Przejdź do głównej zawartości

Północ czy południe? Oto jest pytanie!

Słyszeliście o kompasie? 
Kompas jest przydatnym przyrządem w ustalaniu trasy do wyznaczonego celu lub odnajdywania drogi. W środku znajduje się igła magnetyczna zawieszona na ostrzu, która działa na zasadzie przyciągania. Igła ta ma właściwości jak magnes, tzn. ma dwa bieguny - północny i południowy. Obracając się jednym końcem wskazuje północ, a drugim południe. Przyrząd powinien znajdować się w pozycji poziomej, wtedy będzie pewność, że kierunki świata wskazywane są prawidłowo. Jeśli chcecie skorzystać z kompasu, to koniecznie unikajcie części metalowych i urządzeń elektrycznych w jego obrębie. Ich obecność zakłóca działanie kompasu. 

www.pixabay.com

A jak określić kierunek bez kompasu?
Zapoznajcie się z cennymi wskazówkami, a z pewnością wyznaczenie odpowiedniego kierunku świata nie będzie już dla was problemem. Znając jeden kierunek możemy ustalić pozostałe.

1. CIEŃ 
Wskazywanie stron świata za pomocą cienia. W samo południe, czyli o godz. 12 w naszym kraju Słońce znajduje się po południowej stronie nieba. W tym czasie cień jaki rzuca nasza sylwetka, bądź inny przedmiot jest najkrótszy i wskazuje kierunek północny. Gdy staniemy twarzą do cienia możemy bez problemu wyznaczyć pozostałe kierunki. Metoda ta jest skuteczna wyłącznie o określonej godzinie, czyli o 12.


2. NOC 
Jak odnaleźć właściwy kierunek nocą? Pomoże nam w tym Gwiazda Polarna z gwiazdozbioru Małej Niedźwiedzicy, zwanego również (ze względu na swój kształt) Małym Wozem. Gwiazda Polarna wyznacza północ. Nie zmienia ona praktycznie swojego położenia na niebie. Szukając Małego Wozu z pewnością odnajdziemy najpierw wyraźny gwiazdozbiór Wielkiego Wozu.


3. ZEGAREK
Zdziwieni? Zegarek z dużą dokładnością pozwoli nam wyznaczyć kierunek południowy. Jak to zrobić? Zacznijmy od ustawienia się w odpowiedniej pozycji. Wskazówka godzinowa (dla przypomnienia - ta mniejsza) powinna wskazywać na Słońce. Nie trzeba nawet ściągać zegarka. Ważne jest trzymanie ręki w taki sposób, by tarcza znajdowała się w pozycji poziomej. Środek kąta między pozycją małej wskazówki a godz. 12:00 na tarczy zegarka wskazywać będzie południe.


Ważna informacja!
Do południa należy brać pod uwagę kąt między małą wskazówką i lewą stroną godz. 12:00, natomiast po południu kąt między małą wskazówką i prawą stroną godz. 12:00. 

Materiały pochodzą ze strony: www.epodreczniki.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Z wizytą w teatrze lalek

„Teatr to taka dziwna kraina” 
Teatr to taka dziwna kraina, którą ukrywa szczelnie kurtyna…
Tuż przed kurtyną ja – w pierwszym rzędzie – z niecierpliwością czekam, co będzie.
Pełna widownia, ostatni dzwonek i wszystkie oczy w scenę wpatrzone.
Gwar wokół cichnie, słychać skrzypienie, za tą zasłoną ciemną, na scenie.
Gong. Idzie w górę ciężka kurtyna. Słychać muzykę. Już się zaczyna.
Krąg światła pada na kamienicę i skradającą się czarownicę…
Na górze księżyc okrągły świeci, oświetla klatkę, w niej dwoje dzieci…
Znam tę opowieść, ale w teatrze wstrzymuję oddech, słucham i patrzę…
Bo tutaj wszystko zdarzyć się może… Wystarczy szerzej oczy otworzyć…
Teatr to rzeczywiście niezwykłe miejsce, to taka magiczna kraina, pełna wspaniałych dekoracji, kolorowych świateł, kostiumów i rekwizytów. A w niej aktorzy i widownia, którzy wspólnie przeżywają każde wypowiedziane na scenie słowo.
Obejrzyjcie poniższy filmik i spróbujcie odpowiedzieć na pytania: Jaki wiersz odgrywa aktor w materiale filmowym?…

W co się bawić?

Kiedy skończą się pomysły na zabawę można skorzystać z alternatywy i stworzyć swój unikatowy, jedyny w swoim rodzaju DOMEK POD STOŁEM 


W poszukiwaniu oznak wiosny - karty pracy

Wraz z nadejściem wiosny można dostrzec, jak przyroda budzi się do życia. Gdzie szukać tych oznak? Dosłownie wszędzie :) Aby ich nie przegapić poniżej prezentujemy kilka kart pracy w wersji do druku, które pozwolą  sprawdzić refleks i spostrzegawczość. Udanej zabawy!  Wiosenne poszukiwania 
Przyjrzyj się dobrze literom rozmieszczonym na planszy. Zwróć uwagę, że spółgłoski i samogłoski odróżnione zostały kolorami - niebieski i czerwony. Postaraj się jak najszybciej odnaleźć literę podaną do wyszukiwania. Zawsze możesz poprosić o podpowiedź (np. ta spółgłoska/ samogłoska znajduje się obok litery ...., itd.) Udanej zabawy!
Do pobrania na:  https://drive.google.com/drive/folders/1Y-6dehu8tin53mqkXZZXSNITlI4UyTZ5?usp=sharing