Mam prawo... zastanawialiście się, co kryje się za tymi słowami? Czy wy dzieci możecie ustalać prawo? A może jest ono tylko dla dorosłych? Czy zasady obowiązujące podczas zabaw w berka lub chowanego to już prawo, czy jeszcze nie? Na te i inne pytania odpowiemy w tym poście. Zapraszamy!
![]() |
www.pixabay.com |
Czym jest prawo? Mówimy na przykład, że ktoś ma prawo zachowywać się w określony sposób lub mówić określone rzeczy. Ale czy wszyscy mamy te same prawa? Czy są osoby, którym prawa nie przysługują? Zobaczcie filmik, w którym pani Magdalena Latosińska, radca prawny postara się rozwiać wszystkie wątpliwości.
Zróbmy krótkie podsumowanie:
PRAWO - to zespół nakazów i zakazów, czyli zasad, które każdy z nas powinien przestrzegać.
Prawo daje nam:
- Uprawnienia - coś, co nam się należy.
- Obowiązki - coś, czego każdy z nas musi przestrzegać i z czego musi się wywiązywać. Nawet jeśli jest mało przyjemne, np. sprzątanie pokoju!
A teraz pytanie kontrolne - jak nazywa się ta pani i jaki ma związek z naszym tematem? Swoje odpowiedzi zamieśćcie w komentarzach.
![]() |
www.pixabay.com |
Zapamiętajcie - wszyscy macie określone PRAWA, których każdy musi przestrzegać. Są one zapisane w bardzo ważnym dokumencie - Konwencji o Prawach Dziecka.
Przeczytajcie poniższy wierszyk, a poznacie najważniejsze prawa zawarte w Konwencji:
![]() |
http://sp58katowice.pl/phocadownload/prawa_dziecka/scenariusz-pd.pdf |
Lilko, Michale, Zosiu, Filipie, zwracamy się tu do wszystkich dzieci - pamiętajcie - wszyscy jesteście wobec prawa RÓWNI, bez względu na to jaką religię wyznajecie, jakiej jesteście rasy czy narodowości!
Pamiętajcie jednak, że oprócz praw - wszyscy mamy również obowiązki, z których trzeba się wywiązać.
Oto przykładowa lista kontrolna, związana z obowiązkiem sprzątania pokoju. Co o niej myślicie? 😉
A jak wyglądają Wasze obowiązki? Co wykonujecie z przyjemnością, które czynności wymagają szczególnej zachęty? Czekamy na komentarze!
Komentarze
Prześlij komentarz