Przejdź do głównej zawartości

Ziemia - nasze miejsce we Wszechświecie

Przez całe wieki ludzie spierali się co do kształtu ZIEMI. Jedni twierdzili, że jest kulista, inni, że płaska. Niektórzy ludzie byli przekonani, że ZIEMIA jest środkiem WSZECHŚWIATA i  że SŁOŃCE oraz inne PLANETY krążą wokół niej. A wy co na ten temat sądzicie? Co wiecie o swoim domu, osiedlu, mieście? Czy tak samo dużo wiecie o miejscu, które łączy nas z mieszkańcami dalekiej Grenlandii lub ludźmi zamieszkującymi najbardziej pustynny i ciepły kontynent? Dzisiaj to sprawdzimy… 
www.pixabay.com

ZIEMIA wraz z innymi PLANETAMI porusza się dookoła SŁOŃCA tworząc wraz z nim UKŁAD SŁONECZNY.
www.pixabay.com

W 1543 roku polski astronom MIKOŁAJ KOPERNIK obalił uznawaną wcześniej teorię geocentryczną, według której to ZIEMIA była centrum całego WSZECHŚWIATA.

ZIEMIA jest częścią UKŁADU SŁONECZNEGO, który powstał wraz ze SŁOŃCEM około 4 miliardów 600 milionów lat temu. Jej przybliżony wiek uczeni ustalili badając skały i kopaliny. 
ZIEMIA jako jedyna z dziewięciu PLANET ma wodę i atmosferę zawierającą tlen. To sprawiło, że mogło się na niej rozwinąć życie.

Jeśli chcecie zgłębić wiedzę na temat tego, jak powstała Ziemia, zobaczcie poniższy filmik:

ZIEMIA w liczbach:

  • 4 miliardy 600 milionów lat - wiek
  • blisko 6 miliardów bilionów ton - ciężar
  • 40 091 km - obwód wzdłuż równika
  • 6400 km - odległość od powierzchni do środka 
  • 5000 stopni Celsjusza - temperatura w środku  

Wiecie co łączy Ziemię z jabłkiem?
www.pixabay.com
Posłużymy się nim, aby wyjaśnić wam budowę naszej planety.

Co kryje wnętrze Ziemi? 
Wyobraźmy sobie, że jabłko to Ziemia. Kroimy je i patrzymy co jest w środku:
gniazdo nasienne to jądro Ziemi, miąższ to płaszcz Ziemi, a skórka to skorupa ziemska.

Jakiego koloru jest na naszej planecie najwięcej i co on oznacza?
Teraz nasze jabłko kroimy na cztery ćwiartki. Trzy z nich to morza i oceany oraz inne akweny wodne. Stąd kolor niebieski. Ziemia nosi przydomek "błękitna planeta", który zawdzięcza gazowej otoczce (atmosferze) oraz rozległym oceanom - 71%.
Zostaje nam jedna ćwiartka jabłka, która obrazuje powierzchnie lądów na Ziemi - to kolor zielony.

Jaka jest zatem wielkość lądu?
Ćwiartkę jabłka kroimy  na pół, ponieważ tyle zajmują na ziemi wysokie góry, pustynie gdzie nie może mieszkać człowiek. 
Pozostaje nam jeszcze niewielki kawałek jabłka (1/8), który obrazuje miejsce życia ludzi. Zaskoczeni?


Ziemia – nasza rodzinna planeta – jest niezwykła, niepowtarzalna i pełna tajemnic oraz miejsc jeszcze nie odkrytych.
To nasze największe dobro, choć nie zawsze o tym pamiętamy!
Dbajmy  więc o przyrodę, ponieważ jesteśmy jej częścią.
Ziemia obejdzie się bez nas , my  bez niej - niestety NIE!
 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jedno koło, wiele znaczeń

W języku polskim występuje wiele wyrazów, które mają więcej niż jedno znaczenie choć brzmią identycznie. Często różni je natomiast pochodzenie. Taki wyraz nazywamy homonimem . Co to oznacza w praktyce? Wyobraź sobie, że jesteś na plaży i jest to plaża strzeżona, co oznacza, że w razie niebezpieczeństwa pomoc jest w pobliżu - ratownik. Z daleka widzisz, jak trzyma coś w ręce ... najprawdopodobniej koło. O jakim kole pomyślałeś? (np. z kołem samochodowym ciężko byłoby ratować ludzi, zgadzasz się?) Zatem znaczenie takiego wyrazu zależy przede wszystkim od sytuacji i okoliczności. Zapoznaj się z innymi znaczeniami koła , które dla ciebie przygotowałyśmy.  1. koło (część pojazdu umożliwiająca ruch) 2. koło garncarskie (wykorzystywane do formowania gliny, w produkcji mis i garnków) 3. koło (figura geometryczna) 4. koło (zainteresowań) 5. koło (krąg ludzi) 6. koło ( w odniesieniu do przybliżenia, np. koło południa) 7. koło ( obok, w pobliżu, np. koło domu)

Wisła - królowa polskich rzek

Zapraszamy was do odbycia wirtualnej wyprawy biegiem Wisły. Zastanawialiście się skąd wzięło się określenie „królowa polskich rzek”? Już odpowiadamy – Wisła jest nie tylko najdłuższą rzeką naszego kraju (przepływa przez całą Polskę i ma 1047 km długości), ale także ważnym symbolem. O Wiśle śpiewa się w wielu pieśniach patriotycznych, wspomina się o niej także w hymnie. źródło: pixabay.com Wiecie może, skąd Wisła zawdzięcza swoją nazwę? Jeśli nie to pomocny będzie zamieszczony poniżej filmik: Zapewne już wiecie, że według legendy Wisła to rzeka, która "wyszła" z gór. Trasami, którymi z Baraniej Góry schodziły obie wspomniane w opowieści siostry, dziś mają płynąć potoki: trasą Czarnuszki - Czarna Wisełka, zaś trasą Białej - Biała Wisełka. Zanim wyruszymy w wirtualną wyprawę korytem Wisły, spróbujcie sami prześledzić jej bieg z pomocą mapy. Może uda wam się znaleźć odpowiedzi na poniższe pytania: Gdzie rozpoczyna, a gdzie kończy swój bieg Wisła? Przez jakie duże

W poszukiwaniu oznak wiosny - karty pracy

Wraz z nadejściem wiosny można dostrzec, jak przyroda budzi się do życia. Gdzie szukać tych oznak? Dosłownie wszędzie :) Aby ich nie przegapić poniżej prezentujemy kilka kart pracy w wersji do druku, które pozwolą  sprawdzić refleks i spostrzegawczość. Udanej zabawy!  Wiosenne poszukiwania  Przyjrzyj się dobrze literom rozmieszczonym na planszy. Zwróć uwagę, że spółgłoski i samogłoski odróżnione zostały kolorami - niebieski i czerwony. Postaraj się jak najszybciej odnaleźć literę podaną do wyszukiwania. Zawsze możesz poprosić o podpowiedź (np. ta spółgłoska/ samogłoska znajduje się obok litery ...., itd.) Udanej zabawy! Do pobrania na:  https://drive.google.com/drive/folders/1Y-6dehu8tin53mqkXZZXSNITlI4UyTZ5?usp=sharing