Przejdź do głównej zawartości

Prawo - po co i komu jest potrzebne?

Mam prawo... zastanawialiście się, co kryje się za tymi słowami? Czy wy dzieci możecie ustalać prawo? A może jest ono tylko dla dorosłych? Czy zasady obowiązujące podczas zabaw w berka lub chowanego to już prawo, czy jeszcze nie? Na te i inne pytania odpowiemy w tym poście. Zapraszamy!
www.pixabay.com
Czym jest prawo? Mówimy na przykład, że ktoś ma prawo zachowywać się w określony sposób lub mówić określone rzeczy. Ale czy wszyscy mamy te same prawa? Czy są osoby, którym prawa nie przysługują? Zobaczcie filmik, w którym pani Magdalena Latosińska, radca prawny postara się rozwiać wszystkie wątpliwości.

Zróbmy krótkie podsumowanie:

PRAWO - to zespół nakazów i zakazów, czyli zasad, które każdy z nas powinien przestrzegać.

Prawo daje nam:
  1. Uprawnienia - coś, co nam się należy.
  2. Obowiązki - coś, czego każdy z nas musi przestrzegać i z czego musi się wywiązywać. Nawet jeśli jest mało przyjemne, np. sprzątanie pokoju!

A teraz pytanie kontrolne - jak nazywa się ta pani i jaki ma związek z naszym tematem? Swoje odpowiedzi zamieśćcie w komentarzach.
www.pixabay.com

Zapamiętajcie - wszyscy macie określone PRAWA, których każdy musi przestrzegać. Są one zapisane w bardzo ważnym dokumencie - Konwencji o Prawach Dziecka.

Przeczytajcie poniższy wierszyk, a poznacie najważniejsze prawa zawarte w Konwencji:

http://sp58katowice.pl/phocadownload/prawa_dziecka/scenariusz-pd.pdf

Lilko, Michale, Zosiu, Filipie, zwracamy się tu do wszystkich dzieci - pamiętajcie - wszyscy jesteście  wobec prawa RÓWNI, bez względu na to jaką religię wyznajecie, jakiej jesteście rasy czy narodowości! 

Pamiętajcie jednak, że oprócz praw - wszyscy mamy również obowiązki, z których trzeba się wywiązać. 

Oto przykładowa lista kontrolna, związana z obowiązkiem sprzątania pokoju. Co o niej myślicie? 😉


A jak wyglądają Wasze obowiązki? Co wykonujecie z przyjemnością, które czynności wymagają szczególnej zachęty? Czekamy na komentarze!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jedno koło, wiele znaczeń

W języku polskim występuje wiele wyrazów, które mają więcej niż jedno znaczenie choć brzmią identycznie. Często różni je natomiast pochodzenie. Taki wyraz nazywamy homonimem . Co to oznacza w praktyce? Wyobraź sobie, że jesteś na plaży i jest to plaża strzeżona, co oznacza, że w razie niebezpieczeństwa pomoc jest w pobliżu - ratownik. Z daleka widzisz, jak trzyma coś w ręce ... najprawdopodobniej koło. O jakim kole pomyślałeś? (np. z kołem samochodowym ciężko byłoby ratować ludzi, zgadzasz się?) Zatem znaczenie takiego wyrazu zależy przede wszystkim od sytuacji i okoliczności. Zapoznaj się z innymi znaczeniami koła , które dla ciebie przygotowałyśmy.  1. koło (część pojazdu umożliwiająca ruch) 2. koło garncarskie (wykorzystywane do formowania gliny, w produkcji mis i garnków) 3. koło (figura geometryczna) 4. koło (zainteresowań) 5. koło (krąg ludzi) 6. koło ( w odniesieniu do przybliżenia, np. koło południa) 7. koło ( obok, w pobliżu, np. koło domu)

Wisła - królowa polskich rzek

Zapraszamy was do odbycia wirtualnej wyprawy biegiem Wisły. Zastanawialiście się skąd wzięło się określenie „królowa polskich rzek”? Już odpowiadamy – Wisła jest nie tylko najdłuższą rzeką naszego kraju (przepływa przez całą Polskę i ma 1047 km długości), ale także ważnym symbolem. O Wiśle śpiewa się w wielu pieśniach patriotycznych, wspomina się o niej także w hymnie. źródło: pixabay.com Wiecie może, skąd Wisła zawdzięcza swoją nazwę? Jeśli nie to pomocny będzie zamieszczony poniżej filmik: Zapewne już wiecie, że według legendy Wisła to rzeka, która "wyszła" z gór. Trasami, którymi z Baraniej Góry schodziły obie wspomniane w opowieści siostry, dziś mają płynąć potoki: trasą Czarnuszki - Czarna Wisełka, zaś trasą Białej - Biała Wisełka. Zanim wyruszymy w wirtualną wyprawę korytem Wisły, spróbujcie sami prześledzić jej bieg z pomocą mapy. Może uda wam się znaleźć odpowiedzi na poniższe pytania: Gdzie rozpoczyna, a gdzie kończy swój bieg Wisła? Przez jakie duże

W poszukiwaniu oznak wiosny - karty pracy

Wraz z nadejściem wiosny można dostrzec, jak przyroda budzi się do życia. Gdzie szukać tych oznak? Dosłownie wszędzie :) Aby ich nie przegapić poniżej prezentujemy kilka kart pracy w wersji do druku, które pozwolą  sprawdzić refleks i spostrzegawczość. Udanej zabawy!  Wiosenne poszukiwania  Przyjrzyj się dobrze literom rozmieszczonym na planszy. Zwróć uwagę, że spółgłoski i samogłoski odróżnione zostały kolorami - niebieski i czerwony. Postaraj się jak najszybciej odnaleźć literę podaną do wyszukiwania. Zawsze możesz poprosić o podpowiedź (np. ta spółgłoska/ samogłoska znajduje się obok litery ...., itd.) Udanej zabawy! Do pobrania na:  https://drive.google.com/drive/folders/1Y-6dehu8tin53mqkXZZXSNITlI4UyTZ5?usp=sharing