Przejdź do głównej zawartości

Szkielet człowieka

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się jaką rolę w ludzkim organizmie odgrywa szkielet? Zapraszamy do lektury.
Po pierwsze wyjaśnijmy sobie, czym jest szkielet. 
Szkielet - inaczej układ kostny, kościec to określenie wszystkich kości wchodzących w skład organizmu. Szkielet dorosłej osoby zbudowany jest z 206 kości. Liczba ta jest zmienna, o czym dowiecie się z poniższego filmiku. 
Ps. Oglądajcie uważnie, wiele rzeczy może was zaskoczyć :)


A z czego składa się ludzki szkielet?
Szkielet tworzą dwa główne rodzaje tkanek - kostna i chrzęstna, z przewagą tej pierwszej. Kości, które wchodzą w skład ludzkiego szkieletu można podzielić na: długie, płaskie, krótkie, pneumatyczne i różnokształtne. Poza tym istnieje również podział całego szkieletu na: osiowy (głowa, kręgosłup, mostek i żebra), kończyn górnych (ramiona, przedramiona), kończyn dolnych (uda, łydki) i ich obręczy.

Jakie są funkcje szkieletu?
Tych funkcji jest sporo, natomiast my wymienimy dosłownie kilka. Funkcje szkieletu kończyn górnych i dolnych odpowiadają przede wszystkim za poruszanie się, a także wykonywanie wielu czynności życia codziennego. Dzięki kręgosłupowi oraz innym częściom szkieletu organizm zachowuje właściwy kształt ciała. Ważna jest również funkcja ochronna szkieletu narządów wewnętrznych, np. czaszka chroni mózg, a kręgosłup i żebra chronią płuca i serce.

A jakie znaczenie ma szkielet dla poruszania się?  Musicie to zobaczyć :)
http://scholaris.pl/resources/run/id/59594

Zapamiętajcie! 
Silne kości i stawy to podstawa wykonywania różnorodnych kontrolowanych ruchów.

Źródło: medonet.pl, scholaris.pl


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jedno koło, wiele znaczeń

W języku polskim występuje wiele wyrazów, które mają więcej niż jedno znaczenie choć brzmią identycznie. Często różni je natomiast pochodzenie. Taki wyraz nazywamy homonimem . Co to oznacza w praktyce? Wyobraź sobie, że jesteś na plaży i jest to plaża strzeżona, co oznacza, że w razie niebezpieczeństwa pomoc jest w pobliżu - ratownik. Z daleka widzisz, jak trzyma coś w ręce ... najprawdopodobniej koło. O jakim kole pomyślałeś? (np. z kołem samochodowym ciężko byłoby ratować ludzi, zgadzasz się?) Zatem znaczenie takiego wyrazu zależy przede wszystkim od sytuacji i okoliczności. Zapoznaj się z innymi znaczeniami koła , które dla ciebie przygotowałyśmy.  1. koło (część pojazdu umożliwiająca ruch) 2. koło garncarskie (wykorzystywane do formowania gliny, w produkcji mis i garnków) 3. koło (figura geometryczna) 4. koło (zainteresowań) 5. koło (krąg ludzi) 6. koło ( w odniesieniu do przybliżenia, np. koło południa) 7. koło ( obok, w pobliżu, np. koło domu)

Jajko Kolumba

Już niedługo wielkanocne święta. Jak wiecie przypadają one wiosną, kiedy przyroda budzi się do życia. Symbolem Wielkanocy jest jajko, z którego wykluwa się pisklaczek. Czy znane jest wam wyrażenie "jajko Kolumba"? Jeśli nie to przeczytajcie zamieszczony poniżej króciutki tekst: „Po powrocie z pierwszej wyprawy Kolumba do Ameryki wydano na jego cześć uroczysty bankiet. W trakcie kolacji jeden z gości głośno stwierdził, że zasługi Kolumba są małowartościowe, ponieważ każdy mógł dokonać tego samego. Słysząc to, wielki podróżnik rozzłościł się i rzucił współbiesiadnikom wyzwanie. Polegało ono na ustawieniu na stole, prosto i bez żadnego podparcia, zwykłego jajka. Po licznych nieudanych próbach podejmowanych przez gości i stwierdzeniach, że taka sztuczka nie jest możliwa, Kolumb podniósł się z miejsca i energicznie postawił jajko na blacie, zgniatając nieco dolną część skorupki. Pokazał innym, że da się to zrobić. Na takie rozwiązanie podniosły się głosy, że w ten sposób

Z wizytą w teatrze lalek

„Teatr to taka dziwna kraina”  Teatr to taka dziwna kraina, którą ukrywa szczelnie kurtyna… Tuż przed kurtyną ja – w pierwszym rzędzie – z niecierpliwością czekam, co będzie. Pełna widownia, ostatni dzwonek i wszystkie oczy w scenę wpatrzone. Gwar wokół cichnie, słychać skrzypienie, za tą zasłoną ciemną, na scenie. Gong. Idzie w górę ciężka kurtyna. Słychać muzykę. Już się zaczyna. Krąg światła pada na kamienicę i skradającą się czarownicę… Na górze księżyc okrągły świeci, oświetla klatkę, w niej dwoje dzieci… Znam tę opowieść, ale w teatrze wstrzymuję oddech, słucham i patrzę… Bo tutaj wszystko zdarzyć się może… Wystarczy szerzej oczy otworzyć… Teatr to rzeczywiście niezwykłe miejsce, to taka magiczna kraina, pełna wspaniałych dekoracji, kolorowych świateł, kostiumów i rekwizytów. A w niej aktorzy i widownia, którzy wspólnie przeżywają każde wypowiedziane na scenie słowo. Obejrzyjcie poniższy filmik i spróbujcie odpowiedzi