Przejdź do głównej zawartości

Północ czy południe? Oto jest pytanie!

Słyszeliście o kompasie? 
Kompas jest przydatnym przyrządem w ustalaniu trasy do wyznaczonego celu lub odnajdywania drogi. W środku znajduje się igła magnetyczna zawieszona na ostrzu, która działa na zasadzie przyciągania. Igła ta ma właściwości jak magnes, tzn. ma dwa bieguny - północny i południowy. Obracając się jednym końcem wskazuje północ, a drugim południe. Przyrząd powinien znajdować się w pozycji poziomej, wtedy będzie pewność, że kierunki świata wskazywane są prawidłowo. Jeśli chcecie skorzystać z kompasu, to koniecznie unikajcie części metalowych i urządzeń elektrycznych w jego obrębie. Ich obecność zakłóca działanie kompasu. 

www.pixabay.com

A jak określić kierunek bez kompasu?
Zapoznajcie się z cennymi wskazówkami, a z pewnością wyznaczenie odpowiedniego kierunku świata nie będzie już dla was problemem. Znając jeden kierunek możemy ustalić pozostałe.

1. CIEŃ 
Wskazywanie stron świata za pomocą cienia. W samo południe, czyli o godz. 12 w naszym kraju Słońce znajduje się po południowej stronie nieba. W tym czasie cień jaki rzuca nasza sylwetka, bądź inny przedmiot jest najkrótszy i wskazuje kierunek północny. Gdy staniemy twarzą do cienia możemy bez problemu wyznaczyć pozostałe kierunki. Metoda ta jest skuteczna wyłącznie o określonej godzinie, czyli o 12.


2. NOC 
Jak odnaleźć właściwy kierunek nocą? Pomoże nam w tym Gwiazda Polarna z gwiazdozbioru Małej Niedźwiedzicy, zwanego również (ze względu na swój kształt) Małym Wozem. Gwiazda Polarna wyznacza północ. Nie zmienia ona praktycznie swojego położenia na niebie. Szukając Małego Wozu z pewnością odnajdziemy najpierw wyraźny gwiazdozbiór Wielkiego Wozu.


3. ZEGAREK
Zdziwieni? Zegarek z dużą dokładnością pozwoli nam wyznaczyć kierunek południowy. Jak to zrobić? Zacznijmy od ustawienia się w odpowiedniej pozycji. Wskazówka godzinowa (dla przypomnienia - ta mniejsza) powinna wskazywać na Słońce. Nie trzeba nawet ściągać zegarka. Ważne jest trzymanie ręki w taki sposób, by tarcza znajdowała się w pozycji poziomej. Środek kąta między pozycją małej wskazówki a godz. 12:00 na tarczy zegarka wskazywać będzie południe.


Ważna informacja!
Do południa należy brać pod uwagę kąt między małą wskazówką i lewą stroną godz. 12:00, natomiast po południu kąt między małą wskazówką i prawą stroną godz. 12:00. 

Materiały pochodzą ze strony: www.epodreczniki.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jedno koło, wiele znaczeń

W języku polskim występuje wiele wyrazów, które mają więcej niż jedno znaczenie choć brzmią identycznie. Często różni je natomiast pochodzenie. Taki wyraz nazywamy homonimem . Co to oznacza w praktyce? Wyobraź sobie, że jesteś na plaży i jest to plaża strzeżona, co oznacza, że w razie niebezpieczeństwa pomoc jest w pobliżu - ratownik. Z daleka widzisz, jak trzyma coś w ręce ... najprawdopodobniej koło. O jakim kole pomyślałeś? (np. z kołem samochodowym ciężko byłoby ratować ludzi, zgadzasz się?) Zatem znaczenie takiego wyrazu zależy przede wszystkim od sytuacji i okoliczności. Zapoznaj się z innymi znaczeniami koła , które dla ciebie przygotowałyśmy.  1. koło (część pojazdu umożliwiająca ruch) 2. koło garncarskie (wykorzystywane do formowania gliny, w produkcji mis i garnków) 3. koło (figura geometryczna) 4. koło (zainteresowań) 5. koło (krąg ludzi) 6. koło ( w odniesieniu do przybliżenia, np. koło południa) 7. koło ( obok, w pobliżu, np. koło domu)

Wisła - królowa polskich rzek

Zapraszamy was do odbycia wirtualnej wyprawy biegiem Wisły. Zastanawialiście się skąd wzięło się określenie „królowa polskich rzek”? Już odpowiadamy – Wisła jest nie tylko najdłuższą rzeką naszego kraju (przepływa przez całą Polskę i ma 1047 km długości), ale także ważnym symbolem. O Wiśle śpiewa się w wielu pieśniach patriotycznych, wspomina się o niej także w hymnie. źródło: pixabay.com Wiecie może, skąd Wisła zawdzięcza swoją nazwę? Jeśli nie to pomocny będzie zamieszczony poniżej filmik: Zapewne już wiecie, że według legendy Wisła to rzeka, która "wyszła" z gór. Trasami, którymi z Baraniej Góry schodziły obie wspomniane w opowieści siostry, dziś mają płynąć potoki: trasą Czarnuszki - Czarna Wisełka, zaś trasą Białej - Biała Wisełka. Zanim wyruszymy w wirtualną wyprawę korytem Wisły, spróbujcie sami prześledzić jej bieg z pomocą mapy. Może uda wam się znaleźć odpowiedzi na poniższe pytania: Gdzie rozpoczyna, a gdzie kończy swój bieg Wisła? Przez jakie duże

W poszukiwaniu oznak wiosny - karty pracy

Wraz z nadejściem wiosny można dostrzec, jak przyroda budzi się do życia. Gdzie szukać tych oznak? Dosłownie wszędzie :) Aby ich nie przegapić poniżej prezentujemy kilka kart pracy w wersji do druku, które pozwolą  sprawdzić refleks i spostrzegawczość. Udanej zabawy!  Wiosenne poszukiwania  Przyjrzyj się dobrze literom rozmieszczonym na planszy. Zwróć uwagę, że spółgłoski i samogłoski odróżnione zostały kolorami - niebieski i czerwony. Postaraj się jak najszybciej odnaleźć literę podaną do wyszukiwania. Zawsze możesz poprosić o podpowiedź (np. ta spółgłoska/ samogłoska znajduje się obok litery ...., itd.) Udanej zabawy! Do pobrania na:  https://drive.google.com/drive/folders/1Y-6dehu8tin53mqkXZZXSNITlI4UyTZ5?usp=sharing