Przejdź do głównej zawartości

Tajemnice naszego ciała

Czy ktoś mi powie jak człowiek działa?
Takie pytanie raz Basia zadała, 
Czy jest jak komputer lub jak roboty, 
Które działają na zdalne piloty? 
Człowiek jest Basiu doskonały! 
I żadne roboty mu nie dorównały 
Nasz mózg jak dyrygent ciałem kieruje, 
Myślami i ruchem wciąż zawiaduje 
Gdy chcesz podnieść rękę lub palec mały 
Twój mózg wysyła do mięśni sygnały, 
A mięśnie już inne zadanie spełniają 
I wszystkie kości razem trzymają 
Kości i mięśnie skóra pokrywa 
Jest wytrzymała i bardzo wrażliwa 
Kiedy jej dotkniesz zaraz poczuje,
 Nawet gdy ktoś ją szpileczką ukłuje 
Natura bogato nas obdarowała, 
Słuch doskonały i wzrok nam dała 
I inne zmysły też posiadamy 
Np. zmysł smaku, gdy coś zajadamy 
Albo zmysł węchu, czy też dotyku 
Jak widzisz Basiu, jest tego bez liku 
Nie ważne czy duży jesteś, czy mały 
Człowiek po prostu jest doskonały!

Barbara Kosowska "Odpowiedź"


Budowa ludzkiego ciała to niezwykle pasjonujący temat, który dotyczy każdego, niezależnie od wieku. Przed wami 6 niesamowitych informacji związanych z ciałem człowieka:

  1. Najmniejsza kość ludzkiego ciała to strzemiączko. Ma około 2,5 mm długości, czyli mniej niż ziarenko ryżu. 
  2. Większość ludzi ma kciuk takiej samej długości jak nos. 
  3. Każdy z nas ma inny odcisk palców i inny odcisk… języka. 
  4. Nasz wzrost zmienia się w ciągu doby. Rano, zaraz po przebudzeniu jesteśmy najwyżsi. Wynika to z faktu, że podczas snu wzrasta ilość płynu pomiędzy krążkami międzykręgowymi, co wpływa na nasz wzrost. 
  5. Przeciętna osoba spędza 33% swojego życia śpiąc. Dla porównania – pies prześpi jakieś 40%, a kot od 50 do 75%. 
  6. Używamy 17 mięśni, kiedy się uśmiechamy i 43, kiedy się smucimy. 

Na koniec zachęcamy do sprawdzenia swojej wiedzy z zakresu części składowych naszego ciała. Zadanie polega na przyporządkowaniu nazw do odpowiadających im obrazków. Aby wam utrudnić nazwy podane są w języku angielskim. Miłej zabawy!
Zagraj TUTAJ


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Z wizytą w teatrze lalek

„Teatr to taka dziwna kraina”  Teatr to taka dziwna kraina, którą ukrywa szczelnie kurtyna… Tuż przed kurtyną ja – w pierwszym rzędzie – z niecierpliwością czekam, co będzie. Pełna widownia, ostatni dzwonek i wszystkie oczy w scenę wpatrzone. Gwar wokół cichnie, słychać skrzypienie, za tą zasłoną ciemną, na scenie. Gong. Idzie w górę ciężka kurtyna. Słychać muzykę. Już się zaczyna. Krąg światła pada na kamienicę i skradającą się czarownicę… Na górze księżyc okrągły świeci, oświetla klatkę, w niej dwoje dzieci… Znam tę opowieść, ale w teatrze wstrzymuję oddech, słucham i patrzę… Bo tutaj wszystko zdarzyć się może… Wystarczy szerzej oczy otworzyć… Teatr to rzeczywiście niezwykłe miejsce, to taka magiczna kraina, pełna wspaniałych dekoracji, kolorowych świateł, kostiumów i rekwizytów. A w niej aktorzy i widownia, którzy wspólnie przeżywają każde wypowiedziane na scenie słowo. Obejrzyjcie poniższy filmik i spróbujcie odpowiedzi

Na czterech kółkach

Gdziekolwiek się nie obejrzymy, zewsząd otaczają nas pojazdy. Najczęściej widzimy je na ulicy w postaci przejeżdżających samochodów, często jesteśmy ich pasażerami. Czy zastanawialiście się skąd wzięła się nazwa  konie mechaniczne  ?   Jeśli tak to poniższe ciekawostki rozwieją wasze wątpliwości. źródło: internet Skąd wzięły się konie mechaniczne? źródło: internet Gdy kupujemy samochód, jednym z najważniejszych parametrów branych pod uwagę jest moc silnika. Podawana jest ona w koniach mechanicznych. Jednak co to za jednostka i skąd się wzięła? Za ojca konia mechanicznego uważa się Thomasa Savery'ego. Już w 1702 roku porównywał on możliwości swojego silnika do pracy koni. O swoim urządzeniu pisał, że wykonuje pracę, do której potrzebne by były dwa konie, a biorąc pod uwagę fakt, że zwierzęta muszą pracować na zmianę, to nawet kilkukrotnie więcej. Nie była to jeszcze konkretna jednostka miary, ale pozwalała w przybliżeniu określić możliwości silnika.

Czyta się - recenzja książki „OD KOŁA DO FORMUŁY 1”

Przeglądając strony internetowe w poszukiwaniu inspiracji, natrafiłam na recenzję książki pana Michała Gąsiorowskiego „Od koła do formuły 1”, którą zamieszczam poniżej.   Moim zdaniem jest to pozycja godna uwagi! „Autor – Michał Gąsiorowski to dziennikarz sportowy radiowej Trójki. Prowadzi młodego czytelnika od prehistorii, czyli wynalezienia koła po czasy współczesne. Prostym, zrozumiałym dla dzieci językiem opisuje m.in. pierwszy pojazd na parę, trójkołowiec Carla Benza, Forda T, VW Garbusa, Citroena 2CV. Osobny rozdział poświęca polskim samochodom – Warszawie, Syrenie, Fiatowi 126p i 125p oraz Polonezowi. Młody czytelnik ma okazję poznać też auta-legendy: Mercedesa Gullwinga, Fiata 500, Mini, Jaguara E-Type, Porsche 911, aż po Bugatti Veyrona. Z książki można zaczerpnąć też podstawowych informacji o Formule 1, wyścigu LeMans 24, Rajdzie Dakar. Znalazło się też miejsce na przedstawienie słynnych polskich kierowców: Jana Rippera, Sobiesława Zasady, Jerzego Landsberg