważnym symbolem. O Wiśle śpiewa się w wielu pieśniach patriotycznych, wspomina się o niej także w hymnie. źródło: pixabay.com Wiecie może, skąd Wisła zawdzięcza swoją nazwę? Jeśli nie to pomocny będzie zamieszczony poniżej filmik: Zapewne już wiecie, że według legendy Wisła to rzeka, która "wyszła" z gór. Trasami, którymi z Baraniej Góry schodziły obie wspomniane w opowieści siostry, dziś mają płynąć potoki: trasą Czarnuszki - Czarna Wisełka, zaś trasą Białej - Biała Wisełka. Zanim wyruszymy w wirtualną wyprawę korytem Wisły, spróbujcie sami prześledzić jej bieg z pomocą mapy. Może uda wam się znaleźć odpowiedzi na poniższe pytania: Gdzie rozpoczyna, a gdzie kończy swój bieg Wisła? Przez jakie duże

W poszukiwaniu oznak wiosny - karty pracy

Wraz z nadejściem wiosny można dostrzec, jak przyroda budzi się do życia. Gdzie szukać tych oznak? Dosłownie wszędzie :) Aby ich nie przegapić poniżej prezentujemy kilka kart pracy w wersji do druku, które pozwolą  sprawdzić refleks i spostrzegawczość. Udanej zabawy!  Wiosenne poszukiwania  Przyjrzyj się dobrze literom rozmieszczonym na planszy. Zwróć uwagę, że spółgłoski i samogłoski odróżnione zostały kolorami - niebieski i czerwony. Postaraj się jak najszybciej odnaleźć literę podaną do wyszukiwania. Zawsze możesz poprosić o podpowiedź (np. ta spółgłoska/ samogłoska znajduje się obok litery ...., itd.) Udanej zabawy! Do pobrania na:  https://drive.google.com/drive/folders/1Y-6dehu8tin53mqkXZZXSNITlI4UyTZ5?usp=sharing