Przejdź do głównej zawartości

Ziemia - nasze miejsce we Wszechświecie

Przez całe wieki ludzie spierali się co do kształtu ZIEMI. Jedni twierdzili, że jest kulista, inni, że płaska. Niektórzy ludzie byli przekonani, że ZIEMIA jest środkiem WSZECHŚWIATA i  że SŁOŃCE oraz inne PLANETY krążą wokół niej. A wy co na ten temat sądzicie? Co wiecie o swoim domu, osiedlu, mieście? Czy tak samo dużo wiecie o miejscu, które łączy nas z mieszkańcami dalekiej Grenlandii lub ludźmi zamieszkującymi najbardziej pustynny i ciepły kontynent? Dzisiaj to sprawdzimy… 
www.pixabay.com

ZIEMIA wraz z innymi PLANETAMI porusza się dookoła SŁOŃCA tworząc wraz z nim UKŁAD SŁONECZNY.
www.pixabay.com

W 1543 roku polski astronom MIKOŁAJ KOPERNIK obalił uznawaną wcześniej teorię geocentryczną, według której to ZIEMIA była centrum całego WSZECHŚWIATA.

ZIEMIA jest częścią UKŁADU SŁONECZNEGO, który powstał wraz ze SŁOŃCEM około 4 miliardów 600 milionów lat temu. Jej przybliżony wiek uczeni ustalili badając skały i kopaliny. 
ZIEMIA jako jedyna z dziewięciu PLANET ma wodę i atmosferę zawierającą tlen. To sprawiło, że mogło się na niej rozwinąć życie.

Jeśli chcecie zgłębić wiedzę na temat tego, jak powstała Ziemia, zobaczcie poniższy filmik:

ZIEMIA w liczbach:

  • 4 miliardy 600 milionów lat - wiek
  • blisko 6 miliardów bilionów ton - ciężar
  • 40 091 km - obwód wzdłuż równika
  • 6400 km - odległość od powierzchni do środka 
  • 5000 stopni Celsjusza - temperatura w środku  

Wiecie co łączy Ziemię z jabłkiem?
www.pixabay.com
Posłużymy się nim, aby wyjaśnić wam budowę naszej planety.

Co kryje wnętrze Ziemi? 
Wyobraźmy sobie, że jabłko to Ziemia. Kroimy je i patrzymy co jest w środku:
gniazdo nasienne to jądro Ziemi, miąższ to płaszcz Ziemi, a skórka to skorupa ziemska.

Jakiego koloru jest na naszej planecie najwięcej i co on oznacza?
Teraz nasze jabłko kroimy na cztery ćwiartki. Trzy z nich to morza i oceany oraz inne akweny wodne. Stąd kolor niebieski. Ziemia nosi przydomek "błękitna planeta", który zawdzięcza gazowej otoczce (atmosferze) oraz rozległym oceanom - 71%.
Zostaje nam jedna ćwiartka jabłka, która obrazuje powierzchnie lądów na Ziemi - to kolor zielony.

Jaka jest zatem wielkość lądu?
Ćwiartkę jabłka kroimy  na pół, ponieważ tyle zajmują na ziemi wysokie góry, pustynie gdzie nie może mieszkać człowiek. 
Pozostaje nam jeszcze niewielki kawałek jabłka (1/8), który obrazuje miejsce życia ludzi. Zaskoczeni?


Ziemia – nasza rodzinna planeta – jest niezwykła, niepowtarzalna i pełna tajemnic oraz miejsc jeszcze nie odkrytych.
To nasze największe dobro, choć nie zawsze o tym pamiętamy!
Dbajmy  więc o przyrodę, ponieważ jesteśmy jej częścią.
Ziemia obejdzie się bez nas , my  bez niej - niestety NIE!
 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jedno koło, wiele znaczeń

W języku polskim występuje wiele wyrazów, które mają więcej niż jedno znaczenie choć brzmią identycznie. Często różni je natomiast pochodzenie. Taki wyraz nazywamy homonimem . Co to oznacza w praktyce? Wyobraź sobie, że jesteś na plaży i jest to plaża strzeżona, co oznacza, że w razie niebezpieczeństwa pomoc jest w pobliżu - ratownik. Z daleka widzisz, jak trzyma coś w ręce ... najprawdopodobniej koło. O jakim kole pomyślałeś? (np. z kołem samochodowym ciężko byłoby ratować ludzi, zgadzasz się?) Zatem znaczenie takiego wyrazu zależy przede wszystkim od sytuacji i okoliczności. Zapoznaj się z innymi znaczeniami koła , które dla ciebie przygotowałyśmy.  1. koło (część pojazdu umożliwiająca ruch) 2. koło garncarskie (wykorzystywane do formowania gliny, w produkcji mis i garnków) 3. koło (figura geometryczna) 4. koło (zainteresowań) 5. koło (krąg ludzi) 6. koło ( w odniesieniu do przybliżenia, np. koło południa) 7. koło ( obok, w pobliżu, np. koło domu)

Jajko Kolumba

Już niedługo wielkanocne święta. Jak wiecie przypadają one wiosną, kiedy przyroda budzi się do życia. Symbolem Wielkanocy jest jajko, z którego wykluwa się pisklaczek. Czy znane jest wam wyrażenie "jajko Kolumba"? Jeśli nie to przeczytajcie zamieszczony poniżej króciutki tekst: „Po powrocie z pierwszej wyprawy Kolumba do Ameryki wydano na jego cześć uroczysty bankiet. W trakcie kolacji jeden z gości głośno stwierdził, że zasługi Kolumba są małowartościowe, ponieważ każdy mógł dokonać tego samego. Słysząc to, wielki podróżnik rozzłościł się i rzucił współbiesiadnikom wyzwanie. Polegało ono na ustawieniu na stole, prosto i bez żadnego podparcia, zwykłego jajka. Po licznych nieudanych próbach podejmowanych przez gości i stwierdzeniach, że taka sztuczka nie jest możliwa, Kolumb podniósł się z miejsca i energicznie postawił jajko na blacie, zgniatając nieco dolną część skorupki. Pokazał innym, że da się to zrobić. Na takie rozwiązanie podniosły się głosy, że w ten sposób

Z wizytą w teatrze lalek

„Teatr to taka dziwna kraina”  Teatr to taka dziwna kraina, którą ukrywa szczelnie kurtyna… Tuż przed kurtyną ja – w pierwszym rzędzie – z niecierpliwością czekam, co będzie. Pełna widownia, ostatni dzwonek i wszystkie oczy w scenę wpatrzone. Gwar wokół cichnie, słychać skrzypienie, za tą zasłoną ciemną, na scenie. Gong. Idzie w górę ciężka kurtyna. Słychać muzykę. Już się zaczyna. Krąg światła pada na kamienicę i skradającą się czarownicę… Na górze księżyc okrągły świeci, oświetla klatkę, w niej dwoje dzieci… Znam tę opowieść, ale w teatrze wstrzymuję oddech, słucham i patrzę… Bo tutaj wszystko zdarzyć się może… Wystarczy szerzej oczy otworzyć… Teatr to rzeczywiście niezwykłe miejsce, to taka magiczna kraina, pełna wspaniałych dekoracji, kolorowych świateł, kostiumów i rekwizytów. A w niej aktorzy i widownia, którzy wspólnie przeżywają każde wypowiedziane na scenie słowo. Obejrzyjcie poniższy filmik i spróbujcie odpowiedzi