Przejdź do głównej zawartości

Co wy na to, że jest już lato?

Gdyby ktoś was zapytał o waszą ulubioną porę roku, co byście odpowiedzieli? Zastanawialiście się kiedyś, co jest charakterystycznego dla każdej z nich? Jak dobrze pamiętacie w naszej strefie klimatycznej wyróżniamy cztery podstawowe pory roku: wiosnę, lato, jesień i zimę. Wiosna zazwyczaj kojarzy się z budzącą do życia naturą. Wokoło robi się zielono i pachnąco. Latem natomiast wygrzewaniu się na piasku i zabawie w wodzie nie sposób się oprzeć. Z kolei jesienią możemy zaobserwować przepiękne kolory liści. Zima to pora, która jeszcze do niedawna była biała, a lepieniu i zabawom w śniegu nie było końca. 

KIEDY PRZYPADA PIERWSZY DZIEŃ LATA?
www.pixabay.com

Początek lata kalendarzowego i astronomicznego nie zawsze przypada tego samego dnia - zwykle różnica wynosi jeden dzień. Pierwszy dzień lata astronomicznego rozpoczyna się w momencie przesilenia letniego - na półkuli północnej dzień ten wypada między 21 a 22 czerwca, a w roku przestępnym o jeden dzień wcześniej, czyli między 20 a 21 czerwca. 

www. iwiedza.net

22 CZERWCA - PRZESILENIE LETNIE
Jak wiecie długość dnia zmienia się w ciągu roku. Akurat 22 czerwca półkula północna jest bardziej oświetlona. Biegun północny jest bliżej Słońca niż południowy. Na półkuli północnej mamy wtedy najdłuższy dzień w roku i rozpoczyna się lato, a na półkuli południowej jest najkrótszy dzień w roku i rozpoczyna się zima. 

znalezione w sieci

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Z wizytą w teatrze lalek

„Teatr to taka dziwna kraina” 
Teatr to taka dziwna kraina, którą ukrywa szczelnie kurtyna…
Tuż przed kurtyną ja – w pierwszym rzędzie – z niecierpliwością czekam, co będzie.
Pełna widownia, ostatni dzwonek i wszystkie oczy w scenę wpatrzone.
Gwar wokół cichnie, słychać skrzypienie, za tą zasłoną ciemną, na scenie.
Gong. Idzie w górę ciężka kurtyna. Słychać muzykę. Już się zaczyna.
Krąg światła pada na kamienicę i skradającą się czarownicę…
Na górze księżyc okrągły świeci, oświetla klatkę, w niej dwoje dzieci…
Znam tę opowieść, ale w teatrze wstrzymuję oddech, słucham i patrzę…
Bo tutaj wszystko zdarzyć się może… Wystarczy szerzej oczy otworzyć…
Teatr to rzeczywiście niezwykłe miejsce, to taka magiczna kraina, pełna wspaniałych dekoracji, kolorowych świateł, kostiumów i rekwizytów. A w niej aktorzy i widownia, którzy wspólnie przeżywają każde wypowiedziane na scenie słowo.
Obejrzyjcie poniższy filmik i spróbujcie odpowiedzieć na pytania: Jaki wiersz odgrywa aktor w materiale filmowym?…

W co się bawić?

Kiedy skończą się pomysły na zabawę można skorzystać z alternatywy i stworzyć swój unikatowy, jedyny w swoim rodzaju DOMEK POD STOŁEM 


W poszukiwaniu oznak wiosny - karty pracy

Wraz z nadejściem wiosny można dostrzec, jak przyroda budzi się do życia. Gdzie szukać tych oznak? Dosłownie wszędzie :) Aby ich nie przegapić poniżej prezentujemy kilka kart pracy w wersji do druku, które pozwolą  sprawdzić refleks i spostrzegawczość. Udanej zabawy!  Wiosenne poszukiwania 
Przyjrzyj się dobrze literom rozmieszczonym na planszy. Zwróć uwagę, że spółgłoski i samogłoski odróżnione zostały kolorami - niebieski i czerwony. Postaraj się jak najszybciej odnaleźć literę podaną do wyszukiwania. Zawsze możesz poprosić o podpowiedź (np. ta spółgłoska/ samogłoska znajduje się obok litery ...., itd.) Udanej zabawy!
Do pobrania na:  https://drive.google.com/drive/folders/1Y-6dehu8tin53mqkXZZXSNITlI4UyTZ5?usp=sharing