Przejdź do głównej zawartości

Ziemia - nasze miejsce we Wszechświecie

Przez całe wieki ludzie spierali się co do kształtu ZIEMI. Jedni twierdzili, że jest kulista, inni, że płaska. Niektórzy ludzie byli przekonani, że ZIEMIA jest środkiem WSZECHŚWIATA i  że SŁOŃCE oraz inne PLANETY krążą wokół niej. A wy co na ten temat sądzicie? Co wiecie o swoim domu, osiedlu, mieście? Czy tak samo dużo wiecie o miejscu, które łączy nas z mieszkańcami dalekiej Grenlandii lub ludźmi zamieszkującymi najbardziej pustynny i ciepły kontynent? Dzisiaj to sprawdzimy… 
www.pixabay.com

ZIEMIA wraz z innymi PLANETAMI porusza się dookoła SŁOŃCA tworząc wraz z nim UKŁAD SŁONECZNY.
www.pixabay.com

W 1543 roku polski astronom MIKOŁAJ KOPERNIK obalił uznawaną wcześniej teorię geocentryczną, według której to ZIEMIA była centrum całego WSZECHŚWIATA.

ZIEMIA jest częścią UKŁADU SŁONECZNEGO, który powstał wraz ze SŁOŃCEM około 4 miliardów 600 milionów lat temu. Jej przybliżony wiek uczeni ustalili badając skały i kopaliny. 
ZIEMIA jako jedyna z dziewięciu PLANET ma wodę i atmosferę zawierającą tlen. To sprawiło, że mogło się na niej rozwinąć życie.

Jeśli chcecie zgłębić wiedzę na temat tego, jak powstała Ziemia, zobaczcie poniższy filmik:

ZIEMIA w liczbach:

  • 4 miliardy 600 milionów lat - wiek
  • blisko 6 miliardów bilionów ton - ciężar
  • 40 091 km - obwód wzdłuż równika
  • 6400 km - odległość od powierzchni do środka 
  • 5000 stopni Celsjusza - temperatura w środku  

Wiecie co łączy Ziemię z jabłkiem?
www.pixabay.com
Posłużymy się nim, aby wyjaśnić wam budowę naszej planety.

Co kryje wnętrze Ziemi? 
Wyobraźmy sobie, że jabłko to Ziemia. Kroimy je i patrzymy co jest w środku:
gniazdo nasienne to jądro Ziemi, miąższ to płaszcz Ziemi, a skórka to skorupa ziemska.

Jakiego koloru jest na naszej planecie najwięcej i co on oznacza?
Teraz nasze jabłko kroimy na cztery ćwiartki. Trzy z nich to morza i oceany oraz inne akweny wodne. Stąd kolor niebieski. Ziemia nosi przydomek "błękitna planeta", który zawdzięcza gazowej otoczce (atmosferze) oraz rozległym oceanom - 71%.
Zostaje nam jedna ćwiartka jabłka, która obrazuje powierzchnie lądów na Ziemi - to kolor zielony.

Jaka jest zatem wielkość lądu?
Ćwiartkę jabłka kroimy  na pół, ponieważ tyle zajmują na ziemi wysokie góry, pustynie gdzie nie może mieszkać człowiek. 
Pozostaje nam jeszcze niewielki kawałek jabłka (1/8), który obrazuje miejsce życia ludzi. Zaskoczeni?


Ziemia – nasza rodzinna planeta – jest niezwykła, niepowtarzalna i pełna tajemnic oraz miejsc jeszcze nie odkrytych.
To nasze największe dobro, choć nie zawsze o tym pamiętamy!
Dbajmy  więc o przyrodę, ponieważ jesteśmy jej częścią.
Ziemia obejdzie się bez nas , my  bez niej - niestety NIE!
 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Z wizytą w teatrze lalek

„Teatr to taka dziwna kraina”  Teatr to taka dziwna kraina, którą ukrywa szczelnie kurtyna… Tuż przed kurtyną ja – w pierwszym rzędzie – z niecierpliwością czekam, co będzie. Pełna widownia, ostatni dzwonek i wszystkie oczy w scenę wpatrzone. Gwar wokół cichnie, słychać skrzypienie, za tą zasłoną ciemną, na scenie. Gong. Idzie w górę ciężka kurtyna. Słychać muzykę. Już się zaczyna. Krąg światła pada na kamienicę i skradającą się czarownicę… Na górze księżyc okrągły świeci, oświetla klatkę, w niej dwoje dzieci… Znam tę opowieść, ale w teatrze wstrzymuję oddech, słucham i patrzę… Bo tutaj wszystko zdarzyć się może… Wystarczy szerzej oczy otworzyć… Teatr to rzeczywiście niezwykłe miejsce, to taka magiczna kraina, pełna wspaniałych dekoracji, kolorowych świateł, kostiumów i rekwizytów. A w niej aktorzy i widownia, którzy wspólnie przeżywają każde wypowiedziane na scenie słowo. Obejrzyjcie poniższy filmik i spróbujcie odpowiedzi

Na czterech kółkach

Gdziekolwiek się nie obejrzymy, zewsząd otaczają nas pojazdy. Najczęściej widzimy je na ulicy w postaci przejeżdżających samochodów, często jesteśmy ich pasażerami. Czy zastanawialiście się skąd wzięła się nazwa  konie mechaniczne  ?   Jeśli tak to poniższe ciekawostki rozwieją wasze wątpliwości. źródło: internet Skąd wzięły się konie mechaniczne? źródło: internet Gdy kupujemy samochód, jednym z najważniejszych parametrów branych pod uwagę jest moc silnika. Podawana jest ona w koniach mechanicznych. Jednak co to za jednostka i skąd się wzięła? Za ojca konia mechanicznego uważa się Thomasa Savery'ego. Już w 1702 roku porównywał on możliwości swojego silnika do pracy koni. O swoim urządzeniu pisał, że wykonuje pracę, do której potrzebne by były dwa konie, a biorąc pod uwagę fakt, że zwierzęta muszą pracować na zmianę, to nawet kilkukrotnie więcej. Nie była to jeszcze konkretna jednostka miary, ale pozwalała w przybliżeniu określić możliwości silnika.

Czyta się - recenzja książki „OD KOŁA DO FORMUŁY 1”

Przeglądając strony internetowe w poszukiwaniu inspiracji, natrafiłam na recenzję książki pana Michała Gąsiorowskiego „Od koła do formuły 1”, którą zamieszczam poniżej.   Moim zdaniem jest to pozycja godna uwagi! „Autor – Michał Gąsiorowski to dziennikarz sportowy radiowej Trójki. Prowadzi młodego czytelnika od prehistorii, czyli wynalezienia koła po czasy współczesne. Prostym, zrozumiałym dla dzieci językiem opisuje m.in. pierwszy pojazd na parę, trójkołowiec Carla Benza, Forda T, VW Garbusa, Citroena 2CV. Osobny rozdział poświęca polskim samochodom – Warszawie, Syrenie, Fiatowi 126p i 125p oraz Polonezowi. Młody czytelnik ma okazję poznać też auta-legendy: Mercedesa Gullwinga, Fiata 500, Mini, Jaguara E-Type, Porsche 911, aż po Bugatti Veyrona. Z książki można zaczerpnąć też podstawowych informacji o Formule 1, wyścigu LeMans 24, Rajdzie Dakar. Znalazło się też miejsce na przedstawienie słynnych polskich kierowców: Jana Rippera, Sobiesława Zasady, Jerzego Landsberg