Przejdź do głównej zawartości

Tajemnice naszego ciała

Czy ktoś mi powie jak człowiek działa?
Takie pytanie raz Basia zadała, 
Czy jest jak komputer lub jak roboty, 
Które działają na zdalne piloty? 
Człowiek jest Basiu doskonały! 
I żadne roboty mu nie dorównały 
Nasz mózg jak dyrygent ciałem kieruje, 
Myślami i ruchem wciąż zawiaduje 
Gdy chcesz podnieść rękę lub palec mały 
Twój mózg wysyła do mięśni sygnały, 
A mięśnie już inne zadanie spełniają 
I wszystkie kości razem trzymają 
Kości i mięśnie skóra pokrywa 
Jest wytrzymała i bardzo wrażliwa 
Kiedy jej dotkniesz zaraz poczuje,
 Nawet gdy ktoś ją szpileczką ukłuje 
Natura bogato nas obdarowała, 
Słuch doskonały i wzrok nam dała 
I inne zmysły też posiadamy 
Np. zmysł smaku, gdy coś zajadamy 
Albo zmysł węchu, czy też dotyku 
Jak widzisz Basiu, jest tego bez liku 
Nie ważne czy duży jesteś, czy mały 
Człowiek po prostu jest doskonały!

Barbara Kosowska "Odpowiedź"


Budowa ludzkiego ciała to niezwykle pasjonujący temat, który dotyczy każdego, niezależnie od wieku. Przed wami 6 niesamowitych informacji związanych z ciałem człowieka:

  1. Najmniejsza kość ludzkiego ciała to strzemiączko. Ma około 2,5 mm długości, czyli mniej niż ziarenko ryżu. 
  2. Większość ludzi ma kciuk takiej samej długości jak nos. 
  3. Każdy z nas ma inny odcisk palców i inny odcisk… języka. 
  4. Nasz wzrost zmienia się w ciągu doby. Rano, zaraz po przebudzeniu jesteśmy najwyżsi. Wynika to z faktu, że podczas snu wzrasta ilość płynu pomiędzy krążkami międzykręgowymi, co wpływa na nasz wzrost. 
  5. Przeciętna osoba spędza 33% swojego życia śpiąc. Dla porównania – pies prześpi jakieś 40%, a kot od 50 do 75%. 
  6. Używamy 17 mięśni, kiedy się uśmiechamy i 43, kiedy się smucimy. 

Na koniec zachęcamy do sprawdzenia swojej wiedzy z zakresu części składowych naszego ciała. Zadanie polega na przyporządkowaniu nazw do odpowiadających im obrazków. Aby wam utrudnić nazwy podane są w języku angielskim. Miłej zabawy!
Zagraj TUTAJ


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jedno koło, wiele znaczeń

W języku polskim występuje wiele wyrazów, które mają więcej niż jedno znaczenie choć brzmią identycznie. Często różni je natomiast pochodzenie. Taki wyraz nazywamy homonimem . Co to oznacza w praktyce? Wyobraź sobie, że jesteś na plaży i jest to plaża strzeżona, co oznacza, że w razie niebezpieczeństwa pomoc jest w pobliżu - ratownik. Z daleka widzisz, jak trzyma coś w ręce ... najprawdopodobniej koło. O jakim kole pomyślałeś? (np. z kołem samochodowym ciężko byłoby ratować ludzi, zgadzasz się?) Zatem znaczenie takiego wyrazu zależy przede wszystkim od sytuacji i okoliczności. Zapoznaj się z innymi znaczeniami koła , które dla ciebie przygotowałyśmy.  1. koło (część pojazdu umożliwiająca ruch) 2. koło garncarskie (wykorzystywane do formowania gliny, w produkcji mis i garnków) 3. koło (figura geometryczna) 4. koło (zainteresowań) 5. koło (krąg ludzi) 6. koło ( w odniesieniu do przybliżenia, np. koło południa) 7. koło ( obok, w pobliżu, np. koło domu)

Z wizytą w teatrze lalek

„Teatr to taka dziwna kraina”  Teatr to taka dziwna kraina, którą ukrywa szczelnie kurtyna… Tuż przed kurtyną ja – w pierwszym rzędzie – z niecierpliwością czekam, co będzie. Pełna widownia, ostatni dzwonek i wszystkie oczy w scenę wpatrzone. Gwar wokół cichnie, słychać skrzypienie, za tą zasłoną ciemną, na scenie. Gong. Idzie w górę ciężka kurtyna. Słychać muzykę. Już się zaczyna. Krąg światła pada na kamienicę i skradającą się czarownicę… Na górze księżyc okrągły świeci, oświetla klatkę, w niej dwoje dzieci… Znam tę opowieść, ale w teatrze wstrzymuję oddech, słucham i patrzę… Bo tutaj wszystko zdarzyć się może… Wystarczy szerzej oczy otworzyć… Teatr to rzeczywiście niezwykłe miejsce, to taka magiczna kraina, pełna wspaniałych dekoracji, kolorowych świateł, kostiumów i rekwizytów. A w niej aktorzy i widownia, którzy wspólnie przeżywają każde wypowiedziane na scenie słowo. Obejrzyjcie poniższy filmik i spróbujcie odpowiedzi

Jajko Kolumba

Już niedługo wielkanocne święta. Jak wiecie przypadają one wiosną, kiedy przyroda budzi się do życia. Symbolem Wielkanocy jest jajko, z którego wykluwa się pisklaczek. Czy znane jest wam wyrażenie "jajko Kolumba"? Jeśli nie to przeczytajcie zamieszczony poniżej króciutki tekst: „Po powrocie z pierwszej wyprawy Kolumba do Ameryki wydano na jego cześć uroczysty bankiet. W trakcie kolacji jeden z gości głośno stwierdził, że zasługi Kolumba są małowartościowe, ponieważ każdy mógł dokonać tego samego. Słysząc to, wielki podróżnik rozzłościł się i rzucił współbiesiadnikom wyzwanie. Polegało ono na ustawieniu na stole, prosto i bez żadnego podparcia, zwykłego jajka. Po licznych nieudanych próbach podejmowanych przez gości i stwierdzeniach, że taka sztuczka nie jest możliwa, Kolumb podniósł się z miejsca i energicznie postawił jajko na blacie, zgniatając nieco dolną część skorupki. Pokazał innym, że da się to zrobić. Na takie rozwiązanie podniosły się głosy, że w ten sposób