Przejdź do głównej zawartości

Tajemnice naszego ciała

Czy ktoś mi powie jak człowiek działa?
Takie pytanie raz Basia zadała, 
Czy jest jak komputer lub jak roboty, 
Które działają na zdalne piloty? 
Człowiek jest Basiu doskonały! 
I żadne roboty mu nie dorównały 
Nasz mózg jak dyrygent ciałem kieruje, 
Myślami i ruchem wciąż zawiaduje 
Gdy chcesz podnieść rękę lub palec mały 
Twój mózg wysyła do mięśni sygnały, 
A mięśnie już inne zadanie spełniają 
I wszystkie kości razem trzymają 
Kości i mięśnie skóra pokrywa 
Jest wytrzymała i bardzo wrażliwa 
Kiedy jej dotkniesz zaraz poczuje,
 Nawet gdy ktoś ją szpileczką ukłuje 
Natura bogato nas obdarowała, 
Słuch doskonały i wzrok nam dała 
I inne zmysły też posiadamy 
Np. zmysł smaku, gdy coś zajadamy 
Albo zmysł węchu, czy też dotyku 
Jak widzisz Basiu, jest tego bez liku 
Nie ważne czy duży jesteś, czy mały 
Człowiek po prostu jest doskonały!

Barbara Kosowska "Odpowiedź"


Budowa ludzkiego ciała to niezwykle pasjonujący temat, który dotyczy każdego, niezależnie od wieku. Przed wami 6 niesamowitych informacji związanych z ciałem człowieka:

  1. Najmniejsza kość ludzkiego ciała to strzemiączko. Ma około 2,5 mm długości, czyli mniej niż ziarenko ryżu. 
  2. Większość ludzi ma kciuk takiej samej długości jak nos. 
  3. Każdy z nas ma inny odcisk palców i inny odcisk… języka. 
  4. Nasz wzrost zmienia się w ciągu doby. Rano, zaraz po przebudzeniu jesteśmy najwyżsi. Wynika to z faktu, że podczas snu wzrasta ilość płynu pomiędzy krążkami międzykręgowymi, co wpływa na nasz wzrost. 
  5. Przeciętna osoba spędza 33% swojego życia śpiąc. Dla porównania – pies prześpi jakieś 40%, a kot od 50 do 75%. 
  6. Używamy 17 mięśni, kiedy się uśmiechamy i 43, kiedy się smucimy. 

Na koniec zachęcamy do sprawdzenia swojej wiedzy z zakresu części składowych naszego ciała. Zadanie polega na przyporządkowaniu nazw do odpowiadających im obrazków. Aby wam utrudnić nazwy podane są w języku angielskim. Miłej zabawy!
Zagraj TUTAJ


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jedno koło, wiele znaczeń

W języku polskim występuje wiele wyrazów, które mają więcej niż jedno znaczenie choć brzmią identycznie. Często różni je natomiast pochodzenie. Taki wyraz nazywamy homonimem . Co to oznacza w praktyce? Wyobraź sobie, że jesteś na plaży i jest to plaża strzeżona, co oznacza, że w razie niebezpieczeństwa pomoc jest w pobliżu - ratownik. Z daleka widzisz, jak trzyma coś w ręce ... najprawdopodobniej koło. O jakim kole pomyślałeś? (np. z kołem samochodowym ciężko byłoby ratować ludzi, zgadzasz się?) Zatem znaczenie takiego wyrazu zależy przede wszystkim od sytuacji i okoliczności. Zapoznaj się z innymi znaczeniami koła , które dla ciebie przygotowałyśmy.  1. koło (część pojazdu umożliwiająca ruch) 2. koło garncarskie (wykorzystywane do formowania gliny, w produkcji mis i garnków) 3. koło (figura geometryczna) 4. koło (zainteresowań) 5. koło (krąg ludzi) 6. koło ( w odniesieniu do przybliżenia, np. koło południa) 7. koło ( obok, w pobliżu, np. koło domu)

Wisła - królowa polskich rzek

Zapraszamy was do odbycia wirtualnej wyprawy biegiem Wisły. Zastanawialiście się skąd wzięło się określenie „królowa polskich rzek”? Już odpowiadamy – Wisła jest nie tylko najdłuższą rzeką naszego kraju (przepływa przez całą Polskę i ma 1047 km długości), ale także ważnym symbolem. O Wiśle śpiewa się w wielu pieśniach patriotycznych, wspomina się o niej także w hymnie. źródło: pixabay.com Wiecie może, skąd Wisła zawdzięcza swoją nazwę? Jeśli nie to pomocny będzie zamieszczony poniżej filmik: Zapewne już wiecie, że według legendy Wisła to rzeka, która "wyszła" z gór. Trasami, którymi z Baraniej Góry schodziły obie wspomniane w opowieści siostry, dziś mają płynąć potoki: trasą Czarnuszki - Czarna Wisełka, zaś trasą Białej - Biała Wisełka. Zanim wyruszymy w wirtualną wyprawę korytem Wisły, spróbujcie sami prześledzić jej bieg z pomocą mapy. Może uda wam się znaleźć odpowiedzi na poniższe pytania: Gdzie rozpoczyna, a gdzie kończy swój bieg Wisła? Przez jakie duże

W poszukiwaniu oznak wiosny - karty pracy

Wraz z nadejściem wiosny można dostrzec, jak przyroda budzi się do życia. Gdzie szukać tych oznak? Dosłownie wszędzie :) Aby ich nie przegapić poniżej prezentujemy kilka kart pracy w wersji do druku, które pozwolą  sprawdzić refleks i spostrzegawczość. Udanej zabawy!  Wiosenne poszukiwania  Przyjrzyj się dobrze literom rozmieszczonym na planszy. Zwróć uwagę, że spółgłoski i samogłoski odróżnione zostały kolorami - niebieski i czerwony. Postaraj się jak najszybciej odnaleźć literę podaną do wyszukiwania. Zawsze możesz poprosić o podpowiedź (np. ta spółgłoska/ samogłoska znajduje się obok litery ...., itd.) Udanej zabawy! Do pobrania na:  https://drive.google.com/drive/folders/1Y-6dehu8tin53mqkXZZXSNITlI4UyTZ5?usp=sharing