Przejdź do głównej zawartości

W sporcie i w życiu – gramy fair

Pewnie spotkaliście się kiedyś z pojęciem „Fair Play” i gdybyśmy zapytały czego ono dotyczy, to większość odpowiedzi wskazywałaby na określone zasady gry. I wiecie co? Przyznałybyśmy wam rację… choć tylko w połowie. Już wyjaśniamy dlaczego.
źródło: internet

Wyrażenie „Fair Play” pochodzi z języka angielskiego i dosłownie oznacza „szlachetna, uczciwa gra”. Jest to najważniejsza zasada obowiązująca w sporcie, ale czy wyłącznie w sporcie? Otóż NIE – zasada ta powinna funkcjonować i być przestrzegana we wszystkich dziedzinach życia. Co to oznacza? 

Uczciwie i szlachetnie zachowujemy się:

  • w sporcie, zarówno kiedy wygrywamy, jak i wtedy gdy nie idzie po naszej myśli, 
  • w zabawie z kolegami,
  • w stosunku do rodziców, dziadków i innych członków rodziny,
  • zawsze! ;-)

Bez względu na to czy mowa jest o sporcie czy o innych dziedzinach życia - najtrudniej zachować się fair play, kiedy coś nie idzie po naszej myśli. Kiedy przegrywamy, gdy się pokłócimy, gdy ktoś zrobi nam przykrość.
Co wtedy zrobić? Zobaczcie sondę przeprowadzoną wśród uczniów na temat "Zwycięstwa i porażki – jak się zachowujemy?". Znajdziecie tam wiele ciekawych wskazówek!Niech moc i zasady Fair Play będą z Wami!


Film pochodzi ze strony 

 
Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jedno koło, wiele znaczeń

W języku polskim występuje wiele wyrazów, które mają więcej niż jedno znaczenie choć brzmią identycznie. Często różni je natomiast pochodzenie. Taki wyraz nazywamy homonimem . Co to oznacza w praktyce? Wyobraź sobie, że jesteś na plaży i jest to plaża strzeżona, co oznacza, że w razie niebezpieczeństwa pomoc jest w pobliżu - ratownik. Z daleka widzisz, jak trzyma coś w ręce ... najprawdopodobniej koło. O jakim kole pomyślałeś? (np. z kołem samochodowym ciężko byłoby ratować ludzi, zgadzasz się?) Zatem znaczenie takiego wyrazu zależy przede wszystkim od sytuacji i okoliczności. Zapoznaj się z innymi znaczeniami koła , które dla ciebie przygotowałyśmy.  1. koło (część pojazdu umożliwiająca ruch) 2. koło garncarskie (wykorzystywane do formowania gliny, w produkcji mis i garnków) 3. koło (figura geometryczna) 4. koło (zainteresowań) 5. koło (krąg ludzi) 6. koło ( w odniesieniu do przybliżenia, np. koło południa) 7. koło ( obok, w pobliżu, np. koło domu)

Wisła - królowa polskich rzek

Zapraszamy was do odbycia wirtualnej wyprawy biegiem Wisły. Zastanawialiście się skąd wzięło się określenie „królowa polskich rzek”? Już odpowiadamy – Wisła jest nie tylko najdłuższą rzeką naszego kraju (przepływa przez całą Polskę i ma 1047 km długości), ale także ważnym symbolem. O Wiśle śpiewa się w wielu pieśniach patriotycznych, wspomina się o niej także w hymnie. źródło: pixabay.com Wiecie może, skąd Wisła zawdzięcza swoją nazwę? Jeśli nie to pomocny będzie zamieszczony poniżej filmik: Zapewne już wiecie, że według legendy Wisła to rzeka, która "wyszła" z gór. Trasami, którymi z Baraniej Góry schodziły obie wspomniane w opowieści siostry, dziś mają płynąć potoki: trasą Czarnuszki - Czarna Wisełka, zaś trasą Białej - Biała Wisełka. Zanim wyruszymy w wirtualną wyprawę korytem Wisły, spróbujcie sami prześledzić jej bieg z pomocą mapy. Może uda wam się znaleźć odpowiedzi na poniższe pytania: Gdzie rozpoczyna, a gdzie kończy swój bieg Wisła? Przez jakie duże

W poszukiwaniu oznak wiosny - karty pracy

Wraz z nadejściem wiosny można dostrzec, jak przyroda budzi się do życia. Gdzie szukać tych oznak? Dosłownie wszędzie :) Aby ich nie przegapić poniżej prezentujemy kilka kart pracy w wersji do druku, które pozwolą  sprawdzić refleks i spostrzegawczość. Udanej zabawy!  Wiosenne poszukiwania  Przyjrzyj się dobrze literom rozmieszczonym na planszy. Zwróć uwagę, że spółgłoski i samogłoski odróżnione zostały kolorami - niebieski i czerwony. Postaraj się jak najszybciej odnaleźć literę podaną do wyszukiwania. Zawsze możesz poprosić o podpowiedź (np. ta spółgłoska/ samogłoska znajduje się obok litery ...., itd.) Udanej zabawy! Do pobrania na:  https://drive.google.com/drive/folders/1Y-6dehu8tin53mqkXZZXSNITlI4UyTZ5?usp=sharing