Przejdź do głównej zawartości

Ciekawostki z różnych zakątków świata

Otaczający nas świat ma nam wiele do zaoferowania. Postaramy się choć w małym stopniu zaspokoić waszą ciekawość na temat różnych krajów, ich kultury i tradycji. Dowiemy się nowych rzeczy i pobudzimy ciekawość do dalszego poszukiwania informacji :)

www.pixabay.com

Czy wiecie, że ...

1. W Arabii Saudyjskiej nie ma ani jednej rzeki. To czyni ten kraj unikatowym na skalę całego świata.
2. Obywatele Stanów Zjednoczonych wciąż latają. W każdym momencie co najmniej 61000 Amerykanów jest w powietrzu. To tyle co małe miasto!
3. Na Falklandach jest więcej owiec niż ludzi. I to o ile :) Na 1 mieszkańca przypada co najmniej 200 owiec.
4. W Indonezji jest mnóstwo wulkanów. Mieszkańcy żyją w pobliżu aż 127 gór wulkanicznych gotowych pluć lawą.
5. Grecki hymn państwowy składa się aż z 158 wersów. Znalazł się w księdze rekordów Guinnessa jako najdłuższy hymn na świecie. Nie jest łatwo zaśpiewać go w całości.
6. กรุงเทพมหานคร อมรรัตนโกสินทร์ มหินทรายุธยามหาดิลก ภพนพรัตน์ ราชธานีบุรีรมย์ อุดมราชนิเวศน์ มหาสถาน อมรพิมาน อวตารสถิต สักกะทัตติยะ วิษณุกรรมประสิทธิ์. To pełna nazwa stolicy Tajlandii - Bangkoku. Ma aż 169 liter.

www.pixabay.com

7. Lubicie sery? We Francji podczas posiłku sery podaje się... na deser, a dokładnie po daniu głównym, przed właściwym deserem. Wybierając się tam nie zapomnijcie zostawić trochę miejsca na serową ucztę :)
8. Frytki wymyślili Belgowie. 
9. Gęsi zamiast psów – Policja w Chinach bardzo często podczas pracy korzysta z pomocy gęsi. Ponoć mają świetny wzrok, ale potrafią być też agresywne. 
10. Około 80 % światowej wanilii pochodzi z Madagaskaru.
11. Popcorn został stworzony 9000 lat temu w Meksyku.
12. Narodowym symbolem Norwegii jest lew.
13. Lego wynaleziono w Danii. Nazwa Lego® jest skrótem dwóch duńskich słów godt leg leg godt, co oznacza dobrze się bawić.
14. Maszyna do szycia została wynaleziona przez austriackiego eksperta Josefa Maderspergera.
15. Australijski Emu może biec z prędkością nawet 45 km/h.


Materiały pochodzą z serwisu: fajnepodroze.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jedno koło, wiele znaczeń

W języku polskim występuje wiele wyrazów, które mają więcej niż jedno znaczenie choć brzmią identycznie. Często różni je natomiast pochodzenie. Taki wyraz nazywamy homonimem . Co to oznacza w praktyce? Wyobraź sobie, że jesteś na plaży i jest to plaża strzeżona, co oznacza, że w razie niebezpieczeństwa pomoc jest w pobliżu - ratownik. Z daleka widzisz, jak trzyma coś w ręce ... najprawdopodobniej koło. O jakim kole pomyślałeś? (np. z kołem samochodowym ciężko byłoby ratować ludzi, zgadzasz się?) Zatem znaczenie takiego wyrazu zależy przede wszystkim od sytuacji i okoliczności. Zapoznaj się z innymi znaczeniami koła , które dla ciebie przygotowałyśmy.  1. koło (część pojazdu umożliwiająca ruch) 2. koło garncarskie (wykorzystywane do formowania gliny, w produkcji mis i garnków) 3. koło (figura geometryczna) 4. koło (zainteresowań) 5. koło (krąg ludzi) 6. koło ( w odniesieniu do przybliżenia, np. koło południa) 7. koło ( obok, w pobliżu, np. koło domu)

Wisła - królowa polskich rzek

Zapraszamy was do odbycia wirtualnej wyprawy biegiem Wisły. Zastanawialiście się skąd wzięło się określenie „królowa polskich rzek”? Już odpowiadamy – Wisła jest nie tylko najdłuższą rzeką naszego kraju (przepływa przez całą Polskę i ma 1047 km długości), ale także ważnym symbolem. O Wiśle śpiewa się w wielu pieśniach patriotycznych, wspomina się o niej także w hymnie. źródło: pixabay.com Wiecie może, skąd Wisła zawdzięcza swoją nazwę? Jeśli nie to pomocny będzie zamieszczony poniżej filmik: Zapewne już wiecie, że według legendy Wisła to rzeka, która "wyszła" z gór. Trasami, którymi z Baraniej Góry schodziły obie wspomniane w opowieści siostry, dziś mają płynąć potoki: trasą Czarnuszki - Czarna Wisełka, zaś trasą Białej - Biała Wisełka. Zanim wyruszymy w wirtualną wyprawę korytem Wisły, spróbujcie sami prześledzić jej bieg z pomocą mapy. Może uda wam się znaleźć odpowiedzi na poniższe pytania: Gdzie rozpoczyna, a gdzie kończy swój bieg Wisła? Przez jakie duże

W poszukiwaniu oznak wiosny - karty pracy

Wraz z nadejściem wiosny można dostrzec, jak przyroda budzi się do życia. Gdzie szukać tych oznak? Dosłownie wszędzie :) Aby ich nie przegapić poniżej prezentujemy kilka kart pracy w wersji do druku, które pozwolą  sprawdzić refleks i spostrzegawczość. Udanej zabawy!  Wiosenne poszukiwania  Przyjrzyj się dobrze literom rozmieszczonym na planszy. Zwróć uwagę, że spółgłoski i samogłoski odróżnione zostały kolorami - niebieski i czerwony. Postaraj się jak najszybciej odnaleźć literę podaną do wyszukiwania. Zawsze możesz poprosić o podpowiedź (np. ta spółgłoska/ samogłoska znajduje się obok litery ...., itd.) Udanej zabawy! Do pobrania na:  https://drive.google.com/drive/folders/1Y-6dehu8tin53mqkXZZXSNITlI4UyTZ5?usp=sharing