Przejdź do głównej zawartości

Ciekawostki z różnych zakątków świata

Otaczający nas świat ma nam wiele do zaoferowania. Postaramy się choć w małym stopniu zaspokoić waszą ciekawość na temat różnych krajów, ich kultury i tradycji. Dowiemy się nowych rzeczy i pobudzimy ciekawość do dalszego poszukiwania informacji :)

www.pixabay.com

Czy wiecie, że ...

1. W Arabii Saudyjskiej nie ma ani jednej rzeki. To czyni ten kraj unikatowym na skalę całego świata.
2. Obywatele Stanów Zjednoczonych wciąż latają. W każdym momencie co najmniej 61000 Amerykanów jest w powietrzu. To tyle co małe miasto!
3. Na Falklandach jest więcej owiec niż ludzi. I to o ile :) Na 1 mieszkańca przypada co najmniej 200 owiec.
4. W Indonezji jest mnóstwo wulkanów. Mieszkańcy żyją w pobliżu aż 127 gór wulkanicznych gotowych pluć lawą.
5. Grecki hymn państwowy składa się aż z 158 wersów. Znalazł się w księdze rekordów Guinnessa jako najdłuższy hymn na świecie. Nie jest łatwo zaśpiewać go w całości.
6. กรุงเทพมหานคร อมรรัตนโกสินทร์ มหินทรายุธยามหาดิลก ภพนพรัตน์ ราชธานีบุรีรมย์ อุดมราชนิเวศน์ มหาสถาน อมรพิมาน อวตารสถิต สักกะทัตติยะ วิษณุกรรมประสิทธิ์. To pełna nazwa stolicy Tajlandii - Bangkoku. Ma aż 169 liter.

www.pixabay.com

7. Lubicie sery? We Francji podczas posiłku sery podaje się... na deser, a dokładnie po daniu głównym, przed właściwym deserem. Wybierając się tam nie zapomnijcie zostawić trochę miejsca na serową ucztę :)
8. Frytki wymyślili Belgowie. 
9. Gęsi zamiast psów – Policja w Chinach bardzo często podczas pracy korzysta z pomocy gęsi. Ponoć mają świetny wzrok, ale potrafią być też agresywne. 
10. Około 80 % światowej wanilii pochodzi z Madagaskaru.
11. Popcorn został stworzony 9000 lat temu w Meksyku.
12. Narodowym symbolem Norwegii jest lew.
13. Lego wynaleziono w Danii. Nazwa Lego® jest skrótem dwóch duńskich słów godt leg leg godt, co oznacza dobrze się bawić.
14. Maszyna do szycia została wynaleziona przez austriackiego eksperta Josefa Maderspergera.
15. Australijski Emu może biec z prędkością nawet 45 km/h.


Materiały pochodzą z serwisu: fajnepodroze.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Z wizytą w teatrze lalek

„Teatr to taka dziwna kraina”  Teatr to taka dziwna kraina, którą ukrywa szczelnie kurtyna… Tuż przed kurtyną ja – w pierwszym rzędzie – z niecierpliwością czekam, co będzie. Pełna widownia, ostatni dzwonek i wszystkie oczy w scenę wpatrzone. Gwar wokół cichnie, słychać skrzypienie, za tą zasłoną ciemną, na scenie. Gong. Idzie w górę ciężka kurtyna. Słychać muzykę. Już się zaczyna. Krąg światła pada na kamienicę i skradającą się czarownicę… Na górze księżyc okrągły świeci, oświetla klatkę, w niej dwoje dzieci… Znam tę opowieść, ale w teatrze wstrzymuję oddech, słucham i patrzę… Bo tutaj wszystko zdarzyć się może… Wystarczy szerzej oczy otworzyć… Teatr to rzeczywiście niezwykłe miejsce, to taka magiczna kraina, pełna wspaniałych dekoracji, kolorowych świateł, kostiumów i rekwizytów. A w niej aktorzy i widownia, którzy wspólnie przeżywają każde wypowiedziane na scenie słowo. Obejrzyjcie poniższy filmik i spróbujcie odpowiedzi

W co się bawić?

Kiedy skończą się pomysły na zabawę można skorzystać z alternatywy i stworzyć swój unikatowy, jedyny w swoim rodzaju DOMEK POD STOŁEM 

Na czterech kółkach

Gdziekolwiek się nie obejrzymy, zewsząd otaczają nas pojazdy. Najczęściej widzimy je na ulicy w postaci przejeżdżających samochodów, często jesteśmy ich pasażerami. Czy zastanawialiście się skąd wzięła się nazwa  konie mechaniczne  ?   Jeśli tak to poniższe ciekawostki rozwieją wasze wątpliwości. źródło: internet Skąd wzięły się konie mechaniczne? źródło: internet Gdy kupujemy samochód, jednym z najważniejszych parametrów branych pod uwagę jest moc silnika. Podawana jest ona w koniach mechanicznych. Jednak co to za jednostka i skąd się wzięła? Za ojca konia mechanicznego uważa się Thomasa Savery'ego. Już w 1702 roku porównywał on możliwości swojego silnika do pracy koni. O swoim urządzeniu pisał, że wykonuje pracę, do której potrzebne by były dwa konie, a biorąc pod uwagę fakt, że zwierzęta muszą pracować na zmianę, to nawet kilkukrotnie więcej. Nie była to jeszcze konkretna jednostka miary, ale pozwalała w przybliżeniu określić możliwości silnika.