Przejdź do głównej zawartości

Od kompasu po GPS

Ludzie podróżują nie od wczoraj. Wraz z pojawieniem się różnych środków transportu najistotniejszą kwestią było dotarcie do wyznaczonego celu. Dzisiejsze metody nawigacji różnią się od tych wykorzystywanych przed laty. Ostatnio zapoznaliśmy się z działaniem kompasu. Dziś dowiemy się co nieco o nawigacji satelitarnej (Global Positioning System - GPS).

www.pixabay.com

CO TO JEST GPS?
GPS jest systemem nawigacji satelitarnej, który swoim zasięgiem obejmuje całą kulę ziemską. Jego celem jest dostarczanie użytkownikom informacji, co do ich położenia. Ma także za zadanie ułatwić nawigację po terenie. Prace nad stworzeniem satelitarnego systemu nawigacji rozpoczęły się już w latach 70-ych XX w. Pierwotnie GPS miał być wykorzystywany wyłącznie w celach wojskowych. Jednakże tak się nie stało.
Dynamiczny rozwój technologii i usprawnienie metod wgrywania danych do nawigacji przyczyniło się do upowszechnienia nawigacji samochodowych. Na początku XXI w. zaczęły pojawiać się przenośne urządzenia o coraz to mniejszych rozmiarach. Obecnie nawet nasze telefony wyposażone są w aplikacje umożliwiające precyzyjne określenie położenia.

Z CZEGO SKŁADA SIĘ SYSTEM GPS?
Z satelitów orbitujących wokół Ziemi, stacji kontrolujących i monitorujących na ziemi oraz odbiorników sygnału.

JAK DZIAŁA GPS?
Dzięki wyposażeniu satelitów w zegary atomowe możliwe jest zsynchronizowanie sygnału z całym systemem. Satelity wraz z kilkoma nadajnikami tworzą sieć, tzw. korekcja czasu. Dlatego też odbiornik GPS podaje nie tylko pozycje, ale również szczegółowy czas. Aby to wszystko mogło się zadziać potrzebnych jest wiele precyzyjnych obliczeń. Dokładne współrzędne satelity transmitowane są poprzez depeszę nawigacyjną.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Z wizytą w teatrze lalek

„Teatr to taka dziwna kraina” 
Teatr to taka dziwna kraina, którą ukrywa szczelnie kurtyna…
Tuż przed kurtyną ja – w pierwszym rzędzie – z niecierpliwością czekam, co będzie.
Pełna widownia, ostatni dzwonek i wszystkie oczy w scenę wpatrzone.
Gwar wokół cichnie, słychać skrzypienie, za tą zasłoną ciemną, na scenie.
Gong. Idzie w górę ciężka kurtyna. Słychać muzykę. Już się zaczyna.
Krąg światła pada na kamienicę i skradającą się czarownicę…
Na górze księżyc okrągły świeci, oświetla klatkę, w niej dwoje dzieci…
Znam tę opowieść, ale w teatrze wstrzymuję oddech, słucham i patrzę…
Bo tutaj wszystko zdarzyć się może… Wystarczy szerzej oczy otworzyć…
Teatr to rzeczywiście niezwykłe miejsce, to taka magiczna kraina, pełna wspaniałych dekoracji, kolorowych świateł, kostiumów i rekwizytów. A w niej aktorzy i widownia, którzy wspólnie przeżywają każde wypowiedziane na scenie słowo.
Obejrzyjcie poniższy filmik i spróbujcie odpowiedzieć na pytania: Jaki wiersz odgrywa aktor w materiale filmowym?…

W co się bawić?

Kiedy skończą się pomysły na zabawę można skorzystać z alternatywy i stworzyć swój unikatowy, jedyny w swoim rodzaju DOMEK POD STOŁEM 


W poszukiwaniu oznak wiosny - karty pracy

Wraz z nadejściem wiosny można dostrzec, jak przyroda budzi się do życia. Gdzie szukać tych oznak? Dosłownie wszędzie :) Aby ich nie przegapić poniżej prezentujemy kilka kart pracy w wersji do druku, które pozwolą  sprawdzić refleks i spostrzegawczość. Udanej zabawy!  Wiosenne poszukiwania 
Przyjrzyj się dobrze literom rozmieszczonym na planszy. Zwróć uwagę, że spółgłoski i samogłoski odróżnione zostały kolorami - niebieski i czerwony. Postaraj się jak najszybciej odnaleźć literę podaną do wyszukiwania. Zawsze możesz poprosić o podpowiedź (np. ta spółgłoska/ samogłoska znajduje się obok litery ...., itd.) Udanej zabawy!
Do pobrania na:  https://drive.google.com/drive/folders/1Y-6dehu8tin53mqkXZZXSNITlI4UyTZ5?usp=sharing