Przejdź do głównej zawartości

Od kompasu po GPS

Ludzie podróżują nie od wczoraj. Wraz z pojawieniem się różnych środków transportu najistotniejszą kwestią było dotarcie do wyznaczonego celu. Dzisiejsze metody nawigacji różnią się od tych wykorzystywanych przed laty. Ostatnio zapoznaliśmy się z działaniem kompasu. Dziś dowiemy się co nieco o nawigacji satelitarnej (Global Positioning System - GPS).

www.pixabay.com

CO TO JEST GPS?
GPS jest systemem nawigacji satelitarnej, który swoim zasięgiem obejmuje całą kulę ziemską. Jego celem jest dostarczanie użytkownikom informacji, co do ich położenia. Ma także za zadanie ułatwić nawigację po terenie. Prace nad stworzeniem satelitarnego systemu nawigacji rozpoczęły się już w latach 70-ych XX w. Pierwotnie GPS miał być wykorzystywany wyłącznie w celach wojskowych. Jednakże tak się nie stało.
Dynamiczny rozwój technologii i usprawnienie metod wgrywania danych do nawigacji przyczyniło się do upowszechnienia nawigacji samochodowych. Na początku XXI w. zaczęły pojawiać się przenośne urządzenia o coraz to mniejszych rozmiarach. Obecnie nawet nasze telefony wyposażone są w aplikacje umożliwiające precyzyjne określenie położenia.

Z CZEGO SKŁADA SIĘ SYSTEM GPS?
Z satelitów orbitujących wokół Ziemi, stacji kontrolujących i monitorujących na ziemi oraz odbiorników sygnału.

JAK DZIAŁA GPS?
Dzięki wyposażeniu satelitów w zegary atomowe możliwe jest zsynchronizowanie sygnału z całym systemem. Satelity wraz z kilkoma nadajnikami tworzą sieć, tzw. korekcja czasu. Dlatego też odbiornik GPS podaje nie tylko pozycje, ale również szczegółowy czas. Aby to wszystko mogło się zadziać potrzebnych jest wiele precyzyjnych obliczeń. Dokładne współrzędne satelity transmitowane są poprzez depeszę nawigacyjną.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jedno koło, wiele znaczeń

W języku polskim występuje wiele wyrazów, które mają więcej niż jedno znaczenie choć brzmią identycznie. Często różni je natomiast pochodzenie. Taki wyraz nazywamy homonimem . Co to oznacza w praktyce? Wyobraź sobie, że jesteś na plaży i jest to plaża strzeżona, co oznacza, że w razie niebezpieczeństwa pomoc jest w pobliżu - ratownik. Z daleka widzisz, jak trzyma coś w ręce ... najprawdopodobniej koło. O jakim kole pomyślałeś? (np. z kołem samochodowym ciężko byłoby ratować ludzi, zgadzasz się?) Zatem znaczenie takiego wyrazu zależy przede wszystkim od sytuacji i okoliczności. Zapoznaj się z innymi znaczeniami koła , które dla ciebie przygotowałyśmy.  1. koło (część pojazdu umożliwiająca ruch) 2. koło garncarskie (wykorzystywane do formowania gliny, w produkcji mis i garnków) 3. koło (figura geometryczna) 4. koło (zainteresowań) 5. koło (krąg ludzi) 6. koło ( w odniesieniu do przybliżenia, np. koło południa) 7. koło ( obok, w pobliżu, np. koło domu)

Jajko Kolumba

Już niedługo wielkanocne święta. Jak wiecie przypadają one wiosną, kiedy przyroda budzi się do życia. Symbolem Wielkanocy jest jajko, z którego wykluwa się pisklaczek. Czy znane jest wam wyrażenie "jajko Kolumba"? Jeśli nie to przeczytajcie zamieszczony poniżej króciutki tekst: „Po powrocie z pierwszej wyprawy Kolumba do Ameryki wydano na jego cześć uroczysty bankiet. W trakcie kolacji jeden z gości głośno stwierdził, że zasługi Kolumba są małowartościowe, ponieważ każdy mógł dokonać tego samego. Słysząc to, wielki podróżnik rozzłościł się i rzucił współbiesiadnikom wyzwanie. Polegało ono na ustawieniu na stole, prosto i bez żadnego podparcia, zwykłego jajka. Po licznych nieudanych próbach podejmowanych przez gości i stwierdzeniach, że taka sztuczka nie jest możliwa, Kolumb podniósł się z miejsca i energicznie postawił jajko na blacie, zgniatając nieco dolną część skorupki. Pokazał innym, że da się to zrobić. Na takie rozwiązanie podniosły się głosy, że w ten sposób

Z wizytą w teatrze lalek

„Teatr to taka dziwna kraina”  Teatr to taka dziwna kraina, którą ukrywa szczelnie kurtyna… Tuż przed kurtyną ja – w pierwszym rzędzie – z niecierpliwością czekam, co będzie. Pełna widownia, ostatni dzwonek i wszystkie oczy w scenę wpatrzone. Gwar wokół cichnie, słychać skrzypienie, za tą zasłoną ciemną, na scenie. Gong. Idzie w górę ciężka kurtyna. Słychać muzykę. Już się zaczyna. Krąg światła pada na kamienicę i skradającą się czarownicę… Na górze księżyc okrągły świeci, oświetla klatkę, w niej dwoje dzieci… Znam tę opowieść, ale w teatrze wstrzymuję oddech, słucham i patrzę… Bo tutaj wszystko zdarzyć się może… Wystarczy szerzej oczy otworzyć… Teatr to rzeczywiście niezwykłe miejsce, to taka magiczna kraina, pełna wspaniałych dekoracji, kolorowych świateł, kostiumów i rekwizytów. A w niej aktorzy i widownia, którzy wspólnie przeżywają każde wypowiedziane na scenie słowo. Obejrzyjcie poniższy filmik i spróbujcie odpowiedzi