Przejdź do głównej zawartości

Szklanka do połowy pełna

Wyobraźcie sobie sytuację, w której ktoś stawia przed wami szklankę do połowy napełnioną czymś smacznym do picia – połowa zawartości została już wypita. O czym pomyśleliście? Okazuje się, że ten prosty eksperyment doskonale pokazuje nam sposób naszego myślenia.
www.pixabay.com

Reakcja na postawioną przed nami szklankę będzie inna w przypadku pesymisty i optymisty. Osoba myśląca pozytywnie (optymista) będzie się cieszyć, że ma do wypicia jeszcze połowę szklanki smacznego napoju, pesymista natomiast będzie kręcił nosem, narzekał lub smucił się, że tak mało napoju mu zostało.

Kim zatem warto być – optymistą czy pesymistą?
Ludzie optymistycznie nastawieni do życia są bardziej radośni i szczęśliwi. Uśmiech ma magiczną moc. Kiedy się uśmiechamy, czy śmiejemy- w naszym organizmie wydzielają się endorfiny- hormony szczęścia. Kiedy widzimy uśmiechniętą osobę, łatwiej nam się do niej uśmiechnąć i zamienić kilka słów. Ponadto w towarzystwie ludzi uśmiechniętych sami częściej się uśmiechamy.
To co wybieracie? Optymistę czy pesymistę? Mamy nadzieję, że odpowiedź jest oczywista!
www.pixabay.com

Wykonajcie krótki test, który powie wam ile jest w was optymisty. Pamiętajcie, wyniki traktujemy z dużym przymrużeniem oka 😉
Spójrzcie na obrazek i powiedzcie jakie zwierzę widzicie na obrazku. Liczy się pierwsze skojarzenie.
www.portal.abczdrowie.pl
I co zobaczyliście jako pierwsze? 

Królik - realista
Jeśli jako pierwszego dostrzegliście królika, to jesteście realistami. Nigdy nie bujacie w obłokach, lubicie mieć wszystko zaplanowane. Jesteście osobami świadomymi swoich mocnych stron, bystrości umysłu i inteligencji. Można na was liczyć.

Kaczka - optymista
Jesteście optymistami i niezależnie od tego, co się dzieje, zawsze jesteście w stanie dostrzec pozytywną stronę wydarzeń i ludzi. Zdarza wam się bujać w obłokach i nie widzicie w tym nic złego. Jesteście kreatywni i otwarci na nowe wyzwania. Wasz optymizm warunkuje wasze działania. Potraficie podnieść się po każdej porażce i być wsparciem dla innych.

Królik i kaczka
Jeśli od razu zauważyliście, że obrazek przedstawia kaczkę i królika to znak, że stanowisz mieszankę optymisty i realisty. Trudno powiedzieć, który pierwiastek dominuje, bo jest to uzależnione od sytuacji, w której się znajdujecie. Na ogół macie pozytywne nastawienie do życia, jednak jesteście osobami dość wyważonymi. Jesteście wspaniałymi słuchaczami, osobami rozsądnymi, a przy tym ciekawymi. Koledzy was lubią i doceniają wasze rady.

JAK ZOSTAĆ OPTYMISTĄ?

W ramach podsumowania zobaczcie filmik pokazujący jak trenować pozytywne myślenie ⇒


Myślmy pozytywnie każdego dnia!
www.pixabay.comKomentarze

Popularne posty z tego bloga

Jedno koło, wiele znaczeń

W języku polskim występuje wiele wyrazów, które mają więcej niż jedno znaczenie choć brzmią identycznie. Często różni je natomiast pochodzenie. Taki wyraz nazywamy homonimem . Co to oznacza w praktyce? Wyobraź sobie, że jesteś na plaży i jest to plaża strzeżona, co oznacza, że w razie niebezpieczeństwa pomoc jest w pobliżu - ratownik. Z daleka widzisz, jak trzyma coś w ręce ... najprawdopodobniej koło. O jakim kole pomyślałeś? (np. z kołem samochodowym ciężko byłoby ratować ludzi, zgadzasz się?) Zatem znaczenie takiego wyrazu zależy przede wszystkim od sytuacji i okoliczności. Zapoznaj się z innymi znaczeniami koła , które dla ciebie przygotowałyśmy.  1. koło (część pojazdu umożliwiająca ruch) 2. koło garncarskie (wykorzystywane do formowania gliny, w produkcji mis i garnków) 3. koło (figura geometryczna) 4. koło (zainteresowań) 5. koło (krąg ludzi) 6. koło ( w odniesieniu do przybliżenia, np. koło południa) 7. koło ( obok, w pobliżu, np. koło domu)

Wisła - królowa polskich rzek

Zapraszamy was do odbycia wirtualnej wyprawy biegiem Wisły. Zastanawialiście się skąd wzięło się określenie „królowa polskich rzek”? Już odpowiadamy – Wisła jest nie tylko najdłuższą rzeką naszego kraju (przepływa przez całą Polskę i ma 1047 km długości), ale także ważnym symbolem. O Wiśle śpiewa się w wielu pieśniach patriotycznych, wspomina się o niej także w hymnie. źródło: pixabay.com Wiecie może, skąd Wisła zawdzięcza swoją nazwę? Jeśli nie to pomocny będzie zamieszczony poniżej filmik: Zapewne już wiecie, że według legendy Wisła to rzeka, która "wyszła" z gór. Trasami, którymi z Baraniej Góry schodziły obie wspomniane w opowieści siostry, dziś mają płynąć potoki: trasą Czarnuszki - Czarna Wisełka, zaś trasą Białej - Biała Wisełka. Zanim wyruszymy w wirtualną wyprawę korytem Wisły, spróbujcie sami prześledzić jej bieg z pomocą mapy. Może uda wam się znaleźć odpowiedzi na poniższe pytania: Gdzie rozpoczyna, a gdzie kończy swój bieg Wisła? Przez jakie duże

W poszukiwaniu oznak wiosny - karty pracy

Wraz z nadejściem wiosny można dostrzec, jak przyroda budzi się do życia. Gdzie szukać tych oznak? Dosłownie wszędzie :) Aby ich nie przegapić poniżej prezentujemy kilka kart pracy w wersji do druku, które pozwolą  sprawdzić refleks i spostrzegawczość. Udanej zabawy!  Wiosenne poszukiwania  Przyjrzyj się dobrze literom rozmieszczonym na planszy. Zwróć uwagę, że spółgłoski i samogłoski odróżnione zostały kolorami - niebieski i czerwony. Postaraj się jak najszybciej odnaleźć literę podaną do wyszukiwania. Zawsze możesz poprosić o podpowiedź (np. ta spółgłoska/ samogłoska znajduje się obok litery ...., itd.) Udanej zabawy! Do pobrania na:  https://drive.google.com/drive/folders/1Y-6dehu8tin53mqkXZZXSNITlI4UyTZ5?usp=sharing