Przejdź do głównej zawartości

Od kompasu po GPS

Ludzie podróżują nie od wczoraj. Wraz z pojawieniem się różnych środków transportu najistotniejszą kwestią było dotarcie do wyznaczonego celu. Dzisiejsze metody nawigacji różnią się od tych wykorzystywanych przed laty. Ostatnio zapoznaliśmy się z działaniem kompasu. Dziś dowiemy się co nieco o nawigacji satelitarnej (Global Positioning System - GPS).

www.pixabay.com

CO TO JEST GPS?
GPS jest systemem nawigacji satelitarnej, który swoim zasięgiem obejmuje całą kulę ziemską. Jego celem jest dostarczanie użytkownikom informacji, co do ich położenia. Ma także za zadanie ułatwić nawigację po terenie. Prace nad stworzeniem satelitarnego systemu nawigacji rozpoczęły się już w latach 70-ych XX w. Pierwotnie GPS miał być wykorzystywany wyłącznie w celach wojskowych. Jednakże tak się nie stało.
Dynamiczny rozwój technologii i usprawnienie metod wgrywania danych do nawigacji przyczyniło się do upowszechnienia nawigacji samochodowych. Na początku XXI w. zaczęły pojawiać się przenośne urządzenia o coraz to mniejszych rozmiarach. Obecnie nawet nasze telefony wyposażone są w aplikacje umożliwiające precyzyjne określenie położenia.

Z CZEGO SKŁADA SIĘ SYSTEM GPS?
Z satelitów orbitujących wokół Ziemi, stacji kontrolujących i monitorujących na ziemi oraz odbiorników sygnału.

JAK DZIAŁA GPS?
Dzięki wyposażeniu satelitów w zegary atomowe możliwe jest zsynchronizowanie sygnału z całym systemem. Satelity wraz z kilkoma nadajnikami tworzą sieć, tzw. korekcja czasu. Dlatego też odbiornik GPS podaje nie tylko pozycje, ale również szczegółowy czas. Aby to wszystko mogło się zadziać potrzebnych jest wiele precyzyjnych obliczeń. Dokładne współrzędne satelity transmitowane są poprzez depeszę nawigacyjną.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jedno koło, wiele znaczeń

W języku polskim występuje wiele wyrazów, które mają więcej niż jedno znaczenie choć brzmią identycznie. Często różni je natomiast pochodzenie. Taki wyraz nazywamy homonimem . Co to oznacza w praktyce? Wyobraź sobie, że jesteś na plaży i jest to plaża strzeżona, co oznacza, że w razie niebezpieczeństwa pomoc jest w pobliżu - ratownik. Z daleka widzisz, jak trzyma coś w ręce ... najprawdopodobniej koło. O jakim kole pomyślałeś? (np. z kołem samochodowym ciężko byłoby ratować ludzi, zgadzasz się?) Zatem znaczenie takiego wyrazu zależy przede wszystkim od sytuacji i okoliczności. Zapoznaj się z innymi znaczeniami koła , które dla ciebie przygotowałyśmy.  1. koło (część pojazdu umożliwiająca ruch) 2. koło garncarskie (wykorzystywane do formowania gliny, w produkcji mis i garnków) 3. koło (figura geometryczna) 4. koło (zainteresowań) 5. koło (krąg ludzi) 6. koło ( w odniesieniu do przybliżenia, np. koło południa) 7. koło ( obok, w pobliżu, np. koło domu)

Wisła - królowa polskich rzek

Zapraszamy was do odbycia wirtualnej wyprawy biegiem Wisły. Zastanawialiście się skąd wzięło się określenie „królowa polskich rzek”? Już odpowiadamy – Wisła jest nie tylko najdłuższą rzeką naszego kraju (przepływa przez całą Polskę i ma 1047 km długości), ale także ważnym symbolem. O Wiśle śpiewa się w wielu pieśniach patriotycznych, wspomina się o niej także w hymnie. źródło: pixabay.com Wiecie może, skąd Wisła zawdzięcza swoją nazwę? Jeśli nie to pomocny będzie zamieszczony poniżej filmik: Zapewne już wiecie, że według legendy Wisła to rzeka, która "wyszła" z gór. Trasami, którymi z Baraniej Góry schodziły obie wspomniane w opowieści siostry, dziś mają płynąć potoki: trasą Czarnuszki - Czarna Wisełka, zaś trasą Białej - Biała Wisełka. Zanim wyruszymy w wirtualną wyprawę korytem Wisły, spróbujcie sami prześledzić jej bieg z pomocą mapy. Może uda wam się znaleźć odpowiedzi na poniższe pytania: Gdzie rozpoczyna, a gdzie kończy swój bieg Wisła? Przez jakie duże

W poszukiwaniu oznak wiosny - karty pracy

Wraz z nadejściem wiosny można dostrzec, jak przyroda budzi się do życia. Gdzie szukać tych oznak? Dosłownie wszędzie :) Aby ich nie przegapić poniżej prezentujemy kilka kart pracy w wersji do druku, które pozwolą  sprawdzić refleks i spostrzegawczość. Udanej zabawy!  Wiosenne poszukiwania  Przyjrzyj się dobrze literom rozmieszczonym na planszy. Zwróć uwagę, że spółgłoski i samogłoski odróżnione zostały kolorami - niebieski i czerwony. Postaraj się jak najszybciej odnaleźć literę podaną do wyszukiwania. Zawsze możesz poprosić o podpowiedź (np. ta spółgłoska/ samogłoska znajduje się obok litery ...., itd.) Udanej zabawy! Do pobrania na:  https://drive.google.com/drive/folders/1Y-6dehu8tin53mqkXZZXSNITlI4UyTZ5?usp=sharing