Przejdź do głównej zawartości

Północ czy południe? Oto jest pytanie!

Słyszeliście o kompasie? 
Kompas jest przydatnym przyrządem w ustalaniu trasy do wyznaczonego celu lub odnajdywania drogi. W środku znajduje się igła magnetyczna zawieszona na ostrzu, która działa na zasadzie przyciągania. Igła ta ma właściwości jak magnes, tzn. ma dwa bieguny - północny i południowy. Obracając się jednym końcem wskazuje północ, a drugim południe. Przyrząd powinien znajdować się w pozycji poziomej, wtedy będzie pewność, że kierunki świata wskazywane są prawidłowo. Jeśli chcecie skorzystać z kompasu, to koniecznie unikajcie części metalowych i urządzeń elektrycznych w jego obrębie. Ich obecność zakłóca działanie kompasu. 

www.pixabay.com

A jak określić kierunek bez kompasu?
Zapoznajcie się z cennymi wskazówkami, a z pewnością wyznaczenie odpowiedniego kierunku świata nie będzie już dla was problemem. Znając jeden kierunek możemy ustalić pozostałe.

1. CIEŃ 
Wskazywanie stron świata za pomocą cienia. W samo południe, czyli o godz. 12 w naszym kraju Słońce znajduje się po południowej stronie nieba. W tym czasie cień jaki rzuca nasza sylwetka, bądź inny przedmiot jest najkrótszy i wskazuje kierunek północny. Gdy staniemy twarzą do cienia możemy bez problemu wyznaczyć pozostałe kierunki. Metoda ta jest skuteczna wyłącznie o określonej godzinie, czyli o 12.


2. NOC 
Jak odnaleźć właściwy kierunek nocą? Pomoże nam w tym Gwiazda Polarna z gwiazdozbioru Małej Niedźwiedzicy, zwanego również (ze względu na swój kształt) Małym Wozem. Gwiazda Polarna wyznacza północ. Nie zmienia ona praktycznie swojego położenia na niebie. Szukając Małego Wozu z pewnością odnajdziemy najpierw wyraźny gwiazdozbiór Wielkiego Wozu.


3. ZEGAREK
Zdziwieni? Zegarek z dużą dokładnością pozwoli nam wyznaczyć kierunek południowy. Jak to zrobić? Zacznijmy od ustawienia się w odpowiedniej pozycji. Wskazówka godzinowa (dla przypomnienia - ta mniejsza) powinna wskazywać na Słońce. Nie trzeba nawet ściągać zegarka. Ważne jest trzymanie ręki w taki sposób, by tarcza znajdowała się w pozycji poziomej. Środek kąta między pozycją małej wskazówki a godz. 12:00 na tarczy zegarka wskazywać będzie południe.


Ważna informacja!
Do południa należy brać pod uwagę kąt między małą wskazówką i lewą stroną godz. 12:00, natomiast po południu kąt między małą wskazówką i prawą stroną godz. 12:00. 

Materiały pochodzą ze strony: www.epodreczniki.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jedno koło, wiele znaczeń

W języku polskim występuje wiele wyrazów, które mają więcej niż jedno znaczenie choć brzmią identycznie. Często różni je natomiast pochodzenie. Taki wyraz nazywamy homonimem . Co to oznacza w praktyce? Wyobraź sobie, że jesteś na plaży i jest to plaża strzeżona, co oznacza, że w razie niebezpieczeństwa pomoc jest w pobliżu - ratownik. Z daleka widzisz, jak trzyma coś w ręce ... najprawdopodobniej koło. O jakim kole pomyślałeś? (np. z kołem samochodowym ciężko byłoby ratować ludzi, zgadzasz się?) Zatem znaczenie takiego wyrazu zależy przede wszystkim od sytuacji i okoliczności. Zapoznaj się z innymi znaczeniami koła , które dla ciebie przygotowałyśmy.  1. koło (część pojazdu umożliwiająca ruch) 2. koło garncarskie (wykorzystywane do formowania gliny, w produkcji mis i garnków) 3. koło (figura geometryczna) 4. koło (zainteresowań) 5. koło (krąg ludzi) 6. koło ( w odniesieniu do przybliżenia, np. koło południa) 7. koło ( obok, w pobliżu, np. koło domu)

Jajko Kolumba

Już niedługo wielkanocne święta. Jak wiecie przypadają one wiosną, kiedy przyroda budzi się do życia. Symbolem Wielkanocy jest jajko, z którego wykluwa się pisklaczek. Czy znane jest wam wyrażenie "jajko Kolumba"? Jeśli nie to przeczytajcie zamieszczony poniżej króciutki tekst: „Po powrocie z pierwszej wyprawy Kolumba do Ameryki wydano na jego cześć uroczysty bankiet. W trakcie kolacji jeden z gości głośno stwierdził, że zasługi Kolumba są małowartościowe, ponieważ każdy mógł dokonać tego samego. Słysząc to, wielki podróżnik rozzłościł się i rzucił współbiesiadnikom wyzwanie. Polegało ono na ustawieniu na stole, prosto i bez żadnego podparcia, zwykłego jajka. Po licznych nieudanych próbach podejmowanych przez gości i stwierdzeniach, że taka sztuczka nie jest możliwa, Kolumb podniósł się z miejsca i energicznie postawił jajko na blacie, zgniatając nieco dolną część skorupki. Pokazał innym, że da się to zrobić. Na takie rozwiązanie podniosły się głosy, że w ten sposób

Z wizytą w teatrze lalek

„Teatr to taka dziwna kraina”  Teatr to taka dziwna kraina, którą ukrywa szczelnie kurtyna… Tuż przed kurtyną ja – w pierwszym rzędzie – z niecierpliwością czekam, co będzie. Pełna widownia, ostatni dzwonek i wszystkie oczy w scenę wpatrzone. Gwar wokół cichnie, słychać skrzypienie, za tą zasłoną ciemną, na scenie. Gong. Idzie w górę ciężka kurtyna. Słychać muzykę. Już się zaczyna. Krąg światła pada na kamienicę i skradającą się czarownicę… Na górze księżyc okrągły świeci, oświetla klatkę, w niej dwoje dzieci… Znam tę opowieść, ale w teatrze wstrzymuję oddech, słucham i patrzę… Bo tutaj wszystko zdarzyć się może… Wystarczy szerzej oczy otworzyć… Teatr to rzeczywiście niezwykłe miejsce, to taka magiczna kraina, pełna wspaniałych dekoracji, kolorowych świateł, kostiumów i rekwizytów. A w niej aktorzy i widownia, którzy wspólnie przeżywają każde wypowiedziane na scenie słowo. Obejrzyjcie poniższy filmik i spróbujcie odpowiedzi